...‎ > ‎Ziņas‎ > ‎

Mācību ekskursija „Uzņēmējdarbība Krāslavas novadā”

Publicēja 2014. gada 12. okt. 22:55Varaviksne Skola   [ atjaunināts 2014. gada 12. okt. 23:04 ]
   Mūsu skolas vecāko klašu skolēni jau gadu īsteno mācību projektu „Skolas, pašvaldības un uzņēmumu ilgtspējīgas sadarbības modelis karjeras attīstības atbalstam”. Mūsu projekta mērķis ir veicināt karjeras izvēli un mācīšanos reālajai dzīvei. 
  Viena no aktivitātēm bija iesaistīšanās Krāslavas novada pašvaldības Jauniešu projektu konkursā. Mēs iesniedzām četrus projektus.Vērtēšanas komisija atbalstīja projektu „Mācību ekskursija „Uzņēmējdarbība Krāslavas novadā”
   30.septembrī 44 10.-12.klases skolēni devās ekskursijā, lai iepazītos ar sava novada uzņēmējiem.  Lai īstenotu mācīšanos dzīvē, ir savam acīm jāredz reāla situācija un jārunā ar reāliem cilvēkiem, kuri nodarbojas ar uzņēmējdarbību.
    No paša rīta mēs tikāmies ar Sergeju Zakrevski viņa uzņēmumā. Mēs redzējām, kā tiek pārstrādātas kaņepes un uzzinājām, ka uzņēmums piedāvā izejvielas ekoloģiskiem siltināšanas materiāliem, izejvielas degvielai, piedāvā šķiedru audumam un auklai, ražo kaņepju eļļu. Sergejs stāstīja mums par savu biznesu un cienāja ar garšīgu pašceptu maizi un kaņepju eļļu. Tad mēs kopā ar viņu devāmies uz kaņepju laukiem, pastaigājāmies starp 3 metrus gariem augiem un ieguvām informāciju par sējplatību, sēklu cenām, sadarbību ar Igaunijas un Lietuvas uzņēmējiem. Protams, darbs nav viegls, bet mēs domājam, ka Sergejs var lepoties ar to, ka kļuva par pirmo uzņēmēju Latgalē, kas audzē kaņepes. Mēs pateicāmies Sergejam un  novēlam neizsīkstošu enerģiju.
   Mūsu nākamais pieturas punkts bija Piedruja, kur mēs tikāmies ar viesmīlīgiem cilvēkiem Gaļinu Borovaju un  Jevgēniju Borzolu. Šajā ciematā jau vairākus gadus darbojas viesnīca “Piedruja”, kura  piedāvā labiekārtotas naktsmītnes 52 cilvēkiem. Mēs iepazināmies ar lauku tūrisma attīstības iespējām un apskatījām viesnīcu. Viesnīcas telpas izskatās ļoti mājīgas. Saimnieki piedāvā ne tikai nakšņošanas iespējas, bet arī izklaides pie dabas krūts. Gaļina pacienāja mūs ar tēju un ļoti garšīgu pīrāgu, bet Jevgēnijs piedāvāja ekskursiju pa Piedruju. Daudzi no mums uz šejieni atbrauca pirmoreiz, un bija pārsteigti, ka no Daugavas krasta var redzēt otro upes krastu, kur atrodas jau pavisam cita valsts. Jevgēnijs stāstīja mums interesantus gadījumus, rādīja dažādas fotogrāfijas.Mēs apskatījām vecās Piedrujas mājiņas, skaistas baznīcas, sajutām neatkārtojamu ciemata gaisotni. Lielu paldies mēs sakām Gaļinai un Jevgēnijam par viesmīlību un novēlam, lai šo skaisto vietu apmeklē pēc iespējas vairāk tūristu.
    Tad mēs devāmies uz  Pāternieku robežas kontroles punktu, kur mums ļoti sīki pastāstīja par darba apstākļiem. Mēs iepazināmies ar robežsarga un kinologa darbu. Mums bija iespēja apskatīt katru telpu un iepazīties gandrīz ar katra darbinieka pienākumiem. Mēs esam ļoti pateicīgi mūsu gidam par tik sīku stāstījumu /diemžēl mēs nepajautājām viņa vārdu/. Ekskursijas dalībnieki nepalika vienaldzīgi, katrs saskatīja kaut ko interesantu, piemēram, daži aizkavējās pie liela datora, kurā redzama visa apkārtne un nav nekādu izredžu paslēpties. Bet dažus ieinteresēja izstāde , kurā var apskatīt kobru pudelē, brūnā lāča taukus vai krokodīlādas somiņu.
      Pēc tam mēs atkal atgriezāmies Piedrujā. Šeit,  robežapsardzības nodaļā, mūs sagaidīja VRS Daugavpils pārvaldes Piedrujas robežapsardzības nodaļas priekšnieks Anatolijs Vecelis. Viņš iepazīstināja mūs ar visiem darbiniekiem un parādīja jaunās ēkas telpas. Mēs zinājām, ka Anatolijs ir beidzis Krāslavas 2. vidusskolu, tāpēc bija interesanti uzzināt, kā viņš ir veidojis savu karjeru. Stāstījums bija patiešām interesants, jo Anatolijs ir dzīvojis un strādājis dažādās valstīs. Anatolijs ar smaidu pastāstīja arī par jaukākajiem brīžiem no dienesta dzīves.
Tad kinologi parādīja mums savu suņu talantus. Var pabrīnīties, cik gudras būtnes ir cilvēka četrkājainie draugi. Mums piedāvāja pavizināties ar motorlaivu, un tas bija brīnišķīģi. Paldies visiem robežsargiem!
     Pēdējais pieturas punkts bija uzņēmums „Akva systems’”. Šeit mēs bijām mazliet pārsteigti, ieraugot mūsdienīgu zivkopības fermu. Uzņēmuma mērķis ir storu dzimtas zivju audzēšana, mātīšu pavairošana un melno ikru iegūšana. Mēs apskatījām lielus baseinus ar peldošām zivīm. Uzņēmējs Saftars Rahimovs bija laipns un uzmanīgs un atbildēja uz visiem jautājumiem. Šajā uzņēmumā mēs satikām mūsu skolas absolventu Aigaru Kučiku, kurš pašlaik strādā zivkopības uzņēmumā un drīz uzsāks studijas Lauksaimniecības universitātes neklātienes nodaļā. Paldies Saftaram par saturīgu stāstījumu.
   Šī diena bija iespaidiem bagāta. Mēs daudz ko uzzinājām un daudz ko ieraudzījām. Uzskatām, ka mums, vidusskolēniem, šādas ekskursijas un tikšanās ar dažādu profesiju pārstāvjiem ir ļoti nepieciešamas. Tāpēc mēs pateicāmies arī mācību projekta organizatoriem. Skolotājas Ludmila Kairāne un Valentīna Purpiša iesaistīja mācību projekta īstenošanā, projekta nedēļas laikā mācīja un palīdzēja rakstīt projektus konkursam, kā arī palīdzēja organizēt šo jauko braucienu. Paldies Krāslavas novada domei par piešķirto finansējumu. Pateicamies J. Moisejenkovai par sadarbību un atbalstu.
                                                                   Rita Zaikovska, projekta dalībniece

ekskursija1Comments