...‎ > ‎Ziņas‎ > ‎

I Vispasaules diktāts latviešu valodā

Publicēja 2015. gada 28. sept. 23:18Ilona Kolodnicka
   Aicinām visus Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolēnus, skolotājus, darbiniekus atbalstīt Latvijas iedzīvotāju pilsonisko iniciatīvu un uzrakstīt diktātu latviešu valodā!

Šīs iniciatīvas mērķis ir attīstīt latviešu valodas rakstītprasmi, audzināt cieņu pret dzimto valodu, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu.

2015. gada 3. oktobrī plkst. 12.00 ikvienam interesentam būs iespēja rakstīt I vispasaules diktātu latviešu valodā klātienē kādā no sešām Latvijas pilsētām vai tiešsaistē interneta vietnē www.raksti.org.

Šis pasākums ir divu ar biznesu un politiku nesaistītu cilvēku sapnis un pilsoniskā iniciatīva. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā varēs piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu. Konkrētas norises vietas tiks precizētas vēlāk.

Diktāta pamatprincipi:

Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums ikvienam interesentam visā pasaulē.

Brīvprātīgs – neviens nevar tikt piespiests rakstīt diktātu ar varu vai tikt iesaistīts tā organizēšanā.

Bezmaksas – iekasēt samaksu par dalību diktāta rakstīšanā, kā arī par filologu (darbu labotāju) konsultācijām ir kategoriski aizliegts. Organizatoru pienākums ir nodrošināt katram rakstīt gribētājam pildspalvu un numurētu veidlapu diktāta rakstīšanai.

Visiem interesentiem – nevienam interesantam nedrīkst būt atteikta dalība diktāta rakstīšanā, kā atteikuma iemeslu minot viņa vecumu, dzimumu, seksuālo orientāciju, pilsonību, tautību vai latviešu valodas zināšanu līmeni.

Iespējamas anonimitātes princips – neviens no dalībniekiem nav spiests  veidlapā norādīt savu īsto vārdu.

Profesionālas pieejas darbu labošanai princips – katrā pilsētā un valstī, kur notiek diktāta rakstīšana, pārbaudes komisijas priekšgalā atrodas profesionāls pasniedzējs – filologs.

Laika, teksta, norises kārtības, pārbaudes kritēriju vienlīdzība – diktāts norisinās šogad pirmo reizi – 2015. gada 3. oktobrī plkst. 12:00 – visās izvēlētajās Latvijas un ārvalstu pilsētās vienlaikus. Visās norises vietās dalībnieki raksta vienu un to pašu tekstu. Visur pasākums notiek pēc vienota, skaidri zināma scenārija. Visas pārbaudes komisijas vadās pēc vienotiem, iepriekš izstrādātiem un saskaņotiem kritērijiem.

Šogad I vispasaules diktātu latviešu valodā interesenti varēs klātienē uzrakstīt Rīgā, Ventspilī, Valmierā, Liepājā, Daugavpilī un Rēzeknē. Norises vieta katrā pilsētā tiks precizēta. Tāpat visiem interesentiem tiks nodrošināta iespēja uzrakstīt diktātu tiešsaistē vietnē www.raksti.org.

 Informāciju apkopoja G.Mikulāne, latviešu valodas un literatūras MK vadītāja

Comments