Aktuāla informācija 2020

Steidzieties darīt labus darbus!

Pirms Ziemassvētkiem Krāslavas Varavīksnes vidusskolā norisinājās labdarības akcija, lai atbalstītu un iepriecinātu Krāslavas veco ļaužu pansionāta „Priedes” iemītniekus.

3. b klases skolēni un viņu vecāki ar lielu entuziasmu uztvēra šo ideju, un ar prieku sāka īstenot to dzīvē. Liels paldies visiem vecākiem un bērniem, bet jo īpaši vecāku komitejai par viņu paveikto nozīmīgo darbu! Visiem vecāka gada gājuma cilvēkiem, kas dzīvo pansionātā, tika sagatavotas Ziemassvētku dāvanas, 3. b klases bērnu māmiņas dāvāja arī savas dvēseles siltumu un izcepa visgardākos pīrādziņus un smalkmaizītes. Skolēni, protams, arī pacentās! Savām rokām viņi izgatavoja 42 Ziemassvētku kartiņas un parakstīja tās, adresējot apsveikumu un vissirsnīgākos novēlējumus ikvienam pansionāta iemītniekam. Mēs ļoti ceram, ka sveicieni no bērniem un vecākiem sasildīja viņu sirdis. Mēs visi gribam novēlēt viņiem veselību un labu garastāvokli!

Steidzieties darīt labus darbus! Nedrīkst atlikt šo pozitīvo apņemšanos uz vēlāku laiku vai šaubīties, ka šobrīd nav iespējas palīdzēt. Ikviens var palīdzēt apkārtējiem un kaut nedaudz mainīt pasauli uz labo pusi.

Natālija Rusova, 3. b klases audzinātāja

Paldies Denisam!

Ziemassvētki bija, ir un būs brīnumu laiks! Arī šogad, neskatoties uz grūtībām, mūsu skolas bijušais audzēknis Deniss Akinfovs trešo gadu pēc kārtas uzņēmās burvja lomu. Viņš sarūpēja dāvanas neatlaidīgākajiem, atsaucīgākajiem, draudzīgākajiem un aktīvākajiem skolēniem. 39 audzēkņi saņēma vērtīgu dāvanu no Ziemassvētku Vecīša. Jauniešu vārdā pateicamies Denisam, vēlam viņam un viņa ģimenei veselību un veiksmi.

Uz turpmāko sadarbību cerot, Varavīksnes vidusskolas kolektīvs.

Sasildi sirsniņas!

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas kolektīvs kopā ar LSK Krāslavas, Aglonas un Dagdas komiteju, Nord Trondelag Rode Kors savā akcijā"Sasildi sirsniņas" mantiņas sapakoja un aizveda uz Krāslavas veco ļaužu pansionātu "Priedes". Noteikti katrs pansionāta iemītnieks saņems dāvaniņu mūsu mīlestības piepildītu. Personīgi es sūtu ikvienam Jums un Jūsu ğimenei laimes asarām "pielietus" pateicības vārdus par Ziemassvētku brīnumu! Brīnumi notiek!

PALDIES!

1. Ludmila Marinenko

2. Irēna Pavļukeviča

3. Sanita Baldiņa

4. Žanna Bogdanoviča

5. Gunita Aišpure

6. Irina Zenčonoka

7. Olita Plātere

8. Tatjana Vigule

9. LSK Krāslavas , Aglonas un Dagdas komiteja ,Nord Trondelag Rode Kors

10. Natālija Kirkiļeviča

11. Česlava Alhimoviča

12. 8.a klase un Valentīna Purpiša

13. Margarita Borodina Ignatoviča

14. Viktorija Lipšāne

15. 2. a klase un Olga Dalecka

16. Marianna Rukmane

17. Kristīne Jušinska

18. Kristīna Milaševiča

19. Iveta Putāne

20. Iveta Malinovska

21. Ilona Kozačuka

22. Igors Markušenoks

23. 2.b un Žanna Bolšakova

24. Nadežda Tadello

25. Rita Černenko

26. Nadežda Adamoviča

27. Anžela Semjonova

28. Vija Strukova

29. 9.c klase un Natalja Baženova

30. Inna Marhileviča

31. Zoja Isakova

32. Lidija Sargūne

33. Viktorija Izranova

34. Tatjana Dundare

35. Viktorija Belaja

36. Ruta Cauņa

37. Jeva Bojarčuka

38. Rita Andrejeva

39. Marija Micķeviča

Akcijas organizatoru vārdā skolas direktore M. Micķeviča


Citāda stunda, noslēdzot 1.semestri

Daugavpils Universitāte un Krāslavas Varavīksnes vidusskola noslēdza 2020.gada novembrī savstarpējo sadarbības līgumu. Sirsnīgs paldies par atsaucību profesorei ,DU rektorei Irēnai Kokinai!

2020.gada 18.decembrī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 11.un 12.klašu skolēniem notika tiešsaistes saruna, diskusija ar Daugavpils Universitātes prorektoru, pasaulslavenu biologu, pētnieku, zinātnieku, profesoru un unikālu personību Arvidu Barševski . Profesors stāstīja aizrautīgi par zinātni, par tuvām un tālām ekspedīcijām, par savu iespēju būt kopā ar jauniešiem, par nākotnes karjeru. Zinātne -tas ir interesanti! Divas mācību stundas tik ātri paskrēja. Cik daudz vērtīgu ideju mēs sadzirdējām! Degt par savu lietu! Spraust savā dzīvē augstākus mērķus un iet uz tiem! Nebaidīties riskēt un darīt kaut ko jaunu, interesantu. Lai acīs vienmēr būtu dzirkstelīte! Zem guloša akmens ūdens netek. Profesors aicināja skolēnus uz sadarbību. Izvēle vienmēr ir tikai mūsu pašu rokās, domās un sirdī.

Skolas direktore M.Micķeviča

Paldies par atbalstu AFS programmai!

Krāslavas Varavīksnes vidusskola saņēma PATEICĪBU par ilggadēju sadarbību ar AFS Latvija Starpkultūras programmas viesskolēnu uzņemšanā mūsu skolā, kā arī cerībā par sadarbības turpināšanu 2020./2021. mācību gadā.

Ineta Leikuma AFS Latvija Starpkultūru programmas direktore raksta: ''Augstu vērtējam Jūsu ieguldījumu starpkultūru izglītībā un draudzīgākas mierpilnākas pasaules veidošanā!'' Kopā ar Pateicības rakstu skola saņēma AFS suvenīrus un saldās dāvaniņas. Mēs esam pateicīgi skolotājiem, kuri bez atlīdzības strāda ar AFS skolēniem un māca krievu valodu: Natalijai Baženovai, Ludmilai Buhalovai, Nadeždai Timofejevai, kā arī sākumskolas skolotājiem.

Malinda un Greta no Vācijas ar prieku apmeklē krievu valodas stundas sākumskolā un soli pa solītim pilnveido savas krievu valodas zināšanas. Paldies par viesskolēnu darba koordinēšanu skolotājai Jeļenai Kļimovai! Paldies mūsu viesģimenēm :Kovaļovas Svetlanas ģimenei Krāslavā un Neverovsku ģimenei Kalniešos! Priecīgus Ziemassvētkus un Laimīgu Jauno 2021. gadu!

Akcija ” Atpakaļ uz skolu ” Krāslavas Varavīksnes vidusskolā

Mums 11. klasēm bija dota iespēja komunicēt ar Annu Lausku , kura vienu mācību gadu pavadījusi ,mācoties Marijas Terēzas akadēmijā Vīnē, Austrijā (vāciskais nosaukums - Stiftung Theresianische Akademie).Tāda iespēja mācīties tik prestižā skolā ir dota dzīvē tikai vienu reizi un šī unikālā iespēja bija uzsmaidījusi Annai. Ar interesi klausījāmies par viņas mācībām : labākā atzīme 1 un sliktākā 5,stundas garums 50 min, starpbrīdis tikai 5 min. Akadēmija tik liela, ka gada laikā nemaz nav paspējusi izstaigāt visas ēkas gaiteņus un klases. Kā izteicās Anna: akadēmija ļoti atgādināja H.Potera skolu (noteikti atceraties grāmatas par H. Poteru). Katra stunda sākās ar 10 min. iepriekš mācītās vielas atkārtojumu. Pie tam skolēniem tā ir iespēja nopelnīt papildus bonusus atzīmei.Visi skolēni aktīvi piedalās šajā procesā. Anna ir izjutusi atšķirības starp Austrijas un Latvijas skolotājiem: proti Austrijas skolotāji ļoti nopietni attiecas pret savu darbu, ļoti nopietni gatavojas stundām. Šeit viņa apguva arī jaunas internetplatformas: MS teams,padlet un ttl. Anna nu jau 14 gadus mācās vācu valodu un mācoties Vīnē ir nokārtojusi OSD (Austrijas Vācu valodas eksāmenu),ieguvusi līmeni C1,kas viņai ļauj studēt augstskolās Austrijā, Šveicē. Savu nākotni vēlas saistīt ar starptautisko sakaru studēšanu . Meitene stāstīja par mācībām, par to kā viņa cīnījās ar grūtībām, par jauniem draugiem: brīnišķīgiem un ne tik brīnišķīgiem. Par iespaidiem, apmeklējot svešas vietas, kurās nekad vēl nav bijusi. Par tradicionālajiem austriešu ēdieniem: ābolu štrūdele,kartupeļu salāti,slavenā Sacher torte. Anna sekmīgi pabeidza studijas Vīnē, jo viņai piemīt dzelžaina apņēmība.Paliek atmiņās viss vērtīgais,grūtais aizmirstas. Saruna raisījās arī par šodienas mācībām. Anna pašlaik mācās Rīgas Valsts vācu ģimnāzijas 12.klasē.

Mūsu sarunu biedrene mūs uzmundrināja un aicināja būt mērķtiecīgiem,neatlaidīgiem,nebūt kūtriem.Bez mūsu pašu intereses neko nevar sasniegt tā vienkārši mūsdienu skarbajā realitātē. Diskusija laikam sanāca par īsu / tikai 40 minūtes ,jo katram savi skolas ikdienas darbi. Ir ļoti svarīgi : laika plānošana un visu ievērot termiņos: neko nevar atlikt uz pēdējo nakti,jo nav tādas pēdējās nakts.

Sarunas noslēgumā Anna aicināja mūs ticēt saviem spēkiem un sapņiem, kā sacījusi Zenta Mauriņa: ,,Sapņi piepildās, ja vienādā mērā tiem tic un par tiem cīnās.''

11. klases skolniece Evita Mažuta

Veselības nedēļa.pptx

Veselības nedēļa „Mana veselība - mana nākotne”

Decembra sākumā Krāslavas Varavīksnes vidusskolā norisinājās Veselības nedēļa, šī gada moto - „Mana veselība - mana nākotne”. 1.-4. kl. skolēni piedalījās pasākumos klātienē, bet 5.-12. kl. skolēni – attālināti. Veselības nedēļas rīkotāji organizēja daudzveidīgas aktivitātes, lai informētu skolēnus par veselīgā dzīvesveida ieguvumiem, motivētu regulāri rūpēties par savu veselību un apzināties kaitīgo ieradumu negatīvo ietekmi.

Pamatskolēni un vidusskolēni klases stundu laikā un ārpus stundām iesaistījās dažādos veselību veicinošos pasākumos. Piektklasniekiem un sestklasniekiem tika organizēta klases stunda „Veselīgs uzturs un dienas režīms”. 7.-12.kl. skolēni klases stundu laikā varēja noskatīties dokumentālās filmas tiešsaistē. Jaunieši piedalījās informatīvajā dienā un izveidoja noderīgas prezentācijas: „Kas ir Covid-19”, „Vīrusu slimību profilakse”, „Kas ir HIV un AIDS?”, „Kā rūpēties par sejas ādu pusaudžu vecumā?”, „Kosmētiskās maskas”, „Apģērba krāsas ietekme uz citu cilvēku uztveri par jums”, „Pārtikas piedevas”, „Vitamīni un veselīgas vielas augļos un dārzeņos”.

7. klases sagatavoja prezentācijas un esejas par tēmu „Kā rūpēties par veselību attālināto mācību laikā?” (dienas režīms minētajā periodā), 8. klases pārbaudīja savas zināšanas par Covid-19 - „Mīts vai patiesība”, 9. klasēm tika piedāvāts konkurss „Ar zināšanām pret HIV”. Skolā norisinājās tradicionālā akcija „Sarkanā lentīte”.

Otrdien, trešdien un ceturtdien sākumskolēni aktīvi piedalījās Krāsainajās dienās, kad uz skolu varēja atnākt sarkanas, dzeltenas/oranžas un zaļas krāsas apģērbā vai ar attiecīgas krāsas aksesuāriem. Arī skolas ēdnīca 1., 2. un 3. decembrī pusdienās piedāvāja atbilstošu ēdienkarti - ar produktiem, piemēram, augļiem un dārzeņiem, kas ir sarkanā, dzeltenā/oranžā un zaļā krāsā.

Savos iespaidos par bērnu aktivitātēm dalījās Varavīksnes vidusskolas sākumklašu audzinātāji.

Iveta Putāne (3.a klases audzinātāja): „Mūsu klases stundas tēma bija „Veselīgs uzturs”, skolēni minēja mīklas, analizēja situācijas, piedalījās darbnīcā „Nacionālie ēdieni un precizitāte”, kā arī uzzināja, kādi vitamīni slēpjas dažādos krāsainos augļos un dārzeņos, sporta stundā – iesaistījās zibakcijā, bet mājturības stundā veidoja kolāžu „Veselīgs un kaitīgs uzturs”. Veselības nedēļas pasākumu ietvaros bērni tikās ar skolas medmāsu un psiholoģi. Medmāsa pastāstīja un parādīja skolēniem, kā rīkoties dažādu traumu gadījumā, kā pareizi sniegt cietušajam pirmo palīdzību. Psiholoģe pastāstīja bērniem, ka cilvēka fiziskā veselība ir cieši saistīta ar garīgo veselību. Praktiskajā daļā skolēni mācījās novērtēt savas labās rakstura īpašības un relaksēties dažādās stresa situācijās.”

Natālija Rusova (3.b klases audzinātāja): „Veselības nedēļas ietvaros notika daudz dažādu pasākumu. Klases stundās bērni atkārtoja svarīgākos jautājumus par veselīgu dzīvesveidu un pareizu uzturu. Tika piedāvāts radošais darbs par tēmu „Veselīgie un kaitīgie produkti”. Īpašu interesi izraisīja Krāsainās dienas, kad bērni devās uz skolu nevis formastērpā, bet apģērbā, kas bija noteiktā krāsā. Lai viss būtu atbilstoši noteikumiem, bija jāattīsta atjautība un izdoma. Liels paldies mūsu skolas medmāsai Česlavai Aļhimovičai par interesantu un pamācošu nodarbību par pirmās palīdzības sniegšanu. Tagad bērni zina, kā palīdzēt cilvēkam, kas nokļuvis nelaimē. Skolēni aktīvi piedalījās visos pasākumos un saņēma balvas par savu darbu.”

Žanna Boļšakova (2.b klases audzinātāja): „Vissvarīgākais dzīvē – veselība! Lai bērni būtu veseli, mundri, enerģiski un dzīvespriecīgi, ir jāēd veselīgi – pie tāda secinājuma nonāca 2.b klases skolēni pēc aktīvas līdzdalības Veselības nedēļā. Bērni minēja mīklas, zīmēja, veidoja kolāžu no augļiem un dārzeņiem. Visvairāk viņiem patika Krāsainās dienās: Sarkanā, Dzeltenā/oranžā un Zaļā. Mūsu klases stunda bija veltīta veselīgam uzturam. Liels paldies skolotājai Ilonai Solimai un vidusskolēniem par aizraujošām, krāsainām un izzinošām prezentācijām.”

Pateicamies visiem skolēniem par aktīvu līdzdalību! Paldies par atbalstu un sadarbību biedrībai „Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas, Dagdas, Aglonas novadu komiteja”.

Informāciju sagatavoja Galina Mikulāne


Iesaistāmies akcijā „Atpakaļ uz skolu / Atpakaļ uz universitāti 2020.

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 11.klašu skolēni tiešsaistē tiksies ar Annu Lausku, Austrijas vēstniecības izvirzīto jauniešu apmaiņas programmu pārstāvi š.g. 17.decembrī.

Akciju „Atpakaļ uz skolu / Atpakaļ uz universitāti 2020” rīko Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā sadarbībā ar jaunatnes organizāciju „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai”

Pasaules pilsoņi Krāslavā

Par pasaules pilsoņiem dēvē skolēnus, kuri, dzīvojot citas valsts teritorijā, ir izteikuši vēlmi apgūt svešvalodas prasmes. Tādā veidā var iepazīt ne tikai valodu, bet arī kultūru, ievērojamākās vietas un saprast atšķirību. Tā ir ilgstoša AFS skolēnu apmaiņas programmas pieredze, kas aizsākās pagājušā gadsimta vidū, 1947. gadā.

Krāslavas "Varavīksnes" vidusskola apmaiņas skolēnus pie sevis uzņem jau divdesmit piekto gadu. Šajā laikā viesu ģimenes Krāslavā un novadā uzņēma vairāk nekā 50 skolēnu. Atbraukušo audzēkņu liktenī visaktīvāk piedalās angļu valodas skolotāja - Jeļena Kļimova. Viņa nodarbojas ar daudziem organizatoriskiem jautājumiem, aktīvi sadarbojas ar skolotājiem, skolēniem un viesģimenēm. Pateicoties viņai, notika mūsu tikšanās ar skolniecēm Grētu Franušu un Malindu Retzlafu.

Ieejot gaišajā otrā stāva kabinetā, es satiku divas meitenes no Vācijas, kuras bija ieradušās apgūt krievu valodu. Protams, vispirms es viņas palūdzu pastāstīt par sevi. Grēta uzsāka sarunu pirmā. Viņa atbrauca no Berlīnes, kur dzīvo kopā ar ģimeni un mācās skolā. Viņai ir vecāka māsa un brālis. Viņai ļoti patīk iepazīties ar cilvēkiem, uzzināt kaut ko jaunu. Viņa vēlas iepazīt citu kultūru, lai izprastu visas atšķirības un pēc tam iegūto pieredzi izmantotu nākotnē. Jāatzīmē, ka Grēta nebija mācījusies krievu valodu. Viņas tautiete Malinda bija no mazās pilsētiņas Rorbergas. Viņa ir vienīgais bērns ģimenē, un krievu valodas pamatzināšanas viņa ieguva savā licejā Vācijā. Starp citu, viņu ģimene uzņēma apmaiņas skolnieci no Taizemes.

Par savām viesģimenēm meitenes teica tikai siltus vārdus. Grēta dzīvo Neverovsku ģimenē no Kalniešiem. Viņa saka, ka ir diezgan grūti sazināties ar viesģimenes “māsas” vecvecākiem, taču viņa ļoti cenšas. Malinda pastāstīja, ka viņa dzīvo Krāslavā netālu no skolas Kovaļovu ģimenē. "Mamma" Svetlana māca saimnieces gudrībām - kā mājās gatavot pelmeņus. Krievu valodu viņai mērķtiecīgi māca “māsa”. Viņa daudz nodarbojas ar viņu, un “tēvs” Viktors cenšas atcerēties savu vācu valodas vārdu krājumu, kas iegūts skolas gados. "Viņam tik smieklīgi sanāk," smejas Malinda.

Abas meitenes vienbalsīgi teica, ka viņām šeit patīk, jo cilvēki ir diezgan atvērti, pozitīvi un labprāt nāk palīgā. Ja runājam par izglītības procesu, tad viņas apmeklē krievu valodas nodarbības sākumskolā. Grēta papildus mācās krievu valodu, izmantojot nodarbības, kuras var atrast internetā tiešsaistē, savukārt Malinda mācās mājās pie savas “māsas”. Abām ir pamatzināšanas.

Runājot par atšķirībām Vācijā un Latvijā, meitenes uzsvēra, ka skolotāji ir ļoti atsaucīgi un labsirdīgi. Viņu dzimtenē tādas uzticības pilnas attiecības starp skolotāju un skolēnu parasti nerodas. Gan skolā, gan mājās jūtama mājīga atmosfēra. Vienīgais mīnuss ir neierasti auksts laiks, taču lieliski, ka ir uzsnidzis sniegs.

“Izej no savas komforta zonas un kļūsti par pasaules pilsoni kopā ar AFS” - šo aicinājumu var izlasīt skolēnu apmaiņas programmas vietnē. Bet cik drosmīgam ir jābūt, lai spertu šādu soli pandēmijas laikā. Meitenes sacīja, ka no vīrusa nemaz nebaidās, un, ierodoties Latvijā, situācija bija daudz optimistiskāka nekā tagad. Protams, galvenā aizsardzība ir attāluma prasību ievērošana, masku nēsāšana un bieža roku mazgāšana. Koronavīrusa dēļ nav iespējams izjust kultūras dzīvi visā tās krāšņumā, apmeklēt tās vietas, kur viegli varēja nokļūt, ja nebūtu ierobežojumu.

Skolnieces priecājas par iespēju šeit iemācīties ne tikai valodu, bet arī kultūru. Savukārt Jeļena Kļimova ir pateicīga skolotājiem, kuri bez atlīdzības strādā ar skolniecēm un māca krievu valodu, skolas administrācijai, kuru pārstāv direktore Marija Mickeviča, kura atrada iespēju skolniecēm nodrošināt karstu tēju un saldumus. Paldies arī viesģimenēm, kuras izmitināja meitenes.

Neskatoties uz to, ka koronavīruss ir mainījis mūsu dzīves ierasto ritmu, daudzas lietas paliek nemainīgas, piemēram, tieksme pēc zināšanām, kas var mainīt pasauli.

Jeļena AVSJUKEVIČA

Konkurss Bebr[a]s

Nu jau vairākus gadus pēc kārtas Krāslavas Varavīksnes vidusskolas vecāko klašu skolēni piedalās starptautiskajā informātikas konkursā “Bebr[a]s”. Lai piedalītos šajā konkursā, skolēniem nav nepieciešamas iepriekšējās zināšanas informātikā vai programmēšanā, bet ir jāuzrāda loģiskās un algoritmiskās domāšanas spējas. Konkursa laikā skolēnam tiek piedāvāti dažādas sarežģītības uzdevumi, kurus ir jāatrisina 35 minūšu laikā. Katrs skolēns var pildīt šos uzdevumus sev vēlamā laikā, kas padara piedalīšanos konkursā daudz vienkāršāku.

Šogad konkursā piedalījās abas 11. klases un daži skolēni no 12. klases. Vislabāko rezultātu skolā uzrādīja 11.a klases skolnieks Igors Sorogovecs, iegūstot 34 punktus. Otro labāko rezultātu (no 25 līdz 29 punkti) uzrādīja Aleksandra Paņko (11.a), Evelīna Vivate (11.a), Ņikita Jakuņins (12.a) un Guntis Ungurs (11.a). Trešajā pozīcijā (no 20 līdz 24 punktiem) ierindojās Karīna Andžāne (11.b) un Vladislavs Dilba (12.a).

Paldies visiem skolēniem par dalību!

Informātikas skolotāja

Marianna Rukmane

Sveicam un lepojamies ar

Latviešu valodas aģentūras rīkotā skolēnu radošo darbu konkursa “Izstāsti man savu sapni” uzvarētāju no Krāslavas Varavīksnes vidusskolas

Miroslavu Baženovu

(skolotāja Vera Avota)

un dalībnieku Artjomu Kusiņu

( skolotāja Valentīna Purpiša)

Skolēnu radošo darbu konkursa tēma bija „Izstāsti man savu sapni”. Konkursa rīkotāji saņēma 1234 radošos darbus gan no Latvijas, gan latviešu skolām ārzemēs. Tā kā no katras skolas varēja iesūtīt tikai deviņus darbus, konkursā piedalījās daudz vairāk bērnu un jauniešu.

Radioiestudējumu klausieties decembra svētdienās plkst. 10.35 Latvijas Radio 1 vai internetā https://ej.uz/radio-teatris.

Lasījumus iestudējis režisors Valdis Lūriņš, muzikālā pavadījuma autors komponists Valdis Zilveris, redaktore Dzintra Matuzāle, skaņu režisors Andis Ploks, producente Māra Eglīte, projekta vadītāja Velga Līcīte-Meldere.

Lai skaistākie sapņi piepildās!

Veiksmi !

Skolas administrācija


Lasīšanas rallijs

Lasītāju rallija rezultāti ir apkopoti. Apsveicam uzvarētājus!

2.a Abramova Staņislava (3253 lpp.)

2.b Arhipovs Ruslans (95 lpp.)

3.a Urbanoviča Karolina (3297 lpp.)

3.b Baženovs Miroslavs (4070 lpp.)

4.a Menščikovs Alesandro (350 lpp.)

5.a Timofejevs Iļja (2501 lpp.)

5.b Baranovskis Daniils (1397 lpp.)

Informāciju apkopoja

skolas bibliotekāre Oksana Zaikovska

VESELĪBAS NEDĒĻA

Pagājušajā nedēļā katra diena bija interesanta un neatkārtojama. Tā bija veltīta mūsu veselībai - „Mana veselība - mana nākotne”.

Katru dienu pirmklasnieki vilka citas krāsas apģērbu. Vienu dienu sarkanu, pēc tam oranžu, tad zaļu

Mēs mācījāmies par dažādu krāsu augļiem un dārzeņiem. Vecāko klašu skolēni sagatavoja interesantas prezentācijas par dārzeņiem un augļiem. No prezentācijām skolēni uzzināja kā augļi un dārzeņi ietekmē mūsu veselību

Ēdnīcā pavāri gatavoja veselīgus ēdienus sarkanā, oranža un zaļa krāsā. Pēc pusdienām mēs apspriedām no kādiem dārzeņiem bija pagatavots ēdiens. Kas bija veselīgs un garšīgs?

Katru dienu ēdnīcā cienāja skolēnus ar krāsainiem augļiem - āboliem, bumbieriem, mandarīniem.

Veselības nedēļā skolas medmāsa Česlava Aļhimoviča novadīja praktisko nodarbību „Pirmā palīdzība”. Skolēni ar interesi piedalījās un mēģināja sniegt pirmo palīdzību cits citam.

Mūsu skolas psiholoģe Ija Karole sagatavoja „Relaksācijas stundu”. Šīs nodarbības laikā skolēni tika iepazīstināti ar dažādiem emociju veidiem, ar to, kā tās ietekmē cilvēka veselību. Pirmklasnieki labprāt atspoguļoja emocijas uz papīra un piedalījās zīmējumu konkursā. .

Gatavojoties veselības nedēļai, pulciņā „Prasmīgas rokas” mēs sagatavojām dārzeņu un augļu maskas , bet pulciņā „Skani, mana valodiņa” kopa ar latviešu valodas skolotāju Ludmilu Buhalovu sagatavojām priekšnesumu, kurā bija mīklas par augļiem un dārzeņiem.

Veselības nedēļas noslēgumā klasē bija pasākums, kurā mēs minējam mīklas, spēlējām spēli “Pusdienās es pagatavošu…”

Veselība ir dārgākais, kas mums ir. Mums visu laiku par to jārūpējas!

Lai visiem stipra veselība! Saudzējiet sevi!

1.b klases audzinātāja Rita Kamola

VESELĪBAS NEDĒĻA 3.A

Pirmā advente mūsu skolā sākās ar veselības nedēļu. 3.a klases skolēni tikās ar medmāsu un psiholoģi. Medmāsa pastāstīja un parādīja skolēniem, kā rīkoties dažādu traumu gadījumā, kā pareizi sniegt cietušajam pirmo palīdzību. Psiholoģe pastāstīja bērniem, ka cilvēka fiziskā veselība ir cieši saistīta ar garīgo veselību. Praktiskā daļā skolēni mācījās novērtēt savas labās rakstura īpašības, mācījās relaksēties dažādās stresa situācijās.

Klases stundas tēma bija ,,Veselīgs uzturs’’, skolēni minēja mīklas, analizēja situācijas, piedalījās darbnīcā ,,Nacionālie ēdieni un precizitāte’’, kā arī uzzināja kādi vitamīni slēpjas dažādos krāsainos augļos un dārzeņos, sporta stundā – iemācījās dejot flešmobu, mājturībā taisīja kolāžu ,,Veselīgs un kaitīgs uzturs’’.

Paldies visiem skolēniem par aktīvu līdzdalību!

Klases audzinātāja Iveta Putāne

Drosmes kaste

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 12.a klases skolēni atbalstīja Krāslavas māmiņu kluba labdarības akciju, ziedojot dažādas jaunas mantiņas Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas nodaļas "DROSMES KASTEI". Mantiņas no šīs kastes domātas, lai uzmundrinātu mazos pacientus pēc procedūrām, kuras dažreiz ir pat ļoti sāpīgas.

Liels paldies visiem skolēniem, kas atsaucās uz aicinājumu!

12.a klases audzinātāja

konkurss

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolēni,īpaši 6 b.klases skolēni,kopā ar skolotāju Jeļenu Kļimovu piedalījās Daugavpils Baltkrievu kultūras centra izsludinātajā zīmējumu konkursā,kas bija veltīts baltkrievu literatūras klasiķa V.Korotkeviča daiļradei.

Valsts svētku un patriotisma nedēļa Varavīksnes vidusskolā

Valsts svētku un patriotisma nedēļa Varavīksnes vidusskolā aizvadīta gaiši un sirsnīgi. Lai veidotu kopības izjūtu ar mūsu zemi, novadu un līdzcilvēkiem, skolēni kopā ar saviem klases audzinātājiem un skolotājiem īstenoja dažādas radošas aktivitātes, un šogad to moto bija „Par Latviju domājot…”. Šādi pasākumi ir ļoti nozīmīgi, jo tiek stiprināta skolēnu pilsoniskā apziņa, kas ir neatņemama Latvijas patriota īpašība. Labas domas, vārdi un darbi vienoja visus, un vairākas klases labprāt dalījās ar saviem iespaidiem.

1. a klase Valsts svētku nedēļā pētīja Latvijas novadus, mūsu lielākās pilsētas, upes un ezerus. Bērni izlasīja latviešu tautas pasaku „Kā zvēri raka Daugavu” un izveidoja mūsu likteņupes maketu. Pirmklasnieku zīmējumi bija veltīti Latvijas dzimšanas dienai, tagad labākie radošie darbi izstādīti skolas gaitenī. Skolēnu vecāki sagatavoja saviem bērniem nelielas dāvanas, kas ļoti iepriecināja mazuļus!

2. a klase 10. novembrī jautri svinēja Mārtiņdienas svētkus: taisīja ķekatu maskas, spēlēja seno Mārtiņdienas rotaļu „Gaiļu cīņas”. Valsts svētku nedēļas gaitā bērnu skolas formas tērpus rotāja pašdarinātas piespraudes „Mārītes”. Klases dāvana Latvijas dzimšanas dienā - piedalīšanās labdarības akcijā „Drosmes kaste”. Skolēnu ģimenes savāca naudu un nopirka LEGO komplektus Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Onkoloģijas nodaļas mazajiem pacientiem.


Svētku nedēļas laikā 5.a klases skolēni bija ļoti patriotiski un ar prieku piedalījās visās aktivitātēs. Šī nedēļa klasē sākās radoši - ar zīmējumu izstādi „Manai Latvijai es novēlu...”. Zīmējumos bērni attēloja savas idejas par to, kādu gribētu redzēt savu dzimteni, bet savos novēlējumos piektklasnieki atzinās, cik ļoti mīl Latviju. Pateicoties skolotājiem, bērniem bija iespēja katru dienu atklāt sev 10 interesantākos faktus par Latviju.

7.a klases skolēni uzsvēra, ka novembris ir Dzimtenes mēnesis, jo šajā laikā mēs ne tikai svinam valsts svētkus, bet arī domājam par dzimteni. Skolēni vēlreiz izšķirstīja Latvijas vēstures lapas, piedalījās viktorīnā „Mūsu zeme-Latvija”, klausījās latviešu dziesmas, mēģināja sajust un sadzirdēt Latviju. Pamatskolēni aprakstīja savas mīļākās vietas Krāslavas novadā: vieniem – tas ir parks, pils komplekss, pilsētas ielas, citi bauda mūsu lauku skaistumu, vērojot saullēktu, vai apbrīno milzīgos laukakmeņus, kā arī šūpoles, kas atrodas vecmāmiņu pagalmā...

9.a klase Svētku nedēļā darbojās ar tēmu „Manas dzimtenes iemīļotie stūrīši”, skolēni izveidoja fotokolāžu par ceļojumiem pa Latviju kopīgo ekskursiju un pārgājienu laikā no 5. līdz 9. klasei! Jaunieši piedalījās 2 viktorīnās, ko piedāvāja interneta platforma „uzdevumi.lv” un skolas bibliotēka, kopā skatījās videoklipus par Latviju un izveidoja asociatīvo rindu par tēmu „Mana māja, mana valsts, mana dzimtene” - Latvija ir mūsu mājas, tā ir skaista, zaļa, daudzpusīga, brīnišķīga, maģiska, tīra, sportiska valsts, ar tīrām upēm, ar labiem, jautriem un dziedošiem cilvēkiem.

9.b klasei 17. novembrī bija neparasta stunda – pirmkārt, skolēni piedalījās klases stundā no savām mājām, un otrkārt, todien uzkrita pirmais sniegs. Tā bija interaktīva stunda, jaunieši runāja par latviešu dziesmām, filmām, mīļākajām pilsētām un, protams, par mūsu Krāslavu. Devītklasnieki bija gandarīti par to, ka varēja svinēt mūsu valsts dzimšanas dienu mierpilnā un draudzīgā gaisotnē.

12. klases skolēni stundās un ārpus tām daudz runāja par Latviju, tās vērtībām, bagātībām, priekšrocībām... Patriotiskās klases stundas laikā vidusskolēni izteica savus novēlējumus valstij: „Liels paldies, ka es piedzimu Latvijā!”; „Paldies par tīru un skaistu dabu! Paldies par labi uzturētām ielām un pilsētām!”; „Es novēlu Latvijai augt un uzplaukt. Es ceru, ka visa Latvija uzvarēs Covid-19. Kopā mēs noteikti padarīsim Latviju vēl labāku!”

Liels paldies visai Krāslavas Varavīksnes vidusskola saimei par aktīvu līdzdalību, vienotību un izturību!

Informāciju apkopoja Galina Mikulāne

Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir sācies…

Mīļā Krāslavas Varavīksnes vidusskolas saime, vecāki, draugi, sadarbības partneri!

Tik nemanāmi ātri paskrējis šis ļoti neviennozīmīgais un grūti izvērtējamais gads…

Adventes laiks klāt. Par to liecina pirmā iedegtā svece vainagā, kura simbolizē mūžību, saskaņu un sirdsmieru. Neskatoties uz to, ka mainās laiki, cilvēku skatījums uz apkārtējo pasauli, ilgas pēc prieka, miera, labsirdības, cerības un mīlestības vienmēr paliek nemainīgas, aktuālas.

Neskatoties uz visām grūtībām, apmulsumu, nogurumu, problēmām, slimībām un neziņu, kurā mums nākas dzīvot, strādāt un pastāvēt visa šī gada garumā, Adventes laiks ir īpaši gaidāms un dvēselei tīkams vairāku iemeslu dēļ.Degošas sveces liesma liecina par to, ka Ziemassvētki nav aiz kalniem, un ar katru svētdienu mūsu mājās kļūs aizvien gaišāk, siltāk un skaidrāk, jo drīz notiks Ziemassvētku brīnums. Kopš seniem laikiem kristīgajā tradīcijā izveidojās un gadsimtu garumā pastāvēja pārliecība , ka tieši šajā laikā vērts biežāk ieskatīties nakts debesīs, lai atrastu un atpazītu to vienīgo, īsto zvaigzni, kura palīdzētu izvērtēt savus darbus, ikdienu un nākotnes plānus. Iespējams, ka šis atradums atvieglos, palīdzēs sakārtot savas attiecības ar sevi un līdzcilvēkiem, sniegs atbalstu un iedrošinājumu.

Lai ikvienam neiztrūkst laika un gribasspēka darīt ko svarīgu, paveikt kādu labu darbu. Lai rodas iespēja atcerēties par saviem sapņiem, atgūt enerģiju un ticību brīnumiem. Lai nemitīgajā steigā nepietrūkst iespējas pārdomāt lietas, kuras gribētos mainīt, atstāt, aizmirst, piedot, vai tieši otrādi, restartēt, realizēt, pilnveidot, atjaunot vai atgūt atpakaļ.

Laiks nosaka visu. Cēloņsakarības un notikumu gaita šogad ritēja ne pēc labākā un ērtākā scenārija, daudziem no mums nācās cīnīties, paciest un izturēt grūtības. Tas nav ne pirmais, ne arī pēdējais izaicinājums cilvēcei.

Bet atceroties apustuļa Pāvila teikto: “….esmu pārliecināts, ka ne nāve, ne dzīvība, ne eņģeļi, ne varas, ne lietas esošās, ne nākamās, ne spēki, ne augstumi, ne dziļumi, ne cita kāda radīta lieta mūs nevarēs šķirt no Dieva mīlestības, kas atklājusies Kristū Jēzū, mūsu Kungā! (Rom: 8; 38-39)

Svētīgu, sirsnīgu un aizkustinošu, pārdomām un labiem darbiem piepildītu Ziemassvētku gaidīšanas laiku vēlot, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas vēstures skolotāja Margarita Borodina-Ignatoviča.


Paldies ir vienīgā valūta pasaulē, kas nav vēl mainījusi kursu.

/Jānis Jaunsudrabiņš/

Paldies mūsu Zviedrijas draugiem !

Katru gadu pirms Ziemassvētkiem uz mūsu skolu atbrauc liela kravas mašīna ar dāvanām no Limmared pilsētā no mūsu Zviedrijas draugiem Jan – Olof Back, Kerstin Jalmarsone Goran Fahistrom no labdarības organizācijas “Help to live” – “Palīdz dzīvot”. Brīvprātīgie no Zviedrijas izpilda palīdzības misiju arī citās valstis.

Mēs esam priecīgi saņemt apģērbu, apavus, spēles, mēbeles un citas mantas skolai.

Mēs ar prieku dalāmies ar mantām ar pilsētas slimnīcu, Sarkano krustu, Krāslavas piena kombinātu un citām novada skolām, kā arī Dagdas novadu.

Jeļena Kļimova, brīvprātīga un atbildīga par humanitāro palīdzību

RVTC akcija

Oktobrī reģionālais vācu valodas un Vācijas valstmācības tālākizglītības centrs (RVTC) svinēja savu 20. jubileju. Savā facebook lapā RVTC piedāvāja vācu valodas skolēniem piedalīties akcijā-Apsveic RVTC 20 gadu jubilejā. Mūsu skolas skolēni ar prieku sagatavoja video apsveikumu. Skolēnu video apsveikums bija īpaši mūsdienīgs un oriģināls. Novembrī saņēmām paku ar dāvanām un pateicībam! Paldies RVTC vadītajai Marinai Rumjancevai!

Mīļš paldies 10.a klases skolniecei A. Soročinai, 11.a un 11.b klases skolēniem K. Andžānei, I. Sorogovcam, A. Jemeļjanovičam, 12.a klases skolēniem E. Hodorenokai un V. Dilbai!

Vācu valodas skolotāja A.Lukša

VESELĪGAS DĀVANIŅAS

Latvijas Biškopības biedrība ielūdza mūsu pirmklasniekus piedalīties Eiropas mēroga akcijā „Eiropas medus brokastis”.

Katram bērniem bija sagatavotas mazas dāvaniņas, kurās bija rapša, dažādu ziedu un meža medus paraudziņis un informatīvi izglītojošai magnētiņš.

Bērni stundā noskatījās fīlmiņu par bitēm, medu un uzzīmēja ilustrācijas par to.

Mājās viņi nogaršoja medus paraudziņus un aizpildīja anketas „Kurš medus garšoja vislabāk?”. Visiem medus ļoti garšoja kā arī katrs medus paraudziņš.

Liels paldies, par iespēju piedalīties veselīgā un garšīgā akcija.

Klases audzinātāja Rita Kamola

Kamera Obskura mūsu skolā

Foto pulciņš “Impulss” strādā skolā jau vairākus gadus. Šogad nolēmām paeksperimentēt un uztaisīt savu Kamera Obskuru. Šīs kameras darbības princips bija plaši pazīstams jau 11. gs. Mēs nolēmām klases logu pārklāt ar melno plēvi, lai tā kļūtu par lielu Kamera Obscura, kas iekšpusē projicētu ārpasaules attēlus. Gaisma, kas ienāca klasē, veidoja attēlus uz sienām. Tas bija patiešām fantastiskais eksperiments.

AFS studenti sveic mūs Latvijas Valsts svētkos!

''Par Latviju domājot...''

Valsts svētku nedēļa 6.b klasē iesākās ar karoga krāsu lentītes piestiprināšanu katram skolēnam. Par godu Lāčplēša dienai audzināšanas stundās tika demonstrēta prezentācija par Latviju. Bija daudz interesantas informācijas.

Gan pārsteigums, gan prieks bija par to, ka skolēni zināja vēsturi un tradīcijās.

Meitenes organizēja apsveikumu zēniem.

Tēmas turpinājums par Latviju notika matemātikas stundās.

6.b klases audzinātāja Natālija Kirkiļeviča

Vēsture top šodien, vai cilvēku garīgums, kā stipras un spēcīgas valsts pamats.

Godātie draugi, valsts svētku priekšvakarā, sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas dienu, mūs visus vieno līdzīgas pārdomās par Latvijas likteni un mūsu vietu tajā. Ikviens no mums pieder šai zemei, katrs Latvijas iedzīvotājs ir Latvijas bagātība. Mēs esam dažādi, bet, neskatoties uz mūsu vecumu, dzimumu, tautību, sociālo statusu, politisko un reliģisko piederību, mūs visus vieno ideja dzīvot tiesiskā valstī, kur katrs iedzīvotājs varētu justies droši un aizsargāti, realizēt savas tiesības, kuras ir pasludinātas valsts pamatlikumā- Satversmē.

Pirms 100 gadiem mūsu senčiem izdevās likt pamatus jaunas, demokrātiskas Latvijas valsts stāstam. Tie bija nozīmīgākie, emocionālākie brīži mūsu vēsturē, kad prognozēt uzvaru un paredzēt rezultātu nebija iespējams. Ceļš uz brīvību un neatkarību bija šaurs, ērkšķains un šķēršļu pilns. Bailes, šaubas un nenoteiktība savijās kopā ar drosmi, pārliecību, varonību, patriotismu un vēlmi atbrīvoties no svešu ļaužu kundzības. Latvijas tautai bija jākļūst par savas zemes saimniekiem. Cīnīties bija vērts, neatkarība tika atgūta, un dzima sajūta, ka vienota tauta ir SPĒKS! Neatlaidība un pareizā dzīves filozofija: ‘’Ja ne es, tad kurš?” toreiz palīdzēja sasniegt rezultātu.Bet ko gaidām no savas valsts tagad mēs? Vai no mūsu rīcībspējas daudz kas ir atkarīgs? Kas vajadzīgs, lai risinātu Latvijā pastāvošās problēmas? Kādi ir tie īstie pamati, uz kuriem jāceļ mūsu tautas labklājība? Kā atrast zelta atslēdziņu un tikt pie veiksmes formulas? Kādi mērķi un plāni ir mūsdienu jauniešiem? Kas viņus uztrauc, kas raisa interesi? Kā būt lietderīgiem un panākt, lai Latvijas sabiedrība progresīvi attīstītos un mēs varētu lepoties ar mūsu valsts izaugsmes iespējām un perspektīvām? Laba izglītība, garīgās vērtības, aktīvā dzīves pozīcija, profesionālisms, pieredze, vai personiskās dotības un motivācija?! Jautājumu daudz…

Turpinot Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolēnu pagājušajā gadā iesākto tradīciju, mēs nolēmām šīs sarunas turpināt un izveidot savu informatīvo platformu.

Cienījamie skatītāji, jūsu uzmanībai piedāvājam nelielu raidījumu ar nosaukumu: “ Vēsture top šodien, vai cilvēka garīgums, kā stipras un spēcīgas valsts pamats.” Šajā raidījumā mēs parunāsim par īstiem un patiesiem garīguma standartiem, izvērtēsim baznīcas lomu un darbību sekulārajā sabiedrībā, mēģināsim izvērtēt gūto informāciju, lai izprastu spēcīgas un stipras Latvijas valsts priekšnoteikumus. Kritiski domāsim un analizēsim, uzdosim sasāpējušos jautājumus, lai tagadnē iegūtās zināšanas un prasmes, palīdzētu mums likt izturīgu un stabilu pamatu mūsu nākotnei.

Raidījuma dalībnieki ir Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 10-12 klašu jaunieši un mūsu novada garīgo konfesiju pārstāvji. Dažāda pieredze, atšķirīgi viedokļi…

Par dalību raidījumā pateicamies Krāslavas sv.Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcas pārzinim Rostislavam Terehovam, Priedaines sv.Brigitas un sv.Katrīnas Romas katoļu baznīcas prāvestam Janušam Bulašam, Krāslavas luterāņu draudzes mācītājam Andim Lenšam, Krāslavas baptistu draudzes mācītājam Vjačeslavam Istratijam, Ludzas Jaunavas Marijas Debesīs Uzņemšanas Romas katoļu draudzes prāvestam Rodionam Doļam.

Lai patīkama skatīšanās!

Margarita Borodina-Ignatoviča,

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas vēstures un politikas skolotāja.


Valodas nedēļas ietvaros 3.a klase piedalījās ,,Latviešu valodas aģentūras’’ rīkotajā spēļu konkursā ,,Zeltmatīte un trīs lāči’’.

Trīs lāči, pirms došanās ziemas miegā, nolēma pasniegt pareizo atbilžu iesūtītājiem, arī mūsu klasei, dāvanas – 2 spēles!

Pateicamies LVA par lieliskām balvām. Spēlējot šīs spēles, mēs labprāt turpināsim mācīties latviešu valodu.

3.a klases skolēni un skolotāja Iveta Putāne

Latvija – zeme, kur mēs dzīvojam.

11. novembrī visa Latvija svēneja Lačplēša dienas.

Pirmklasniekiem tas bija pirmais kopīgais pasākums, tāpēc visi gaidīja ar nepacietību.

Gatavojoties šiem svētkiem, mēs iepazināmies ar to vēsturi un tradīcijām. Skolēni uzzināja, kas ir Lāčplēsis. Kāpēc viņam par godu ir izveidots ordenis. Par ko ar šo ordeni apbalvo cilvēkus mūsdienās. Svētkos bija jautrie konkursi un apsveikumi zēniem. Emocijas, prieks, sportisks satraukums valdīja visā pasākuma laikā.

Klases audzinātāja Rita Kamola

Mārtiņdiena

10.novembrī latviešu kultūras fakultatīvā kursa dalībnieki, 5.a klases skolnieki, svinēja gadskārtas svētkus - Mārtiņus. Šie svētki iezīmē rudens beigas un ziemas sākumu. Tas ir laiks, kas jābeidz

visi rudens darbi, jānokuļ labība, jāapar zeme.

Gatavojoties svinēšanai, skolēni izgatavoja Mārtiņdienas simbolus, viņi cītīgi zīmēja, līmēja, noformēja svētku koku.

Pateicos bērniem par sadarbību!


fakultatīva vadītāja Rita Andrejeva

Vēstures nedēļa Krāslavas Varavīksnes vidusskolā.

Vēstures nedēļas plānošana un organizēšana Krāslavas Varavīksnes vidusskolā sākās jau septembrī, jo tika plānota jauniešu konference par indivīda garīgajām vērtībām un stipras valsts priekšnoteikumiem. 10-12. klases skolēniem šis gads nebija viegls un atnesa daudz pārsteigumu, nenoteiktību un pārmaiņas, tieši tāpēc šķiet svarīgi diskutēt un runāt par aktuālo jauniešu dzīvē, uzdot jautājumus, apspriest izaicinājumus un problēmas.

Katru gadu vēstures un sociālo zinību nedēļas pasākumi notiek novembrī, jo tieši novembris ir ierakstīts zelta burtiem Latvijas vēstures stāstā. Mēs gribējām jēgpilni izmantot piedāvātās laika iespējas – mācības klātienē, un vēstures nedēļai gatavojāmies atbildīgi un nopietni.

Ierobežojumu dēļ līdz plaša formāta mēs netikām, bet atlikt iesākto darbu arī negribējām, līdz ar to radās ideja izveidot raidījumu ar nosaukumu: “Vēsture top šodien, vai cilvēka garīgums kā stipras un spēcīgas valsts pamats”, jo vērtību, garīguma, tautas apziņas un identitātes veidošanās jautājumi vienmēr ir aktuāli .

Quo Vadis? Куда ты идешь? Kur tu ej, Latvijas valsts iedzīvotāj? Kādi ir tavi mērķi un nākotnes plāni? Kādiem cilvēkiem pieder nākotne? Ko mums dod garīgā dzīve? Kas labāk - aizvainot vai būt aizvainotam? Stipra Latvijas valsts ir hipotēze, realitāte vai utopiska fantāzija?

Cienījamie skatītāji, jūsu uzmanībai mēs piedāvājam raidījuma fragmentu, bet raidījuma pilnās versijas pirmizrāde notiks 17.novembrī - Valsts svētku priekšvakarā!

Sekojiet mājas lapai “Krāslavas Vēstis” un “varaviksne.lv.”


Margarita Borodina-Ignatoviča,

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas vēstures un politikas skolotāja.

Latvija.pdf

Sveicam un lepojamies ar Krāslavas Varavīksnes skolēnu Artūru Pitkeviču un skolotāju Valentīnu Purpišu!

Valsts prezidenta kancelejas konkursā 5.–12. klašu skolēniem, kurā bērni un jaunieši bija aicināti iztēloties sevi Valsts prezidenta amatā un sagatavot uzrunu Latvijas Republikas Proklamēšanas dienā par tematu “Ko man nozīmē brīvība un demokrātija?”, kopumā saņemti 89 skolēnu pieteikumi. No tiem izraudzīti 6 laureāti, kuri savu uzrunu nolasīs Valsts prezidenta rīkotajā Latvijas 102. dzimšanas dienai veltītajā svinīgajā svētku koncertā š. g. 18. novembrī, kas būs skatāms Latvijas Televīzijas 1. kanālā.

Konkursa “Ko man nozīmē brīvība un demokrātija?” laureāti pa vecuma grupām:

5.–7. klase:

Elizabete Krasnā, Salaspils 1. vidusskola, 6. klase;

Rūta Aljēna, privātā vidusskola “Patnis”, 7. klase;

8.–9. klase:

Artūrs Pitkevičs, Krāslavas Varavīksnes vidusskola, 8. klase;

10.–12. klase:

Mārtiņš Bardulis, Liepājas Valsts tehnikums, programmas “Programmēšanas tehniķis” 2. kurss;

Daniela Vanceviča, Salaspils 1. vidusskola, 12. klase.

Konkursā iesniegtos darbus izvērtēja Valsts prezidents Egils Levits un Valsts prezidenta kancelejas Darbu vērtēšanas komisija: Latvijas ANO Jauniešu delegāte Natālija Knipše, Valsts prezidenta padomniece saziņai ar sabiedrību Aiva Rozenberga, Valsts prezidenta padomnieks tiesību politikas jautājumos Jānis Pleps, Valsts prezidenta kancelejas Mediju centra komunikācijas speciāliste Rudīte Meņģelsone un Valsts Heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece administratīvajos jautājumos Ramona Umblija.


Biežāk sakiet "Paldies!"

Oktobra mēnesis parasti tiek dēvēts par labo darbu mēnesi, kad skolēni tiek mudināti paveikt kaut ko labu tuvākajiem, sabiedrībai vai apkārtējai videi. Sākot spriest, kādu labumu mēs varam dot, mēs uzdevām sev jautājumu, vai labie darbi nāk no mums tikai šajā mēnesī un ar ko tādu labu mēs varam lepoties arī pārējā gada laikā? Visiem no mums ir savi pienākumi un atbildība par paveikto vai nepaveikto, bet bieži vien mūsu darbi nāk arī no sirds vai par labu kādam citam. Pagatavotās vakariņas vecākiem, kas atnākuši pārguruši no darba, silta krāsns drēgnos rudens vakaros, sakopts dzīvoklis un pabaroti mājdzīvnieki, savākts atkritums pastaigas laikā un milzums daudz citu darbu, kurus mēs paveicam ikdienā un par kuriem īpaši neaizdomājamies, bet par kuriem noteikti saņemam silto vārdu "paldies". Lūk tas arī ir labs darbs, jo kā saka visiem zināma viedā latviešu paruna, labs darbs ir tas, kas padarīts, un mums to darbu pietiek un ne tikai šī mēneša ietvaros. Varbūt, ja mēs gribam redzēt labos darbus biežāk, mums vienkārši biežāk jāsaka "paldies" par paveikto. Paldies par pildspalvu vai mājasdarba skaidrojumu. Paldies, ka devi padomu. Paldies, ka biji blakus, kad tas man bija nepieciešams. Labie darbi tiek darīti vienmēr, mums atliek tikai tos saskatīt.

12.a klase

Greta

I’ve been in Latvia since the end of September. There are a lot of things I have to adjust to or get used to, for example the food, habits my family has or just the general mentality of Latvians. I live with my host sister Linda, her grandparents and her uncle. Our cousin Arthur comes over at the weekends. Linda and Arthur spend a lot of time together with me and they always include me and also, we drive together around and see interesting or historical places. My grandmother tries her best to help me learn Russian, by just pointing at things and telling or asking me what they are called or by practicing writing. I sometimes help cooking or gardening. I also enjoy taking walks with or without family members. So far, the language barrier is still pretty difficult, but we manage to understand each other and it is getting better step by step. My whole family really tries their best to make feel as comfortable and included as possible, which I really appreciate. We have got two dogs and a cat and to be honest that also helps a lot to make me feel more at home. It is great to notice and realize how you get more and more comfortable and secure around your new family and in your new home.

Malinda

Since the end of September, I’ve been living with my host family, who welcomed me very warmly. I spent the most time with my host sister Milena, we often play the Geman game “Kinffel”, walk around the town or we watch films together. All family members try to help me understand and learn the language and they are very patient. Sometimes we listen to English, German or Russian music while walking. That is very funny. We have a dog called Lord and a cat, which is very cute and reminds me of my home in Germany. On Saturday my host parents, Milena and me went to Daugavpils and they showed me the town. We’ve been to a football game once. They try to take me to places or events that might interest me. My host mother really tries to comfort me and always makes sure that I feel good. Overall everything is very different, but I enjoy experiencing all this new stuff, like for example the food, the school and the town. I came to notice that Kraslava has much more to give than I thought at first. I am looking forward to the time I am going to spend here.


Valodu dienas 2020

Valodu dienas mūsu skolā šogad norisinājās no 21. līdz 30. septembrim. Šajā laika posmā tika svinēta Eiropas valodu diena un rudens saulgriežu svētki – Miķeļdiena. Septembris ir arī Jāņa Raiņa un Dzejas dienu mēnesis, un šogad ir divkārša jubileja – aprit 155 gadi kopš izcilā latviešu dzejnieka dzimšanas un 30 gadi kopš pirmā Dzejas dienu almanaha iznākšanas. Valodu kamolītis, dzejoļi par rudeni, Zeltmatīte un trīs lāči, dzīvnieku pasaule, Lielā pasaules stunda, Raiņa un Aspazijas mīlas stāsts, Valodu guru, letterings – piedāvāto aktivitāšu klāsts bija daudzveidīgs, un tajā katrs varēja atrast sev piemērotu iespēju radoši izpausties.

Valodu dienu laikā 1. a un 1.b klases skolēni mācījās krāsu nosaukumus trīs valodās. Viņi iemācījās arī pastāstīt par dažādu dārzeņu un augļu formu un krāsu. 2.a klases skolēni sagatavoja pasakas “Sarkangalvīte” priekšnesumu, kurā pasakas varoņi runāja trīs valodās. 2.b klases skolēni darbojās ar rudens veltēm. Latviešu valodas stundās katrs strādāja ar savu zīmējumu un palīdzēja to darīt tiem, kuriem veicas grūtāk. Skolēni atcerējās dārzeņu, augļu un ogu nosaukumus, mācījās tos skaisti un pareizi uzrakstīt, minēja mīklas, zīmēja, veidoja aplikācijas. Noslēgumā no individuālajiem darbiem tapa viens skaists kopīgs albums.

3.a klases skolēniem glīti un precīzi bija jānoraksta kāds poētisks darbs par rudeni, kā arī jānoformē šis darbs atbilstoši saturam. Dzimtās valodas stundās skolēni mācījās rakstīt domrakstu, mūzikas stundās - dziedāja dziesmas par Miķeļdienu un rudeni, bet vizuālās mākslas un mājturības stundās zīmēja, veidoja Miķelīti, kā arī rudens ražu - ābolus, burkānus, ķirbjus.

3.a klase piedalījās arī Latviešu valodas aģentūras piedāvātajā spēļu konkursā „Zeltmatīte un trīs lāči”. Visi Latvijas skolēni, kas piedalījās šajā konkursā, bija tik centīgi, tik gudri, tik vērīgi, ka trīs lāči pirms došanās ziemas miegā nolēma katrs pasniegt 10 dāvanas! Tātad kopā – 30 dāvanas septembra konkursa “Zeltmatīte un trīs lāči” dalībniekiem! Un mums ir liels prieks, ka 3.a klases bērni ir labākie no labākajiem, veiksmīgākie no veiksmīgākajiem, jo viņi arī saņēma lāču dāvanu. Apsveicam!!!

3.b klases skolēni strādāja ar latviešu tautasdziesmām par rudeni- izteiksmīgi lasīja, pārrunāja to ilustrāciju detaļas, centās glīti uzrakstīt tās un arī veidoja vienu kopīgu albumu.

4.a klasē darbs bija saistīts ar LVA aktivitāti. Visu nedēļu skolēni darbojās ar pasaku ,,Zeltmatīte un trīs lāči" - lasīja pasaku, kārtoja pasakas ilustrācijas pēc satura, pasaku atstāstīja, veica dažādus citus uzdevumus darba lapās. Ar pasaku skolēni strādāja arī mājās. Bērni ierosināja katru darbību novērtēt ar punktiem, un beigās katrs varēja saņemt atzīmi par savu ieguldīto darbu pēc spējām . Darbs ritēja, jo ieinteresēti bija visi.

5.-9. klases skolēni piedalījās KNCB organizētajā konkursā “Valodu kamolītis”. Eiropas valodu dienai veltītajā pasākumā mūsu skola saņēma pateicību par aktīvu līdzdalību. Visaktīvākās bija 6.b, 5.ab, 7.c klase.

5.a klase lasīja Raiņa dzejoļus bērniem, izvēlējās vienu , norakstīja un noformēja. Visi strādāja čakli. Īpaši uzmanīgi rakstītāji ir Anastasija Čubreviča, Jekaterina Čubreviča, Rada Čubreviča, Aleksandrs Čubrevičs, Iļja Samuls.

5.b klases skolēni iesaistījās E-Twinning projekta Eiropas valodu dienai veltītajā aktivitātē – noformēja atklātnes ar Latvijas simboliku.

6.a klase rakstīja un noformēja latviešu tautasdziesmas par rudeni, kā arī lasīja dzejoļus par rudeni angļu valodā un atdzejoja tos. Un vēl tika sacerēti sinkveini par sēnēm. Darbā iesaistījās visi. Īpaša atzinība Arīnai Dembovskai, Arinei Hološinai, Sjuzannai Križanovskai, Lindai Kurcaltei, Milanai Latkovskai, Valērijai Morehai, Nikai Nipānei, Sņežanai Oļehnovičai, Aleksam Pavlenokam, Viktorijai Ūdrei, Jelizavetai Zujevai.

6.b klases skolēni sacerēja humoristiskus dzejoļus “limerick” stilā.

7.c klasē skolēni arī strādāja ar pasaku ,,Zeltmatīte un trīs lāči " - lasīja, klausījās, veidoja saīsinātu atstāstījumu, zīmēja pasakai savas ilustrācijas un veidoja izstādi klasē.

8.a klasē notika latviešu valodas, bioloģijas, vizuālās mākslas skolotāju un skolēnu cieša sadarbība. Lai attīstītu publiskās runas, prezentācijas praktiskās iemaņas, skolēni veica individuālus radošus darbus par daudzveidīgo dzīvnieku pasauli. Vizuālās mākslas stundā viņi noformēja daiļdarbu citātus, izmantojot dažādus letteringa stilus. 8.a klases skolēni bija aktīvākie skolas konkursa “Mani vasaras mirkļi kopā ar grāmatu” dalībnieki.

8.b klases skolēni iesaistījās Roberta Berna dzejai veltītajā Poētiskajā maratonā – lasīja dzejoļus krievu un angļu valodā, iepazinās ar dzejnieka biogrāfiju, noskatījās klipus un fragmentus no filmām, kur skan mūsdienīgas dziesmas ar dzejnieka vārdiem.

9.a klasē darbs ir pašā sākumā – tiek veidots video, kas palīdzēs skolēniem gatavoties CE mutvārdu daļai.

9.b klasē norisinājās tulkotāju konkurss “Valodu guru”. Skolēni iejutās tulkotāja lomā un parādīja savas prasmes rakstiskajā un mutiskajā tulkošanā, secinot, ka tulkošanas darbs nav viegls un vienkāršs. Labākie tulkotāji ir K.Čursina, D.Pantelejenko, N.Troščenko,

9.c klase pārbaudīja savas spējas latviešu gramatikas praktiskajā pielietošanā. Visaugstākais rezultāts ir Santim Rabatjago.

Vidusskolēni apsprieda jautājumu par to, cik svarīgi ir zināt valodas, kā tās labāk apgūt un kādas aplikācijas to apguvei viņi izmanto. Skolēni atbildēja uz intelektuālās viktorīnas “How much do you know about Europe?” jautājumiem par Eiropas valodām, ģeogrāfiju, valūtu.

Šī gada rudenī vienlaikus vairāk nekā simts pasaules valstīs norisinās akcija “Pasaules lielākā mācību stunda”, aicinot ikvienu apstāties un aizdomāties par to, kādu vēlamies redzēt pasauli pēc pandēmijas. Valodu dienu 2020 ietvaros Pasaules stunda notika arī mūsu skolā. Latviešu valodas stundā 11.b klase iepazinās ar Arundhati Rojas dzejoli, kas mudināja aizdomāties, kāda ir pasaule pirms un pēc COVID -19. Skolēni mēģināja iztēloties jauno pasauli, ‘’salikt’’ mazu somu, kurā ieliktu pašu pašu svarīgāko un nepieciešamāko, kas ikvienam noderētu tur – jaunajā pasaulē: brīvība, uzticība, zināšanas, ģimene, sapratne, godīgums, māka pieņemt sevi un citus tādus, kādi ir, mīlestība, spēja interesēties, tolerance, racionalitāte, prasme komunicēt, dzīvesprieks, izpalīdzība. Beigās secināja, ka pasaulē valda paradokss: visi zina, kā jādara, lai būtu labi, un tajā pašā laikā rīkojas pretēji, neloģiski, absurdi: piesārņo ūdeņus un gaisu, nelietderīgi izmanto dabas resursus, ražo nevajadzīgas, kaitīgas un bīstamas lietas. Varbūt COVIDS -19 ir signāls tam, ka laiks apstāties?! Svešvalodas stundā darbs bija saistīts ar šo pašu dzejoli: dažādi uzdevumi, leksikas krājuma bagātināšana, sava viedokļa izteikšana un pamatošana - tikai angļu valodā! Tas nebija viegli, jo, apspriežot dzejoli, vispirms uzvirmoja emocijas, bet vēlāk - doma par pareizajām galotnēm un stila niansēm.

12.a klase baudīja Lindas Oltes filmu “Jānis. Elza. Mīlas grāmata” un veica testu skatīšanās laikā. Uzmanīgākie skatītāji ir Vladislavs Dilba, Evelīna Hodorenoka, Ustins Jeršovs, Dana Korjakina, Viktorija Petrovska, Alise Rusecka, Aleksis Voicehovičs.

Skolas bibliotēkā bija piedāvātas divas izstādes - Eiropas valodu dienai veltītā tematiskā izstāde un tematiskā izstāde “Rainim – 155”.

Vēlos pateikt milzīgu paldies visiem skolotājiem un skolēniem, kas organizēja un iesaistījās Valodu dienu 2020 pasākumos. Valodu skolotāji iesaistīja savus audzēkņus mūsdienīgās aktivitātēs, lai valodu apguve kļūtu par aizraujošu ikdienas procesu. Paldies citu jomu skolotājiem par sadarbību un atbalstu! Atcerēsimies Jāņa Klīdzēja vārdus: “Valoda ir tauta. Valoda ir dzeja. Valoda ir vēsture. Valoda ir zinātne. Valoda ir cilvēks.”

Informāciju apkopoja Valentīna Purpiša.


PALDIES!

1. Krāslavas novada dome un Krāslavas novada Izglītības pārvalde

2. RH Būve, personīgi Ruslans Homutiņins un Vika Homutinina

3. BTA Daugavpils klientu apkalpošanas centrs, vadītāja Olga Dargele

4. Oksana Šahirova

5. Žanna Račicka

6. Larisa Kuzmina

7. Dina Survilo

8. Svetlana Stefanoviča

9. Inga Tereško

10. Irina Solovjova

11. Natālija Dalecka

12. Karīna Soboļeva

13. Jekaterina Semjonova

14. Ilona Kozačuka

15. Sandra un Ivars Geibas

16. Elvīra Škutāne

17. Lolita Dregete

18. Anastasija no studija SUN TIME

19.Jeļena Maldovska

20. Aleksandrs Karols

21.Aleksandrs Milašs

22.Olga Ozerska

23. Larisa Bartule

24. Nadežda Tadello

25. Natālija un Aleksejs Homutinini

26.Anita Juhna

27.Nina Bidzāne

28. „Ziedu tornis”

29. Skolas vēstures un sociālo zinību komisija

30. Skolas administrācija

Skolotāj, mūsu skolotāj!

Uz mazu brīdi šodien stāj! Gribam Tev PALDIES teikt…

Vai tikai man liekas, ka pulksteņa rādītāji ciparnīcā virzās par ātru, vai arī jums šķiet, ka viss notiek pārāk strauji? Vēl tikko bija pirmā skolas diena, bet nu jau kalendārs rāda oktobri. Samteņu dobe manas skolas priekšā rudens lietos sāk zaudēt savu krāšņumu, zālājs no rītiem kļūst sudrabaini balts, bet rokas sāk meklēt cimdus vai siltas kabatas.

Zinātnieks Alberts Einšteins ir teicis, ka „pasaule, kuru esam radījuši, ir mūsu domāšanas rezultāts. Mēs nevaram izmainīt pasauli nemainot mūsu domāšanu.” Laikā, kad ir atkal ienākušies kastaņu augļi, mēs tiekamies pedagogu skaistākajos svētkos, Pasaules skolotāju dienā, lai veltītu laiku jaukām atmiņām par sasniegto, pārdomām par vēl gaidāmo – dažreiz pat nezināmo, jo amerikāņu mākslinieks un kino režisors ir teicis, ka “laiks vieš pārmaiņas, taču patiesībā pārmaiņas jāievieš tev pašam”.

Paldies ikvienam manam kolēģim par tik neatsveramo darbu, kura augļi nereti tiek plūkti pēc ilgstoša laika un neatlaidīgi pārvarētiem grūtību posmiem. Mūsu darbs prasa ne tikai rūpes, iedvesmu, milzīgu atbildību, bet arī draudzību un sadarbību, jo mūžam vērtīgais izglītības ceļš ejams kopā – pedagogiem, audzēkņiem, vecākiem, skolas tehniskajam personālam, pašvaldībai ,proti ,visiem izglītības procesā iesaistītajiem, kas ik dienu mēro to pašu ceļu, blakus vai tuvumā ejot.

Paldies mūsu skolas tehniskie darbinieki, ka Jūs mums veidojiet ērtu, tīru skolas fizisko vidi.

Skolotāju dienas svinīgajā pasākumā katrs skolotājs un katrs tehniskais darbinieks piedalījās loterijā un saņēma patīkamu mūsu sponsoru sarūpētu dāvanu! Sponsoriem paldies!

Jūsu skolas direktore Marija Micķeviča


Skolotāju diena 2020

Valentīna Oktobra sākumā, kad daba glezno bildes ar bezgalīgu skaistumu, tiek ieskandināti mūsu profesionālie svētki. Skolotāju dienai veltītais pasākums sākās ar vokālā ansambļa “Skolas kvartāls” dziesmu “Rudens nejautās, tas vienkārši nāks”. Muzikālo dāvanu saviem skolotājiem sagatavoja arī 11.b klases skolniece Alīna Valtere, un jautrā dziesma franču valodā radīja neatkārtojamu svētku gaisotni. Paldies mūzikas skolotājai R.Andrejevai par skanīgām meiteņu balsīm!

Skolotāju dienā sumina skolotājus un pateicas par viņu paveikto darbu. Arī šogad skolas direktores vietniece V.Marhiļeviča pasniedza 14 skolas darbiniekiem Izglītības un zinātnes ministrijas, Krāslavas novada domes un Izglītības pārvaldes Atzinības rakstus.

Tad skolotāji noskatījās dokumentālo raidījumu ar nosaukumu: “Stāsts vienā kadrā-skolotāji.” Raidījuma idejas autore ir skolotāja M.Borodina- Ignatoviča, idejas īstenotāji – viņas audzināmās 11.a klases skolēni un filmas galvenie varoņi – viņas skolotāji.Tieši trīs paaudžu sadarbība ir šī kopīgā darba pamatvērtība. Mēs kavējāmies atmiņās kopā ar bijušajiem skolas pedagogiem, tāpēc milzīgu paldies sakām Viktorijai Cimmermanei, Klarai Sakovičai, Tatjanai Vagalei, Aleksandram Smirnovam un Svetlanai Smirnovai, Tatjanai Markušonokai.

Un tad nāca kārta visjautrākajai pasākuma daļai – loterijai. Pateicoties skolas menedžerei A.Semjonovai un mūsu skolas absolventiem un atbalstītājiem, tika sarūpētas 85 dāvanas visiem skolas darbiniekiem. Kancelejas preces, kalendāri, rokdarbi, pavasara ziedu sīpoli, saldumi, dāvanu kartes – tas viss, bez šaubām, uzlaboja noskaņojumu. Mēs esam pateicīgi jums, mūsu bijušie audzēkņi, par to, ka svētku dienā varējām sajust jūsu rūpes un uzmanību, jūsu siltumu un cieņu. Paldies!

Pasākuma nobeigumā ar pateicību A.Semjonovai noskatījāmies viņas radīto dāvanu – skaistu mirkļu virkni no mūsu skolas ikdienas. Un vēlreiz gribas pateikt milzīgu paldies visiem, kas uzdāvināja mums tik brīnišķīgus svētkus. Veselību un možu garu visai skolas saimei!

Valentīna Purpiša

Mīļi sveicieni skolotājiem!

Sveicam un lepojamies.docx

Sveicam un lepojamies!

Sagaidot Starptautisko skolotāju dienu – 2020!

Aiz loga ir oktobris, rudens šarmantā un mazliet nostalģiskā atmosfēra virmo gaisā un vilina mūs pieskarties pagātnei, izstaigāt atmiņu takas. Šajā laikā pasaule svin Starptautisko skolotāju dienu!

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 11.a klases jaunieši projekta nedēļas laikā aktīvi un radoši darbojās. Galvenais mērķis – cieša sadarbība grupās, komunikācija un digitālo prasmju pilnveidošana. Rezultātā tapa neliels dokumentāls raidījums ar nosaukumu: “Stāsts vienā kadrā-skolotāji.”

Mēs runāsim par cilvēkiem, kuri savas dzīves laikā mācījās un pilnveidojās paši, lai pēc tam savas zināšanas un gudrību nodotu nākamajām paaudzēm. Tieši skolotāji ir tie, kuri prot iedvesmot, spēj uzdāvināt bērniem spārnus, lai viņi varētu lidot un sasniegt savas dzīves visaugstākās virsotnes.

Paldies par sadarbību un atbalstu izcilajiem pedagogiem – Viktorijai Cimmermanei, Klarai Sakovičai, Tatjanai Vagalei, Aleksandram Smirnovam un Svetlanai Smirnovai, Tatjanai Markušonokai.

Sveiciens svētkos, mīļie skolotāji! Lai mums visiem ir pozitīvs noskaņojums gan svētkos, gan ikdienā!

Lai patīkama skatīšanās!

11.a klases audzinātāja Margarita Borodina- Ignatoviča

Miķeļi Varavīksnes vidusskolā

28. un 29. septembrī Varavīksnes vidusskolas aktu zālē lielā starpbrīža laikā pulcējās 1.-4. kl. skolēni, lai iemācītos vienu Miķeļdienas dziesmu un rotaļu, kā arī saņemtu pateicības vēstuli un pārsteiguma dāvanu no Miķeļa, jo strādāts bija daudz: zīmēts, līmēts, krāsots, veidots, minēts, mācīts, un ikviens ir pelnījis atzinību par paveikto -gan skolēni, gan skolotāji.

Īpašu paldies sakām mūzikas skolotājai Ritai Andrejevai un viņas audzēkņiem no 5.a klases par sagatavoto priekšnesumu.

Irēna Gončarova, direktores vietniece audzināšanas jomā


AFS programma Krāslavas Varavīksnes vidusskolā

AFS Starpkultūru programma ir starptautiska, brīvprātīgo, nevalstiska bezpeļņas organizācija, kas nodrošina starpkultūru mācīšanās iespējas, lai palīdzētu cilvēkiem attīstīt spējas, sapratni un zināšanas, kas nepieciešamas, lai veidotu taisnīgāku un mierpilnāku pasauli.

Kā radās? AFS starpkultūru programmas (agrāk pazīstamas kā American Field Service) ir dzimušas vairāk nekā pirms 100 gadiem. AFS dibināja brīvprātīgie ātrās palīdzības šoferi, kuri izdzīvoja pēc I un II pasaules kara. Viņi uzskatīja jau tad un kā turpina šodien uzskatīt AFS, ka taisnīgākas un mierīgākas pasaules veidošana sākas, kad cilvēki no dažādām valstīm un kultūrām satiekas, kopā mācās un mēģina saprast viens otru. Gadu gaitā AFS no kara laika humānās palīdzības organizācijas kļuva par vadošo starpkultūru apmaiņas un izglītības organizāciju visā pasaulē. AFS Latvija tika dibināta 1991. gadā un goda patronese šai izglītības programmai ir Vaira Vīķe Freiberga. Latvijā to vada nacionālā direktore Ineta Leikuma. 27.septembrī uz apmācībām ar AFS koordinatori Inetu Vaivodi tikās Krāslavas Varavīksnes vidusskolas topošās uzņemošās ģimenes : Ņeverovsku ģimene no Kalniešu pagasta un Kovaļovu ģimene no Krāslavas. Bija iespēja iepazīties ar izveidoto skolas AFS muzeju. Ar 29.septembri šīs ģimenes uzņems skolnieces no Vācijas. Šo programmu skolā vada angļu valodas skolotāja Jeļena Kļimova. Skola programmā darbojas kopš 1995.gada. Pa šiem gadiem skola ir uzņēmusi 53 viesskolēnus no visas pasaules(AUSTRĀLIJAS ,ASV,ITĀLIJAS,TAIZEMES,ARGENTĪNAS,ŠVEICES,VĀCIJAS un ttl.).Labs palīgs un atbalsts ir Natālija Zdanovska, kura arī katru gadu savā ģimenē uzņem kādu viesskolēnu. Viss skolas pedagoģiskais personāls iesaistās skolnieču apmācībā.

Kāds ir viesskolēns ? 15 – 18 gadus vecs, ļoti pieaudzis un tomēr vēl ne līdz galam stabils, ar zināmu dzīves pieredzi un dzīves vērtībām, ar saviem ieradumiem un pieņemtām tradīcijām, ar pieņemtām vērtībām par ģimeni, ar jaunības maksimālismu un sapņiem par pasauli.

Apmācībās bija svarīgi uzzināt kā sadzīvot ģimenei ,skolotājiem ar citas kultūras nesēju. Lai sadzīvotu vienmēr ir vajadzīgi divi. Mēs taču zinām, ka sadzīvot nozīmē: papūlēties saprast otru, stāstīt par sevi tā, lai tiktu saprasts, neiestigt sīkumos, lai nezaudētu būtisko, piedot sev un citiem, lai neuzkrājas “sāpe”, ar smaidu atskatīties uz grūtībām, ar prieku pieņemt pārmaiņas sevī un citos. Ģimenes varēja uzdot jautājumus par administratīvajiem un ikdienas jautājumiem. Kopā mācīsimies, lai izzinātu sevi, pilnveidotu komunikācijas iemaņas, izprastu kopīgo un atšķirīgo, rūpētos par citiem, uztvertu problēmas kā jaunas iespējas. Lai izdodas visiem mums gūt pasaulīgu pieredzi! Nav viegli ,bet mācīsimies.

Apmācības apmeklēja arī šo rindu autore - skolas direktore Marija Micķeviča


Sporta diena – skolotāji, skolēni un viņu vecāki atbalsta un popularizē aktīvu dzīvesveidu

Sporta diena – skolotāji, skolēni un viņu vecāki atbalsta un popularizē aktīvu dzīvesveidu

Septembris ir ievērojams ne tikai ar to, ka sākas mācības skolā, bet arī ar to, ka aktīvi tiek rīkoti dažādi sporta pasākumi. 18. septembrī Varavīksnes vidusskolā norisinājās Sporta diena 1.-6. klasei. Svinīgais atklāšanas pasākums notika laukumā pie skolas. Dalībniekus uzrunāja sporta skolotāja Ingrīda Bernāte, skolas direktore Marija Micķeviča, skolas vecāku komitejas priekšsēdētāja Ilona Berga, kas novēlēja bērniem labu veiksmi, gara možumu un labu garastāvokli. 11. a klases skolnieces un deju skolotāja Nadežda Adamoviča iesaistīja Sporta dienas dalībniekus aizraujošos iesildīšanās vingrinājumos, 3.-4. kl. ansamblis Nadeždas Tadello vadībā uzmundrināja skolēnus ar jautru dziesmu „Sveiks, lai dzīvo!”, 7. klašu ansamblis „Smile” Ritas Andrejevas vadībā nodrošināja visiem pozitīvu noskaņojumu. Pirms jautrajām stafetēm tika organizēta sasaukšanās. Katra klase bija sagatavojusi savas komandas nosaukumu un devīzi.

1. a „Jautrie sportisti” (Tu vari, ja tu dari!)

1.b „Cāļi” (Esam mazi, svarīgi un uz sportu sparīgi!)

2.a „Zvaigznes” (Sports ir prieks, veselība un spēks!)

2.b „Malači” (Kas mēs esam? Komanda. Ko mēs gribam? Uzvaru)

3.a „Saules stariņi” (Es esmu saules stariņš, reti, reti mākonīts.)

3.b „Dinamīts” (Lecam pa vecam, lecam pa jaunam!)

4.a „Bulta” (Un tikai kopā mēs varam visu!)

5.a „Brīvais vējš” (Esam sportiski un droši, jo esam veseli un moži!)

5.b „Vētra” (Uz priekšu ar prieku!)

6.a „Lodes” (Lodes lido mērķī!)

6.b „Nepārspējamie” (Tikai kopā mēs varam visu!)

Skolotāju komanda „Gudrīši” (Dzīve ir kustība, kustība ir dzīve!)

Skolas stadions Sporta dienā tika sadalīts 3 sektoros, kur tika izvietotas 3 stacijas. Pirmā – „Futbola atrakcijas”, kur skolēni varēja izmēģināt savus spēkus futbola aktivitātēs. 2. stacijā („Joku spēles”) un 3. stacijā („Jautrās stafetes”) skolēni sacentās veiklībā un ātrumā, precizitātē un spējā strādāt komandā. Aktivitāšu starplaikos bērniem tika nodrošināta iespēja padejot un nofotografēties. Laika apstākļi Sporta dienas dalībniekus nelutināja, taču tas tikai stiprināja viņu sportisko garu. Paldies viņiem par to! Pasākuma noslēgumā katra klase saņēma balvas un diplomus dažādās nominācijās, bet par aktīvāko klases audzinātāju tika atzīta Kristīna Milaševiča (5.a).

Liels paldies klašu audzinātājiem un vecākiem, kas atbalstīja savus bērnus Sporta dienā. Pateicamies par šo sporta svētku rīkošanu skolas administrācijai, sporta, mūzikas un deju skolotājiem, kā arī klubam „Poseidon Krāslava” un personīgi Sergejam Jančevskim, Ilonai un Eduardam Bergiem. Pasākumu finansiāli atbalstīja klubs „Poseidon Krāslava” un Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas komiteja (izpilddirektore Sandra Molotoka). Ceram, ka šis pasākums kļūs par labu tradīciju, kas apliecinās skolotāju, skolēnu un viņu vecāku sadarbību.

Ingrīda Bernāte, sporta skolotāja


Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolotāji gatavi uzsākt jauno 2020./2021.m.g.

Aizraujošas stundas 2.a klasē

17. septembrī dabaszinību un mājturības stundas 2.a klasē tika organizētas Robežnieku pagasta z/s „Akati”. Skolēniem bija nodrošināta brīnišķīga iespēja - vērot Latvijas dabai neraksturīgus dzīvniekus: strausus, alpakas, ēzeļus, pāvus. Viesmīlīgs saimnieks aizraujoši stāstīja par šo dzīvnieku dzīvesveidu un par viņu pielāgošanos mūsu klimata apstākļiem. Otrklasnieki novēroja un baroja ar dārzeņiem dažādus mājdzīvniekus. Pēc tam bērni paši gatavoja sev ēdienu uz ugunskura. Protams, ar vecāku palīdzību. Sirsnīga pateicība 2. a klases audzēkņu vecākiem par brauciena organizēšanu.

Olga Dalecka, 2. a klases audzinātāja

konkurss noslēdzies!

Konkurss par gaumīgāko, radošāko, oriģinālāko, kompetenču pieejas mācību saturam atbilstošāko noformējumu klašu noformējumu ir noslēdzies !

Paldies visiem klašu audzinātājiem!

Lūk, mūsu nominācijas. (foto)! Nominētie skolotāji saņēma pateicības balviņas no skolas direktores.

A F S MŪSU SKOLĀ

16 gadu vecā SOFIA MARCHIORO dzīvo Vičencas provincē Ziemeļitālijā. Sofia ir ļoti tuvas attiecības ar mammu. Attiecībās ar vecākiem atklāta, labprāt dalās tajā, kā jūtas. Sofia dzīvo kopa ar abiem vecākiem, taču tēvs ir tālbraucējs. Viņai ir vecāka masa. Visvairāk viņa priecājas, kad visa ģimene ir kopā.

Nākusī no multikulturālas skolas vides. Sofia bieži izrādījusi līderības spējas un iniciatīvu. Piedalījusies īsās mācību programmas Lielbritānijā, prot angļu un franču valodu, divas gadus apguva krievu valodu. Stāsta, ka iepazītu Latvijas kultūru, lasot dzeju. Nākotni vēlas saistīt ar tulkošanu un vēlas kļūt par tulku.

Jau 10 gadu Sofia nodarbojas ar jāšanas sportu, apmeklē arī trenažieru zāli. Apmaiņas gadā cer kļūt patstāvīgāka un atbildīgāka.

Sofia mācīsies trimestra programmā mūsu skolā.

Mēs esam priecīgi redzēt Sofiu 10.klasē

un draudzēties ar viņu!

Angļu valodas skolotāja J.Klimova

AFS Latvijā.pptx

Līdz 2021. gadam 68 Latvijas pedagogi apgūs augsta līmeņa programmēšanas prasmes

Noslēgušās pirmās klātienes mācības programmēšanas pedagogiem, kas pakāpeniski jau no septembra optimālajā vai augstākajā līmenī mācīs programmēšanu vidusskolēniem pēc jaunā vidusskolas mācību satura pilnveides modeļa. Mācības turpināsies līdz 2021. gada martam un tajās piedalīsies 36 pedagogi, tajā skaitā 25 pedagogi no reģioniem. Mācības jau otro gadu pēc kārtas bezmaksas organizē nodibinājums "IT Izglītības fonds – Start(IT)", kas tādā veidā būs ļāvis 68 skolotājiem paaugstināt kompetenci un apgūt programmēšanu pietuvināti darba tirgus prasībām un standartiem.

"Iepriekšējā mācību gada laikā īstenotais pilotprojekts "Augsta līmeņa programmēšanas mācības, 1. līmenis" bija veiksmīgs, tāpēc tika nolemts projektu turpināt un programmēšanas mācības organizēt nākamajai pedagogu grupai. Arī šogad skolotāji visu mācību laiku darbosies grupās ar mentoriem un laikā starp klātienes mācībām izstrādās IT risinājumu konkrētai problēmai pēc specifikācijas. Ir svarīgi, ka skolotāji piedzīvo līdzīgu procesu tam, kā būs jāstrādā arī viņu skolēniem, lai "iekāptu skolēna kurpēs", jo tikai tādējādi skolotāji visefektīvāk varēs saviem skolēniem nodot nepieciešamās zināšanas un prasmes", skaidroja "Start(IT)" izpilddirektore Evija Celma.

Augusta mācības norisinājās Rīgas Teikas vidusskolā, tajās skolotāji uzsāka apgūt IT projektu izstrādes un dizaina procesa pamatus un tīmekļa risinājumu izveidi, izmantojot HTML, CSS un "JavaScript". Skolotāji izstrādāja saskarni ķīmijas laboratorijas uzskaites sistēmai, projekta izstrāde tiks turpināta arī nākamajos mācību posmos, pievienojot sistēmai datubāzi un dažādas funkcijas. Mērķis ir izstrādāt sistēmu, kura var tikt reāli pielietota ikdienā, uzskaitot ķīmijas laboratorijā esošās vielas un inventāru. Darba procesā tika izmantoti rīki, ko ikdienā izmanto arī IT profesionāļi, tie ir – "Visual Studio Code", "Git", "GitHub", komunikācijas platforma "Slack" un citi.


"Viens no "Start(IT)" projekta mērķiem ir ielikt pamatus Latvijas programmēšanas skolotāju kopienai, kur pedagogi savā starpā komunicē, sniedz viens otram atbalstu un padomu, dalās ar idejām un mācību materiāliem. Liels prieks ir par to, ka šajā mācību gadā mums ir pievienojušies vairāki jauni mentori, tajā skaitā par mentoriem ir kļuvuši skolotāji no iepriekšējā gada Augsta līmeņa programmēšanas mācībām", uzsvēra Celma.

Mācību saturu veido un pasniedz mentori un lektori no "Accenture", "eazyBI", "Printful", "Swedbank", "Skola2030", Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Mārupes Valsts ģimnāzijas, PIKC "Ogres tehnikums", Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Rīgas Ostvalda vidusskolas.

No šī gada septembra skolas visā Latvijā pakāpeniski sāks īstenot mācību saturu pēc Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītā projekta "Kompetenču pieeja mācību saturā" jeb "Skola2030" izstrādātā vidusskolas satura pilnveides modeļa. "IT Izglītības fonds" ar tādu uzņēmumu atbalstu kā "Accenture", "Latvijas Mobilais telefons (LMT)", "eazyBI" un daudziem citiem sniedz atbalstu priekšmetos, kas ietilpst tehnoloģiju jomā – datorika, dizains un tehnoloģijas, programmēšana u.c

Pagājušajā nedēļā 40 skolotāji no visas Latvijas apguva dažādus dizaina tematus, kas būs jāpasniedz dizains un tehnoloģijas mācību priekšmetā, tāpat arī katru gadu notiek tehnoloģiju jomas skolotāju konference. Fonds ir izstrādājis mācību materiālus datorikas un dizaina un tehnoloģiju priekšmetiem, kas ir pieejami bez maksas startit.lv un startdesign.lv.

Mācībās piedalās pasniedzēji no Salaspils 1. vidusskolas, Ilūkstes Raiņa vidusskolas, Pumpuru vidusskolas, Rīgas 18. vidusskolas, Bauskas Valsts ģimnāzijas, PIKC "Rīgas Tehniskā koledža", Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas, Rīgas 86. vidusskolas, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas, Rīgas Purvciema vidusskolas, Ogres 1. vidusskolas, Rīgas 6. vidusskolas, Rīgas Klasiskās ģimnāzijas, Ventspils Valsts 1. ģimnāzijas, Liepājas Raiņa 6. vidusskolas, Limbažu novada ģimnāzijas, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas, Rugāju novada vidusskolas, Ventspils 4. vidusskolas, Tukuma Raiņa ģimnāzijas, Jelgavas Tehnikuma, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, PIKC "Rīgas Valsts tehnikums", Jelgavas 4. vidusskolas, Balvu profesionālās un vispārizglītojošās vidusskolas, Smiltenes vidusskolas, Valmieras Viestura vidusskolas, Jūrmalas Valsts ģimnāzijas, Rīgas 45. vidusskolas, Dundagas vidusskolas, Rīgas Teikas vidusskolas, Rīgas 34. vidusskolas, Rīgas 21. vidusskolas, Vidzemes Tehnoloģiju un Dizaina tehnikuma, Ikšķiles vidusskolas.

"Start(IT)" ir sociāls izglītības projekts ar mērķi palielināt Latvijas skolēnu skaitu, kuri padziļināti apgūst IT prasmes. "Start(IT) bez maksas piedāvā apgūt datoriku un programmēšanas pamatus portālā www.startit.lv.

Foto: Māris Laizāns

www.delfi.lv

Lai viss iecerētais piepildās!

Ak vasara, vasariņa… Gaidi vasaras dieniņas ar nepacietību, bet tās aizzib kā viens mirklis. Jau augusta otrā puse. Līdz mācību gada sākumam atlikušas vien dažas nedēļas.

Vasaras brīvlaiks aizritēja ātri. Augusta trešajā pirmdienā es devos uz “Varavīksnes” vidusskolu. Direktora kabinetā strādā elektriķi, kāpju pa kāpnēm. Augšējos stāvos rosība, tur manāmi pazīstami skolotāji, tehniskie darbinieki pārnēsā mēbeles, mācību grāmatas un uzskates līdzekļus. Trešajā stāvā jo īpaši trokšņaini, dūc elektroinstrumenti, rit remonta aktīvākais posms. Vienā no klasēm, kārtojot mēbeles, sastopu direktori Mariju Mickeviču. Apsveicu ar jauno amatu, pierunāju veltīt desmit minūtes sarunai. Pieredzējusī pedagoģe-vadītāja piekrīt.

- Pilnībā jūtams grandiozais eiroremonts, bet vai pagūsiet līdz 1. septembrim? mans pirmais jautājums jaunajai direktorei. Un atbilde:

- Materiālās bāzes uzlabošana ir nebeidzams process. Šobrīd mūsu skolā tiek īstenots liels projekts ar Eiropas investīciju piesaisti. Īpaši pievēršamies trešajam stāvam, kur atrodas daudzfunkcionālā halle. Viss norit saskaņā ar grafiku, ventilācijas remonts noslēdzies, atliek tikai pieslēgt. Gaiteņos notiek ne tikai kosmētiskais remonts, bet arī apkures sistēmas konvektoru daļēja nomaiņa. Hallē būs uzstādīts moderns ekrāns, jaunākās skaņas sistēmas un projektors. Gada projekta ietvaros trešajā stāvā plānota arī mēbeļu nomaiņa, kas tiks piegādāta pēc dažiem mēnešiem. Izglītības procesa modernizēšanas laikā visi skolotāji saņems jaunus klēpjdatorus, tiks atjaunināts elektroniskais aprīkojums, kā arī interaktīvās tāfeles nomainītas pret mūsdienīgākām visā trešā stāva kabinetos.

- Kā tiek komplektētas klases un skolotāju kolektīvs?

- Acīmredzot “Varavīksnes” vidusskolā nesamazināsies audzēkņu skaits, bet 53 skolotāji nodrošinās izglītības procesu, izmantojot mūsdienīgas metodes. Pirmajās, ceturtajās, septītajās un desmitajās klasēs notiks pilnveidotā mācību satura īstenošana. Starp citu, šogad mums ir divas pirmās klases, kas vieš cerību.

Kā izglītības iestādes vadītāja pašlaik es rīkoju interviju ar katru skolotāju, kurš iepriekš saņēma jautājumus: sasniegumi, rezultāti, tuvākie un nākotnes mērķi. Mēs arī veicām aptauju par tālmācības rezultātiem. Rezultāti apkopoti un tos analizēsim skolotāju padomes sēdē augustā.

Jauno mācību gadu sāksim savlaicīgi, pacilātā garastāvoklī un ar jaunu pieredzi, kas iegūta Covid-19 pandēmijas ietvaros. Izmantojot iespēju, sirsnīgi pateicos tiem, kas piedalījās skolas sagatavošanā 1. septembrim. Īpašs paldies par atbalstu Krāslavas novada domei, skolas saimniecības vadītājam Igoram Markušonokam. Paldies ikvienam skolotājam, tehniskajam darbiniekam, kurš pēc atvaļinājuma beigām sāka sagatavošanās posmu. Šodien kopā strādā vairāk nekā seši desmiti talcinieku. Atjaunotā skola ir dāvana visiem!

- Skolas pagalmā ir parādījušās jaunas arhitektūras formas - trīs gredzeni.

- Tas ir simbols - skolēnu, skolotāju un sabiedrības, galvenokārt vecāku, kopīgu centienu trīsvienība. Kopā mēs varam tikt galā ar jebkuru uzdevumu, un, kā rāda laiks, pat karantīna un krīze var sniegt noderīgas mācības. Galvenais ir ticība saviem spēkiem! Sirds priecājas: kravas automašīnas un traktoru piekabes pārvadā bagātīgu graudu ražu pa Latgales ceļiem. Īpaši labvēlīgs gads! Un skolās rudenī mēs sākam sēt zināšanas, labo un mūžīgo, kā rezultātus apkoposim pavasarī.

Lai viss iecerētais piepildās!

Aleksejs GONČAROVS

Ezerzeme

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 10.a klases filma.

Sava veida pirmizrādi piedzīvoja mūsu klases uzņemtā filma ‘’Sandra’’! Filma – konkursa dalībniece. Filma – veltījums. Filma – draudzības sākums.

2020.gada ziemā Labklājības Ministrija aicināja 9.-12.klašu skolēnus piedalīties radošo darbu konkursā ‘’Viena diena manā mūžā’’, iejūtoties jaunā žurnālista lomā un izveidojot īsu stāstu par vienu dienu kāda īpaša cilvēka dzīvē. Šim cilvēkam jāpārstāv kāda no grupām: cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem, bērni ar funkcionāliem traucējumiem, kuriem noteikta invaliditāte un ārpusģimenes aprūpē esoši vai bijuši bērni. Galvenais priekšnoteikums - parādīt šī cilvēka ikdienu un talantus, saskatot pozitīvo – par ko viņš priecājas, kādas ir viņa aizraušanās un brīvā laika nodarbes, kādi ir viņa sapņi, mērķi. Mūsu video iekļuva labāko darbu desmitniekā.

Mēs sagatavojām īsu video stāstu par vienu dienu no Sandras dzīves. Filma ilgst 7 minūtes, jo to paredzēja konkursa nolikums. Septiņas minūtes tapa divas nedēļas. Divas nedēļas smaga, emocionāla un ļoti atbildīga darba. Vēlējāmies parādīt pašu svarīgāko. Tas nebija viegli, jo mums svarīgs šķita viss! Jau pirmajā tikšanās brīdī apzinājāmies savu veiksmi, jo tādus cilvēkus kā Sandra, satiekam reti. Talantīga, garīgi stipra, gudra, skaista un dzīvespriecīga meitene. Februāra divas nedēļas kļuva par dzīves realitātes un patiesības stundu. Mūs uzrunāja Sandras teiktais, darītais un sapņotais. Mūs uzrunāja Sandras vecāku paveiktais.

Sandra ir dzimusi Krāslavā. Absolvēja Krāslavas Valsts ģimnāziju, mācījās Daugavpils Universitātē par vizuālās mākslas skolotāju. 3.kursā notika nelaime – išemiskais insults. Smags stāvoklis, prognozes neiepriecinošas. Sākās cīņa. Cīņa par minimumu cilvēka dzīvē.

Ar Sandru iepazināmies mūsu skolas 1.stāva vestibilā, kur jau vairākus gadus katru vakaru jauniete, savu vecāku atbalstīta, mācās staigāt. Apbrīnojama vēlme cīnīties! Viņa zīmē, dzejo, darbojas virtuvē. Konkurss ir noslēdzies, bet ir sācies cits stāsts. Cits stāsts gan Sandras, gan mūsu, nu jau 11.a klases skolēnu dzīvē. Mums ir lieli plāni!

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas vēstures skolotāja

Margarita Borodina - Ignatoviča

AFS meklē viesģimenes jauniešiem no 11 valstīm 2020./2021.mācību gadam

Pasaule un ikdienas noteikumi ir mainījušies, tomēr cilvēciskās un ģimenes vērtības paliek. AFS ir simbols atvērtībai un kultūru dažādībai, vienlaikus esot par globālas sabiedrības sastāvdaļai. Šobrīd kā nekad agrāk mēs redzam, cik ļoti pasaule ir vienota un ka sadarbība, atvērtība un pieņemšana spēlē nozīmīgu mūsu darbos un nākotnes attīstībā.

Starptautisko apmaiņas programmu organizācija “AFS Latvija” gatavojas 2020./2021. mācību gadam un aicina pieteikties viesģimenes visā Latvijā.

Uzņemot 15 līdz 18 gadus jaunu vidusskolēnu, jūsu ģimene:

-kļūst daļa no globālās sabiedrības un veicina atvērtību Latvijā,

-iegūst vēl vienu ģimenes locekli un draugus citā valstī,

-saredz savu ikdienu un Latviju no cita skatu punkta,

-iepazīst citu kultūru, tradīcijas un parāda labāko no savējām.

ŠĪ GADA OTRAJĀ PUSĒ LATVIJĀ IERADĪSIES 40 JAUNIEŠI NO 11 VALSTĪM un mācīsies trīs līdz desmit mēnešu vidusskolas programmās visā valstī. Dzīvojot viesģimenēs, viņi vieglāk adaptējas, apgūst valodu, iepazīst Latviju un iegūst otru ģimeni.

Valstis, no kurām ierodas viesskolēni, ir “AFS Latvija” sadarbības partneri jau 30 gadus – Itālija, Taizeme, Beļģija, Vācija, Francija, Turcija, Honkonga, Japāna, Argentīna, ASV un Kanāda.


JA JŪSU ĢIMENĒ IR brīva gultasvieta, iespēja nodrošināt skolēnu ar ēdināšanu, pieņemt viņu kā savu ģimenes locekli un viesvecākiem ir vismaz 25 gadi, aicinām kļūt par AFS viesģimeni un

iegūt neatsveramu pieredzi. Papildinformācija .


GAIDĀM PIETEIKUMU AFS MĀJASLAPĀ, ZVANU (67280646) VAI E-PASTU - info.latvija@afs.org

Uzdrīksties savas mājas durvis atvērt plašajai pasaulei un palīdzi ārvalstu skolēnam piepildīt sapni!

Eiropas eksāmens 2020

Mēs cenšamies mācīties un interesēties par apkārt notiekošo. Šajā mācību gadā mēs daudz laika veltījām tēmai par Eiropas Savienību, tāpēc maija sākumā nolēmām piedalīties Eiropas eksāmenā, kurš ir veltīts Eiropas dienai.

1950.gada 9.maijā Francijas Ārlietu ministrs Robers Šūmans nāca klajā ar ideju, ka Eiropas valstīm vajadzētu sadarboties, nevis karot. Šogad apritēja 70 gadu, kopš tika pausta šī ideja. Un mums ir prieks, ka mēs varam dzīvot saticībā un sadraudzībā ar citām Eiropas valstīm.

7.- 9. maijā mēs piedalījāmies Eiropas eksāmenā. Šis eksāmens ir lieliska iespēja, lai pārbaudītu savas zināšanas un uzzinātu daudz ko jaunu par ES. No mūsu klases eksāmenā piedalījās 11 cilvēku: A. Apenko, A.E.Bezina, A.Čertkovs, M.Dorofejevs, A.Fedčenko, J.Filipenkova, A.Jacina, A.Kusiņš, A.Pitkevičs, M.Skripļonoka, A.Vanaga. Vislabākos rezultātus parādīja A.Pitkevičs un A.Apenko.

7.a klases skolēni

PALDIES VECĀKIEM!

Mīļie vecāki!

Noslēdzas 2019./2020.mācību gads, kurš ritēja neierasti – mazliet vairāk nekā 2 mēnešus attālinātas mācības, karantīna, distancēšanās…

Dažādus darbus veicāt šajā laikā: zīmējāt, dziedājāt, mācījāties no galvas, adījāt, apguvāt valodas, vingrojāt, fotografējāt, rakstījāt.

Augstu vērtējam jūsu palīdzību un atbalstu, pateicamies par īsziņām un jautājumiem, padomiem un līdzdalību, jaukajiem foto un video!

Jauku vasaru vēlot,

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolotāji

KRĀSLAVAS VARAVĪKSNES VIDUSSKOLAS 9.KLASES ABSOLVENTI!

Apsveicam! Devītā klase pievarēta.

Priekšā vasara – atpūtas, piedzīvojumu un plānu kalšanas laiks.

Tveriet saules starus, meklējiet un atrodiet īstus draugus, būvējiet gaisa pilis!

Būvējiet uz nebēdu, jo kad, ja ne tagad?


Veiksmi vēlot, jūsu skolotāji!

Dziesmu un deju svētki, pilsētas dzimšanas diena, krustvārdu mīkla

Mūsu ciešā sadarbība ar Krāslavas novada centrālo bibliotēku turpinās arī tagad, kad mēs mācāmies attālināti.

Pirmais bibliotekāres V.Urbanovičas piedāvājums bija noskatīties Krāslavas Bērnu un jauniešu novadpētniecības pulciņa ,, Jāņtārpiņi” prezentāciju par dzimto novadu skolēnu gājumu Latvijas Skolu jaunatnes Dziesmu un Deju svētkos Rīgā (1960-2015). Un ne tikai noskatīties, bet arī uzrakstīt savus komentārus par prezentācijas saturu. Ar prezentāciju iepazināmies gan mēs, gan mūsu skolotāji. (Prezentāciju var skatīties šeit: http://www.bibliotekakraslava.lv/bernu-lit-nodala/mes-piedavajam

A.Vanaga: “Mēs ar klasesbiedriem jau vairākus gadus dejojam tautas deju kolektīvā un šogad cerējām doties uz Latvijas grandiozākajiem svētkiem. Man patika skatīties fotogrāfijas, kur redzamas smaidošas sejas un jūtama svētku noskaņa.”

Rita Andrejeva “Prezentācija ļoti saturīga, es labprāt izmantošu to savā darbā. Ļoti patīkami redzēt tos skolotājus, ar kuriem ir nostrādāti kopā vairāki gadi! Paldies Viktorijai Urbanovičai un viņas pulciņa dalībniekiem par paveikto milzīgo darbu!!!”

Artjoms Kusiņš: “Prezentācija man patika. Es uzzināju daudz faktu par svētku vēsturi , ieraudzīju savus skolotājus, paziņas. Biju lepns par to, ka arī mana deju kolektīva fotogrāfija ir šajā prezentācijā.”

Valentīna Purpiša: “ Es atcerējos savus skolas gadus, kad dziedāju korī, un savu mūzikas skolotāju Dzintru Oroli. Atcerējos tos brīžus, kad jau būdama skolotāja, kopā ar bērniem biju Dziesmu svētkos. Fotogrāfijas lika izjust to neatkārtojamo enerģētiku, kas piemīt šim pasākumam. Paldies! “

Laikā, kad Krāslavas pilsēta svinēja savu dzimšanas dienu, mums tika piedāvāts iepazīties ar izveidoto novadpētniecības digitālo kolekciju un piedalīties konkursā “„Orientēšanās lokālās novadpētniecības digitālajā vidē”.”

Artūrs Petrovs: “Mēs ar mammu ar lielu interesi piedalījāmies konkursā par dzimto pilsētu un uzzinājām daudz interesantu faktu. Nekad nebiju uzdevis sev jautājumu, cik ielu ir mūsu pilsētā. Izrādās, ka to ir 110! Bet iela ar nosaukumu Pekinas ir vienīgā Latvijā. Uzzināju , ka Krāslavas slimnīca nākamgad svinēs savu 150 gadu jubileju. Konkursa jautājumu nebija daudz, bet meklējot atbildes uz tiem, uzzināju daudz jaunas informācijas par novada dabu, ēkām, vēsturi un slaveniem cilvēkiem.”

Un tagad ķeramies minēt krustvārdu mīklu "Lasītprieks!", tā ir šeit: https://www.crossword-puzzle-online.com/crossword/krustvardu-mikla-lasitprieks

7.a klases skolēni.

12.klašu skolēniem: Dokumentu iesniegšana augstākās izglītības iestādēs 2020./21.gadā http://www.niid.lv/dokumentu-iesniegsana-ai-2020

Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.245* "Noteikumi par sākuma termiņu reflektantu reģistrācijai un uzņemšanai augstskolās un koledžās 2020. gadā" Latvijas augstākās izglītības iestādes reflektantus pirmajā gadā pēc vidējās izglītības iegūšanas sāk reģistrēt un uzņemt no 2020. gada 1.jūlija.

Pieteikties studijām reflektanti var elektroniski vai klātienē.

Elektroniskās pieteikšanās iespēju nodrošina gan Vienotais valsts un pašvaldību pakalpojumu portāls Latvija.lv (pamatstudiju programmās), gan arī vairāku augstskolu un koledžu mājaslapās izveidotās elektroniskās pieteikšanās sistēmas.

No 2020. gada 13. jūlija līdz 2. augustam studētgribētāji valsts un pašvaldību portāla Latvija.lv e-pakalpojumā "Elektroniskā pieteikšanās studijām pamatstudiju programmās" var pieteikties pamatstudijām 12 Latvijas augstākās izglītības iestādēs (un to filiālēs):

· Banku augstskolā;

· Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolā "RISEBA";

· Daugavpils Universitātē;

· Ekonomikas un kultūras augstskolā;

· Informācijas sistēmu menedžmenta augstskolā;

· Latvijas Lauksaimniecības universitātē;

· Latvijas Universitātē (Rīgā, Alūksnē, Bauskā, Cēsīs, Kuldīgā, Madonā, Tukumā, Ventspilī);

· Liepājas Universitātē;

· Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā (Rēzeknē, Līvānos);

· Rīgas Tehniskajā universitātē (Rīgā, Cēsīs, Daugavpilī, Liepājā, Ventspilī);

· Ventspils Augstskolā;

· Vidzemes Augstskolā.

Vienotajā pieteikumā studijām var norādīt līdz 10 studiju programmām no piedāvāto augstskolu studiju programmu klāsta. Izvēlētajām studiju programmām var piešķirt līdz 20 prioritātēm. Elektroniskā pieteikuma apstiprināšana vai pieteikšanās klātienē notiek no 27. jūlija līdz 3. augustam, ierodoties vienā no vienotajā sistēmā iesaistīto augstskolu uzņemšanas kontaktpunktiem.

· Maksa par pieteikumu studijām ir 35 eiro, un tajā var būt iekļautas vairākas studiju programmas vai studiju veidi.

E-pakalpojums ir pieejams ar šādiem autentifikācijas līdzekļiem:

· Internetbankām (Swedbank, SEB banka, Citadele banka, Luminor Nordea, Luminor DNB, Industra bank, PrivatBank, Rietumu banka, BlueOrange banka);

· Drošu elektronisko parakstu;

· Personas apliecību (eID);

· Ja neviens no iepriekš minētajiem piekļuves līdzekļiem nav pieejams, var izmantot portāla Latvija.lv lietotājvārdu un paroli.

Ierodoties uzņemšanas punktā, līdzi jāņem:

· Derīga pase vai personas apliecība;

· Iepriekšējās izglītības atestāts vai diploms;

· Pielikums – sekmju izraksts;

· CE sertifikāti;

· Laulības apliecība vai cits atbilstošs dokuments, ja dokumenti ir ar citu uzvārdu vai ir mainīts personas kods.

· Ja ir, tad dokumenti, kas apliecina dalību olimpiādēs, zinātnisko darbu konkursos u.c.

Portālā Latvija.lv reflektanti var sekot līdzi arī pieteikšanās gaitai un uzzināt konkursa rezultātus.

2019./20.mācību gadā sertifikāti par vispārējās vidējās izglītības iegūšanu tiks izsniegti, sākot ar 24.jūliju.

Latvijas Valsts neatkarības atjaunošanas 30. gadadienu nākas svinēt šķirti, bet sirdī vienmēr esam kopā! :)

Video montēja - Alīna Lukša


AIZVADĪTA LATVIJAS MAZPULKU KONFERENCE "MŪSU PĒDAS ŠODIEN''

22. februārī, Latvijas Universitātes Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā norisinājās gadskārtējā biedrības „Latvijas Mazpulki” konference “Mūsu pēdas šodien”, kurā vairāk nekā 190 mazpulcēni un mazpulku vadītāji no visas Latvijas atskatījās uz iepriekšējā gadā paveikto, kā arī ieskatījās 2020.gada Mazpulku darba plānā. No mūsu skola konferencē pārstāvēja Guntis Ungurs no mazpulka „ Ceļteka” .

Katram mazpulkam pirms konferences bija jāveic mājas darbs – uz A4 lapas jāuzzīmē labās un kreisās pēdas nospiedums, kur uz kreisās pēdas bija jāattēlo kāds paradums, kas rada negatīvu ietekmi uz apkārtējo vidi un klimatu, bet uz labās pēdas – jāieraksta kādu apņemšanos, paradumu, kas atstāj pozitīvu ietekmi uz klimatu. Pēdas tika ņemtas līdzi, no tām veidoja izstādi.

Konferences laikā notika arī Valsts augu aizsardzības dienesta rīkotā konkursa “Ko tu zini par augiem un to veselību?” rezultātu paziņošana. Dana Beleviča , Santa Rukmane un Ligita Pitkeviča saņēma pateicības. Konferences dalībnieki darbojās grupās, uzzināja par septiņiem dažādiem jaunajiem projektiem, kuros katrs mazpulks var iesaistīties, izvirzīja sev mērķi šim gadam un guva daudz pozitīvu emociju un jaunas pazīšanās. Lai izdodas realizēt visas lielas un mazas ieceres!

Ilona Solima

Projektu nedēļa – aktīva iesaistīšanās pētnieciskajā darbībā

Martā Krāslavas Varavīksnes vidusskola jau tradicionāli apkopo projektu nedēļas rezultātus, par ko pastāstīja Vija Marhileviča, skolas direktora p.i., un Vija Kavševiča, sākumskolas skolotāju MA vadītāja.

Vija Kavševiča: „Sākumskolā projektu nedēļas tēmas tika sadalītas pa klasēm. 2.a klase izstrādāja trīs spēles ar mīklām krievu un latviešu valodā. Bērni nonāca pie interesanta atklājuma - nav obligāti pirkt spēles veikalā, tās var izgatavot pašu rokām. 2.b klases skolēnus interesēja ekoloģijas jautājumi un Latvijas dabas noslēpumi, viņi ne tikai ieguvuši jaunu informāciju par aizsargājamajiem augiem un dzīvniekiem, bet arī sagatavojuši divas interesantas spēles – par dzīvnieku apdzīvotajām vietām un pareizu atkritumu šķirošanu.

3. klase pētīja cilvēka skeletu, un aizraujošākā aktivitāte bija kustīgā modeļa izveidošana. Turklāt bērni uzzināja, kā saglabāt pareizu stāju.

4.a klases skolēni iepazina mūsu pilsētas vēsturi, leģendas un dzejoļus par Krāslavu. Bērniem ļoti patika ekskursija uz muzeju. 4.b klase izgatavoja spēli-ceļojumu pa Saules sistēmu. Lai izveidotu šo spēli, bija nepieciešamas labas zināšanas par dažādiem kosmosa objektiem, un spēle iznāca ļoti aizraujoša.

Projektu nedēļas noslēgumā tika organizētas prezentācijas – katra klase rādīja citiem savu veikumu. Arī skatītāji bija aktīvi prezentācijas dalībnieki un uzdeva daudz jautājumu. Atsauksmēs skolēni norādīja, ka darbs ar projektiem palīdzēja viņiem iegūt jaunas zināšanas, pilnveidot prasmi strādāt grupā, plānot savu darbu, savākt un apkopot informāciju, kā arī interesanti pastāstīt par savu darbu.”

Vija Marhileviča: „5.-7. klašu skolēni strādāja ar mācību priekšmetu skolotājiem. Katrs izvēlējās to, kas tuvāks viņa sirdij. Tā radās jaunas ilustrācijas K.Skalbes pasakai „Kaķīša dzirnaviņas”, uzskates materiāli dabaszinībās un latviešu valodā, bukleti, kuros attēlota skola skaitļos (tika saskaitīts viss), latvju rakstu zīmes no dažādiem materiāliem, zīmuļu turētāji jaunā tehnikā, jaunas galda tenisa raketes. Kāds izstaigāja visu pilsētu, ieguva jaunu informāciju par pilsētas skaistākajām vietām, mūsu pilsētas slavenajiem iedzīvotājiem. Un tagad ir tik daudz jautājumu, uz kuriem vēl gribētu saņemt atbildes... Svarīgu informāciju skolēni ieguva projekta „Spēles mobilajā tālrunī” prezentācijas laikā. Tā ir noderīga informācija arī klašu audzinātājiem un vecākiem, kura liek aizdomāties par to, cik daudz laika bērni pavada, spēlējot spēles mobilajā tālrunī, vai no tām ir kāds labums utt.

Savās atsauksmēs skolēni rakstīja par to, ka ieguva daudz jaunas informācijas, jaunus draugus no citām klasēm, ar kuriem kopā strādāja 4 dienas. Protams, visiem gribētos, lai projektu nedēļas notiktu biežāk un ilgāk.

8.-12.klašu skolēnu darbs bija sarežģītāks. Tradicionāli šīs grupas skolēni projektu nedēļas laikā izstrādāja jauniešu iniciatīvu projektus, ar kuriem pēc tam piedalās pašvaldības organizētajā jauniešu projektu konkursā. Lai viņiem veicas!”

Direktores p.i. Vija Marhileviča

Svētā Valentīna diena

Projektu dienu ietvaros mūsu klases radošā grupa Karinas Dudarjenokas vadībā izstrādāja projektu par tēmu “14.februāris - Svētā Valentīna diena”. Grupa izveidoja klases uguntiņas scenāriju, sameklēja saistītus ar šiem svētkiem konkursus un sagatavoja divas interesantas prezentācijas – “Valentīndienas simboli”un “Slavenākie mīlas pāri pasaules literatūrā”.

14.februārī mūsu klasē notika Svētā Valentīna dienai veltītais pasākums, un tā vadītāji Daņila Ponamarčuks un Artemijs Krasnikovs iepazīstināja mūs ar svētku vēsturi un piedāvāja iesaistīties dažādos konkursos. Tie bija “Mīlestības jūra”, “Atrodi mīlas pāri!”, “Ariadnes pavediens” un citi.

Gadu gaitā Valentīndienas tradīcijas dažādās valstīs ir bijušas atšķirīgas. Piemēram, viduslaiku Anglijā, Valentīna dienā, jaunieši izvēlējās arī savu „Valentīnu”. Vairāki jaunieši sanāca kopā un rakstīja uz papīra lapiņām meiteņu vārdus, sameta lapiņas cepurē un vilka katrs savu „Valentīnu”. Izvilktā meitene kļuva par vilcēja „Valentīnu” uz veselu gadu. Tas nozīmēja, ka bija jāvelta izvēlētajai meitenei sonetas, visur jāpavada, vārdu sakot, jaunietis uzvedās kā īsts kavalieris. Atceroties šo tradīciju, mēs arī izlozējām savus Valentīndienas pārus.

Mūs priecē, ka šī diena izdevās!

Deniels Vīksna, 7.a klase

“Kāpēc Latvijai ir svarīgas manas Satversmē ietvertās pamattiesības.”

Šī gada 17.janvārī noslēdzās Satversmes tiesas (trešo reizi) izsludinātais skolēnu zīmējumu un domrakstu konkurss, kas tika veltīts mūsu valsts pamatlikumam – Latvijas Republikas Satversmei. Konkurss tika organizēts par godu Satversmes pieņemšanas 98.gadadienai.

6.klašu skolēniem bija iespēja atspoguļot savas domas zīmējumu konkursā : “Brīvs cilvēks neatkarīgā Latvijā.” Bet 9.kl.-12.kl. jauniešiem tika dota iespēja izpētīt pamatlikuma pantus , izprast Satversmes saturu un savas pārdomas izklāstīt domrakstā: “ Kāpēc Latvijai ir svarīgas manas Satversmē ietvertās pamattiesības.”

Satversmes tiesa informē, ka kopumā konkursam 2020.gadā bija pieteikušās 100 skolas, tika iesūtīti 279 zīmējumi un 50 domraksti.

Prieks un lepnums, ka starp laureātiem bija arī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pārstāve. 12.a kl. skolniece Natālija Kuzmina ieguva žurnāla “ Jurista Vārds” specbalvu. Visi favorītu domraksti un zīmējumi ir aplūkojami žurnālā “Jurista Vārds” 11.februāra numurā.

Satversmes tiesas rīkotā konkursa mērķis ir sekmēt skolēnu lojalitāti Latvijai, uzticību Satversmei , stiprināt valstisko apziņu un rosināt līdzdalību valsts norisēs , pilnveidot zināšanas par Latvijas kā demokrātiskas un tiesiskas valsts pamatvērtībām, kā arī iepazīstināt skolēnus ar Satversmes tiesu, skaidrot tās lomu demokrātiskajā sabiedrībā.

Ļoti būtiski, lai skolās Satversme tiktu lasīta, apspriesta un diskutēta. Tikai tā var stiprināt jauniešu valstisko apziņu, pilnveidot skolēnu zināšanas par tiesiskas valsts pamatvērtībām.

Piedāvājam jūsu uzmanībai Natālijas Kuzminas darbu:

“Gan baznīcas, gan valsts galvenā vērtība ir domājošs, garīgs un brīvs cilvēks.”

Latvija ir īpaša vieta pasaulē, kuras vēsturiskā tapšana, ceļš un dzīves gaitas bija saistītas ar vārdiem - cīņa, drosme, varonība, izaugsme, brīvība. J.Rainis paredzēja, ka daudz kas mūsu dzīvē būs atkarīgs no mūsu gribas. Tas bija gan pareģojums, gan novēlējums pēcnācējiem- sargāt, vairot Latvijas labklājību, veidojot mūsu dzimteni stipru, īpašu un neatkārtojamu.

Katram Latvijas iedzīvotājam ir savi pienākumi un tiesības. Savas tiesības ir jāzina. Satversme ir mūsu brīvības, laimes, vienlīdzības, drošības garants, kurš ir atspoguļots vairākos konstitūcijas (pamatlikuma) pantos. Man īpaši tuvs un svarīgs 99.pants, kurā rakstīts: “Ikvienam ir tiesības uz domas, apziņas un reliģiskās pārliecības brīvību. Baznīca ir atdalīta no valsts.”

Kas ir mūsu domas brīvība? Es uzskatu, ka mūsu domas sakņojas mūsu spējā uzdrīkstēties, darīt, radīt, veidot. Mūsu domas atspoguļo visas tautas labklājību. Bībelē ir pateikts, ka sākumā bija vārds. Es domāju, ka sākumā bija doma. Dieva iecere radīt pasauli. Tāpēc es uzskatu, ka cilvēki vispirms domā, tad runā. Kā viņi runā, tā arī rīkojas. Mūsu domāšanas stils ietekmē mūsu uzvedību un rīcību. Svarīgi iemācīties uztvert informāciju kritiski, salīdzinot, analizējot un meklējot patiesību. Cilvēkam ir prāts. Šo domu izvirzīja Francijas apgaismotāji 18.gadsimtā. Piekrītu un esmu pārliecinata, ka izglītoti, domājoši cilvēki ir Latvijas stūrakmens!

Manuprāt, ļoti svarīgi jauniešos veidot pārliecību, ka katrs nes atbildību par notikumiem un valsts nākotni. Jādomā par to, ko tu esi spējīgs izdarīt savas valsts labā, jo dažreiz jaunieši gaida, ka valsts iedos visu. Jābūt apziņai. Cilvēkiem, kuriem tā piemīt , daudzas lietas izdodas, gan dzīvē, gan darbā, gan attiecībās ar citiem cilvēkiem. Latvijas pamats un balsts ir cilvēki entuziāsti, darba rūķi, sava darba darītāji.

Latvijas iedzīvotāji saņēmuši lielisku mantojumu. Manuprāt, tā ir ģimene un ikvienas ģimenes vērtības. Ģimene mūsu valstī tiek aplūkota ka neaizstājama vērtība. Katrā ģimenē ir savas tradīcijas, domas, idejas, notiek dažādas aktivitātes. Tas viss apvieno cilvēkus. Taču dažreiz arī sadala sabiedrību grupās, jo Latvijā dzīvo dažādu reliģiju un uzskatu cilvēki. Cilvēkiem ir svarīgi, lai baznīca būtu atdalīta no valsts, tāpēc ka cilvēkiem jābūt izvēlei, kā dzīvot bez politiskas ietekmes. Katra cilvēka dzīvē ir situācijas, kad viņš nezina, ko darīt tālāk, kas viņš ir, kas ir Dievs, kāda ticība ir patiesa. Tādos brīžos baznīca dažreiz palīdz cilvēkam atrast sevi. Reliģiskā brīvība ir ļoti svarīga, lai katrs indivīds varētu meklēt ceļus pie Dieva un garīgi pilnveidoties.

Es domāju, ka stipras valsts pamatus spēj likt garīgi, ticīgi, dievbijīgi cilvēki, kuri dzīvo pēc Dieva baušļiem. Man ir prieks, ka mūsu Satversme nenoliedz kristīgās vērtības, bet sekulārajā sabiedrībā aizsargā tos, nostiprinot demokrātiju un vispārcilvēciskās vērtības.

Brīvā Latvija – mūsu svētība un lepnums. Visas Satversmes ietvertās pamattiesības veido pareizas morālas vērtības cilvēkos. Neskatoties uz to, ka baznīca un valsts ir šķirtas, viņas garīgi sasaistītas savā starpā, jo gan baznīcas, gan valsts galvenā vērtība ir cilvēks- domājošs, apzinīgs, garīgs, tolerants un brīvs. Lai Satversmes 8.nodaļa ar 116 pantiem tajā palīdz katram atrast un izmantot augšanas iespējas mūsu valstī, nest gaismu savas sirdīs un ar labajiem darbiem pilnveidot Latvijas Republikas tēlu!

Margarita Borodina-Ignatoviča, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas vēstures un politikas skolotāja

Drošāka interneta diena

11. februāris visā pasaulē tiek atzīmēts kā drošāka interneta diena (DID 2020), lai pievērstu bērnu uzmanību ne tikai interneta priekšrocībām, bet arī iespējamiem riskiem. Katram pieaugušajam ir jāsaprot, ka bērnu drošība internetā ir vienīgi mūsu atbildība, jo mēs, vecāki un skolotāji, esam tie, kas dod šo piekļuvi internetam. Tāpēc ir svarīgi ņemt vērā un pārrunāt ar bērniem visus iespējamos interneta lietošanas riskus. Un runāt par drošību ir jāsāk no tā brīža, kad skolēnam tiek dota piekļuve šim internetam.

Arī mūsu skolā no 10. līdz 14. februārim īpaša uzmanība tika veltīta interneta lietošanas drošības jautājumiem. Drošāka interneta dienu ietvaros klašu audzinātāji pārrunāja ar saviem skolēniem viņuprāt būtiskākos riskus, kas atbilst tieši viņu skolēnu vecumam. Bet informātikas un datorikas stundās tika runāts par sociālo tīklu izmantošanu, drošu paroļu veidošanu, kibermobingu un interneta atkarību. Ir jāsaka, ka skolēni ir zinoši šajā jomā, bet tas neliecina par to, ka viņi tik tiešām ievēros visus pārrunātos noteikumus, tāpēc par to jārunā regulāri.

Esiet atbildīgi un piesardzīgi interneta lietotāji!

Marianna Rukmane, informātikas un datorikas skolotāja

Tikšanās ar mākslinieku

19. februārī notika tikšanās ar Krāslavas mākslinieku Andreju Gorgocu. 5. b klases skolēni noskatījās prezentāciju par mākslinieka dzīvi, viņa mākslu un daiļradi. Mākslinieks parādīja savus darbus un vēl viņš pastāstīja par plāniem nākotnē. Bērni bija ieinteresēti, jautāja par dažiem aizraujošiem dzīves faktiem.

Paldies māksliniekam Andrejam Gorgocam par tikšanos, mēs turpināsim tikšanas ar Krāslavas populāriem cilvēkiem.

Nataļija Kirkiļeviča, 5.b klases audzinātāja

Turpmāk mākslinieks tikās ar 4.a klases skolēniem, jo projektu dienu tēma bija ’’Krāslava- vieta, kur iepukstas mana sirds’’( dzejnieki un mākslinieki Krāslavas novadā). Berni apkopoja materiālus par Krāslavas māksliniekiem. Praktiska tikšanas ar mākslinieku Andreju Gorgocu bija izglītojoša un paliekoša atmiņās.

Jeļena Kļimova, angļu valodas skolotāja

brauciens uz daugavpils teātri

Janvāra beigās 9.a klases skolēni apmeklēja Daugavpils teātri, lai izbaudītu mūziklu „Džeina Eira” (pēc Šarlotes Brontē romāna). Izrādes režisors – Oļegs Šapošņikovs. Daudziem skolēniem šīs bija pirmais teātra apmeklējums mūžā.

„Ieejot teātra ēkā, sajutos brīnumainā gaisotnē. Izrādes laikā izdzīvoju veselu emociju jūru: man gribējās gan raudāt, gan smieties kopā ar varoņiem uz skatuves, bet brīžiem uznāca bailes… Esmu sajūsmā! Labprāt vēlreiz noskatītos šo mūziklu,” dalās Linda Neverovska.

„Man ļoti patika komfortabla atmosfēra: ērti krēsli, laba redzamība. Uzlūkojot aktierus, sajutu tās pašas emocijas. Vislabāk man patika mūzikas pavadījums un ritmiskas dejas,” stāsta Ligita Petkeviča.

„Man visvairāk patika aktieru dzīvais izpildījums. Protams, nenožēloju šo braucienu. Iesaku visiem apmeklēt teātri,” saka Santa Rukmāne.

„Visa izrāde pagāja it kā vienā mirklī. Aizvien esmu dziļā iespaidā,” dalās Oļegs Metlovs.

„Man un maniem klases biedriem šī bija neaizmirstama diena. Šis brauciens paliks man atmiņā uz visu mūžu,” uzskata Anželika Linkune.

Jaunas aktivitātes Varavīksnes skolā

Ļoti bieži ir vērojams, ka bērns tieši kustībā iemācās un iegaumē daudz vairāk nekā sēžot, jo sēdus pozīcijā daudz ātrāk zūd uzmanība. Kustinot pirkstiņus, rokas, kājas, savu ķermeni, bērns aktivizē smadzeņu centrus, kas atbild par uzmanību, valodu, atmiņu, domāšanu. Spēle ir tas, ko var piedzīvot kopīgi ar citiem, ieslīgt fantāziju pasaulē, izjust emocijas. Paldies 11. klases skolēniem, kuri palīdzēja realizēt projektu un mūsu skolas bērni var piedalīties dažādās kustību aktivitātēs un spēlēs.

Ija Karole

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas psiholoģe

„Matemātika ir durvis un atslēga visām zinātnēm”.

Priekšmetu nedēļas mūsu skolā ir tradīcija. Šogad janvārī matemātikas nedēļas tēma bija „Atklāj sevī matemātiķi”. Tās mērķis - rosinat skolēna uzmanības, intelekta, atmiņas un domāšanas attīstību; veicināt sadarbības prasmes.

Nedēļas laikā skolēni piedalījās matemātiskajos konkursos, spēlēs un pētījumos.

Sākumskolas skolotāji izmantoja kompetenču pieeju un pielietoja matemātiku arī citās stundās. Latviešu valodas, angļu valodas un krievu valodas stundās skolēni mācījās nosaukt ģeometriskās figūras, lasīt un pierakstīt skaitļus, minēja mīklas, lasīja dzejoļus, sakāmvārdus par cipariem, paši veidoja rebuses.

Mājturības un tehnoloģiju stundās, izmantojot ģeometriskās figūras, veidoja dažadus darbus. Vizuālās mākslas stundās, izmantojot dažādas līnijas, veidoja zīmējumus.

Katru dienu tika piedāvāts dienas jautājums –cik klasē skolēnu vārdos patskaņu un līdzskaņu, cik skolā ir pakāpienu, cik kabinetu... Katrs darīja kādu darbu.

Skolēni arī varēja piedalīties konkursos : „Ātrākais rēķinātājs”, „Rūtiņspēles”, „Dienas gudrinieks”, „Matemātiskais erudīts”, asfalta un galda spēlēs, šaha un dambretes spēlēs.

Skolā bija organizētas arī olimpiādes matemātikā. Labākie ceturto klašu matemātiķi piedalījās novada olimpiādē:

4. b klases skolnieks Tomass Bergs – ieguva 2. vietu;

4. b klases skolnieki Milena Kovalova, Edvīns Mažuta, Anastasija Vasiļeva, Vitalīna Žoidika saņema atzinību.

Visas ieplānotas aktivitātes bija jautras un interesantas.

Pateicamies skolotājiem, skolēniem un vecākiem par sadarbību!

Sākumskolas skolotāji: Rita Kamola un Ēriks Zaikovskis

Klases stunda “Tavu zobu un mutes veselībai!”

3.februārī klases stundu “Tavu zobu un mutes veselībai!” mums novadīja bijušais skolas absolvents Artūrs Rudaks. Artūrs studē Baltkrievijas Valsts medicīnas universitātē. Viņš pastāstīja, kāpēc izvēlējās tieši šo augstskolu.

Nākotnes profesiju ietekmēja tas fakts, ka jaunieša māte ir ķirurģe, bet divas tantes – pediatre un stomatoloģe. Mācoties skolā, Artūrs vasaras brīvlaikā palīdzēja savai tantei, stomatoloģei, pildot asistenta pienākumus. Šis darbs viņam iepatikās. Un Artūrs nolēma kļūt par stomatologu.

Mēs uzzinājām daudz jaunas informācijas par zobu anatomiju – emalju un dentīnu, zobu bojāšanās un slimību cēloņiem un zobu aprūpi. Ļoti vērtīgi bija padomi par zobu birstes izvēli un regulāru un pareizu tīrīšanas tehniku.

Mēs pateicamies Artūram par interesantu stāstījumu un novēlam nākotnē kļūt par labu zobu ārstu.

Kamile Svygryte, 7.a klases skolniece

Mācīties valodu ir aizraujoši!

Šajā mācību gadā es piedalījos Latviešu valodas (mazākumtautību izglītības programmu) valsts 36.olimpiādē. Tā bija mana pirmā pieredze – piedalīties valsts līmeņa olimpiādē.

No sākuma es pildīju olimpiādes uzdevumu – rakstīju radošo darbu. Mums tika piedāvāts divu stāstu sākums. Bija jāizvēlas viens no tiem un jāuzraksta turpinājums. Es tāpat kā stāsta varone aizsapņojos un pamēģināju savus spēkus rakstnieces lomā.

Pēc tam mēs ar skolotāju devāmies uz Dabas muzeju, kur pavadījām divas stundas. Šajā muzejā es biju pirmo reizi. Tajā es uzzināju daudz saistošas informācijas, kā arī izpildīju lielu skaitu uzdevumu. Man liekas, ka šeit varētu pavadīt veselu dienu, lai apskatītu tik daudz eksponātu un veiktu tik daudz radošo uzdevumu.

Pirmo reizi es apmeklēju arī Rīgas Kristus Piedzimšanas pareizticīgo katedrāli, kas iespaidoja ar savu skaistumu un greznību.

Šī diena izdevās notikumiem un pozitīvām emocijām un iespaidiem bagāta.

2.semestris man sākās ar patīkamu pārsteigumu. Es saņēmu Latviešu valodas aģentūras izdoto skolēnu radošo darbu krājumu “Mans bērnības stāsts”. Konkursā es piedalījos pagājušajā rudenī. Esmu jau izlasījusi visus šī krājuma darbus. Tie stāsta par dažādiem notikumiem - jautriem un bēdīgiem, negantiem un traģiskiem.

Es esmu pārliecināta,ka mācīties valodu un piedalīties olimpiādēs un konkursos ir aizraujoši!

A.Vanaga, 7.a klases skolniece

Projektu nedēļa ir laiks, kad dalāmies ar savām idejām, fantazējam, sapņojam, cenšamies piedāvāt kaut ko interesantu… Bet ne tikai. Šis ir laiks, kad var vairāk komunicēt vienam ar otru, mainīt ierastu gaisotni. Šodien devāmies nelielā pastaigā pa mūsu skaisto pilsētu, apmeklējot divus objektus. Plaši pazīstama bērnu bibliotēka. Nu jau ierasta lasītava, grāmatas plauktos. Šķiet, nekā jauna. Tomēr ne visi zināja, ka bibliotēka ir pagrābs, kur dzīvo... nē, tie nav spoki, bet gan grāmatas, kas nav tik bieži pieprasītas. Bibliotēkā pastāvīgi notiek kāda izstāde. Uz doto brīdi pat divas – sveču un pīto izstrādājumu. Bibliotekāre Irēna Urbanoviča vienmēr atvērta sarunai. Šoreiz viņa laipni pastāstīja par izstāžu eksponātiem, kā arī uzaicināja mūs uz “Jauniešu istabu”, par ko esam dziļi pateicīgi.

Taču mums jāsteidzas tālāk uz Kultūras namu, kur mūs jau sagaida fotomākslinieks Anatols Kauškalis. Viņš stāsta par kādu talantīgu cilvēku – gleznotāju Valēriju Dičkovski. Izradās, viņš nav profesionāls mākslinieks, tomēr rada kolosālas gleznas pasteļtoņos. Mums gribējās ilgāk uzkavēties pie katra mākslas darba, tomēr īpaša šķina glezna “Baltais zirgs”, bet daudzus piesaistīja “Daugava”.

Pat tik aizņemtam cilvēkam kā Kultūras nama direktore Valda Timule atradās kāda brīva minūte priekš mums. Viņa mums pastāstīja par Kultūras nama darba plāniem. Mūs sagaida interesanti piedāvājumi.

Pastaiga ir izdevusies: svaigs gaiss, patīkama atmosfēra, daudz jaunas informācijas un satikšanas brīžu, turklāt viss vienā reizē.

Ligita Petkeviča 9.a

Bērnu un jauniešu žūrijas mini konference

7.februārī, pēdējā projektu dienā, mūsu klasē norisinājās Bērnu un jauniešu žūrijas mini konference. Tai mēs gatavojāmies projektu dienu ietvaros. Mums bija jāsagatavo grāmatas prezentācija – stāstījums par tās autoru un mākslinieku, galveno varoņu raksturojums, sižeta izklāsts. Mēs arī mācījāmies no galvas grāmatu fragmentus.

Šogad kolekcijā bija piedāvātas 6 grāmatas. Kāpēc tās mums iepatikās?

Ļubomila: “Sīri Petešenas grāmatas “Burbulis” varone ir mazliet līdzīga man. Man arī dažreiz gribas atrast noslēpumainu stikla lodi, kurā atrodas lupatu lelle, un pabūt vienai. Tikai ne pārāk ilgi. Grāmata ir interesanta, jo tā ir par manu vienaudzi, viņas pārdzīvojumiem un jūtām.”

Marta: “Frīdas Nilsones grāmata “Ledusjūras pirāti” ir piedzīvojumiem bagāta, tāpēc lasīt to ir ļoti interesanti. Es pārdzīvoju par Sīri, kad viņa devās glābt savu māsiņu no pirātiem.”

Kamile un Dmitrijs: “Ellenas R. Landaras grāmatas ”Lietussargs” varoni sauc Juna Ivanami. Viņai patīk lasīt piedzīvojumu grāmatas, bet kādu dienu viņa pati nokļūst garu pasaulē, un tajā sākas bīstamas dēkas. Grāmata aizrauj!”

Jekaterina un Vika: “Grāmatu “Trīs nāves Mārtiņdienā” uzrakstīja Māris Rungulis. Par godu Mārtiņdienai rīkotā pasākumā uz skatuves sevi piesaka trīs Nāves – Melnā, Baltā un Nāve ar sirpi. Un katra no šīm Nāvēm stāsta baisus atgadījumus no dzīves. Mums vislabāk iepatikās stāsts par Zirgu.”

Anastasija un Aleksejs: “Kārlis Vērdiņš uzrakstīja poēmu “Dilles tante”. Mums patīk Dilles tante – tā ir asprātīga, mazliet jocīga, ļoti jautra. Mēs labprāt iemācījāmies no galvas poēmas fragmentus, to izdarīt nebija grūti.”

Artūrs un Artjoms: “Lēna un Trille ir Marijas Parras grāmatas “Vārtsargs un jūra” varoņi. Par viņu attiecībām ir interesanti lasīt, kaut gan dažreiz grāmata liekas garlaicīga.”

Mini konferencē piedalījās KNCB bibliotekāre Viktorija Urbanoviča. Viņa uzdāvināja mums, Bērnu un jauniešu žūrijas ekspertiem, atstarotājus. Paldies!

A.Jacina, 7.a klases skolniece

Mobilais telefons ir vai nav palīgs mācībās?

Mobilie telefoni ir mūsdienu neatņemama sastāvdaļa. Pirms vairākiem gadiem mobilie telefoni bija kā ekskluzīvs priekšmets, taču tagad bez mobilā telefona nav iedomājams neviens, jo tie kalpo ne tikai kā komunikācijas līdzeklis biznesā, bet ar tā palīdzību komunicē gan bērnudārznieki, gan pensionāri. Skolotājiem Latvijā ir atšķirīgi uzskati par to, vai jaunās tehnoloģijas, tādas kā, mobilie telefoni skolēniem traucē vai, tieši otrādi, palīdz mācīties labāk. Šī bija rezolūcija, par kuru debatēja Latgales reģiona 7.-9.klašu skolēni.

Mobilo telefonu tēma likās tik interesanta, ka skolēni savās skolās veica pat aptaujas un izzināja gan no skolotājiem, gan no skolēniem un atbalsta personāla par to, vai mobilajam telefonam ir vieta mācību stundā. Lai arī Latvijas skolās iekšējās kārtības noteikumi paredz, ka mobilo tālruņu lietošana stundu laikā nav pieļaujama, bet daudzās pasaules valstis pat aizliedz to lietot visas dienas garumā, tad debatētāji viennozīmīgi ir PAR šīs ierīces lietošanu mācību stundās. Debatētāji apzinās, ka ir liels risks, ka kāds čatos vai spēlēs spēlītes, kādam pasliktināsies veselība un mobilais telefons tiks lietots pārmērīgi daudz. Taču viņi atzīmē arī, ka mācību stundai ir jābūt mūsdienīgai. Daudzas izdevniecības piedāvā digitālos materiālus, ko var izmantot gan stundās, gan mājās, lai apgūtu un nostiprinātu savas zināšanas. Mūsdienu skolēni vēlas mācīties moderni un jaunākās tehnoloģijas piedāvā plašas iespējas. Tas ļauj skolēnam patstāvīgi un pastāvīgi apgūt, izzināt, pētīt, analizēt, rast risinājumus un sadarboties. Pastāv jautājums, vai skola cīnīsies, ka skolēni lieto mobilo telefonu stundās, vai ies līdzi laikam kļūstot moderna un ļaus izmantot to mācību stundā kā mācību līdzekli. Šim jautājumam ir meklējamas vēl daudzas atbildes un risinājumi.

10 komandas no Daugavpils 12.vidusskolas, Daugavpils Valsts ģimnāzijas, Daugavpils Saskaņas pamatskolas, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas, Rudzātu vidusskolas noteikti guva lielu pārliecību pār savām prasmēm uzstāties publiski, argumentēt, apkopot informāciju.

Informāciju sagatavoja Latgales reģiona

debašu centra koordinatore Rita Murāne-Rutka

Skola kā Saules sistēma jeb absolventu vakars “Varavīksnes” vidusskolā

Kas ir skola? Tā ir kā liela, spoža, silta saule. Kad absolventi pamet skolas telpas, viņi kļūst par planētām, kas griežas ap šo pašu sauli, baidoties pazaudēt tās gaismu, siltumu. Pirmo gadu absolventi vispār nevar dzīvot bez tās, un tad... Pēc tam viņi arvien vairāk attālinās no skolas-saules, lai gan tikai daži saikni ar to pārtrauc uzreiz. Tūlīt pēc pēdējiem eksāmeniem viņi kā komētas ātri nokļūst kosmosā un dodas projām. Starp citu, viņi arī atgriežas, tikai ļoti reti. 1. februārī Varavīksnes skolā notika tradicionālais absolventu tikšanās vakars. Šī ir tā īpašā diena, ko skolotāji gaida pat ar vēl lielāku nepacietību nekā paši absolventi. Galu galā skolotājiem, kas dzīvo uz Saules, gribas ātrāk uzzināt, kā tur ir uz citām planētām... Pasākuma kosmiskā tēma bija atbilstoša un visiem saprotama. Skolas zālē sanāca bijušie audzēkņi. Vecākie ar mīļo Alma Mater šķīrās tālajā 1990. gadā, jaunākie - 2019. gadā.

Klātesošos sveica direktores vietniece audzināšanas darbā Eva Bojarčuka, skolas īpašais cilvēks. Zālē nav neviena absolventa, kurš nepazītu skolas “galveno audzinātāju”. Tāpēc viņas atmiņas, apsveikumus un novēlējumus klausījās ar īpašu uzmanību. Pēc tam sākās koncerts, kurā piedalījās skolas vokālisti un aktieri. Katru jubilejas izlaidumu rīkotāji “nodēvēja” par vienu no Saules sistēmas planētām. Pasākuma laikā notika kustība no Urāna līdz Merkūrijam, ar tā gada absolventu raksturojumu un atbilstošu interaktīvo uzdevumu. Jubilārus pārbaudīja ar “melu detektoru”, viņi veica radošo uzdevumu, atcerējās matemātikas stundas, dejoja... Pusotra stunda aizritēja ātri. Un pēc tam nāca atmiņas, smiekli, sākās diskotēka.

Šogad īpaši izcēlās 1990. gada absolventi, viņi sapulcējās pilnā sastāvā, kas ir kaut kas unikāls izlaidumam, kas notika pirms 30 gadiem! 2000. gada absolventi pasniedza skolai vairākas metodisko spēļu rokasgrāmatas un dāvanu karti no kancelejas preču veikala, par ko viņiem liels paldies! Līksmoja līdz vēlam.

Precīzāk, skola nav saule, bet gan vesela Saules sistēma. Un, tāpat kā planētas nevar dzīvot bez Saules, tā arī Saule bez planētām. Tik ilgi, kamēr absolventi atgriezīsies dzimtajā skolā, skola dzīvos un attīstīsies, spīdēs un sildīs.

Absolventi lūdza pateikties visiem, kas centās šo vakaru padarīt interesantu un jautru: Nadežda Tadello un viņas audzēkņi no ansambļa “Cielaviņas”, Rita Andrejeva un kolektīvs “Skolas kvartāls”, Andžela Semjonova, Ivans Lukša, Jevģenija Biznja, Irēna Gončarova, Jevģēnija Sergejenko, pagājušā gada Comedy Show uzvarētāju grupa un, protams, Eva Bojarčuka!

Uz tikšanos nākamgad, mīļie absolventi!

Andrejs JAKUBOVSKIS

Fotoattēlos: laimīgie tikšanās mirkļi

Skaista pasaule apkārt mums!

4. februāri 5. b klases skolēni apmeklēja Krāslavas Vēstures un mākslas muzejā jauno brīnišķīgo izstādi ‘’Laiks mosties!’’ Mēs redzējām ainavas abstrakcionisma stilā, portretus, kluso dabu-jaunas mākslinieces, Sofijas Šabuņevicas no Daugavpils, izpildījuma. Sofija ir Jāņa Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas absolvente. Labāk iepazīties ar izstādi mums palīdzēja Eduards Danovskis. Laipni aicināti uz izstādi!

Jelena Kļimova kopā ar 5.b klases skolēniem

ATKLĀJ SEVĪ MATEMĀTIĶI UN INFORMĀTIĶI!

Ar šādu devīzi Krāslavas Varavīksnes vidusskolā norisinājās Matemātikas un informātikas nedēļa. Mācību priekšmetu nedēļu rīkošana ir mūsu skolas tradīcija.

Skolotāju izvirzītie mērķi šī pasākuma ietvaros bija attīstīt un stiprināt skolēnu interesi par matemātiku un informātiku, bērniem tika piedāvāta iespēja vispusīgi parādīt savas zināšanas, prasmes, iemaņas un mācīties rīkoties nestandarta situācijās.

Pašlaik Latvijas skolās uzņem apgriezienus izglītības satura reforma „Skola-2030”.

Galvenais šajā reformā - kompetenču pieeja – svarīgākais ir nevis konkrētas zināšanas, ko apguvis skolnieks, bet prasme risināt problēmas, sadarboties, rast pareizo izeju nestandarta situācijā. Tiek aktualizētas vairākas kompetences - komunikatīvā, IT prasme, darbs grupā, problēmu risināšana, un tās jāattīsta dažādu mācību priekšmetu kontekstā.

Mācību priekšmeta nedēļas ir viena no darba formām, kas palīdz aktivizēt skolēnu mācību darbu.

Pasākuma norises galvenais noteikums: skolēni ir aktīvi mācību priekšmetu nedēļas dalībnieki. Ikviens bērns var izmēģināt savus spēkus dažādās aktivitātēs: izvirzīt un īstenot savas idejas par pasākumiem nedēļas laikā, meklēt interesantus materiālus, izdomāt un risināt aizraujošus uzdevumus, krustvārdu mīklas un rēbusus, piedalīties izglītojošos pasākumos.

Matemātikas un informātikas nedēļas programma atspoguļoja dažādas mācību darbības formas un metodes, veiksmīgi apvienojot individuālās un kolektīvās aktivitātes.

Par pasākuma starta aktivitāti kļuva matemātikas olimpiāde 5.-8. kl. skolēniem. Tika noskaidroti labākie no labākajiem, kas aizstāvēs skolas godu novada līmeņa olimpiādē.

Katrā klasē notika mini-pasākums „Atklāj sevī matemātiķi”.

Matemātikas un informātikas nedēļas ietvaros 11. un 12. klases skolēni risināja dažādus praktiska satura uzdevumus - noteica varbūtību un meklēja lielāko laukumu, veicot dažādus mērījumus un eksperimentus. Šāda aktīva darbošanās stundās ļauj labāk izprast uzdevuma būtību un risinājuma gaitu, bet arī prasa vairāk laika, tāpēc ne vienmēr parasto stundu laikā ir iespēja to izdarīt.

Starpbrīžos piektklasnieki un sestklasnieki labprāt piedalījās loterijā un, uzrādot labas zināšanas, saņēma balvas.

Sesto un astoto klašu skolēni sacentās spēlē „Saliec ģeometrisko figūru”, un viņiem vajadzēja izdarīt to pēc iespējas ātrāk. Veiklākais bija Guntis Latkovskis (8. a klase), bet viscentīgāk visu izdarīja Ļubova Šusta (6. b klase) un Ksenija Švede (6. a klase). Savas spējas pārbaudīja arī 10. a klases skolnieces Evelīna Vivate un Kristīne Delvere.

Veiksmīgi tika organizēta sadarbība starp dažādu vecuma grupu klasēm. 6. c klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Valentīnu Sadovsku sagatavoja loģiskās spēles „Jautrā matemātika”, kurās piedalījās 1.b, 2.a un 2.b kl. audzēkņi. Sestklasnieki prezentēja pasakas par ģeometriskajām figūrām, piedāvāja atrisināt dažādas problēmas un pat dziedāja, izmantojot skaitļus. Sākumklašu skolēniem ļoti patika tādas matemātikas stundas.

Jaunāko klašu skolēniem bija piedāvāta spēle „Klasītes”, ko palīdzēja sagatavot Valdis Latkovskis (4.a kl.), Ņikita Minkevičs (4.a kl.) un Maksims Deņisovs (4.b klase).

10.a klases skolnieces palīdzēja organizēt pasākumu „Matemātikas vilciens” 5. kl. skolēniem.

Šī „vilciena” stacijās bērni izpildīja uzdevumus, strādājot grupās, kurās bija skolēni no dažādām klasēm. Katra stacija – savdabīgas sacensības, kurās piektklasnieki piedalījās ar lielu prieku, ikviens skolēns varēja izmēģināt savus spēkus dažādās aktivitātēs. Bija noteikti tie, kas visātrāk pārvarēja maršrutu.

Konkursa „Labākais rēķinātājs” uzvarētāji tika noteikti katrā klašu grupā: Arina Dembovska (5.a kl.), Karina Liņķe (5.b kl.), Rihards Sorogovecs (6.a kl.), Dmitrijs Dmitrijenko (6.b kl.), Marta Skriplenoka (7.a kl.), Sintija Nemeņonoka (7.b kl.), Daniels Pavlovičs (8.a kl.), Ņikita Pleiko-Ižiks (8.b kl.)

Savukārt 6. klašu skolēniem bija iespēja iejusties programmētāju lomā, spēlējot „Cody&Roby” (gan galda spēli, gan lielformāta spēli). Šī aktivitāte ir ļoti vienkāršs un aizraujošs veids, kā iepazīstināt bērnus ar programmēšanas pamatiem jeb algorimtu izpildi.

Notika viktorīna „Ko tu zini par informātiku?”.

5.-8. kl. skolēni veidoja matemātiskos rēbusus, labākie darbi izstādīti matemātikas kabinetos, bet 11. klase noformēja stendu „Ģeometriskās transformācijas”.

Izmantojot spēļu formas ārpusklases un ārpusstundu pasākumos, tiek veicināta skolēnu vēlme

apgūt mācību priekšmetu padziļināti. Šāda veida ārpusklases darba mērķis - attīstīt izziņas prasmes, paaugstināt zināšanu līmeni, veicināt radošās aktivitātes mācību procesā.

Viena no šādu pasākumu priekšrocībām ir labvēlīga un radoša atmosfēra, kas palīdz piesaistīt uzmanību mācību priekšmetam.

Visiem skolēniem paldies par palīdzību, līdzdalību, aktivitāti, bet skolotājiem (L. Marinenko, O. Grundāne, M. Rukmane, I. Malinovska un V. Sadovska) - par idejām, izpalīdzību, iecietību, atbalstu un saliedētu darbu.

Natālija Kirkiļeviča,

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas matemātikas un informātikas skolotāju metodiskās komisijas vadītāja

Klases stunda „Zobi un to veselība.”

Janvāris ir studentu brīvlaiks. Mūsu skolēniem jau kļuva par labu tradīciju šajā laikā apmeklēt savu skolu, lai uzzinātu, kas izmainījās skolā pa šo laiku, kas skolā jauns, un protams izstāstīt par saviem panākumiem, grūtībām un kopumā par studentu dzīvi. Šoreiz mūsu skolu apciemoja 2018 gada absolvents un tagadējais Baltkrievijas Valsts Medicīnas Universitātes students Artūrs Rudaks. Arturs nākotnē plāno kļūt par stomatologu. Artūrs, labprāt, piekrita apmeklēt 5.b klasi un izstāstīt par zobu veselību un higiēnu un cik svarīgi ir rūpēties par saviem zobiem. Nodarbības mērķis bija pieradināt skolēnus rūpēties par zobiem.

Skolēni ar lielu uzmanību klausījās par zobu uzbūvi, zobu svarīgumu cilvēka dzīvē, mutes dobuma higiēnu. Skolēni uzzināja galvenos vesela mutes dobuma likumus. Artūrs izstāstīja, kā izvēlēties pareizo zobu birsti, kādi ir mutes dobuma higiēnas pamatprincipi, ka arī uz maketa parādīja, kā pareizi ir jātīra zobi.

Skolēniem ļoti patika stunda, viņi ar lielu interesi klausījās un, labprāt, iesaistījās, uzdodot savus jautājumus, vai atbildot uz Artūra jautājumiem.

Šādas atsauksmes atstāja skolēni:

“Man viss patika. Es uzzināju daudz ko jauna par zobiem, ko arī izstāstīšu saviem vecākiem. Es esmu ļoti pateicīgs Artūram par stundu un ceru, ka viņš kļūs par labu stomatologu. Es, labprāt, gribētu, lai Artūrs atnāk vēl un izstāsta kaut ko vairāk.” (Maksims)

“Es domāju, ka Artūrs kļūs par labu stomatologu.” (Aleksa)

“Es uzzināju daudz ko jauna par zobiem. Uzzināju, ka pareizi rūpēties par zobiem. Es sekošu šiem noteikumiem.” (Violeta)

“Es domāju, ka viņš kļūs par labu speciālistu un atbrauks strādāt uz Krāslavu, un mēs varēsim apmeklēt viņu, ka arī ieteikt citiem tik labu ārstu” (Valērija)

“Bija interesanti, es domāju, ka viņam izdosies kļūt par labu speciālistu! Man ļoti patika” (Darja).

Šāda sadarbība ar studentiem ir ļoti lietderīga un palīdz skolēniem attīstīties un paplašināt redzesloku. Novēlam Artūram sasniegt visus savus mērķus.

5.b klases audzinātāja: Natālija Kirkiļeviča

SPORTO VESELS!

15. janvārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas sporta zālē pulcējās 4.-5. klašu skolēnu komandas no Krāslavas pamatskolas, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas, Indras un Robežnieku pamatskolas, kur spraigā cīņā norisinājās sacensības „Tautas bumba” zēnu un meiteņu komandām. Meiteņu konkurencē sacentās četras komandas, un savas prasmes pārtvert un precīzi pārmest bumbu, pielietot pareizo taktisko darbību šogad pierādīja Krāslavas Varavīksnes vidusskolas meiteņu pirmā komanda, kura tika apbalvota ar sacensību kausu par pirmo vietu. Otro vietu ieguva Krāslavas pamatskolas komanda, bet trešajā vietā ierindojās Varavīksnes vidusskolas otrā (4.-5. klašu izlases) komanda.

Zēnu konkurencē piedalījās trīs komandas, un pirmo vietu ieguva Krāslavas pamatskolas puiši, kuriem tika pasniegts sacensību kauss! Otrajā vietā - Krāslavas Varavīksnes vidusskola, bet Robežnieku pamatskolas komanda ierindojās trešajā vietā.

Tālāk sacensību dienu turpināja jaukto komandu stafetes, kurās tika iekļauti veiklības, ātruma un precizitātes elementi, kā arī sporta viktorīna. Stafetes norisinājās starp sešām komandām un noritēja aizraujoši un interesanti. Tikai sadarbojoties kopā, atbalstot viens otru, komanda var sasniegt augstāku vērtējumu. Šoreiz Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 5. klašu komanda veica uzdevumus precīzi, ātri un saskaņoti - un kļuva par uzvarētājiem. Krāslavas pamatskolas pirmā komanda un Varavīksnes vidusskolas 4. klašu komanda ar vienādu punktu skaitu ierindojās otrajā vietā, bet par trešo vietu tika apbalvota Krāslavas pamatskolas otrā komanda. Indras un Robežnieku pamatskolas komandas ar vienādu punktu skaitu tika apbalvotas par ceturto vietu.

Savukārt sporta viktorīnā par asprātīgāko un viszinošāko tika atzīta Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 4. klašu komanda. Visas komandas tika apbalvotas ar diplomiem un saldām balvām.

Paldies par sadarbību un atbalstu Krāslavas novada Izglītības pārvaldei, Krāslavas novada sporta skolotājiem Žanam Bunto, Ingrīdai Bernatei, Dmitrijam Silovam un Laimonim Rukmanim par skolēnu sagatavošanu sacensībām un sporta aktivitātēm. Pateicība Krāslavas Sporta skolas metodiķei Ilonai Vanagai par sadarbību sacensību organizēšanā.

Natālija Raudive,

Krāslavas novada sporta skolotāju MA vadītāja

Avots: Krāslavas Vēstis

Vidusskolēnu online konference ‘’Krāslava-Horki’’.

22.janvārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā notika pirmā online konference, kurā piedalījās divas skolēnu grupas – Varavīksnes vidusskolas 12.a klases pārstāvji un Horku pilsētas 1. ģimnāzijas (Baltkrievijā, Mogiļevas apgabala) jaunieši.

Konferences jautājumu klāsts bija ļoti plašs. Jaunieši stāstīja par izglītības sistēmu, kopīgo un atšķirīgo vērtēšanas sistēmā, mājas darbu apjomā, eksāmenu sarežģītības pakāpi. Katra grupa dalījās savā pieredzē, zināšanās, notika viedokļu apmaiņa par gaidāmajām studijām. Tika apsriesti pašreizējās izglītības sistēmas plusi un mīnusi.

Krāslavas jaunieši pieminēja faktu, ka Latvijā šobrīd tiek uzsākta izglītības sistēmas reforma, kuru skolēni atbalsta, jo uzskata, ka ir svarīgi attīstīties, būt mūsdienīgiem. Šī brīža skolēni ir savādāki, tieši tāpēc jāmaina pieeja mācību procesam.

Ernests Jančevskis : “Lai jaunieši būtu droši par savu nākotni, ir nepieciešams attīstīt tādas prasmes kā kritiskā domāšana, kreativitāte, emocionālā inteliģence, sadarbības un komunikācijas prasmes, ļoti svarīgi attīstīt patstāvīgumu lēmumu pieņemšanā un atbildības sajūtu par veicamo darbu.”

Sarunas laikā mēs noskaidrojām, ka skolēni Baltkrievijā mācās arī sestdien. Šis fakts izraisīja emocijas un diskusiju jauniešu starpā. ‘’Kur ņemt spēkus? Kad dzīvot un atpūsties?” jautāja krāslavieši. “Nav tik traki, visu var paspēt - gan atpūsties, gan ar draugiem satikties. Turklāt, sestdien skolā tiek organizēti pasākumi, notiek sporta sacensības, dziesmu un deju konkursi, fakultatīvi,” piebilda Baltkrievijas kolēģi.

Iepazīšanās nolūkā katrai klasei tika dots uzdevums - prezentēt savu pilsētu. Manuprāt, sanāca aizraujoši, jo bija prezentētas vairākas lietas: apskates objekti, EKO tūrisms, seno arodu pasaule, kulinārais mantojums, dabas skaistums.

Mūsu konference noslēdzās ļoti sirsnīgi, ar priekšlikumu ciemoties, jo labāk vienu reizi redzēt nekā simts reizes dzirdēt! Neizpalika abpusēji jauniešu labā un veiksmes vēlējumi. Tas bija sākums! Turpinājums sekos!

SKOLOTĀJA: Margarita Borodina- Ignatoviča

Ziemassvētku lasījumi Krāslavas Varavīksnes vidusskolā.

17.janvārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas draudzīgā saime jau divpadsmito reizi organizēja Ziemassvētku lasījumus - pasākumu, kurš kļuvis par sirsnīgāko un emocionālāko.

Šis pasākums ikreiz nes mums jaunas pārdomas par ticību, brīnumiem un labsirdību, par labo vēsti, un svarīgākais - liek aizdomāties par cilvēka saikni ar Jēzu Kristu.

Pasākumu vadīja 10.b.klases skolēni Ronalds Murāns un Arina Skovorodko. Pasākuma ievadā skanēja vārdi no Svētajiem rakstiem: “Gods Dievam augstībā un miers virs zemes, un cilvēkiem labs prāts.’’ (LK.2:14)


Margarita Borodina- Ignatoviča,

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas

vēstures un politikas skolotāja

No sirds uz sirdi – dzīva vēstures stunda

Esmu ļoti pateicīga, ka šī gada sākumā, man bija iespēja doties līdzi skolotājas Margaritas komandai uz Skuķu sociālās aprūpes centru Robežnieku pagastā. Pateicīga divtik, jo tā bija iespēja piedalīties emocionālā labdarības pasākumā un apciemot manu mīļo kaimiņieni Lūciju.

10. janvārī, norunātajā laikā, pie Varavīksnes vidusskolas piebrauca divas automašīnas - Krāslavas sv. Aleksandra Ņevska pareizticīgo baznīcas pārziņa Rostislava Terehova un sv.Brigitas un sv.Katrīnas Romas katoļu baznīcas prāvesta Januša Bulaša vadībā, lai kopā ar Krāslavas Varavīksnes vidusskolas vēstures un politikas skolotājas Margaritas Borodinas-Ignatovičas komandu – 10 a klases skolēniem Gunti Unguru, Kristīni Delveri, Igoru Sorogovecu, Aleksandru Paņko un Alīnu Grodja dotos uz „Oskara” konostudijas cienīgu balvu pasniegšanas ceremoniju dokumentālās filmas “Stāsts vienā kadrā” varoņiem. Jā, patiesi varoņiem, jo ne katram kameras priekšā ir drosme pastāstīt par sevi, atbildēt uz jautājumiem, atklāt savus sapņus.

Mājīgajā aprūpes centrā mūs jau gaidīja – iemītnieki sapulcējušies zālē, kur jau uzstādīta aparatūra filmas demonstrēšanai uz lielā ekrāna.

Kas tā par filmu? Tas ir dokumentāls stāsts, kas tapa pagājušajā gadā Krāslavas novada pašvaldības jauniešu iniciatīvu projekta ietvaros, kad Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 10.a klases jauniešu grupa izveidoja filmu, ko nofilmēja 1. oktobrī, apciemojot Skuķu iemītniekus starptautiskajā Veco ļaužu dienā. Ar filmas varoņu atļauju tā tika demonstrēta 6 – 12 klašu skolēniem audzināšanas stundās. Tā rezultātā gan skolotāji, gan skolēni uzzināja četru senioru, Skuķu aprūpes centra iemītnieku, dzīves stāstus, pieredzi un atmiņas.

Nu bija pienācis laiks to nodemonstrēt pašiem filmas varoņiem un viņu līdzgaitniekiem. Brīnišķīgajam pasākumam pievienojās divu Krāslavas draudžu, katoļu un pareizticīgo konfesiju mācītāji.

Pēc sirsnīgas skolotājas Margaritas uzrunas vārds apsveikumam tika dots abiem garīgajiem tēviem.

Rostislavs Terehovs: “Dārgie brāļi un māsas! Sveicu visus ar Kristus dzimšanas svētkiem un Jauno gadu. Līdz ar Kristus dzimšanu cilvēcei sākās jauna ēra. Bez Pestītāja visa pasaule gāja bojā, visi cilvēki bija grēcinieki un tiem nebija iespējama apžēlošana. Dievs cilvēkus tā mīl, ka ziedoja savu Dēlu, lai mums būtu iespēja izglābties. Novēlu visiem izjust prieku par mūsu Pestītāja dzimšanu, lai Bētlemes gaisma apspīd jūsu dzīves ceļu! Lai Dievs ir ar jums!”

Janušs Bulašs: “Šodien neviens no mums nevar teikt – es esmu vientuļš. Jūs neesiet vientuļi – ar jums ir Dievs. Gribu jums pateikties par jūsu lūgšanām. Paldies, ka jūs veltāt savu laiku lūgšanām par baznīcu, par mūsu valsti – Latviju, paldies, ka lūdzat par mūsu jaunatni. Jūsu lūgšanas ir ļoti liela vērtība katram no mums. No visas sirds jums novēlu jaunajā gadā vairāk prieka, laimes, lai Dievs mājo jūsu sirdī, lai Kristus ir kopā ar jums ikdienā jūsu brīnišķīgajā, siltajā un ērtajā mājvietā, kur par jums tik labi rūpējas aprūpes centra administrācija un darbinieki. Mīliet Dievu un viens otru! Lai Dieva mīlestība ir ar jums!”

Pirms filmas noskatīšanās Margarita pateicās filmas varoņiem par to, ka viņi ļāva jauniešiem iejusties senioru bērnības, jaunības gados, salīdzināt, kā bija toreiz un kā ir tagad. Jaunieši guva jaunu pieredzi, iejutās žurnālista, operatora, fotogrāfa, filmas montētāja lomā.

Pēc filmas noskatīšanās Varavīksnes skolas jaunieši nolasīja 6 – 12 klašu skolēnu atsauksmes par redzēto filmu: Sesto klašu skolēni raksta, ka, pateicoties filmai, viņi uzzinājuši daudz jauna par senioru dzīvi. Bērniem patika Konstances stāsts. Skolēnu pārdzīvo, ka senāk uz skolu neveda autobuss, bet tālo ceļu bija jāmēro kājām, viņi priecājas un piekrīt, ka dejot un dziedāt ir lieliski.Skolēni bija sajūsmā par to, kā ejot no skolas viņa vēžojusi. Bērni pateicas senioriem par interesantajiem un patiesajiem dzīves stāstiem. Septīto klašu skolēni aizdomājas, ka jāmaina attieksme pret dzīvi. Ja kaut kas neveicas, nedrīkst padoties, skumt, jāvirzās tālāk . Kāds zēns raksta, ka viņam paticis Valentīnas stāsts. Viņa stāsta, ka bijusi veiksmīga dzīvē, kaut gan savulaik nebija iespējas iegūt izglītību. Valentīna iemācījusies aust, darināt dažādus rokdarbus, bijusi iecienīta saimniece dažādos godos un svinībās, ļoti daudz strādājusi un mīlējusi savu darbu. Viņa nesusi prieku citiem un tas iepriecinājis pašu. Astotās klases audzēkņi sapratuši, cik svarīgi ir cienīt un novērtēt pieredzes bagātos seniorus, censties pārņemt viņu dzīvesziņu. No viņiem var uzzināt to, ko neatradīsi internetā. Skolēni uzzināja, ka agrāk jaunieši bijuši mērķtiecīgi, bez darba neviens nav sēdējis. Romualds visus savaldzinājis ar savu muzikalitāti. Žēl, ka viņam neizdevās iegūt muzikālo izglītību. Skolēnus filma aizkustinājusi. Tā ir nedaudz skumja, bet pamācoša. Skolēni uzskata, ka dokumentālā filma „Stāsts vienā kadrā” ir Oskara prēmijas vērta. Devītās klases skolēni ļoti atzinīgi novērtēja filmu. Ļoti dinamisks bija Viktorijas stāsts. Skolēnus tas mudina mācīties, gūt jaunas zināšanas. Viktorijas centība mācībās, aktīvā dzīves pozīcija, optimisms iedvesmoja jaunos cilvēkus, radīja vēlēšanos iesaistīties brīvprātīgajā darbā, apciemot seniorus pansionātā. 10 – 12 klašu jaunieši pēc filmas noskatīšanās saprata, ka neskatoties uz to, ka cilvēki dzīvojuši ne tik labi kā mūsdienās, viņi bija patiesi laimīgi, jo prata novērtēt katru savas dzīves mirkli. Senioru dzīvesstāsti jauniešus ļoti aizkustināja, daudziem acīs iemirdzējās līdzjūtības asaras. Jaunajiem cilvēkiem ļoti iepatikās filmas ideja, jo no pirmavota ir iespēja uzzināt par to, kā dzīvoja agrāk, kā mācījās, kādas profesijas bija tolaik populāras, par ko sapņoja jaunieši pagājušajā gadsimtā, kādi bija viņu vaļasprieki. Jaunieši novērtē senioru padomus un ieteikumus. Lai dzīve ritētu veiksmīgi, ir cītīgi jāmācās un jāstrādā.

Tam sekoja apsveikumi un filmas varoņu sumināšana. Balvu nominācijā “Par pamācošāko dzīvesstāstu” saņēma Konstancija Kirsanova, “Par iedvesmojošāko dzīvesstāstu”- Viktorija Danovska, “Par sirsnīgāko dzīvesstāstu”- Valentīna Jureviča” un par “Romantiskāko dzīvesstāstu”- Romualds Bukejs. Pēc apbalvošanas Romualda meistarīgās akordeonspēles pavadījumā visi nodziedāja Romualda jaunības dziesmas.

Tad abi garīgie tēvi kopā ar skolotāju un jauniešiem devās apciemot tos pansionāta iemītniekus, kuri nevarēja ierasties uz pasākumu kustību traucējumu vai citu iemeslu dēļ. Katrs aprūpes centra iemītnieks saņēma svētbildīti un cienastu.

Visiem mums lai piepildās skolotājas Margaritas novēlējums: Novēlu, lai jums svētku sajūtu nesabojātu ne nelabvēlīgi laika apstākļi, ne kādas citas negācijas. Lai svētku sajūta un prieks mājo katrā sirdī, lai tās ir piepildītas ar Dieva mīlestību. Darīsim visu, lai pasaule mums apkārt kļūst labāka. Un tā kļūs labāka pateicoties tiem labajiem darbiem, kurus mēs katrs varam paveikt, bet ja nespējam darīt neko citu, tad mēs vienmēr varam lūgt Dievu – par sevi un par citiem. Lūgšanai ir liels spēks!”

Iveta LEIKUMA

ZIEMASSVĒTKU VAKARS

Gribas, lai baltā pasaulē balti sniegi snieg,

Un pa baltiem lielceļiem balti cilvēki iet.

Un, lai baltos cilvēkosbaltas domas dzimst.

Un, lai baltās darbdienāsbalti svētki ir.

/I.Ziedonis/

Aizejošā gada pēdējās dienas Krāslavas Varavīksnes vidusskolā vienmēr ir piepildītas ar krāsainiem notikumiem. Viens no tiem ir Ziemassvētku dziesmu festivāls. Šis pasākums tradicionāli notiek nu jau 20 gadus, un tajā ir iespēja piedalīties 9. – 12. klašu skolēniem un viņu klašu audzinātājiem.

Ziemasvētku dziesmu festivāls ir svarīgs ne tikai tāpēc, ka tas ir piepildīts ar apburošu Ziemassvētku atmosfēru, bet arī ar to, ka tajā tiek apkopoti 1. semestra sasniegumi. Un šoreiz par labām sekmēm un centīgumu sudraba pateicības saņēma: A. Baranovskis, L. Petkeviča, A. Soročina, I. Ļapere, V. Novicka, A. Jemeļjanovičs, O. Abrosimova, D. Berestņevs, D. Smertjeva, D. Širokiha, V. Dilba, E. Hodarenoka, V. Petrovska, E. Purpišs, A. Karols, K. Kurica, M. Pastrama, Z. Popa, D. Boželko. Bet par teicamām sekmēm un centīgumu zelta pateicības saņēma: R. Nemiro, I. Sorogovecs, A. Tarlecka, G. Ungurs, A. Skovorodko, K. Andžāne, D. Korjakina, E. Jančevskis, N. Kuzmina.

Tradicionāli šajā festivālā galvenais uzsvars tiek likts uz dziesmām angļu un vācu valodā, kuras izpilda katra klase. Savukārt, R. Andrejevas vadībā uzstājās “Skolas kvartāls” un solo dziedātājas ar dziesmām latviešu un krievu valodā. Tā kā decembris ir mēnesis, kurš visiem asociējas ar dāvanām, tradicionāli katra klase sveica Ziemassvētkos kādu citu klasi. Garlaicīgi šajā pasākumā nebija nevienam, jo katrs kolektīvs piedāvāja savu spēli vai konkursu, kurā varēja piedalīties ikviens.

Ziemassvētki ir brīnumu laiks, un visi, gan mazie, gan lielie gaida pārsteigumus, kurus šogad mums palīdzēja sagādāt mūsu sadarbības partneri, kuriem mēs sakām lielu paldies.

Pateicamies mūsu skolotājiem un skolēniem, kuri organizēja šo pasākumu, kā arī visiem pasākuma dalībniekiem par aktīvu līdzdalību un siltu gaisotni! Lai 2020. gads ir radošs un panākumiem bagāts!


Krāslavas Varavīksnes vidusskolas svešvalodu skolotāji

Pateicamies!

Sākumskolas skolēni, skolotāji un bibliotekāre pateicās Daniilam Baranovskim (4.a), kurš uzdāvināja grāmatas bibliotēkai 2019./2020. mācību gada 1.semestrī.

Oksana Zaikovska, sākumskolas bibliotekāre

Izstādes:

Šogad no septembra līdz decembrim skolēniem tika piedāvātas šādas izstādes: septembrī – «Мiķeļdiena», jaunie žurnāli - «Spicīte», «Nerimša», «Fantazētāji», «Saša un Мaša». Oktobrī - K. Buličevam – 85 gadi. Novembrī – «Latvijai -101», «Lāčplēša diena», «Mārtiņdiena». Decembrī – Leonam Briedim – 70, Cecīlijai Dinerei – 100, «Ziemassvētki», «Jaunais gads».

Oksana Zaikovska, sākumskolas bibliotekāre

PALDIES PAR SVĒTKU EMOCIJĀM

Ne katru gadu Baltijas reģiona klimats iepriecina mūs ar laika apstākļiem, kas palīdz radīt Ziemassvētku un Jaungada noskaņu. Tā bija arī šogad. Ne visiem palīdzēja Jaungada rotājumi un dekorācijas pilsētas ielās, māju pagalmos, balkonos un logos, jo daudzi krāslavieši sūrojās par to, ka ārā ir drūms un pelēks laiks un viņiem nemaz nav svētku noskaņojuma. Daudzi... Taču ne tie, kas apmeklēja pirmssvētku pasākumus, ko mūsu pilsētā organizē Krāslavas Varavīksnes vidusskolas kolektīvs.

2020. gada priekšvakarā, tāpat kā katru gadu, Jaungada noskaņu Krāslavā radīja jau tradicionālā, šogad 31. pēc kārtas, Jaungada izrāde, kā arī izklaides pasākums (JAK festivāls), kas tagad, starp citu, ieguvis citu nosaukumu – „Jaungada Comedy show”.

Pasakas patīk visiem – gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tāpat kā iepriekšējos gados Jaungada priekšnesums iepriecināja skatītājus ar fantastiski skaistiem, krāsainiem pasakas varoņu tērpiem, jautrām dziesmām, aizraujošām dejām un humora dzirksti.

Šo augsto latiņu, ko pacēla Jaungada pasakas orgkomiteja un priekšnesuma dalībnieki, spēja noturēt arī „Jaungada Comedy show” spēlētāji. Izklaides pasākums norisinājās Krāslavas Kultūras namā, un tas atkal pulcēja pilnu skatītāju zāli.

Skatuviskās uzstāšanās, joku dzīšanas, dziedāšanas un dejošanas prasmē sacentās trīs komandas – vidusskolēni, absolventi un vecāki. Neskatoties uz to, ka katrai komandai bija savas stiprās puses – vieni parādīja sevi kā inteliģentākais kolektīvs, citi – kā saliedētākais, bet trešie bija vispozitīvākie, žūrija, apkopojot visus „par” un „pret”, izvēlējās uzvarētāju. Noteikti jāpiebilst, ka žūrijas viedoklis sakrita ar skatītāju viedokli – jautrākā, asprātīgākā, oriģinālākā un artistiskākā izrādījās vidusskolēnu komanda.

Nodārdēja Jaungada svētki, sākās 2020. gada darba ikdiena. Paldies Krāslavas Varavīksnes vidusskolas kolektīvam par emocijām piepildītu svētku laiku! Vēlam jūsu radošajai komandai daudz jaunu ieceru, ideju un iedvesmu! Un esiet pārliecināti, jūsu vislielākā komanda – skatītāju komanda – jūs nekad nepievils!

Elvīra Škutāne, autores foto

fotogalerija

Avots: Krāslavas Vēstis

Comedy šovs

IZZINOŠA UN AIZRAUJOŠA EKSKURSIJA

Pagājušā gada decembrī projekta „SAM832. Mācību saturs: STEM un vides joma” ietvaros mēs, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 9.a klases skolēni, devāmies ekskursijā uz Paula Stradiņa Rīgas Medicīnas vēstures muzeju.

Šis muzejs mūs ļoti pārsteidza ar saviem eksponātiem, jo iepriekš mēs neredzējām neko līdzīgu. Galvenā ekspozīcija ir izvietota četros stāvos, atbilstoši muzeja dibinātāja idejai tā sniedz ieskatu medicīnas attīstības vēsturē (no vissenākajiem laikiem līdz pat mūsu dienām) un iepazīstina ar tās nozarēm. Ekspozīcija sākas ar senlaiku pasaules eksponātiem un noslēdzas ar kosmosa medicīnu.

Mums pastāstīja par ārstēšanas metodēm senajos laikos un par pagānu tradīcijām. Ekskursijas laikā mēs pārliecinājāmies par to, ka dzīvot viduslaikos bija ļoti grūti. Mūsu iespaidi par muzeju - ļoti aizraujoši, jautri un reizēm arī baisi. No māla un ģipša izgatavotas cilvēku figūras (muzeja eksponāti) izskatās ļoti reāli. Bija interesanti uzzināt par to, kā agrāk ārstēja slimos cilvēkus, kādas bija aptiekas. Mēs aizdomājāmies par ārstēšanu un operācijām tajos laikos, kad nebija narkozes.

Pēcpusdienā mums bija nodrošināta iespēja pavadīt savu brīvo laiku aktīvi – batutu un izklaides centrā „SKYPARK”, kas ir veidots kā bērniem un ģimenēm draudzīga atpūtas vieta, kur var lēkāt, sportot un izklaidēties. Centrā ir daudz dažādu atrakciju: no maziem trīsriteņu driftkartiem līdz porolona kubu baseinam. Mēs bijām ļoti priecīgi, jo varējām pavadīt brīvo laiku savu klasesbiedru lokā.

Vēlamies izteikt lielu pateicību par iespēju doties šajā izzinošajā un aizraujošajā ekskursijā!

Aleksandra Soročina, Klemens Križanovskis, Linda Ņeverovska, Olga Dubova, Maksims Hoduļevs, Oļegs Metlovs, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas,

9.a klases skolēni

Avots: Krāslavas Vēstis

MŪSDIENĪGA UN RADOŠA IZGLĪTĪBA VESELĪBAS KONTEKSTĀ

Apgūstot jauno kompetenču pieeju izglītībā, Varavīksnes vidusskolas pedagogi aktīvi sadarbojas un organizē par veselīgu dzīvesveidu izglītojošas aktivitātes, jo mūsdienu bērni un jaunieši saņem daudz informācijas, taču ne vienmēr prot pielietot šīs zināšanas praksē, jo viņiem trūkst tādu prasmju. Viens no skolas mērķiem - nodrošināt mūsdienīgu un radošu izglītību veselības kontekstā. Krāslavas Varavīksnes vidusskolā šo uzdevumu palīdz realizēt arī ārpusstundu pasākumi.

Pirmajā decembra nedēļā pēc vecāko klašu audzēkņu iniciatīvas skolā tiek organizēta tradicionālā Veselības nedēļa. Par tās norisi pastāstīja bioloģijas skolotāja Jeva Bojarčuka. Dažādās stundās skolēni gūst vispusīgas zināšanas un prasmes, bet šīs priekšmetu nedēļas pasākumi dod iespēju izmantot tās, organizējot aktivitātēs jaunāko klašu audzēkņiem.

1.decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena, tāpēc skolā norisinājās akcija „Sarkanā lentīte”, jo tā simbolizē sapratni, līdzcietību un morālu atbalstu tiem, kuri cieš no HIV/AIDS. HIV infekcijas izplatība ir aktuāla problēma jauniešu veselības jomā gan visā pasaulē, gan Latvijā. 2018. gadā kopējais HIV reģistrēto gadījumu skaits Latvijā ir 7669. Tika konstatēti 326 jauni HIV gadījumi. Mūsu valsts HIV gadījumu skaita ziņā, attiecinot pret iedzīvotāju skaitu, ieņem pirmo vietu Eiropas Savienībā. Tāpēc galvenie Veselības nedēļas pasākumu īstenotāji – 12. klases jaunieši - organizēja skolā vairākas aktivitātes par šo aktuālo tēmu (testēšana 8.-9. kl. „HIV-mīts vai patiesība”, konkurss „HIV nešķiro - tas attiecas arī uz tevi!”, konkurss 8.-9. kl. „Sargā sevi un esi tolerants pret citiem”, kurā piedalījās 37 pusaudži), skolēni noformēja plakātus „Nevajag baidīties - vajag zināt”, sarīkoja zibakciju „Mēs pret AIDS”.

Vidusskolēni, kam ir autoritāte jaunāko klašu skolnieku vidū, novadīja sākumklasēs Veselības stundas: „Ābolu un piena priekšrocības” (1.kl.), „Imunitāte” (2.kl.), „Mana veselība” (3.-4. kl.).

Pirmais solis uz atkarību, ko var spert skolēni, tā ir smēķēšana, tāpēc 6.-9.kl. norisinājās nodarbības, kurās tika akcentēts elektronisko cigarešu kaitīgums.

Veselības nedēļas laikā Varavīksnes vidusskolas skolēni izdarīja daudz nopietnu secinājumu, un svarīgākie no tiem ir šādi: „Jābūt stipram, lai pateiktu „nē” narkotikām, alkoholam, tabakai un citām psihotropām vielām.” „Veselīgs dzīvesveids palīdz nodzīvot garu un laimīgu dzīvi kopā ar tuviniekiem un draugiem!”

Latvijas Sarkanā Krusta Krāslavas, Dagdas un Aglonas komitejas diplomus par godalgotām vietām konkursā „Sargā sevi un esi tolerants pret citiem” ieguva Klemenss Krišanovskis, Ligita Petkeviča, Samanta Rukmane, Aleksandra Soročina (9.a), 8.b, 8.c kl. un 9. b kl. skolēnu grupas.

avots: Krāslavas Vēstis

Informāciju sagatavoja Galina Mikulāne

ekskursija vidzemes dienvidrietumos

Šoruden mēs devāmies aizraujošā ekskursijā uz Vidzemes dienvidrietumiem un apmeklējām vienu no senākajām apdzīvotajām vietām Daugavas krastā - Lielvārdi.

Pirmā vieta, kuru mēs apciemojām, bija atpūtas centrs „Trušu karaliste” Lēdmanē. Tā ir vieta, kur mīt visdažādāko nokrāsu un lieluma truši. Viņi šeit ierīko alas, veido ģimenes. Dzīvo viņi skaisti veidotās pilīs un muižās, un šķiet, ka tas ir īsts pasaku mežs. Mēs pacienājām trušus ar burkāniem un aizgājām apskatīt citus karalistes iemītniekus: āžus, zosis, krāšņas mandarīnpīles, lamas, alpakas. Mazliet pastaigājām pa meža takām un devāmies tālāk.

Mēs devāmies uz Interešu izglītības centru “Lielvārdi, kur jau iepriekš bija pieteikta tematiskā nodarbība “3D modelēšanas un 3D printēšanas pamati”. Mums pastāstīja par 3D datormodelēšanu, parādīja, kur to šodien pielieto. Aizraujoši bija pašiem iemēģināt roku telpiskajā modelēšanā un uzzināt, kā strādā 3D printeris. Kā dāvanu mēs saņēmām savas skolas modeli.

Ekskursijas noslēgumā mēs devāmies uz Andreja Pumpura Lielvārdes muzeju.Tas atrodas senajā Lielvārdes muižas klētī Daugavas krastā. Protams, mēs gatavojāmies muzeja apmeklējumam, mācoties stāstīt teiku par Lāčplēsi. Muzejā mūs sagaidīja gide ar ļoti interesantu stāstījumu par latviešu tautas varoni Lāčplēsi, eposa autoru Andreju Pumpuru. Mums bija piedāvāts pašiem uz brīdi kļūt par Lāčplēsi, Laimdotu, Spīdolu, Andreju Pumpuru, bet Aleksejs Čertkovs un Artjoms Kusiņš inscenēja spraigo cīņu starp Lāčplēsi un Tumšo bruņinieku.

Mēs devāmies mājās ar jaunām zināšanām un pozitīvām emocijām.

7.a klases skolēni.