...‎ > ‎Ziņas‎ > ‎

Varavīksnes talanti: tradīcijas trešais gads

Publicēja 2016. gada 19. apr. 22:37Varaviksne Skola
   

Talanti 2016

Jau trešo mācību gadu pēc kārtas pavasarī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā norisinās „Talantu šovs”, kurā piedalās visi gribētāji no 1. līdz 8. klasei. Katru gadu skolēni demonstrē visdažādākās spējas, bet vislabākie no pretendentiem iegūst speciālos kausus. Visi pretendenti saņem atzinību un speciālos diplomus, kas apliecina viņu radošos sasniegumus, neatlaidīgumu un mērķtiecību sava talanta attīstībā.
   Senajos laikos par talantu dēvēja svara vai apjoma mēru. Talanta svars - 16 kilogrami, apjoms - 26 litri. Šādu mērvienību izmantoja Senajā Palestīnā, Senajā Grieķijā un Romā. Tāds pats nosaukums bija lielajai zelta monētai Tuvajos Austrumos. Bībeles līdzība par trim vergiem, kas saņēma no saimnieka pa vienam talantam, kļuva par pamatu tam, lai šo vārdu sāktu izmantot cilvēka apdāvinātības mēroga apzīmēšanai. Līdzība vēsta par to, ka viens no vergiem ieraka savu monētu zemē (ieraka talantu), otrais samainīja monētu (nepievērsa uzmanību talantam), bet trešais vergs ne tikai saglabāja savu talantu, bet arī palielināja tā vērtību (attīstīja talantu).
   Cilvēka spēju attīstība sākas skolā. Skolēni ne tikai apgūst visdažādākos mācību priekšmetus, piedalās konkursos un olimpiādēs, viņiem tiek piedāvāta iespēja attīstīt savas spējas vokālajos, deju, mākslas un teātra kolektīvos. Nav atstāti novārtā arī modelēšanas cienītāji, jauni autosportisti, tradicionālo amatu pratēji. Skolas jaunatnei ir iespējams attīstīt savus talantus arī Mūzikas skolā un Mākslas skolā, Bērnu un jauniešu centra pulciņos, kā arī savas skolas ietvaros, kur ir dažādi deju kolektīvi, kori un vokālie ansambļi, teātra un mākslas studijas.
   Pasaulē nav cilvēka, kam nebūtu nekāda talanta, ikvienu dievs ir apveltījis ar izcilām spējām kādā jomā, bet 90% panākumu pamatā ir neatlaidīgums un vēlēšanās būt īpašam un veiksmīgam. Pašlaik dažādās valstīs ir vairāki televīzijas projekti, kuri veicina visdažādāko talantu attīstību, kā arī nodrošina nepieciešamo atbalstu un talanta popularizēšanu visā sabiedrībā.
   Tas viss tiek darīts ar mērķi, lai mūsu pasauli bagātinātu daudzveidīgi talanti, lai tie, kas piedalās tādos šovos kā „Х-faktors”, „Slavas minūte”, „Popzvaigzne”, „Balss”, „Dejo visi” un citos, iedvesmotu attīstīt savas spējas, pilnveidot savu talantu. Ikviena šāda veida konkursa galvenais uzdevums – darīt visu iespējamo, lai pasaulē būtu vairāk laimīgu cilvēku. Pat neskatoties uz pārspīlētu patosu, kas skan šajos vārdos. Paldies Džonatanam Daulingam, Saimonam Fulleram un Saimonam Kovelam par talantu šova formāta raidījumu ieviešanu televīzijā. Pašlaik šādi šovi tiek demonstrēti vairāk nekā 50 pasaules valstīs.
   Mūsdienīgu kulturologi iedala talantus 9 dažādās grupās. To vidū ir digitāls talants, verbāli-lingvistisks, dzirdes, telpisks, fizisks, personības, starppersonu, uzņēmējdarbības un vides talants. Šīs daudzveidības vidū īpaši svarīgs ir personības talants - spēja piesaistīt sev uzmanību, pasniegt sevi, pastāstīt par savām spēcīgākajām pusēm.
   Tieši šīs spējas dod cilvēkam iespēju būt veiksmīgam sabiedrībā, pārvarēt konkurenci, panākt karjeras izaugsmi un būt pieprasītam sabiedrībā. Citiem vārdiem sakot, tas, cik cilvēks būs talantīgs, ir atkarīgs no viņa panākumiem dzīvē.
   Ikviena skola ir ieinteresēta, lai tās absolventi būtu sekmīgi un laimīgi turpmākajā dzīvē. Arī Varavīksnes vidusskola šajā ziņā nav izņēmums. „Talantu šovs” – tas ir tikai viens no nedaudzajiem skolas pasākumiem, kuru mērķis ir attīstīt motivāciju pilnveidot savas spējas, panākt atzinību no sabiedrības puses, kas arī veicina motivāciju. Pirmie panākumi bieži vien rada interesi par kādu darbības veidu, kurš nākotnē var kļūt par profesiju. Jo šajā konkursā ir ne tikai nominācija „Jaunrade”, šovā piedalās skolēni, kas prot gatavot, meistarot, kā arī sportisti, neordināras personības, kuru talantu pat grūti aprakstīt un klasificēt.
  Šogad publikai un žūrijai savus talantus prezentēja 49 skolas audzēkņi. Ikvienam pretendentam divas dienas pirms šova bija jāiesniedz žūrijai datorprezentāciju, kas deva iespēju spriest par talanta būtību, spēju īpatnībām, kā arī bija jāsagatavo informācija par sava talanta attīstības vēsturi, par panākumiem, jāpapildina šī informāciju ar fotogrāfijām, diplomiem, apbalvojumiem. Uzmanībā tika pievērsta arī prezentācijas kvalitātei, kas demonstrēja pretendentu iemaņas datortehnoloģiju jomā, prasmes izmantot Power Point programmas iespējas. Žūrija ņēma vērā arī talanta attīstības periodu, kā arī to, vai pretendents ir mērķtiecīgs un kurā sfērā pielieto savu radošo enerģiju.
   Konkurss norisinājās no 6. līdz 8. aprīlim, no sākuma notika vairākas žūrijas sēdes (vienas sēdes ietvaros pieņemt lēmumu vienkārši nebija iespējams), pēc tam ar talantiem iepazinās arī publika: šovs tika organizēts divos posmos - dalībnieki no 4.-8. klasēm, bet pēc tam arī pretendenti no 1.-3. klasēm.
   Jau trešo gadu pēc kārtas daudzi pretendenti uz skolas talantu šova kausiem ir Aleksandra Boginiča balles deju skolas audzēkņi, kā arī austrumu deju studijas „Malika” dalībnieki. Šogad abi pretendenti, kas prezentēja savu vokālo talantu, patīkami pārsteidza gan publiku, gan žūriju. Laura Kupreviča izpildīja dziesmu no Selīnas Dionas repertuāra (kompozīcija no filmas „Titāniks”), bet Daniils Panteļejenko meistarīgi tika galā ar kompozīciju no grupas „Linkin Park” repertuāra. Savu kulināro talantu nominācijā „Zelta rokas” skatītāju uzmanībai šogad piedāvāja divi jauni cilvēki - Ņikita Ivanovs no 2. klases, kā arī Ruslans Baranovs no 6. klases. Šajā nominācijā tika prezentēti arī citi daudzveidīgi talanti. Kāds patstāvīgi meistaro mēbeles un citus aksesuārus savai leļļu kolekcijai, otru aizrāva origami, dažiem nepārprotami piemīt tēlnieka talants, bet citiem patīk iededzināšana, koka izstrādājumu izgatavošana, modeļu veidošana no „Lego” konstruktoriem. Pārsteidza Ainars Umbraško. Šis šova dalībnieks, neskatoties uz to, ka viņš mācās 4. klasē, saviem spēkiem sameistaroja skrūvgriezi, lādētāju mobilajam tālrunim un citus noderīgus mājas instrumentus.
   Nominācijā „Kino un foto” bija pārstāvētas divas pretendentes uz kausu no 6. klases. Kristīna Filatova un Emīlija Marčenko fotografē klaiņojošus suņus un kaķus. Par savu misiju viņas uzskata sabiedrības informēšanu par problēmām, kas ir mājdzīvniekiem, kurus nodeva cilvēki. Abu dalībnieču mājās dzīvo suņi, bet meiteņu fotodarbi ir pilni ar mīlestību pret dzīvniekiem un sirsnīgu satraukumu par bezsaimnieka suņu un kaķu likteni.
   Emīlija un Kristīna uzstājās arī citā nominācijā, meitenes raksta stāstus, bet nesen Emīlija sāka rakstīt veselu romānu. Šis talants kļuva par atklājumu žūrijai, jo šādas spējas pirms tam netika prezentētas šādā konkursā.
   Oriģinālo žanru talantu konkursa skatītājiem piedāvāja vienīgais dalībnieks – Dmitrijs Gražulis no 3. b klases. Deivida Koperfīlda lauri šim dalībniekam kļuva par viņa darbības mērķi, viņš aizraujas ar dažādu burvju triku izstrādāšanu un demonstrēšanu.
   Tradicionāli daudz dalībnieku bija sportistu vidū. Vieglatlēti, karatisti, futbolisti, triatlona sacensību dalībnieki un pat viens visīstākais daiveris. Iespaidīgus panākumus sasniedza Valērijs Čurgelis no 4. b klases, pašlaik viņa apbalvojumu kolekcijā ir simt medaļu!
   Muzikantu vidū visspilgtāko iespaidu atstāja Artēmijs Kozačuks no 4. b klases un Aleksejs Karols no 8. b klases. Aleksejs spēlē ērģeles Svētā Ludvika Romas katoļu baznīcā, bet Artēmijs nopelnīja vētrainus aplausus, kad spēlēja akordeonu un izpildīja popūriju no desmit vecām dziesmām. Šis dalībnieks patstāvīgi piemeklēja melodijas, kaut gan spēlē instrumentu, kas pēc izmēra ir nedaudz mazāks par pašu izpildītāju.
   Speciālos kausus par uzvaru Varavīksnes vidusskolas talantu šovā, tā dažādās nominācijās ieguva 11 dalībnieki. Ar lepnumu paziņojam lasītājiem uzvarētāju vārdus: Dmitrijs Gražulis, 3.b klase (Oriģinālais žanrs), Ņikita Ivanovs, 2. b klase, Anna Karņicka, 4.а klase, Ainars Umbraško 4. b klase (Zelta rokas), Milana Rudika, 2. b klase, Renāta Petrovska, 4.b klase, Artēmijs Kozačuks, 4. b klase, Aleksejs Karols, 8. b klase (Mākslinieciskā jaunrade), Kristīna Filatova, 6. b klase (Kino un foto), Ļubomila Abramovа, 3.a klase, Valērijs Čurgelis, 4.c klase (Sports).
   Gatavošanās nākamā gada konkursam un šovam sākas jau šodien. Visi, kas vēroja skolas talantu pasākuma gaitu no zāles, jau izvērtē savas iespējas piedalīties, kā arī domā par to, kādus no saviem talantiem var prezentēt skolas biedru un skolotāju vērtējumam. Jau tradicionāli sākumskola piedalās šajā pasākumā aktīvāk nekā pamatskolas klases. Apkārtējo panākumi vienmēr liek aizdomāties arīpar saviem talantiem un spējām, sacīkšu gars motivē un aktivizē dalībniekus. Cerams, ka šajā pasākumā iesaistīsies jauni dalībnieki ne tikai no 5.-9. klasēm, bet arī vidusskolēni.
   Liels paldies par šo brīnišķīgo pašrealizācijas iespēju, kas tika piedāvāta mūsu skolēniem, organizatorei Anželai Semjonovai, klases audzinātājiem, mūzikas skolotājai Ritai Andrejevai. Gaidām pārsteigumus no nākamā talantu šova!
Andrejs JAKUBOVSKIS
Comments