...‎ > ‎Ziņas‎ > ‎

Esiet veseli!

Publicēja 2014. gada 23. dec. 01:45Varaviksne Skola   [ atjaunināts 2014. gada 28. dec. 07:08 ]

   Decembra pirmajās dienās Krāslavas Varavīksnes vidusskolā norisinājās Veselības nedēļa, ko organizēja skolas parlaments un vecāko klašu skolēni ar Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas, Dagdas un Aglonas novadu komitejas izpilddirektores Sandras Molotokas atbalstu. Šīs nedēļas devīze – „Mēs par dzīvi!”. Pasākuma galvenais mērķis - popularizēt veselīgu dzīvesveidu jauniešu vidū un atgādināt, kāpēc veselība ir tik svarīga un vērtīga. Vidusskolēni bioloģijas skolotājas Jevas Bojarčukas vadībā ierosināja dažādas idejas, kā atraktīvi un jautri, bet galvenais noderīgi organizēt Veselības nedēļu. Visi vecāko klašu skolēni tika iesaistīti darbā, jo nozīmīgākais aktivitāšu uzdevums bija veicināt jauniešu interesi.

   Nedēļas laikā tika veikta aptauja par smēķēšanu, jaunieši līmēja papīriņus ar saviem vārdiem pie krāsainiem šabloniem, kam bija augļu un dārzeņu  forma, tas simbolizēja dažādas darbības, kuras saistītas ar veselīgu dzīvesveidu. Jaunieši gatavoja prezentācijas jaunāko klašu skolēniem par nepieciešamību rūpēties par sevi un savu veselību. Nedēļas beigās dejotāji organizēja zibakciju skolas foajē, kurā varēja piedalīties visi gribētāji. Tika apkopoti aptaujas rezultāti, un ir noteiktas nesmēķējošās klases, uzvarētāji saņēma balvu - garšīgu pīrāgu.

    Jautras veselības stundas, ko sagatavoja 12. b klases skolēni, bija ne tikai interesantas, bet arī pamācošas. Jaunieši prezentēja skečus par kokakolas un čipsu kaitīgumu, kāpēc ir jāmazgā rokas pirms ēšanas, cik svarīgi nesamērcēt kājas un neapaukstēt ausis, bet sākumskolēni atbildēja uz jautājumiem. Bija ļoti patīkami vērot, kā 12. klašu audzēkņi vingroja kopā ar mazajiem. Ar smaidu un arī ar entuziasmu viņi veica enerģiskas kustības mūzikas pavadījumā. Pasākuma laikā bija nodrošināta jautra un priecīga atmosfēra. Jaunāko klašu skolēni centās uzmanīgi klausīties, bet vidusskolēni labprāt dalījās savās zināšanās par to, kā saglabāt veselību, jo tā ir ļoti svarīga ikvienam.

   Aizraujoši un jautri pagāja Sarkano lentīšu diena. Ja cilvēks ir par veselīgu dzīvesveidu, tad jāpiesprauž pie apģērba sarkanā lentīte. Tādu skolēnu bija ļoti daudz, kaut gan pastāv arī pretējā viedokļa piekritēji.

  12. а klases skolnieces katru dienu izpētīja ēdienkarti, ko sastādījusi skolas pavāre, un veidoja organismam  un veselībai noderīgu vielu sarakstu, kas atrodamas šajos ēdienos. Ar mūsu pavāres piedalīšanos tika organizēta saruna par to, kāds produktu sastāvs tiks izmantots. Pēc tam meitenes meklēja visu nepieciešamo informāciju par ēdienu sastāvu un produktiem, kas ir veselīgi mūsu organismam. Šī aktivitāte palīdzēja iegūt daudz jaunu zināšanu un interesantu faktu. Katru dienu ēdnīcā visiem apmeklētājiem tika prezentēti krāsaini plakāti ar noderīgu informāciju tiem, kas nav vienaldzīgi pret savu veselību.

   Pašlaik mūsu skolas centrālajā ēkā mācās arī sākumskolas audzēkņi, tāpēc bija izveidotas tieši viņiem domātas lapas ar ēdienkartes sastāvu un vissvarīgāko informāciju, ko nepieciešams zināt, lai rūpētos par savu veselību. Protams, bērni nevar pilnībā apzināties, cik svarīgi ir saudzēt savu veselību. Taču mēs bijām gandarīti par to, ka viņi vismaz sāka interesēties par šo jautājumu un katru dienu uzmanīgi lasīja ēdienkarti ar vitamīnu sastāvu, ko var saņemt pusdienās. 4. klašu klases audzinātājas Ž.Boļšakova un О. Daļecka pateicās par šo interesanto ideju. Skolotājas atzina, ka bērni tiešām interesējās, ko viņi ēd. Bērni lasīja ēdienkartē rakstīto un apspieda, cik veselīgas būs viņiem sagatavotas pusdienas.

   Viena no aktuālākajām problēmām mūsdienu pasaulē ir aptaukošanās, īpaši bērnu vidū. Ne visi skolnieki ēd pusdienas skolas ēdnīcā, daži lielā starpbrīža laikā iet mājās, citi labprāt pērk picu vai maizītes tuvākajā veikalā. Protams, ne visi tā rīkojas, taču diezgan daudz skolēnu tieši tā iztērē savu kabatas naudu. Ar saviem plakātiem mēs gribējām parādīt, cik daudz veselīgu vielu satur produkti, kuri tiek paredzēti pusdienām skolas ēdnīcā. Nav mazsvarīgs arī tas fakts, ka pusdienas un ēdieni mūsu skolā ir ne tikai veselīgāki un garšīgāki, bet arī daudz izdevīgāki nekā tuvākajos veikalos.

    Veselīgo dzīvesveidu nevar iedomāties bez veselīgiem produktiem. Zināms, ka skolnieki lielāko savas dienas daļu pavada skolā, tāpēc vecāki pamatoti uztraucas par to, lai bērnam būtu nodrošināts kvalitatīvs un veselīgs ēdiens. Šajā ziņā mūsu skolas pieredze ir pozitīva, un to var izmantot arī citas iestādes. Nenovērtējams ir mūsu pavāru un ēdnīcas darbinieku darbs, jo katru darba dienu viņiem jāuzklāj galdi 7 reizes - pirmās un otrās brokastis, pusdienas divās maiņās, launags, arī 5-6-gadīgie skolas audzēkņi ir diezgan izvēlīgi. Katru dienu skolas ēdnīcā pusdieno vairāk nekā 400 skolēnu. Pusdienām jābūt garšīgām, sātīgām un par pieejamu cenu. Lai būtu iespējams to visu apvienot, skola iegādājusies licencēto datorprogrammu „Kurmis - ēdnīca”, tā aprēķina kalorijas, nepieciešamo produktu daudzumu un sniedz citu svarīgu informāciju. Milzīgs paldies Krāslavas novada domei par iespēju skolēniem no 4. līdz 6.klasei pusdienot bez maksas, bet 7.-12. klašu skolēniem mazāk maksāt par ēdināšanu skolā.

   Skola piedalās divos ES fonda projektos – „Skolas auglis” un „Skolas piens”. Šīs programmas ietvaros visi 1.-9.klases skolnieki bez maksas trīs reizes nedēļā saņem 100 gramus augļu (ābolus, kas ir izaudzēti Latgales ekoloģiski tīrajos dārzos) un katru dienu - 250 ml piena.

   Uzturiet veselīgu dzīvesveidu - esiet aktīvi, ēdiet veselīgi! Līdz ar to jūs ne tikai nostiprināsiet savu organismu, bet arī uzlabosiet garastāvokli sev un apkārtējiem!

  Ja redzētais, dzirdētais un paveiktais Veselības nedēļas laikā palīdzēja kādam pieņemt pareizu lēmumu, tad droši varam teikt, ka šis pasākums ir izdevies!

 Rita Zaikovska, 12. а klase

veselibas stunda


Comments