...‎ > ‎Ziņas‎ > ‎

VESELĪBAS NEDĒĻA

Publicēja 2015. gada 19. dec. 02:52Varaviksne Skola   [ atjaunināts 2015. gada 21. dec. 00:47 ]

   
   Pēdējā laikā arvien biežāk nāk klajā raksti par izmaiņām izglītības sistēmā. Mūsdienu skolnieki saņem daudz informācijas, taču ne vienmēr prot pielietot iegūtās zināšanas praksē, jo viņiem trūkst tādu prasmju un arī iespēju.

Krāslavas Varavīksnes vidusskolā šo problēmu mēģina atrisināt ar ārpusklases pasākumu palīdzību.

Pirmajā decembra nedēļā pēc vecāko klašu audzēkņu iniciatīvas skolā tiek organizēta tradicionālā Veselības nedēļa. Bioloģijas stundās skolēni iegūst vispusīgas zināšanas, bet daudzpusīgi pasākumi dod iespēju izmantot tās aktivitātēs ar jaunāko klašu audzēkņiem.
1. decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena, pieminot HIV/AIDS slimniekus un upurus un pievēršot uzmanību dažādām ar šo slimību saistītām problēmām, tāpēc visi 5.-12. klašu skolēni nēsāja sarkanas lentītes, jo tās simbolizē cerību uz to, ka kādreiz zinātnieki atklās zāles pret šo slimību, aktualizē toleranci, tāpēc ka mums līdzās var atrasties slims cilvēks, kā arī atgādina par veselīgu dzīvesveidu.
HIV infekcijas izplatība ir aktuāla problēma jauniešu veselības jomā gan visā pasaulē, gan Latvijā. Mūsu valstī ik gadu ar HIV vīrusu inficējas 300 jaunieši un 130 tiek noteikta diagnoze - AIDS! Vai tas ir daudz vai maz? Šķiet, ka par šo slimību ir zināms jau pilnīgi viss un ka tā mūs neskars. Taču, kā parādīja sociologu veiktie pētījumi, tikai 24 % skolēnu var identificēt visus riska faktorus, kas ir saistīti ar HIV infekciju. Pēdējo gadu laikā galvenais inficēšanas cēlonis Latvijā ir nesterilu šļirču izmantošana narkomānu vidū, kā arī heteroseksuāli kontakti ar inficētiem partneriem.

Pirmais solis uz atkarību, kuru var spert skolēni, tā ir smēķēšana. Statistika rāda, ka 50% pusaudžu, zinot par tabakas izstrādājumu kaitīgumu, tik un tā uzsāk smēķēšanu. Cēloņi arī ir zināmi - zems pašvērtējums, draugu kompānija, vēlēšanās izmēģināt kaut ko jaunu, bet galvenais - ģimenes tradīcijas (ja ģimenē kaut viens no vecākiem smēķē, tad nekādas lekcijas par tabakas izstrādājumu kaitīgumu nelīdzēs).
Tādos gadījumos pedagogiem palīdz vidusskolēni, kuriem ir autoritāte jaunāko klašu skolnieku vidū. Būdama bioloģijas skolotāja un direktores vietniece audzināšanas darbā, es lepojos ar to, ka jaunieši no 10.-11. klasēm, kuri paši nesmēķē, organizēja skolā tādas interesantas un izglītojošas akcijas kā „Nesmēķējošā klase” un „Mainu cigareti pret konfekti”.
Galvenie Veselības nedēļas organizatori – 12. klašu skolēni, jo visnopietnāko pasākumu rīkošana bija viņu pārziņā. 12.a klase organizēja interaktīvu spēli 7. un 8. klašu audzēkņiem - „Mācāmies teikt NĒ”. Spēles dalībnieki saņēma no organizatoriem uzskatāmu un pārliecinošu informāciju par smēķēšanas, alkohola un narkotiku ietekmi uz organismu, komandām tika piedāvāts analizēt sadzīves situācijas, kas ir saistītas ar pirmo piedāvājumu uzpīpēt, iedzert alkoholu vai izmēģināt narkotikas. Dalībniekiem vajadzēja sacerēt piedāvātā dialoga finālu, bet pēc tam izspēlēt situāciju, kas beigtos ar kategorisku atteikumu no kaitīgajām vielām.
Bet visjaunākajiem skolas audzēkņiem 12.b klases skolēni sagatavoja uzvedumu „Par zēnu Vovu, viņa vecmāmiņu un veselīgu dzīvesveidu” (režisors A. Jakubovskis).
4. decembrī skolas aktu zālē skanēja jautra un uzmundrinoša mūzika, bet 12. klašu skolēni parādīja, kā veikt rīta rosmi, palīdzēja apgūt ritmiskas dejas soļus un parunāja ar pasākuma dalībniekiem par veselīgu uzturu.
Liels paldies 5.а un 6.а klases vecāku komitejām, kas iepazinās ar skolas ēdnīcas ēdienkarti un vēroja, kā 5.-6. klašu skolnieki, kuri ignorē bezmaksas pusdienas skolā, lielajā starpbrīdī pērk veikalā „Beta” produktus ar „Е” vielām un garšas pastiprinātājiem. Vecāku komiteju pārstāvji uzstājās skolas vecāku sapulcē, bet pēc tam klases vecāku sapulcēs tika apspriesti jautājumi par veselīgu uzturu ģimenē.
Nepalika malā arī skolas pašpārvalde, skolēnu parlaments organizēja 10. klases skolēniem spēli „3V” (Valsts. Vide. Veselība.). Tīra vide, veselīga nācija, spēcīga valsts – šīs spēles ideja ir saprotama ikvienam.
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas Veselības nedēļas pasākumu organizatori un dalībnieki izsaka sirsnīgu pateicību Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas komitejas nodaļai, kas atbalstīja visas aktivitātes.
Jeva Bojarčuka,
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas bioloģijas skolotāja
Comments