Best Practices Benchmarking, Helsinki Somija 

Krāslavas  Varavīksnes vidusskolas  mobilitātes Erasmus + projekta "Esi gatavs izglītoties  un pārmaiņām izglītībā" ietvaros  pašlaik  Alīna Lukša  un    Marianna Rukmane ir   profesionālās  pieredzes  kursos “ Best Practices Benchmarking, HELSINKI 3th – 6th December 2023  Somijā, Helsinkos.” Helsinki sagaidīja  mūs  ar  dzestru  laiku. Programma  sākās   svētdien: ar  oficiālu  tikšanos, skolu  prezentāciju, kopīga   darba  plāna  apspriešana ,ekskursiju pa pilsētu  un kopīgām  vakariņām   Vikingu  restorānā.

 Projekts tiek finansēts  no  ES  programmas   Erasmus +. 

 #Erasmus# mācību mobilitātes

Skolotāji  dalās  savā  pieredzē

Krāslavas  Varavīksnes vidusskola   4 pedagogi  skolotāju mobilitātes Erasmus + projekts "Esi gatavs izglītoties  un pārmaiņām izglītībā" ietvaros  pabija  profesionālās  pilnveides  kursos  Helsinkos  un  Tallinā. .  Skolotājs  Andrejs  Jakubovskis  TCA   programmas  ietvaros  pabija  kursos  Belgradā ,Serbijā  par  iekļaujošo  izglītību.  Janvāra  brīvdienās  kolēģes  dalījās   gūtajās  atziņās  ar  saviem.skolas kolēģiem.   Lūk,ieskatam  dažas pārdomas.

Igaunijas skolu mācību programmas ir veidotas pēc principa, ka skolēniem jābūt ar plašu pasaules redzējumu. Skolas ir ļoti aktīvi iesaistījušās dažādos projektos, guvušas starptautisku pieredzi, piemēram, apmaiņas skolēnu un skolotāju piesaistē. Skolotājiem bez maksas ir pieejami kvalifikācijas celšanas kursi un apmācības programmas. Viņi ir pievienojušies mācību priekšmetu skolotāju tīkliem, lai būtu pastāvīgi informēti par svarīgiem jautājumiem un aktīvi apmainītos viedokļiem. Igauņi pēc būtības ir kritiski pret sevi, kā arī pret citiem. Viņu dzīves moto ir: "vienmēr var būt labāk." Kritika, iespējams, ir uzlabojumu virzītājspēks. Efektīva izglītība tiek pasniegta ar smalku līdzsvaru starp tradīcijām un inovācijām, stingrību un brīvību, grupu un indivīdu. Igaunijā skolotājiem tiek dota samērā liela brīvība, izstrādājot stundu saturu. 

Somijā  dzirdētās atziņas: nav valsts līmeņa standartizētu pārbaudījumu. Toties skolotāji plāno paši savus pārbaudījumus, balstoties uz to, ko viņu skolēni ir mācījušies. Vecāki uzticas skolotājiem un tic, ka tieši viņi vislabāk varēs novērtēt viņu bērnu sniegumu. Nacionālajā līmenī  apkopo informāciju par mācību rezultātiem, izmantojot pārbaudījumus pēc izlases principa., nepublicē skolu rezultātus un neveido skolu reitingus. Tā vietā, tās pašvaldības un skolas, kuru skolēni piedalījās pārbaudījumos, saņem informāciju par saviem rezultātiem un tad viņi var tos salīdzināt ar vidējo rezultātu visiem pārbaudījuma dalībniekiem un pieņemt lēmumu par nepieciešamajiem uzlabojumiem. Dažādos pārbaudījumos iegūto informāciju izmanto, lai uzlabotu izglītības sistēmu nacionālā līmenī. Zvanu skolā nav Skolēni visos starpbrīžos, jebkādos laika apstākļos iet pagalmā Skolotāji pieskata bērnus starpbrīžos pagalmā, 2 skolotāji 15 minūtes, skolotājiem atstarojošās vestes Skolēni iekštelpās staigā zeķēs. Skolēniem valsts apmaksātas pusdienas līdz 12.klasei . Ēdnīcā skolēniem pašapkalpošanās, uzliek ēdienu cik daudz vēlas un, ko vēlas


Ko pamēģināsim  savā  skolā? Vairāk vajadzētu pievērst uzmanību skolēnu prasmju pilnveidei, mācot patstāvīgi nonākt pie secinājumiem, rezultātiem Veicināt skolēnu mācīšanos patstāvīgi, organizējot grupu darbu Ļaut skolēniem mācīties, eksperimentējot, pašiem izmēģinot dažādus paņēmienus.


 Projekts tiek finansēts  no  ES  programmas   Erasmus +.  

#Erasmus# mācību mobilitātes


Projekta 1.diena

Šodien apmeklējām Ilola sākumskolu pilsētā Vantaa, kur tās direktore iepazīstināja mūs ar savu skolu, pastāstīja par antibullinga programmu un parādīja skolas telpas. Dienas otrajā daļā mums bija lekcija, kurā tika pasniegts ievads tajā, kur meklējama Somijas izglītības panākumu atslēga. Un apmācību dienu mēs beidzām ar radošajām darbnīcām.

Projekta 2.diena

Šodien no rīta mēs apmeklējām Havukoski pamatskolu (6. - 9.kl) Vantā. Direktors prezentēja savas skolas vīziju un parādīja modernas mācību telpas, kas ir tekniski aprīkotas ar visu nepieciešamo motivējošam mācību procesam. Dienas otrajā daļā mums bija iespēja apskatīt Varia koledžu Vantā un izmēģināt savus spēkus kodēšanā ar programmatūru Sphero EDU.

Projekta 3.diena

Šodien prezentējām savas skolas un uzdevām sev interesējošus jautājumus par citu valstu pieredzi.

Thanks you so much for the last four days. I truely hope you enjoyed your stay in Helsinki, 🇫🇮. You were a very wonderful group! Many thanks for all the gifts, chocolate boxes, bottles and books - I think Christmas comes twice this year!  Safe travel to 🇪🇪 for those who will continue the course. Enjoy the cheaper prices and the wonderful old town of Tallinn. Thank you for your contribution and participation and safe flights home to 🇪🇸🇱🇻 🇱🇹 On behalf of Euneos, many thanks for choosing Euneos and my hosting. 

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas mobilitātes Erasmus.docx