...‎ > ‎Ziņas‎ > ‎

AFS diena skolā

Publicēja 2018. gada 26. sept. 23:57Varaviksne Skola   [ atjaunināts 2018. gada 28. sept. 01:29 ]

 

   No 24. līdz 28. septembrim mūsu skolā notiek svešvalodu nedēļa. Sagaidot Eiropas valodu dienu, kas tiek svinēta 26. septembrī, es kopā ar meitenēm, kas piedalījās AFS programmā, sagatavoju prezentāciju par šo projektu mūsu skolā. Prezentācijas kopā ar Jelenu Kļimovu (angļu valodas skolotāju) sagatavoja Mara D'Andrea (AFS apmaiņas skolniece) un Džesika Zdanovska, kuras ģimene ir AFS brīvprātīgo ģimene.
   25. septembrī visu dienu 201. kabinetā mēs kopā ar meitenēm stāstījām par to, kas ir AFS, par tās nozīmi mūsu skolas un Latvijas dzīvē, par Māras emocijām Krāslavā. Meitene ar prieku pastāstīja mums par savu ģimeni, vaļaspriekiem, savu skolu un draugiem. Viņa arī dalījās ar iespaidiem par pilsētu, un tie bija pozitīvi. Vienīgā lieta, kura nepatika meitenei no Spānijas dienvidu daļas, ir mūsu aukstais laiks.
   Savu darbu mēs prezentējām 5.b, 4.a, 12.a, 9.a, 6.a, 8.a, 5.a, 7.b, 10.a klasēm. Skolotāja Jeļena teica par to, kas ir AFS programma, es runāja par mūsu skolas un Latvijas dalību šajā programmā, Māra stāstīja par sevi kā apmaiņas studente, bet Džesika par ģimenes dalību šajā programmā.
   Kopā mēs uzzinājām daudz jauna par AFS un par to, kā mūsu skola uzsāka dalību šajā programmā, uzzinājām arī, cik daudz studentu mums bija divdesmit trīs gadu laikā, kā mūsu skola piedalījās AFS un daudz citas informācijas. Mēs atbildējām uz viktorīnas jautājumiem un saņēmām saldas balvas. Tas bija ļoti interesanti !
   Paldies par uzmanību un aktivitāti visām iepriekšminētajām klasēm. Pateicība arī skolotājiem, kuri visu to organizēja, un meitenēm, kas piedalījās ar mani šajā neatkārtojamā pasākumā.

YouTube video


Kristīna Filatova, 9.b
AFS DAY AT SCHOOL

   From 24th to 28th September in our school is a week of foreign languages. On the occasion of the European Day of Languages, which is celebrated on September 26th, I prepared a presentation about the AFS programme at our school, together with the girls participating in AFS. We prepared the presentations together with Jelena Klimova (English teacher), Mara D`Andrea, Form 10 a (fiftieth AFS student in our school) and Jessica Zdanovskaya, Form 7a, whose family is an AFS volunteer, host family and every year accepts students for exchange in their home.
   All day long on September 25th in Room 201 together with girls I told about AFS programme, its value in the life of our school and Latvia, about Mara's emotions from the first month in Kraslava. The exchange student told us about her dear family, hobbies, school and friends. She also shared her impressions of our town, which were positive. The only thing the girl from the southern part of Italy does not like is our cold weather.
   We presented our work to school classes. We told the children about the AFS programme, about the participation of our school and Latvia in this programme, Mara told us about herself as an exchange student, and Jessica about the participation of her family in this exchange.
   Together we learned a lot about this student exchange programme, the history of how our school started the AFS programme, learned how many students visited us during twenty-three years of our school participation in AFS and a lot of other useful information. We successfully answered the quizzes and got sweet prizes. It was interesting and educational.
   I am thankful for your attention and taking part in the activities during the presentation time. Also, thanks to the English teachers for organization of this unforgettable event.

Kristina Filatova, Form 9b

                QUESTIONS ABOUT AFS LATVIA

1.  What is AFS programme?

A) Language course.

B) International cultural programme for the exchange of students.

C) Program for the exchange of teachers.

2.  When did our school start participating in the AFS programme?

A) 2003

B) 2010

C) 1995

3.  How many students have attended our school during their participation in an AFS programme?

A) 34

B) 60

C) 50

4.  Where do the exchange students live during AFS programme?

A) Volunteer, host families.

B) Hotel.

C) School.

5.  Who of them is the current exchange student?

A)  Mara D`Andrea

B)  Pia Fiene

C)  Giulia Milzane

6.  Who of these exchange students did we host last year?

A) Pia Fiene

B) Liliane Alves Farherr

C) Giulia Milzane

 7.  From which countries did the most srudents come to us?

A) Thailand and Australia

B) The USA and Italy

C) Germany and Belgium

8.  From which countries did the least students come to us?

A) Holland and Brazil

B) Holland and Venezuela

C) New Zealand and Finland

9.  From how many countries have students come to us?

A) 14

B) 12

C) 11

Comments