ESF projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” NR. NR. 8.3.5.0/16/I/001

Karjeras atbalsta pasākumu plānu Krāslavas Varavīksnes vidusskolā īsteno pedagogs karjeras konsultants - Skaidrīte Gasperoviča.

Varaviksne_karjeras_programma_20_21.pdf

Karjeras tests

Ja reiz esi te ielūkojies/-usies, tātad meklē atbildes par to, kas Tevi interesē un ko nākotnē varētu studēt.

Izpildot šo testu, saņemsi atbildes uz tev aktuālajiem jautājumiem par studijām un nākotnes karjeru.

https://karjerastests.323.lv/

Veiksmes formula

25.aprīlī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā notika tikšanās “Veiksmes formula”. 11.-12.klašu skolēnus uzrunāja Tatjana Azamatova – sociologs, sociālās attīstības aģentūras "Pieci airi" dibinātāja, 1983.gadā absolvējusi Krāslavas 2.vidusskolu, studējusi programmā “Šūšanas izstrādājumu konstruktors” Valsts tehnoloģijas tehnikumā Minskā (Baltkrievija).

Pašā runas sākumā viņa uzsvēra: - “Skolas gadus nevar uztvert atsevišķi no citiem dzīves un karjeras posmiem, viss ir saistīts. Mūsdienu sabiedrībā cilvēkam ir iespēja uzsākt jaunu karjeru, iegūt izglītību vairākas reizes dzīves laikā. To apliecina mans dzīves piemērs.”

Tatjana Azamatova pati iemācījās šūt drēbes 14 gadu vecumā, viņai patika radīt dizainu. Studējot Minskas tehnikumā, viņa sapņoja kļūt par modelētāju, jo studiju gados ļoti aizrāva kompozīcija un mākslas vēsture. Arī tikšanās laikā ar skolēniem, viņai mugurā bija sava dizaina kleita. Studiju laikā patika arī praktiska prasmju apgūšana – apģērbu šūšana. Tatjana atzīst: -“Es sapratu, ka savām rokām māku kaut ko radīt! Es esmu mazs Radītājs! Tas man palīdzēja personības izaugsmē.”

Tālāk dzīves ceļš vijās kā visiem – ģimene, bērni, savs bizness. Tā kā jaunībā viņa nevarēja iegūt augstāko izglītību, nolēma sākt studēt 43 gados! Tatjana Daugavpils universitātē ieguva bakalaura grādu socioloģijā un maģistra grādu sabiedrības pārvaldē. Tagad T.Azamatova studē doktorantūrā un darba tēma ir saistīta ar sociālo politiku, kā mazināt sabiedrības novecošanās negatīvās sekas (atzīmēsim, ka senioru Latvijā ir 21 %). Sākot ar 2015.gada rudeni, viņa Krāslavā ir izveidojusi bezmaksas neformālās izglītības kursu pensijas vecuma cilvēkiem "Senioru skola”. Senioru skolai un citiem biedrības projektiem tiek piesaistīts ES fondu finansējums. Lektore dalījās brīvprātīgā darba pieredzē un aicināja skolēnus iesaistīties sociālās aktivitātēs.

Jaunieši klausījās un noslēgumā uzdeva jautājumus. Ko Jūs vēl mākat darīt? Kāds ir Jūsu mīļākais projekts? Daži jaunieši palika pēc tikšanās uz garāku sarunu. Bet 12.klases skolēnam no Francijas Vanduynslager Arthuram ļoti patika tikšanās un ar viešņu viņš sarunājās angļu valodā.

Novēlēsim mūsu jauniešiem veiksmi studijās, karjerā un darba pasaulē!

Paldies par atbalstu pasākuma organizēšanā – skolas direktorei Marijai Mickevičai, direktores vietniecēm Vijai Marhilevičai, Irinai Gončarovai un Jevai Bojarčukai, kā arī dizaina pedagogiem Mariannai Rukmanei un Jevgēnijai Sergejenko.


Pasākums notika S.A.M.8.3.5 projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001

“Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.

Skaidrīte Gasperoviča,

pedagogs karjeras konsultants

12.klase apmeklē Daugavpils universitāti

2022. gada 20. aprīlī 11.–12. klašu skolēniem un visiem interesentiem bija iespēja apmeklēt Daugavpils Universitātes (DU) Atvērto durvju dienu, kas notika Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju jaunajā mācību korpusā Parādes ielā 1A. No Krāslavas Varavīksnes vidusskolas piedalījās 12.klašu skolēni - Guntis Ungurs, Jānis Švilpa un Svjatoslavs Avotiņš.

Pasākums tika rīkots, lai sniegtu informāciju par izglītības iespējām DU, aktuālām studiju programmām, šī gada uzņemšanas noteikumiem un ārpusstudiju aktivitātēm. Interesenti un topošie studenti saņēma informatīvos izdales materiālus, tikās ar Studentu padomi un fakultāšu pārstāvjiem, piedalījās dažādās atraktīvās aktivitātēs, saņēma balvas un devās aizraujošā ekskursijā uz Akvakultūras laboratoriju, Genomikas un biotehnoloģijas laboratoriju, G. Liberta Inovatīvās mikroskopijas centru un Astronomisko observatoriju.

Aktuālā informācija par 2022. gada uzņemšanu DU mājaslapā: https://du.lv/gribu-studet/uznemsana/ un sociālajos tīklos.

Vairāk informācijas - https://du.lv/aktualitates/ieskats-du-atverto-durvju-diena/

Nāc studēt Daugavpils universitātē!

JAUNIETIS DARBA TIRGŪ

Aprīlī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā notika attālinātais semināru cikls "Jaunietis darba tirgū: pieredze un izglītība - kur ir balanss?". To organizēja www.prakse.lv ZOOM vidē 11. klases skolēniem.

Semināra mērķi - izglītot Latvijas vidusskolu vecāko klašu audzēkņus par nākotnes darba tirgus perspektīvām, kā arī palīdzēt izvēlēties sev piemērotu profesiju un augstākās izglītības iestādi, kur izvēlēto profesiju apgūt.

Pastāstīt par jaunākajiem projektiem, kas palīdz orientēties profesiju daudzveidībā. Iepazīstināt jauniešus ar darbā pieņemšanas procesu.

Semināru vadīja Elīna Mazure – lektore, horeogrāfe, neliela uzņēmuma vadītāja, kas 4 gadus strādāja Prāgā. Viņas moto: - Mūžu dzīvo! Mūžu mācies!

Semināra vadītāja nodrošināja arī interaktivitāti semināra laikā ar Mentimeter rīku. Uzdodot jauniešiem jautājumus, tie caur saviem telefoniem katrs tiešsaistē atbildēja uz konkrēto jautājumu un atbildes semināra vadītāja nekavējoties attēloja diagrammā. Piemēram – attēlos Jūs varat redzēt, ko jaunieši atbildēja uz jautājumiem - kādā nozarē tie vēlētos veidot savu karjeru, ko viņi plāno pēc vidusskolas, kādas ir viņuprāt TOP 3 augstskolas Latvijā u.c. Šī informācija ir ļoti interesanta pašiem jauniešiem, jo ir iespēja redzēt, ko anonīmi domā katrs klases biedrs. Paldies 11.klases audzinātājai Jevgēnijai Sergejenko par atbalstu pasākuma organizēšanā.

Vairāk informācijas – www.prakse.lv

Skaidrīte Gasperoviča -pedagogs karjeras konsultants

RSU virtuālās dienas

Lai tuvāk iepazītu pamatstudiju programmas, augstskolas vidi, mācībspēkus, studentus un absolventus, Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) aicina uz Atvērto durvju dienas tiešsaistes studiju. Sociālo zinātņu programmas būs izzināmas pasākumos otrdien, 12. aprīlī, bet veselības aprūpes un medicīnas studiju programmas – trešdien, 13. aprīlī. Savukārt RSU Liepājas filiāle detalizētāk ar savu piedāvājumu iepazīstinās 20. aprīlī, aizvedot interesentus virtuālā ceļojumā uz Kurzemē vienīgo veselības aprūpes izglītības iestādi.

Otrdien, 12. aprīlī, no plkst. 14.00 līdz aptuveni 16.00 tuvplānā būs iepazīstama Eiropas studiju fakultāte, Juridiskā fakultāte un Komunikācijas fakultāte. Savukārt trešdien, 13. aprīlī, no plkst. 14.00 līdz 17.00 vidusskolēni un citi interesenti varēs virtuāli izzināt piecas veselības aprūpes virziena fakultātes: Farmācijas fakultāti, Medicīnas fakultāti, Rehabilitācijas fakultāti, Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāti un Zobārstniecības fakultāti.

Atvērto durvju dienu sociālo zinātņu studiju programmām moderēs režisors Mārtiņš Kagainis, kurš RSU studējis Multimediju komunikāciju, un jauniešiem varēs sniegt ieskatu ne vien studiju saturā, bet arī RSU studentu pašpārvaldes sniegtajās iespējās, jo studiju laikā aktīvi tajā darbojies. Tikmēr Atvērto durvju dienu visiem, kurus interesē studijas medicīnā un veselības aprūpē, moderēs jaunais anesteziologs-reanimatologs Ardis Bērziņš, kurš paspējis sevi pierādīt arī kā zinātnieks un mācībspēks topošajiem mediķiem. Abās tiešraidēs ar pieredzes un iedvesmas stāstiem dalīsies ne tikai mācībspēki, bet arī esošie un jau absolvējušie studenti. Pasākuma laikā aicinām visus interesentus aktīvi uzdot jautājumus, uz kuriem atbildes sniegs vai nu tiešraides studijas viesi, vai arī tērzētavā RSU Studentu servisa pārstāvji.

Šopavasar RSU sarūpējusi vēl vairākas iespējas, kā studētgribētājiem iepazīt savu iespējamo nākotnes alma mater. Ar jautājumu un atbilžu sesiju Instagram no 19. līdz 29. aprīlim startēs deviņas RSU fakultātes. Q&A sesijās ik dienu kāds no konkrētās fakultātes studentiem sniegs ieskatu studijās un atbildēs uz iesūtītajiem jautājumiem. Fakultātes mainīsies katru dienu un startēs šādā secībā: Zobārstniecības fakultāte, Eiropas studiju fakultāte, Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultāte, Juridiskā fakultāte, Medicīnas fakultāte, Komunikācijas fakultāte, Rehabilitācijas fakultāte, Farmācijas fakultāte un RSU Liepājas filiāle.

Ar augstskolu iepazīstināt studētgribētājus RSU plāno arī īpašā ekskursiju dienā, kas, atkarībā no epidemioloģiskajiem apstākļiem, tiek plānota maijā. Lai nepalaistu garām jaunāko informāciju, aicinām visus interesentus sekot RSU kontam Facebook, Instagram, TikTok, kā arī pierakstīties jaunumiem e-pastā šeit.

Tiešraidei līdzi varēs sekot augstskolas mājaslapā un Facebook kontā. RSU iepriekš aicina reģistrēties šeit. Viss RSU piedāvātais studiju programmu klāsts – gan pamatstudiju programmas, gan maģistrantūra – skatāms jaunizdotajos, digitāli pieejamajos studiju iespēju bukletos.

Topošos maģistrantus uz Atvērto durvju dienu RSU aicinās maija vidū.

Vairāk lasi-https://www.e-klase.lv/aktualitates/zinas/rsu-savas-durvis-vidusskoleniem-virtuali-vers-jau-12-un-13-aprili?id=22212

PĀRTIKAS DIZAINERS – NĀKOTNES PROFESIJA

Labdien!

10 .– 12. klases skolēnus, kam interesē pārtika, ķīmija, bioloģija undabaszinātnes, aicinām piedalīties seminārā

PĀRTIKAS DIZAINERS –NĀKOTNES PROFESIJA”.

Pasākums norisināsies 13. – 14. aprīlī LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātē (Jelgavā) un tiešsaistē.

Nodarbību laikā varēsuzzināt jaunākās aktualitātes pārtikas nozarē, mentoru klātbūtnē risināt reālu pārtikas uzņēmumu problēmas, kā arī izstrādāt jaunu produktu prototipu.

Pieteikšanās: https://ej.uz/partikasdizains vai rakstote-pastu: dace.klava@llu.lv

Vairāk informācijas:https://www.llu.lv/lv/raksts/2022-04-01/vidusskoleni-aicinati-izmeginat-partikas-dizainera-darbu

Biznesa augstskola "TURĪBA " aicina 23.04.

Sestdien, 23. aprīlī, visi studēt gribošie ir aicināti ierasties lielākajā privātajā augstskolā Baltijā - Biznesa augstskolā Turība, lai šogad pirmajās atvērto durvju dienās apskatītu mācību telpas un studentu viesnīcu, kā arī parunāt ar studentiem un pasniedzējiem, kuri atbildēs uz jebkuru jautājumu, kas varētu rasties, meklējot sev piemērotāko augstāko izglītību koledžas, bakalaura, maģistra un doktorantūras studiju programmās. Kā jau ierasts, potenciālos reflektantus Turībā sagaidīs aizraujoša pasākuma programma.

16:00 pasākums tiks atklātas ar diskusiju "Kā atrast savu Es". Tajā piedalīsies spilgtie pašmāju influenceri, interneta personības Rojs Rodžers un Beta Beidz (Beāte Bērziņa).

17:00 un 18:00 sekos ekskursijas pa augstskolas studentu pilsētiņu, kurā tiks apskatītas auditorijas, sporta zāle, konferenču zāle, atpūtas stūrītis, fakultātes un arī plašā studentu viesnīca.

No 17:00 līdz 18:30 sadarbībā ar Studējošo pašpārvaldi norisināsies Turības Biznesa inkubatora rīkotais "Randiņš ar uzņēmēju", kas savedīs kopā topošos un esošos studentus ar prakses un darba devējiem. Katrs uzņēmējs uzstāsies ar īsu prezentāciju, pēc kuras klātesošajiem būs iespēja aprunāties individuāli un uzzināt vēl vairāk informācijas par prakses un darba piedāvājumiem uzņēmumos.

No 17:00 līdz 19:00 topošie studenti tiks aicināti aprunāties ar pasniedzējiem, lai noskaidrotu vairāk par studiju iespējām Turībā - pasniedzēju stūrītī atradīsies vismaz viens pasniedzējs no katra studiju virziena.

Savukārt plkst. 18.30-19.00 notiks prezentācija par augstskolu, studiju iespējām, par starptautiskajām studijām, par budžeta vietām un stipendijām, kā arī citiem jautājumiem. Šo prezentāciju ikviens varēs vērot gan klātienē, gan arī tiešsaistē Biznesa augstskolas Turība Facebook lapā.

Uz atvērtajām durvīm Rīgā visi interesenti aicināti ierasties arī 14. maijā plkst. 17.00, 16. jūnijā 19.00 un 4. augustā plkst. 19.00. Savukārt 1. jūlijā plkst. 19.00 Rīgā sāksies visu gaidītā Uzņemšanas nakts, kurā gaidāmi īpaši muzikāli pārsteigumi. Tāpat pirmo reizi notiks arī atvērtās durvju dienas Turības filiālēs Talsos, Cēsīs un Liepājā 19. jūlijā plkst. 18.00.

Katrs var atrast sev piemērotāko studiju programmu kopumā septiņos studiju virzienos: uzņēmējdarbībā, komunikācijā, tūrismā un viesmīlībā, pasākumu producēšanā, tiesību zinātnēs, organizācijas drošībā, informācijas tehnoloģijās. Turībā iespējamas pilna laika studijas dienā un vakarā, studijas neklātienē (katru otro nedēļu piektdienās un sestdienās), kā arī e-studijas.

Vairāk lasi augstskolas mājaslapā www.turiba.lv

Nāc un uzzini par DU!

Ēnu diena - 6.aprīlī

Izglītības ceļvedis

Daugavpils Būvniecības tehnikums - Atvērto durvju dienas.

Pielaikot studenta kurpes

Latvijas Universitātes studenti aicina ikvienu skolēnu “pielaikot studenta kurpes” un vienu dienu iejusties studenta ādā, apmeklējot lekcijas un uzzināt, kā noris studiju dzīve Latvijas Universitātē. “Studenta kurpēs” notiks no 19. līdz 29. aprīlim.

LU pasākums “Studenta kurpēs” ir lieliska iespēja vidusskolēniem vienu dienu iejusties studenta lomā un piedalīties studiju procesā, lekcijās, laboratorijas darbos, kopā ar studentu iepazīt fakultāti, pusdienu vietas, bibliotēku, uzzināt, kādas prasmes nepieciešamas, studējot attiecīgajā studiju programmā un kādas iespējas radoši izpausties ārpus studijām.

Tā ir arī ļoti laba pieredze LU studentam – uz vienu dienu kļūt par, iespējams, topošā studenta mentoru, kliedēt vidusskolēna bažas vai bailes un sakrāt labos karmas punktus, parādot, cik daudzveidīga var būt studenta dzīve!

Arī 2022. gads ir izaicinājumu pilns, jo daļā fakultāšu lekcijas notiek attālināti, taču, neskatoties uz attālināto režīmu, studentiem aicinājums organizēt tikšanos LU telpās, lai skolēnam būtu iespēja iepazīt LU studiju vidi un attālinātajās lekcijās piedalīties no LU telpām.

Piesakoties, skolēns kopā ar studentu izvēlēsies, kura no pasākuma dienām būtu atbilstošākā Universitātes apmeklējumam. Visiem “Studenta kurpēs” dalībniekiem LU izsniegs kavējuma zīmi.

Pieteikšanās

Skolēnu pieteikšanās notiek līdz 8. aprīlim, aizpildot anketu.

Studentu pieteikšanās norisinās līdz 10. aprīlim, aizpildot anketu.

Pēc anketu aizpildīšanas katrs skolēns tiks savests kopā ar studentu, balstoties uz izvēlēto studiju programmu.

Ja skolēnam vēl ir šaubas, kādu fakultāti un studiju programmu ir vēlme iepazīt, par to var pārliecināties, aizpildot Karjeras izvēles testu.

Skolēni, kuri vēlas uzzināt vairāk par studijām un citiem LU skolēnu pasākumiem, aicināti pieteikties LU jaunumiem.

Vairāk info -

https://www.lu.lv/par-mums/lu-mediji/zinas/zina/t/70978/


Pielaiko profesiju - dizaineris!

Šodien, 15. februārī no plkst. 16.00 līdz 17.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) cikla jauniešiem

"Pielaiko profesiju!"

ietvaros notiks virtuāla tikšanās ar LNB Izstāžu centra vadītāju Aneti Krūmiņu un LNB dizaineri Tatjanu Raičiņecu – sarunā par dizainera profesiju.

Tiešraidi varēs skatīties LNB Facebook un YouTube lapās.

Stāstījumā Anete Krūmiņa un Tatjana Raičiņeca sniegs atbildes uz jautājumiem:

Kur mācīties, lai apgūtu dizainera profesiju?

Kādām rakstura īpašībām jāpiemīt, lai darbotos konkrētajā jomā?

Kādi ir dizainera pienākumi un uzdevumi?

Kādas ir profesijas priekšrocības?

Kādas prasmes nepieciešamas, strādājot dizainera profesijā?

Ciklā "Pielaiko profesiju!" arī turpmāk būs iespēja sastapties ar dažādu profesiju speciālistiem, kuru darbavieta ir LNB. Jauniešiem būs iespēja izzināt savas karjeras iespējas, veicināt uzņēmību un motivāciju mācīties un izvēlēties nākamo profesiju un izglītības ceļu, atbilstoši savām spējām, interesēm un iespējām.

RTU aicina sportistus budžeta vietās

Labdien!

Sākot no 15. februāra līdz 16. maijam, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) aicina jaunos sporta talantus pieteikties studijām īpašajās budžeta vietās bakalaura, maģistra un pirmā līmeņa augstākās profesionālās izglītības programmās, lai varētu veidot duālu karjeru – gan nodarboties ar sportu, gan arī paralēli iegūt augstāko izglītību. 2022./2023. studiju gadā konkursa kārtībā šim nolūkam atvēlētas 25 budžeta vietas sportistiem, kuri uzrādījuši augstus sasniegumus konkrētajā sporta veidā, kā arī guvuši labas sekmes mācībās vai studijās.

Prasības kandidātiem:

- vismaz piecus gadus konkrēta komandu sporta veida spēlētājs vai Latvijas izlases kandidāts, vai arī Latvijas izlases dalībnieks individuālajos sporta veidos;

- vidējā gala atzīme – ne zemāka par 7 iepriekšējā izglītības līmenī;

- aktīva iesaiste atbilstošo sporta federāciju rīkotajās aktivitātēs.

Pretendentiem aizpildīts iesniegums un konkursa nolikumā norādīto dokumentu kopijas jāsūta RTU Sporta centram uz e-pastu sports@rtu.lv, vēstules tematā (subject) obligāti norādot: «Pieteikšanās RTU budžeta vietai sportistiem 2022./2023.studiju gadā». Ja pretendents tiks uzaicināts uz pārrunām, tad pārrunu laikā viņam būs jāuzrāda dokumentu oriģināli.

Pārrunas tiks organizētas no 1. līdz 8. jūnijam atbilstoši epidemioloģiskajai situācijai valstī – vai nu klātienē, vai tiešsaistē – un par tām katru pretendentu informēs personīgi. Tāpat personīgi uz pārbaudes treniņiem, kas notiks 17.–30. maijā, tiks aicināti pretendenti, kuri nodarbojas ar komandu sporta veidiem.

RTU virtuālā karjeras diena

Virtuālā Karjeras diena 2022 notiek 4.martā, plkst. 11-16, šajā platformā . Izmanto tiešsaistes opcijas un jau laicīgi iepazīsties ar uzņēmumiem, kas piedalīsies. Nospied “Follow” sev interesējošiem stendiem un saņem visus jaunumus e-pastā.

Vairāk informācijas meklē majaslapā karjerasdiena.rtu.lv studentu sadaļā, kā arī, rakstot uz karjera@rtu.lv vai zvanot 67089025.

10 profesijas, kurās noderēs fizika

Fizika ir sarežģīts mācību priekšmets – tā pērn veiktajā aptaujā norādīja vairāk nekā 80% jauniešu*, taču tas neattur jauniešus apgūt fiziku. Skolēni apzinās, ka fizikas zināšanas var noderēt nākotnē - gan ikdienā, gan karjeras attīstībā, jo daudzu profesiju pārstāvjiem jāzina fizikas pamatlikumi.

“Fizika sniedz zināšanas par lietām un procesiem ap mums, piemēram, kādēļ kuģis peld, kādēļ lidmašīna lido, kā varam komunicēt attālināti u.tml. Fizikas zināšanas ir būtiskas daudz un dažādu profesiju pārstāvjiem, sākot no izteikti tehniskām līdz pat radošajai industrijai. Rīgas Tehniskajā universitātē ar fiziku saistītās profesijas iespējams apgūt, studējot Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātē, Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē, Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātē, Būvniecības inženierzinātņu fakultātē un daļēji arī citās. Fizikas zināšanām ir ļoti plašs pielietojums,” stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) profesors Pēteris Apse–Apsītis.

Studē LLU vides un būvzinātņu fakultātē!

Latvijas Lauksaimniecības universitātes Vides un būvzinātņu fakultāte (LLU VBF) ir vienīgā augstākās izglītības iestāde Latvijā, kurā citu starpā sagatavo speciālistus ne tikai zemes ierīcībā, ainavu arhitektūrā un plānošanā, bet arī meliorācijas inženierus vides un ūdenssaimniecības nozarē.

Lai rosinātu studētgribētāju interesi apgūt vides un ūdenssaimniecības inženiera profesiju, pēc kuras pieprasījums darba tirgū pēdējos gados tik ļoti pieaug, LLU VBF piedāvā vispārējo vidējo un profesionālo vidējo izglītības iestāžu audzēkņiem iegūt iespēju uzsākt pamatstudijas šajā studiju programmā valsts budžeta finansētās studiju vietās.

LLU VBF Pasaules ūdens dienas laikā, 22. martā, organizēs viktorīnu “Iepazīsti ūdens pasauli un nāc studēt savu nākotni pie mums!”, kurā varēs piedalīties ikviens, kuram ir interese un vēlme par vides zinātni un ūdenssaimniecību un kurš vēlas iegūt augstāko izglītību šajās jomās. Viktorīna norisināsies tiešsaistē, un tās laikā, sekmīgi aizpildot uzdevumus, konkursa kārtībā varēs iegūt tiesības studēt kādā no valsts finansētām studiju vietām pamatstudiju programmā “Vide un ūdenssaimniecība”.

Mūsu skolas absolventi 2020./2021.m.g.

Absolventi_www (1).docx

Nāc studēt RISEBA!

12.b klase decembrī tikās ar biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas RISEBA pārstāvjiem ZOOM vidē.

Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskola RISEBA ir privāta augstskola ar gandrīz 30 gadu pieredzi, kas piedāvā konkurētspējīgu izglītību un sagatavo augsta līmeņa speciālistus un vadītājus biznesa un radošajās industrijās darbam starptautiskā vidē.

Nav noslēpums, ka nereti jaunieši pēc 12.klases absolvēšanas ir apjukuši plašajā studiju iespēju klāstā, tāpēc jaunieši tika iepazīstināti ar RISEBA augstskolas piedāvājumu - bakalauru studiju programmām.

Vieslekcijā jaunieši uzzināja par:

- Bakalaura programmām;

- Mācību formām:

o Pilna laika klātiene;

o Vakara neklātiene;

o Tālmācība.

- Studiju atlaidēm;

- Studentu aktīvo dzīvi:

o Pašpārvalde;

o ECO padome;

- Erasmus + iespējām un Dubultgrādiem

RISEBA ir iespēja studēt 3 fakultātēs:

· Arhitektūras un dizaina fakultāte;

· Mediju un radošo tehnoloģiju fakultāte;

· Biznesa un ekonomikas fakultāte.

RISEBA piedāvā apgūt sekojošas bakalaura studiju programmas:

· Arhitektūra,

· Audiovizuālā mediju māksla,

· Biznesa psiholoģija,

· Eiropas biznesa studijas,

· Jaunu uzņēmumu izaugsme un finansēšana,

· Sabiedrisko attiecību un reklāmas menedžments,

· Uzņēmējdarbības vadība.

Skolēni ar uzmanību klausījās izsmeļošu stāstījumu par studijām. Noslēguma aptaujā platformā Quizizz 5 skolēni plānoja studēt RISEBA. Bet visuzmanīgākā pasākuma laikā bija 12.b klases skolniece Katrīna Lupika, kura saņēma ekspress balvu pēc aptaujas Quizizz rezultātiem.

Paldies Biznesa, mākslas un tehnoloģiju augstskolas „RISEBA” pārdošanas projektu vadītājai - Liāna Pošeiko par sadarbību.

Paldies par atbalstu pasākuma organizēšanā – 12.b klases audzinātājai Irinai Gončarovai, direktora vietniecei Ilonai Kozačukai un skolas direktorei Marijai Mickevičai.

Skaidrīte Gasperoviča,

Pedagogs karjeras konsultants

Mājaslapa:

https://www.riseba.lv/lv

Video materiāli:

· https://www.youtube.com/watch?v=QhLr1cFRA74

· https://www.youtube.com/watch?v=aXhWsFT3pDk

· https://www.youtube.com/watch?v=8yzloHzZ-Nw

Tehnoloģiju konference "CITS KOSMOSS".

IT Izglītības fonda organizētā tehnoloģiju konference, kurai šogad dots nosaukums “Cits kosmoss”, norisināsies š.g. 1. decembrī. Šis gads daudzējādā ziņā mums asociējas ar citu kosmosu, kad ir bijis jāpielāgojas attālinātajam darbam un mācību procesam, kā arī daudz nozīmīgāku lomu ikdienas procesos ieņem tehnoloģijas un to risinājumi. Ar dažādiem konferences dalībnieku stāstiem vēlamies parādīt, kādas profesionālās izaugsmes iespējas paveras, iepazīstot tehnoloģiju pasauli. Tev būs iespēja uzzināt, ar kādiem rīkiem to iespējams izdarīt. Iepazīstot Latvijas sasniegumus tehnoloģiju jomā, vēlamies iedvesmot jauniešus, pedagogus, vecākus un ikvienu Latvijā, ka nekas nav neiespējams un ka ikviens mērķis ir sasniedzams. Tu vari kļūt par to, ko vēlies!

UZMINI PROFESIJU!

Karjeras nedēļā aktīvu dalību ņēma arī sākumklašu skolēni. 2. a klase ar aizrautību minēja profesiju mīklas. Vieglāk gāja ar tām profesijām, kuras skolēni jau pazīst un ir redzējuši Krāslavā. Bet dažas profesijas vēl jāiepazīst.

Prasme publiski uzstāties, strukturēti un argumentēti paust savu domu skolēniem noderēs gan skolā, lai gūtu labākas sekmes, gan arī vēlāk augstskolā un darbā. Uzsākot darba gaitas, viena no pirmajām prezentācijām būs darba intervija, kurā labas prezentēšanas prasmes var būt izšķirošas. Bet 2.klasē vēl ir laiks attīstīt sevī šīs prasmes. Lai veicas!

Paldies par sadarbību un atbalstu karjeras projektā 2.a klases audzinātājam Ērikam Zaikovskim.

Skaidrīte Gasperoviča,

pedagogs karjeras konsultants

1.klase pēta profesijas

Par ko kļūt?

Šo jautājumu visi Krāslavas Varavīksnes vidusskolas skolēni pētīja no 1. līdz 12.klasei Karjeras nedēļas laikā.

Arī 1.klases skolēni zīmēja savas nākotnes profesijas. 1.klases audzinātāja Daina Strupiša stāsta, ka viņas audzēkņi vēlas kļūt par skolotājiem, kosmonautiem, baletdejotājiem, ārstiem, karavīriem un ugunsdzēsējiem. Protams, vēl jāiemācās lasīt un rēķināt. Bet mērķis jau ir!


Skaidrīte Gasperoviča,

pedagogs karjeras konsultants

No mākslinieka uz programmētāju

Karjeras nedēļas ietvaros 8.a klase piedalījās datorikas stundā "No mākslinieka uz programmētāju", kur skolēniem rosināja izmēģināt radošu programmēšanu

Learn IT ekspertu vadībā. Sekojot līdzi ierakstam, skolēni izveidoja interaktīvu mākslas darbu un guva ieskatu JavaScript programmēšanas valodas pamatos. Nodarbības laikā skolēni attīstīja loģiskās un algoritmiskās domāšanas, kā arī problēmu risināšanas prasmes, kuras ir nozīmīgas katram programmētājam.

Jauniešu jau esošās, skolā apgūtās datorprasmes ir labs sākums nākotnes IKT kompetenču apgūšanai. Svarīgi tās atpazīt, pilnveidot un izskatīt kā iespēju nākotnes profesijas izvēlē.

Pieprasījums pēc IKT jomas speciālistiem strauji pieaug, īpaši meiteņu vidū. Šīs profesijas pārstāvji ir labi atalgoti, viņiem ir interesants darbs un iespēja strādāt attālināti, plānojot elastīgi savu darba laiku un panākot veselīgu līdzsvaru dzīvē.

Paldies par sadarbību pasākuma organizēšanā datorikas skolotājai Mariannai Rukmanei.

Skaidrīte Gasperoviča

Pedagogs karjeras konsultants

Mariannas Rukmanes foto

MANA KARJERA 8.C KLASĒ

Krāslavas Varavīksnes vidusskola jau 4 gadus ir Eiropas Savienības fonda projektā Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

Cilvēki līdz izvēlei par labu vienai vai otrai profesijai mēdz nonākt visdažādākajā veidā. Reizēm tas ir agrā bērnībā radies sapnis par savu nākotnes profesiju, daļai profesijas izvēle ir bijusi tīra nejaušība, bet vēl kādam citam tas ir pārdomāts un rūpīgi izsvērts lēmums.

Pateicamies par interesantu un lietderīgu nodarbību, skolēni ieguva jaunas zināšanas un prasmes, pilnveidoja izpratni par apkārtējo pasauli. Tagad vairāki 8.c. klases pārstāvji izprot savas nākotnes mērķus.

Skolēniem kā atbalsts un palīgs karjeras izvēlē skolā ir pedagogs karjeras konsultants Skaidrīte Gasperoviča. Skolēni karjeras stundās aizdomājas par savu nākotni, atbild uz aptaujām, uzdod jautājumus. Pirmā nodarbība bija iepazīšanās – skolēni stāstīja par saviem hobijiem, kuri varētu būt saistīti ar nākotnes profesiju.

Laiks, kad skolēnus varēja gatavot konkrētām profesijām, ir palicis pagātnē. Tā vietā, pielāgojoties strauji mainīgajai dzīvei un neparedzamajai nākotnei, svarīgākas karjeras attīstībā kļūst prasmes un spējas zināšanas izmantot dažādās situācijās.

8.c klases audzinātāja Jeļena Kļimova

IKT tavai karjerai - No mākslinieka uz programmētāju

Karjeras projekta darba apkopojums 2020./2021.m.g

KAVPII_analize_Varaviksne.docx

Karjeras nedēļā jauniešus aicinās izzināt IKT nozari

INFO_www.doc

Jaunietis darba tirgū

Aprīlī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā notika attālinātais semināru cikls "Jaunietis darba tirgū: pieredze un izglītība - kur ir balanss?". To organizēja www.prakse.lv ZOOM vidē 11. un 12.klašu skolēniem.

Semināra mērķi - izglītot Latvijas vidusskolu vecāko klašu audzēkņus par nākotnes darba tirgus perspektīvām, kā arī palīdzēt izvēlēties sev piemērotu profesiju un augstākās izglītības iestādi, kur izvēlēto profesiju apgūt.

Pastāstīt par jaunākajiem projektiem, kas palīdz orientēties profesiju daudzveidībā. Iepazīstināt jauniešus ar darbā pieņemšanas procesu.

Semināru vadīja Elīna Mazure – lektore, horeogrāfe, neliela uzņēmuma vadītāja, kas 4 gadus strādāja Prāgā. Viņas moto: - Mūžu dzīvo! Mūžu mācies!

Semināra vadītāja nodrošināja arī interaktivitāti semināra laikā ar Mentimeter rīku. Uzdodot jauniešiem jautājumus, tie caur saviem telefoniem katrs tiešsaistē atbildēja uz konkrēto jautājumu un atbildes semināra vadītāja nekavējoties attēloja diagrammā. Piemēram – attēlos Jūs varat redzēt, ko jaunieši atbildēja uz jautājumiem - kādā nozarē tie vēlētos veidot savu karjeru, ko viņi plāno pēc vidusskolas, kādas ir viņuprāt TOP3 augstskolas u.c. Šī informācija ir ļoti interesanta pašiem jauniešiem, jo ir iespēja redzēt, ko anonīmi domā katrs klases biedrs. Paldies klases audzinātājām Mariannai Rukmanei un Margaritai Borodinai - Ignatovičai par atbalstu pasākuma organizēšanā.

Vairāk informācijas – www.prakse.lv

Skaidrīte Gasperoviča

Pedagogs karjeras konsultants

Ko darīt pēc 12.kl.

RISEBA Karjeras dienas ir sākušās, vari paspēt piedalīties

Ja vēlies iepazīties ar starptautiskiem uzņēmumiem, kuri piedāvā darba un prakses iespējas, tad vari paspēt uz tikšanos 21.04 angļu valodā, sākums 12.00 (šī tikšanās tikai zoomā un tikai iepriekš reģistrējoties).

Angliski ikdienā runā daudzi uzņēmumi Latvijā, piedalās arī pārstāvji no citām valstīm - ja Tevi interesē, karjera starptautiskā uzņēmumā, vai attālinātā prakse nepalaid garām šo tikšanos (kaut vai lai uzlabotu savu biznesa angļu valodu), tā ir iespēja paklausīties, paskatīties prezentācijas un iesaistīties diskusijā ar uzņēmumu pārstāvjiem.

Bet 22.04 Accenture pārstāvji izstāstīs, kā tas ir uzsākt darbu IT jomā, varēsi uzzināt par Accenture Bootcamp pieredzi un ne tikai.

Karjeras pieredzes stāstos RISEBA absolventi pastāstīts par akadēmisko karjeru, par filmu veidošanu, par to kā izvēlēties savu profesiju, par to kā sapņot un saniegt vēl vairāk kā cerēts, un par publisko runu kā resursu. Katra vieslekcija tikai stundu gara.

Īpaša odziņa - par darba nākotnes tendencēm pastāstīts Bendžamins Prings (ASV), kurš atzīts par vienu no 30 Top managment thinkers in the world, jau 20.aprīlī 17.00, angliski.



RTA Informācijas diena

ATVĒRTO DURVJU DIENĀ TIEŠSAISTĒ

Aktuāli visiem, kas šogad beidz mācības pamatskolā vai vidusskolā.

Kur tālāk iet mācīties?

Ja interesē tālākizglītība kādā no šīm jomām– Dārzkopība, Kokkopība (arborists), Būvniecība, Floristika, Ēdināšana, Viesmīlība, tad iepazīsti mācību iespējas mūsu skolā – Bulduru Dārzkopības vidusskolā, Jūrmalā! www.bulduri.lv

Piedalies Atvērto durvju dienā Tiešsaistē 8.aprīlī plkst. 15:00! https://bulduri.lv/atverto-durvju-diena-bulduros-online-8aprili-1500/

Atvērto durvju dienā būs iespējams uzzināt:

Kādas ir apgūstamās mācību programmas mūsu skolā pēc 9. un 12.klases absolvēšanas!

  • Apgūstamajām mācību programmām un iegūstamajām kvalifikācijām pēc pamatskolas un vidusskolas absolvēšanas;

  • Uzdot jautājumus mūsu mācību programmu vadītājiem;

  • Iepazīt “vaigā’ mūsu skolas personālu;

  • Uzzināt informāciju par dienesta viesnīcām, sporta aktivitātēm skolā un citiem sastošiem jautājumiem;

  • Iepazīt un izstaigāt skolu un skolas apkārtni virtuālā tūrē;

  • Uzzināt visu par ārpusskolas lietām, vietām un aktivitātēm;

  • Piedalīties online viktorīnā “Atpazīsti augu mēģenē!”

Tiekamies pavisam drīz!

Ar sveicieniem,

Sanita Spure

SIA “Bulduru Dārzkopības vidusskola”

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Vēlies studēt mūziku?

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija turpina tiešsaistes forumu ciklu par studiju iespējām Mūzikas akadēmijā un uzņemšanas nosacījumiem 2021./2022. mācību gadam.

Marta beigās un aprīļa sākumā JVLMA aicina uz diviem tiešsaistes forumiem par studiju iespējām akadēmijā. 31.martā plskt.14:00 uz Muzikoloģijas forumu un 7.aprīlī plkst. 15:00 uz Mākslu pedagoģijas nodaļas tematisko forumu. Uz satikšanos Zoom aicināti mūzikas vidusskolu un vispārizglītojošo skolu pēdējo klašu skolēni un viņu skolotāji.

Sīkāk par forumiem un pieteikuma anketu meklē: https://www.jvlma.lv/aktuali/aktualitates/turpinas-tiessaistes-forumi-par-studiju-iespejam-muzikas-akademija


Ar cieņu

Ginta Krūmiņa

Studiju daļas vadītāja

E-pasts: Ginta.Krumina@jvlma.lv

Tālrunis: +371 29197390

www.jvlma.lv

Kā integrēt karjeras izglītību pilnveidotajā mācību saturā?

Krāslavas Varavīksnes vidusskola jau 4.gadu piedalās Eiropas Savienības fondu projektā Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”. Ar mērķi karjeras izglītības integrēšana pilnveidotajā mācību saturā, geogrāfijas skolotāja Ilona Solima un pedagogs karjeras konsultants Skaidrīte Gasperoviča februārī aicināja uz atklāto ģeogrāfijas stundu 7.a klasē.

Stunda ir karjeras projekta sastāvdaļa un tās mērķis- rosināt mācību priekšmetu skolotājus identificēt karjeras vadības prasmes mācību priekšmetu standartos, iekļaut tās mācību procesā, sasaistīt mācību procesā iegūstamās zināšanas ar izglītības iespējām un darba pasauli, kā arī pieņemt izsvērtus karjeras lēmumus.

Kopā ar skolotāju Ilonu veicām mācību programmu izpēti, identificējām tēmās karjeras vadības prasmes un sākām plānot stundu. Vienojāmies par tēmu - Reljefa formu veidi, kuru kopīgi izstrādāsim, lai netraucētu mācību priekšmeta skolotāja plānoto darbu. Sākām izstrādāt stundas plānu - izvēlējāmies paņēmienus un metodes, kurus integrēt mācību priekšmeta stundā, lai sasniedzamajos rezultātos atspoguļotos arī karjeras vadības prasmju pilnveide un karjeras atbalsta jomas - darba pasaules iepazīšana - aktualizēšana. Izstrādājām stundas plānu, saskaņojām to ar skolas administrāciju, projekta vadību novadā un Valsts izglītības attīstības aģentūru.

Februārī novadījām atklāto stundu, kuras laikā skolēni pētīja ilustrācijas, ģeogrāfisko atlantu, karti, prezentāciju, atgādnes. Pedagogs karjeras konsultants turpināja ar diskusiju par dabas zinību nozares nepieciešamajām profesijām darba vidē - ģeogrāfs, topogrāfs, celtnieks, vides aizsardzības speciālists, ekogids. Skolēni pētīja prezentāciju par profesijām, analizēja to nepieciešamās prasmes un iemaņas. Bet stundas noslēgumā ģeogrāfijas skolotājs piedāvāja skolēniem praktisko darbu kontūrkartē uzdevumi.lv un veica kontroli.

Stunda izdevās, jo skolēni analizēja savu personīgo pieredzi, intereses, dotumus, iepazinās ar darba pasaules un ar to saistīto izglītību daudzveidību. Skolēni aptaujā rakstīja, ka stundā jutās labi un pārliecināti, jo sazinājās, runāja un domāja par to, kas viņi būs nākotnē. Daži izteica domu par savas karjeras saistību ar dabas zinību nozares profesijām.

Aicinu priekšmetu skolotājus katrā stundā integrēt karjeras izglītību pilnveidotajā mācību saturā, lai skolēni spēj pielietot iegūtās zināšanas un prasmes savas karjeras plānošanā.

Paldies par sadarbību karjeras projektā ģeogrāfijas skolotājai Ilonai Solimai un stundas vērotājiem – skolas direktorei Marijai Mickevičai, 7.a klases audzinātājai Lilijai Jasinskai un karjeras projekta koordinatorei Krāslavas novadā Snežanai Petrovičai.

Pedagogs karjeras konsultants

Skaidrīte Gasperoviča


Studenta kurpēs - Latvijas universitātē

Latvijas Universitāte (LU) aicina skolēnus un topošos studētgribētājus iesaistīties LU attālinātajā pasākumā „Studenta kurpes 2021”, kurā skolēni varēs iekāpt studenta čībās no mājām, iepazīt studiju dzīvi un mācībspēkus, piedalīties lekcijās, semināros un uzzināt visu par ārpusstudiju aktivitātēm.

Pasākums "Studenta kurpēs" ik gadu pulcē skolēnus no visas Latvijas, kuri vēlas iepazīt studiju procesu Latvijas Universitātē, vienu dienu kopā ar studentu piedaloties lekcijās, semināros un iepazīstot studiju dzīvi. Tā ir lieliska iespēja jauniešiem gūt priekšstatu par studiju procesu, studiju programmām un to saturu, mācībspēkiem, ārpus studiju aktivitātēm un iespēja uzdot visus interesējošos jautājumus par LU.

Savukārt studentiem tā ir laba iespēja iegūt pieredzi, jaunu draudzību un apziņu, ka esi kādu motivējis un, iespējams, tieši Tavu ieteikumu vadīts skolēns ir izvēlējies studijas Latvijas Universitātē.

Saistībā ar ārkārtējo situāciju valstī, šobrīd studijas norisinās attālināti. Tādēļ arī pasākumā "Studenta kurpēs" skolēniem būs iespēja sekot studenta gaitām šajos netipiskajos apstākļos un ļaujot iepazīt studiju procesu un ikdienu, nodarbībām norisinoties tiešsaistes platformās.

Neparastā formāta dēļ, pasākums šogad notiks divās kārtās:

No 29. marta līdz 4. aprīlim students un skolēns īsteno pirmo tiešsaistes tikšanos, iepazīstoties un vienojoties par dalību attālinātajās nodarbībās.No 5. aprīļa līdz 2. maijam skolēns piedalās tiešsaistes lekcijās un semināros, uzzina visu interesējošo par studiju dzīvi un ārpusstudiju aktivitātēm.

Reģistrēšanās skolēniem notiek no 8. līdz 21. martam.

Pasākuma laikā dalībnieki varēs piedalīties konkursos un laimēt vērtīgas balvas no LU.

Aktīvi iesaisties, pamēģini, izvērtē iegūto informāciju un iespaidus! Pieņem lēmumu par sev piemērotākā izglītības ceļa izvēli!

Vairāk info šeit -https://www.e-klase.lv/aktualitates/zinas/iekap-studenta-cibas-latvijas-universitates-pasakuma-studenta-kurpes-2021?id=21009


Lielākais tiešsaites pasākums Latvijā par studiju izvēli

Lielakais-tiessaites-pasakums-Latvija-par-studiju-izveli (1).docx

Daugavpils Medicīnas koledža aicina 17.03.

Labdien!

Par ko kļūt?

Nosūtu info par Daugavpils Medicīnas koledžas Atvērto durvju dienu pasākumu! https://dmk.lv/

“Atvērto durvju diena” DU DMK

17.03.2021. plkst. 11.00 – 14.00

Pasākumam jāreģistrējas!!

Pedagogs karjeras konsultants - S.GAsperoviča

Rīgas Juridiskā augstskola aicina 11.03

Labdien!

Vai esi 11.–12. klases skolēns, kas redz savu nākotnes karjeru tiesībās, diplomātijā vai biznesā?

Tad nāc uz Rīgas Juridiskās augstskolas (RJA) bakalaura programmu atvērto durvju dienu 11. martā plkst 16:00 tiešsaistē.

Reģistrējies pasākumam ŠEIT un satiec RJA studentus, pasniedzējus un absolventus, kas iepazīstinās ar augstskolu, mūsu bakalaura programmām, Erasmus apmaiņas studiju un prakses iespējām.

Studijas angļu valodā, starptautiska vide un starpdisciplināra pieeja mācībām ir galvenie iemesli, kāpēc mūsu studenti izvēlas RJA.

Saskaņā ar Nākotnes institūta (Institute for the Future) 2017.gada ziņojumu, 85% darbavietu, kas pastāvēs 2030.gadā, šobrīd vēl nepastāv. RJA izaicinājums ir sniegt studentiem prasmes, kas ļaus orientēties sarežģītajā globālajā darba tirgū. Vairāk par mūsu studiju programmām ŠEIT.

RJA ir izteikti starptautiska vide, ar studentiem un pasniedzējiem no vairāk nekā 30 valstīm.

Vairāk lasi šeit -https://www.e-klase.lv/aktualitates/zinas/nac-uz-rja-bakalaura-programmu-atverto-durvju-dienu-tiessaiste-11-marta-plkst-16-00?id=20985

Pedagogs karjeras konsultants -

S.GAsperoviča

Piesakies žurnālistikas skolai!

DELFI turpina īstenot savu vīziju par ieinteresētu sabiedrību un jau otro gadu pēc kārtas, ar Baltijas Mediju izcilības centra un organizācijas "Internews" atbalstu, organizē #Storygram – bezmaksas žurnālistikas skolu vidusskolēniem.

Delfi aicina pieteikties #Storygram skolai 9.-12.klases skolēnus, kuri savu nākotni plāno saistīt ar mediju vidi, kā arī ikvienu, kurš vēlas attīstīt savas medijpratības prasmes un iegūt ieskatu žurnālistikas ikdienā.

Lai pieteiktos #Storygram skolai, līdz 15. martam skolēnam uz adresi storygram@delfi.lv jāatsūta motivācijas vēstule, kurā jāatbild uz diviem jautājumiem:

Kāpēc es vēlētos strādāt žurnālistikā?

Kā pandēmijas laikā strādā mediji Latvijā?

DELFI izvēlēsies 12 vislabāk motivētos jauniešus, kurus uzņems #Storygram skolā. Nodarbības notiks bezmaksas, attālināti ZOOM platformā.

No 2021. gada 27. marta līdz 15. maijam pieredzējušu DELFI profesionāļu vadībā būs iespēja apgūt prasmes vākt informāciju, izprast publisko saziņas telpu, rediģēt tekstus un veidot video un foto saturu. Apmācību noslēgumā skolēnu grupu paveiktais tiks publicēts portālā DELFI.

Nodarbību saraksts:

27. marts:Sargsuņi: Kāda ir mediju lomu sabiedrībā? Ievads – kādi dažādi žanri un formāti eksistē.3. aprīlis:Kāds ir Saeimas un Ministru kabineta reportiera darbs, kā pieprasīt informāciju institūcijām?10. aprīlis: Kā uzrakstīt labu aprakstu?17. aprīlis:Kā atšķirt īstu foto no viltus? Vai katrs var būt fotogrāfs?24. aprīlis:Multimedialitāte 2021. Vizuālā stāstniecība – kā radīt skaistus un aizraujošus stāstus?1. maijs: Mediju un sociālo mediju attiecības. Kā sociālie mediji var palīdzēt žurnālista darbā? No kā jāpiesargās?8. maijs: Ētiskās un morālās dilemmas žurnālistikā15. maijs:Pētnieciskā žurnālistika

“Esam gandarīti jau otro gadu rīkot jauno žurnālistu skolu. DELFI rūp kvalitatīva žurnālistika un mediju nozares attīstība, kuras pamatā ir profesionāli žurnālisti, kuri ļoti prasīgi izturas pret savu darbu. Mēs zinām – jo spēcīgāki būs jaunie žurnālisti, jo vairāk iegūs visa Latvijas mediju vide un sabiedrība kopumā,” uzsver Filips Lastovskis, Delfi.lv galvenā redaktora pienākumu izpildītājs, "DELFI plus" redaktors.

#Storygram skola DELFI tiek organizēta ar Baltijas Mediju izcilības centra un organizācijas "Internews" atbalstu jau otro gadu pēc kārtas.

Pirmā #Storygram skola tika aizvadīta 2020. gadā, un tajā piedalījās 12 skolēni no dažādām Latvijas skolām, kuri DELFI profesionāļu vadībā apguva žurnālistikas iemaņas un kursa noslēgumā kopīgi radīja projektu "Jaunā klimata balss".

Mariss Priekulis, kurš #Storygram skolā piedalījās 2020. gadā, pēc mācībām atzina: "#Storygram skola ir lieliska platforma, kur jēgpilnā un radošā vidē var satikt savus domubiedrus un veidot saturīgu stāstu, vienlaikus mācoties un papildinot savas zināšanas žurnālistikas un mediju jomā kopumā. Vēlos pateikties visiem DELFI pārstāvjiem, kuri šos mēnešus bija kopā ar mums un neatlaidīgi strādāja kopīga mērķa vārdā!"

DELFI tic ikvienam, kurš interesējas, meklē, nestāv uz vietas, un esam ļoti gandarīti par iespēju organizēt #Storygram jauno žurnālistu skolu!

Skaties šeit -

https://www.e-klase.lv/aktualitates/zinas/delfi-aicina-skolenus-pieteikties-zurnalistikas-skolai?id=21000

Pedagogs karjeras konsultants -

S.GAsperoviča

PROFESIJA - Arhitekts

11. martā no plkst.16.00 līdz 17.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) cikla jauniešiem "Pielaiko profesiju!" ietvaros notiks virtuāla tikšanās ar arhitektu, RISEBA augstskolas Arhitektūras programmas direktoru (2015 – 2021) un arhitektūras kritiķi Jāni Dripi.

Tiešraidi varēs skatīties LNB Facebook lapā https://www.facebook.com/lnb.lv

Iepriekšēja reģistrācija nav nepieciešama.

Ciklā “Pielaiko profesiju!” būs iespēja sastapties ar dažādu profesiju speciālistiem, kuru darbavieta ir Latvijas Nacionālā bibliotēka.

Nākamajās pārraidēs ar savu profesiju iepazīstinās mākslinieki, bibliogrāfi un IT speciālisti. Jauniešiem būs iespēja izzināt savas karjeras iespējas, veicināt uzņēmību un motivāciju mācīties un izvēlēties nākamo profesiju un izglītības ceļu, atbilstoši savām spējām, interesēm un iespējām.

Ar cieņu,

Iveta Krūmiņa

Mārketinga projektu vadītāja

Latvijas Nacionālā bibliotēka / Uzziņu un informācijas centrs

mob. 371 29466511/ iveta.krumina@lnb.lv


Pasākums "Studenta Kurpēs"

Skolēnu brīvlaikā, no 15. līdz 19. martam Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) piedāvā iespēju 10.–12.klašu skolēniem piedalīties pasākumā “Studenta kurpēs”, aicinot apmeklēt vairāk nekā 30 tiešsaistes lekcijas un nodarbības lielā daļā LKA piedāvātajās bakalaura studiju programmās un apakšprogrammās.


Tiešsaistes akcijā "Studenta kurpēs" skolēniem no visas Latvijas nedēļas garumā būs iespēja virtuāli paviesoties LKA un kopā ar studentiem piedalīties studiju procesā: lekcijās, semināros un nodarbībās. Tā būs iespēja iepazīt studiju procesu, studiju programmas un to saturu, LKA studentus un pasniedzējus, kā arī novērtēt savu motivāciju, izvēloties LKA, kā iespējamo studiju vietu nākotnē.

Vietu skaits lekciju apmeklējumam ir ierobežots, tāpēc skolēni tiek aicināti pieteikties savlaicīgi un ne vairāk kā uz 5 lekcijām.

Lekcijām pieteikties iespējams elektroniski līdz 13.marta plkst. 23.59, aizpildot elektronisko pieteikšanās formu.

Vairāk info šeit -https://www.e-klase.lv/aktualitates/zinas/studenta-kurpes-2021-skoleniem-iespeja-apmeklet-vairak-neka-30-tiessaistes-lekcijas-un-nodarbibas-latvijas-kulturas-akademija?id=21042

Pedagogs karjeras konsultants-S.GAsperoviča

Profolio pašizziņas testi - palīgs karjeras izvēlē

Ienāc ar E-klases paroli šeit - https://profolio.lv/

Ko darīsi pēc skolas pabeigšanas?

Veiksmīgs karjeras ceļš sākas ar sevis iepazīšanu un zināšanām par to, kas tu esi un ko tu vari piedāvāt citiem. Viens no labākajiem veidiem, kā izzināt sevi un līdz ar to veicināt apzinātu profesijas izvēli, ir dažādi testi.

Profolio karjeras testi palīdz jaunietim iegūt priekšstatu par sevi un saprast, kāda nodarbošanās viņam ir vispiemērotākā. Uz to mudina arī pašraksturojuma sadaļa, kurā pieejamā informācija ļauj skolēnam izveidot respektablu pašraksturojumu. Karjeras mērķu sadaļa iemāca izvirzīt pareizos mērķus un mudina uz to sasniegšanu. Savukārt panākumu portfolio ļauj skolēnam atskatīties uz svarīgākajiem sasniegumiem. Citas praktiskās iemaņas sniegs CV un motivācijas vēstules izveides sadaļa, kas skolēnam māca pareizi strukturēt savas prasmes, zināšanas un pieredzi.

Profolio karjeras testi

Skolēni ļoti cieši koncentrējas uz pasaules profesiju tendencēm, tomēr veiksmīgas karjeras izvēles priekšnosacījums ir sevis izzināšana. Tieši šim mērķim kalpo Profolio karjeras testu sadaļa. Izpildot testus, skolēns var noskaidrot savas intereses, prasmes un tam piemērotās profesijas.

Ikvienam testam, kas atzīmēts ar PRO zīmīti, ir iespējams iegādāties padziļināto analīzi, lai noskaidrotu precīzāku sevis raksturojumu. Šāda opcija ir pieejama visiem lietotājiem.

Profoilo iespējams izpildīt sekojošos testus:

1. Karjeras prasmju tests

Ikvienā profesionālajā darbībā noder: spēja tikt galā ar nenoteiktību, pašapziņa, spēja pieņemt lēmumus, rīcības plānošanas prasmes, patstāvīgums.

Ar karjeras prasmju testa palīdzību skolēns noskaidros, kādas no karjeras vadības prasmēm viņam piemīt un kādas vēl ir nepieciešams attīstīt, lai realizētu ieplānoto karjeru.

2. Tests ‘’Ko mācīties pēc 9. klases’’

Šajā testā skolēns tiek aicināts novērtēt 60 apgalvojumus saistībā ar 21 mācību priekšmetu/jomu. Tests aizņem tikai 15-20 minūtes, taču rezultātā skolēns iegūst ieteikumus, kas ir pielāgoti viņa interesēm un aktivitātēm gan skolā, gan ārpus tās, piemēram:

· Sarakstu ar priekšmetiem, kurus Profolio iesaka apgūt optimālā vai augstākajā līmenī;

· priekšrocības, ko sniedz ieteiktā priekšmeta apgūšana;

· ieteiktajā priekšmetā apgūto zināšanu praktisko pielietojumu;

· informāciju par to, kādās profesionālajās vidusskolās skolēns var apgūt sev piemērotāko profesionālo virzienu mācību programmas.

3. Personības tests

Personības tests ir orientēts uz sevis izzināšanu - tas ir izstrādāts tā, lai skolēns varētu palūkoties uz sevi ‘’no malas’’. Tests ir veidots, balstoties uz R.Kettela teoriju. Izmantojot faktoru analīzi, R.Kettels ģenerēja 16 cilvēka personības iezīmju faktorus. Izpildot šo testu, skolēns iegūs katra šī faktora raksturojumu.

4. Informācijas uztveres tests

Jebkuram cilvēkam ir attīstīti visi trīs kanāli: vizuālais, audiālais un kinestētiskais.

Tomēr parasti cilvēkam dominējošais ir tikai viens uztveres veids. Izmantojot testa rezultātus, jaunietis spēs:

· noteikt savu informācijas uztveres veidu;

· labāk izprast sevi un citus;

· produktīvāk organizēt savu mācīšanos;

· izzināt pazīmes, pēc kurām noteikt, kā uztver informāciju apkārtējie cilvēki;

· pasniegt informāciju, pielāgojot to cilvēka uztveres veidam.

5. Skolēnu pašsajūtas tests

Mēs katrs esam citādāki: dažādi skolēni, dažādi skolotāji. Diemžēl skolēns ļoti bieži mēdz apjukt plašajā informācijas klāstā vai pārāk daudz ieklausīties citos, aizmirstot pievērst uzmanību savai pašsajūtai skolā. Šis tests skolēnam palīdzēs noskaidrot, kā viņš jūtas savā klasē un skolā. Rezultātos tiks ietverts:

· Skolēna emocionālā stāvokļa raksturojums;

· komunikācijas ar vienaudžiem raksturojums;

· mērķtiecības raksturojums;

· attiecību ar skolotāju raksturojums;

· noturības pret stresu raksturojums;

· pašizpausmes raksturojums;

· attieksmes raksturojums.

Turpat iespējams izpildīt arī citus, ne mazāk vērtīgus testus, kā piemēram: Hobiju tests, karjeras izvēles stāvokļa tests, vērtību tests, IT profesijas tests, mākslinieciskās personības tests, komunikācijas spēju tests, biznesa prasmju tests un radošuma tests. Karjeras testu sadaļa regulāri tiek atjaunota un papildināta, jo Profolio aug un attīstās kopā ar skolēniem un skolotājiem. Tieši tādēļ ikviens Profolio lietotājs var būt drošs, ka šajā platformā vienmēr varēs izzināt, rast risinājumu un mācīties, balstoties uz pašu svaigāko informāciju un aktuālākajām tendencēm.

Vairāk informācijas meklējiet https://profolio.lv/

Materiālu sagatavoja pedagogs karjeras konsultants – Skaidrīte Gasperoviča


RTU aicina jauniešus piedalīties virtuālajā Karjeras dienā

Studē Rīgas Ekonomikas augstskolā

Kur studēt pēc 12.klases?

Mūsu skolas jauniešiem bija iespēja tikties ar Rīgas Ekonomikas augstskolas studentiem ZOOM tiešsaistē. Rīgas Ekonomikas augstskola (REA) jeb Stokholmas Ekonomikas augstskola Rīgā (SSE Riga) ir izveidota 1994. gadā kā Stokholmas Ekonomikas augstskolas filiāle Baltijas valstīs. Katru gadu augstskolā uzņem aptuveni 130 studentus, no kuriem ap 50% ir no Latvijas, ap 20% no Lietuvas, ap 15% no Igaunijas, pārējie no citām valstīm. Studijas notiek angļu valodā.

23.februārī 12.klases jauniešiem notika interesanta tikšanās ar Rīgas Ekonomikas augstskolas studentēm Aivu Justi un Evelīnu Danielu Baltiņu, kas izskaidroja, kā ir studēt REA, kāpēc izvēlējās un kādas paveras karjeras iespējas pēc tam, kad diploms būs kabatā.

Studentes bija gatavas dalīties savā studiju izvēles pieredzē, ar attālinātās mācīšanās izaicinājumiem un atrastajiem risinājumiem, ikdienas plānošanu, studiju procesu un ārpuslekciju aktivitātēm SSE Riga.

12.klašu jaunieši klausījās un uzdeva jautājumus. Paldies par aktīvu dalību nodarbībā 12.klases audzinātājai Mariannai Rukmanei.

Pedagogs karjeras konsultants –Skaidrīte Gasperoviča

Vairāk lasi šeit – https://www.sseriga.edu/


Katru piektdienu - karjeras diena!

https://www.tavaklase.lv/stundu-saraksts/

Katru piektdienu - karjeras diena!

Skaties 19.02. - kinologa, biologa, repera, vēsturnieka, IT, biznesa un žurnālista profesija.



Pedagogs karjeras konsultants

S.GAsperoviča

Relīze infodienas 2021.docx

Digitālās INFO dienas vidzemes augstskolā

Vidzemes Augstskola rīko Digitālās info dienas skolotājiem, skolēniem un viņu vecākiem.

No 26. līdz 27. februārim tiešsaistē norisināsies vidusskolēnu pasākums “Digitālās info dienas”, kā ietvaros skolēni, viņu vecāki un skolotāji varēs apmeklēt lekcijas un satikt mācībspēkus, studentus un aplūkot Vidzemes Augstskolu virtuālā ekskursijā.

Pieteikties pasākumam, kā arī uzdot precizējošus jautājumus var sazinoties ar pasākuma organizatori Elīnu Sokolovu: elina.sokolova@va.lv


Materiālu apkopoja -pedagogs karjeras konsultants S. Gasperoviča

STUdē RTU

Vai esi studēt gribošs skolēns vai skolēna vecāks?

Tad šī informācija ir Tev!

Kā jau katru gadu, arī šogad RTU ver vaļā durvis, lai aicinātu topošos studentus, viņu vecākus un citus interesentus ielūkoties RTU ikdienā, iepazīties ar piedāvātajām studiju programmām, ārpus studiju aktivitātēm – sporta iespējām, radošajiem kolektīviem, Studentu parlamentu, biznesa inkubatoru un ne tikai. Šogad pasākums norisināsies tiešsaistē, tāpēc piedalies, neizejot no mājām!

Pasākuma dienā Tev būs iespēja sarunāties un sarakstīties ar RTU studentiem un personālu, uzdot viņiem interesējošos jautājumus, apmeklēt informatīvus vebinārus par uzņemšanas nosacījumiem, sagatavošanos centralizētajiem eksāmeniem un studentu dzīvi RTU, kā arī izstaigāt universitātes telpas ar virtuālas 360 grādu tūres palīdzību un pieteikties karjeras konsultācijām.


Pasākuma programma:

https://izglitiba.riga.lv/lv/izglitiba?target=news_item&news_item=rtu-atverto-durvju-diena-2021-6760


Materiālu apkopoja- S. Gasperoviča

ABSOLVENTU TURPMĀKĀS GAITAS

ABSOLVENTI_KVV.docx
ABSOLVENTI_KVV_augstskolas.docx

Karjeras testi

Par ko kļūt? Kādu profesiju izvēlēties! Kā būvēt savu karjeru?

Atbildes uz šiem jautājumiem meklē karjeras testos!

www.profesijupasaule.lv

Iepazīsties ar profesijām un tajās strādājošo cilvēku darba aprakstiem. Lasi intervijas ar profesiju pārstāvjiem un uzzini, kur mācīties, lai apgūtu kādu no profesijām.

Profesiju pasaulē apskatāmas 37 mājas ar 305 profesijām, kā arī resursi "Kļūsti uzņēmējs", "Izpēti profesiju pats", "Karjeras izvēles konsultācijas" un "Video par Skills profesijām".

www.niid.lv

Nacionālā izglītības iespēju datubāze (NIID.LV) apkopo informāciju par augstākās izglītības, profesionālās vidējās izglītības, vispārējās izglītības un mūzikas un mākslas skolu programmām.

Meklē programmas ar brīvteksta meklēšanas vai digitālā asistenta palīdzību. Mājaslapa piedāvā arī aktuālās izglītības informācijas rakstus, infografikas, karjeras izvēles testus. Jautājumu gadījumā izmanto NIID.LV e-konsultācijas!

Kļūšu par profesionāli!

Lai palīdzētu izzināt profesiju pasaules dažādību, 1.-6. klašu skolēniem ir izstrādāta digitāli interaktīva spēle “Kļūšu par profesionāli”.

Spēle ir pieejama tiešsaistē parprof.lv.

Vairāk informācijas šeit -https://viaa.gov.lv/lat/karjeras_atbalsts/lat_karjeras_atbalsts/karjeras_atbalsts_jaunumi/?text_id=41481

Materiālu sagatavoja

pedagogs karjeras konsultants -

Skaidrīte Gasperoviča


Profesiju pasaulē

Karjeras nedēļa pirmklasniekiem bija pavisam kas jauns. Klases stundā iepazināmies ar vārdiem “karjera” un “profesija” un uzzinājām, ko tas nozīmē.

Mājas darbs bija – noskaidrot, kāda ir viņu vecāku profesija un vecāku uzdevumi darbā, bija nedaudz par to jāpastāsta sīkāk. Tā, lai atnākot uz skolu, skolēns varētu to pastāstīt saviem klasesbiedriem.

Sociālo zinību stundā veidojām plakātus par savu vecāku profesijām un pēc tam tos prezentējām cits citam. Uzzinājām, ka vecākiem ir ļoti dažādas profesijas, kā piemēram: pārdevējs, lietvede, pastnieks, šuvēja, sētnieks, policists, pavārs, apsargs, vadītājs, celtnieks u.c.

1.b klases audzinātāja Rita Kamola

Mana sapņu profesija

Karjeras nedēļu Latvijā jau astoto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) un to finansē ESF projekts “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”. 2020. gadā Karjeras nedēļa notika no 26. līdz 30. oktobrim.

Karjeras nedēļas ietvaros 6.a klasē notika klases stunda “Mana sapņu profesija”. Izrādās, ka sapņu profesiju ir daudz: tulkotājs, robežsargs, konditors, vetārsts, mākleris, aktrise, kasieris, pārdevējs, muitnieks, celtnieks, dzelzceļnieks, automehāniķis.

Lai sapņi īstenojas!

Klases audzinātāja Rita Čerņenko

Karjeras dienas


Panākumu skola

Kāpēc #PanākumuSkola?

Mēs ticam jauniešu potenciālam. Mēs zinām, ka viņi ir nākotnes līderi, tomēr ne visiem jauniešiem ir vienādas iespējas

realizēt savu potenciālu.

Kā strādā #PanākumuSkola?

Uzrunājot jauniešus, saprotamā veidā, klātienes semināros un tiešsaistē.

Ko dara #PanākumuSkola?

Mēs veicinām izveidot noderīgu kontaktu loku un nododam nepieciešamās zināšanas, lai atbalstītu Tevi ceļā uz nozīmīgu karjeru un piepildītu dzīvi. Mēs sniedzam apmācības iedvesmojošos semināros un e-apmācības, veidojam izglītojošu saturu jauniešiem, kas piemērots pašreizējam darba tirgum, ekonomiskajai un tehnoloģiskajai situācijai.

Skaties iedvesmojošus video šeit -https://panakumuskola.lv/video/

Materiālu sagatavoja


pedagogs karjeras konsultants - Skaidrīte Gasperoviča

2020./2021.M.G.

KN publikācijas.docx
Influenceris (1).docx
Studiju iespējas Rīgas Ekonomikas augstskolā

Jaunieša saruna ar vecākiem

Animācija: Dēls vēlas apgūt profesiju

Animācija: Vecāki virza meitu medicīnā

Ceļojums profesiju pasaulē

Krāslavas Varavīksnes vidusskola jau 4.gadu piedalās ESF projektā “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”. Projekta laikā skolēni pētīja profesiju daudzveidību, apmeklēja vecāku darbavietas un biznesa uzņēmumus.

Šogad 2.a klases skolēni virtuāli ceļo profesiju pasaulē kopā ar klases audzinātāju Olgu Dalecku.

Karjeras vadības prasmju veidošanās rezultāts sasniedzams, iekļaujot karjeras izglītību skolas mācību programmā integrēti visos mācību priekšmetos, ievērojot pakāpeniskuma un pielāgošanas vecumposmam principu. Ja 2.klasē skolēni sāk plānot savu karjeru, tas palīdz vieglāk izvēlēties savu nākamo profesiju 12.klasē!

Pedagogs karjeras konsultants

Skaidrīte Gasperoviča


Kā kļūt par profesionāli?

Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) 26.-30.10.2020. organizēja

Karjeras nedēļu, kura tika veltīta jauniešu karjeras veidošanā / mērķtiecīgu karjeras lēmumu pieņemšanā iesaistīto pušu lomai.

ESF projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros tiek izstrādāta elektroniskā vidē pieejama spēle sevis un profesiju iepazīšanai 1.-6. klašu skolēniem - “Kā kļūt par profesionāli”.

6.b klase kopā ar klases audzinātāju Natāliju Kirkiļeviču piedalījās spēles aprobācijā, dodot to izmēģināt skolēniem klasē.

Spēle plānota plašam spēlētāju lokam, bet vairāk paredzēta skolēniem 3.-6. klasei. Spēli iespējams spēlēt gan datorā, gan telefonos, bet mobilā versija šobrīd ir grūtāk lietojama un vēl nedarbojas tik gludi. Kā arī - tā atkarīga no telefona modeļa un internetpārlūka, ko katrs izmanto.

Spēle pieejama https://parprof.lv

Spēle noderēs arī attālinātam mācību procesam klases stundā!

Paldies 6.b klases skolēniem un klases audzinātājai Natālijai Kirkiļevičai par dalību karjeras spēles testēšanā!

Materiālu sagatavoja -

pedagogs karjeras konsultants

Skaidrīte Gasperoviča

Karjeras diskusija jauniešiem

Šogad Karjeras nedēļas pasākumos iesaistījās jaunieši no kopumā 70 pilsētu, novadu un pašvaldību apvienību izglītības iestādēm.

Karjeras nedēļas viens no centrālajiem pasākumiem bija diskusija jauniešiem par karjeras izvēles atbalsta resursiem “Uzklausi, padomā un izlem pats!”. Diskusiju jauniešiem tiešsaistē noskatījušies vairāk nekā 4300 interesentu.

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 12.a klases jaunieši kopā ar klases audzinātāju Mariannu Rukmani aktīvi iesaistījās diskusijā. Pēc tās skolēni dalījās savās pārdomās:

- Ir jābalstās uz to, ko vislabāk māku darīt. Neklausies cilvēkos, kas Tevī netic. Jāapvieno aktuālo un patīkamo. (Dana)

- Dari to, ko gribi! Strādā tur, kur Tev patīk! Centies un viss izdosies! (Vladislavs)

- Nekad nevajag stāvēt uz vietas, kad ir problēmas vai krīze. Pasaulē ir daudz cilvēku, kuri var Tev palīdzēt un varbūt mēs varam tos nezināt šobrīd. Patreiz IT industrija ir vispieprasītākā. (Linda)

- Ideja šim projektam ir laba! Ceru ka, kādam tas bija noderīgi. (Evelīna)

- Galvenais – mēģināt! Dari to, kas Tev visvairāk patīk! Hobijs var kļūt par Tavu darbu. (Aleksis)

- Pieredze. Mērķis. Pašattīstība. (Ustins)

Kā liecina jauniešu diskusijas “Uzklausi, padomā un izlem pats!” laikā veiktās tiešsaistes aptaujas rezultāti, galvenās autoritātes karjeras jautājumos jauniešiem ir vecāki, karjeras speciālisti, kā arī vienaudži. Atbildot uz jautājumu, kā padomos, domājot par profesijas izvēli, jaunieši ieklausās, vecākus kā autoritāti norādīja teju 70% respondentu, karjeras speciālistus – 36%, draugus un vienaudžus – 30%, skolotājus – 22%, bet 17,5% respondentu atzina, ka ieklausās arī sociālo tīklos populāru personu jeb influenceru padomos. Kopumā aptaujā piedalījās 760 jaunieši.

Paldies 12.a klases jauniešiem un klases audzinātājai Mariannai Rukmanei par sadarbību ESF projektā “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”.

Jauniešu un vecāku diskusiju ieraksti joprojām pieejami VIAA Facebook kontā facebook.com/TavaiKarjerai/ un Youtube: youtube.com/VIAAlv, kā arī VIAA mājaslapas Karjeras nedēļas sadaļā.

Aplūkot foto var šeit –

https://www.flickr.com/photos/73458727@N06/sets/72157716737352727/

Materiālu sagatavoja –

pedagogs karjeras konsultants

Skaidrīte Gasperoviča

No 26. līdz 30. oktobrim visā Latvijā gan klātienē, gan tiešsaistē norisinās Karjeras nedēļa, kuru jau astoto gadu sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA). Ņemot vērā Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumus valstī, Karjeras nedēļas pasākumi, radošās darbnīcas un diskusijas 2020. gadā galvenokārt notiek attālināti un tiešsaistē. Karjeras nedēļa šogad ir veltīta karjeras lēmuma pieņemšanas procesam, izmantojot profesijas izvēlei pieejamos resursus, ieklausoties skolotāju, karjeras konsultantu, ģimenes locekļu, darba devēju, draugu un sabiedrībā zināmu jauniešu pieredzē.

“Karjeras izvēlē ir iesaistīti daudzi jaunieša dzīvē nozīmīgi cilvēki - skolotāji, karjeras konsultants, ģimenes locekļi, draugi. Šī gada Karjeras nedēļas laikā aicināsim audzēkņus ieklausīties dažādu veiksmīgu profesionāļu pieredzes stāstos un uzzināt par iespējām saņemt atbalstu savas izglītības tālākā ceļa izvēlē,” akcentē VIAA direktore Dita Traidās.

Lai mudinātu jauniešus ieklausīties gan sevī, gan citos un izmantot viņiem plaši pieejamo karjeras atbalstu no skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem, kā arī pieņemt izsvērtu lēmumu par savu karjeru, 2020. gada Karjeras nedēļas sauklis ir “Klau! Sadzirdi savas iespējas”.

Viens no Karjeras nedēļas centrālajiem pasākumiem būs tiešsaistes diskusija skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem 27. oktobrī, kuras laikā moderatora Edija Boša vadībā tās dalībnieki diskutēs par paaudžu atšķirībām un ģimenes lomu karjeras izvēles jautājumos. Savukārt 28. oktobrī moderators Magnuss Eriņš vadīs tiešsaistes pasākumu jauniešiem, kurā piedalīsies arī karjeras eksperti un Latvijā zināmi uzņēmēji. Tajā ar savu pieredzi karjeras izvēlē dalīsies panākumiem bagāti jaunieši, kuru vidū ir pazīstamā volejboliste Tīna Graudiņa, mūziķe Patrisha un kosmosa tehnoloģiju izstrādātājs Roberts Gotvalds.

Karjeras nedēļa nav iedomājama bez tās galvenajiem organizatoriem reģionos – Latvijas pilsētu, novadu un pašvaldību apvienību izglītības iestādēm un Profesionālās izglītības kompetences centriem (PIKC), kuri piešķir pasākumam nacionālu mērogu. Karjeras nedēļas laikā jauniešiem būs iespēja saņemt interesējošo informāciju un atbildes par karjeras izvēles jautājumiem no vietējiem uzņēmumu vadītājiem un karjeras konsultantiem, kā arī virtuāli paviesoties dažādu nozaru uzņēmumos. Karjeras nedēļas pasākumu mērķis ir veicināt atvērtu diskusiju vecāku, skolotāju, darba devēju un audzēkņus starpā, lai tādējādi atvieglotu karjeras izvēles procesu.

Karjeras nedēļas laikā izglītības iestādēs Latvijā notiks arī dažādi citi ar profesijas izvēli saistīti pasākumi, virtuāla saziņa ar uzņēmumu un universitāšu pārstāvjiem, diskusijas, radošās darbnīcas un citas ar profesiju izpēti un iepazīšanu saistītas aktivitātes. Tāpat jauniešiem būs iespēja virtuāli paviesoties dažādās mācību iestādēs, saņemt interesējošo informāciju par studiju iespējām Latvijā un ārvalstīs, izzināt populāru profesiju aizkulises, kā arī saņemt praktisku informāciju par karjeras atbalsta veidiem un instrumentiem savu spēju un interešu izzināšanai. Ņemot vērā Covid-19 ierobežošanas pasākumus un attālināto mācību procesu skolās, liela daļa ar profesiju izzināšanu un karjeras plānošanu saistīto pasākumu notiks tiešsaistē, savukārt daļa tiks realizēti tuvāko mēnešu laikā pēc Karjeras nedēļas noslēgšanās, ņemot vērā epidemiologu rekomendācijas un atbildīgo iestāžu rīkojumus.

Pasākuma aktualitātēm un programmai var sekot līdzi vietnē viaa.gov.lv/karjerasnedela un sociālajos tīklos facebook.com/TavaiKarjerai, twitter/TavaiKarjerai. “Karjeras nedēla” tiek īstenota VIAA īstenota projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. To finansē Eiropas Sociālais fonds un valsts.

Vairāk informācijas

2019./2020.m.g.

Izglītības izstāde „Skola 2020”

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 28.februārī 11. – 12.klašu skolēni devās uz gadskārtēju izglītības izstādi „Skola 2020” Rīgā. Skolēniem bija iespēja iegūt visaptverošu un kvalitatīvu informāciju par izglītības iespējām Latvijā un ārzemēs, uzdot interesējošos jautājumus un saņemt izsmeļošas atbildes no augstskolu, koledžu un tehnikumu studentiem, audzēkņiem un mācību spēkiem. Visi izglītības iestādes pārstāvji bija ļoti laipni un atsaucīgi. Skolēniem bija iespēja izstādē izmēģināt roku dažādās profesijās, piedalīties konkursos un citās aktivitātēs, piemēram, iepazīties ar neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbu: aplūkot operatīvās medicīniskās palīdzības transportlīdzekli, noskaidrot, kādu aprīkojumu izmanto mediķi, kā arī darboties ar manekenu, mācoties veikt atdzīvināšanas pasākumus cilvēka dzīvībai kritiskās situācijās, iejusties karavīra un kuģa stūrmaņa lomā, iegrimt virtuālajā pasaulē.

Skolēnu atsauksmes liecina, ka šis pasākums ir ļoti noderīgs gan tiem jauniešiem, kuri jau izvēlējās, par ko grib kļūt, gan tiem, kuri vēl nezina, ar kādu profesiju vēlētos saistīt savu dzīvi. Izglītības izstādes „Skola 2020” apmeklējums bija ļoti interesants un izzinošs.

Oksana Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

Ēnu diena

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.

Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

Mūsu skolēni no 10.b, 11.a un 12.a klases arī piedalījās Ēnu dienā. Kopā piedalījās 10 skolēni. Divas meitenes no 10.b klases izvēlējās ēnot vietu bērnudārzā „Pīlādzītis”, kur ēnoja šādas profesijas: sporta skolotājs pirmsskolā un pirmsskolas skolotāja palīgs. Viņi kopā ar audzinātājām vadā sporta nodarbības, palīdzēja pieskatīt bērnus pastaigu un pusdienu laikā. Galvenais, kam ēnotāji pievērsa uzmanību – iestādes darbinieku laipnība un atsaucība, vēlme prezentēt savu darba vietu. Uzņemšana bija sirsnīga un atmiņā palienoša.

Trīs meitenes devās uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Latgales RC Krāslavas brigāžu punktu. Ēnotājiem bija iespēja iekāpt operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī, uzdot jautājumus NMP dienesta mediķiem par darba ikdienu un noskaidrot, kādu aprīkojumu izmanto mediķi, lai glābtu cilvēku dzīvības. Ēnotāji bija gatavi daudz nopietnākām aktivitātēm, diemžēl – ierobežojumi, noteikumi, prasības nedaudz sašaurināja gaidāmo iespaidu loku.

Visvairāk skolēni izvēlējās ēnot Daugavpils pārvaldes Valsts robežsardzes nodaļās. Viņi apmeklēja četras vietas: Robežnieku, Kaplavas, Piedrujas robežsardzes nodaļu un Pāternieku I kategorijas robežkontroles punktu. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar dienesta telpām, galvenajiem uzdevumiem, robežsargu dienesta pienākumiem, kā arī apskatīt speciālos un tehniskos līdzekļus, kinologi ar saviem suņiem demonstrēja savu darba ikdienu: dresūras iemaņas, priekšmetu atrašanu.

Ceru, ka dalība Ēnu dienā bija skolēniem noderīga un palīdzēs viņiem nākotnes profesijas izvēlē.

Oksana Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

Jaunieši aicināti apmeklēt Atvērto durvju dienas valsts iestādēs

Šogad valsts pārvaldes iestādes atvērs savas durvis interesentiem trīs dienas – no 1. līdz 3. aprīlim, aicinot skolēnus un jauniešus atklāt un izprast, kā strādā mūsu valsts.

Plašāka informācija par iestāžu norisēm, kā arī pieteikšanās kārtība pieejama pasākuma tīmekļvietnē www.atvertodurvjudiena.lv

Pieejamās iestādes Krāslavā:

v Nodarbinātības valsts aģentūra (Krāslavas nodaļa)

Norises laiks: 02.04. | plkst.09.00-16.00

Pieteikšanās: Iepriekšēja pieteikšanās, sazinoties ar filiāles vadītāju

Kontaktpersona: Ilona Šlapina, filiāles vadītāja, tālr.:65625410 Ilona.Slapina@nva.gov.lv

Pasākuma plānotais saturs: Individuālās karjeras konsultācijas:

· Iepazīšanās ar NVA mājaslapu;

· Iepazīšanās ar testiem CVVP.

v Valsts robežsardzes Robežnieku, Kaplavas, Piedrujas robežapsardzības nodaļas, Pāternieku I kategorijas robežkontroles punkts

Norises laiks: 03.04. | plkst.10.00-13.00

Pieteikšanās: Iepriekš obligāti jāpiesakās, dap.paligs@rs.gov.lv līdz 26.martam.

Tālr. 65403703 mob.tel.28624302

Pasākuma plānotais saturs: Ekskursija – 25 cilvēki, iepazīstināšana ar dienesta telpām, galvenajiem uzdevumiem, robežsargu dienesta pienākumiem, kā arī speciālo līdzekļu, tehnisko līdzekļu, transportlīdzekļu apskate, kinologu un dienesta suņu paraugdemonstrējumi.

v Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (Krāslavas daļa)

Norises laiks: no 1. līdz 3. aprīlim | plkst.09.00-19.00

Pieteikšanās: Vēlams iepriekš pieteikt apmeklējumu, sūtot apmeklētāju sarakstu uz prese@vugd.gov.lv līdz 31. martam.

Kontaktpersona: Dmitrijs Krivenko, 28233341

Pasākuma plānotais saturs: Visas dienas garumā piedāvāsim iepazīties ar depo, ugunsdzēsības transportlīdzekļiem un aprīkojumu. Akcentēsim, ka brīvība iet kopsolī ar pienākumiem. Stāstīsim par ugunsdzēsēju glābēju profesiju, kur pirmajā vietā tiek likts pienākums glābt cilvēku dzīvības.

Papildus interaktīvā veidā izglītosim par drošības jautājumiem – sākot ar rūpēm par ugunsdrošību, beidzot ar pareizu rīcību ārkārtas gadījumā.

Piedāvāsim iespēju piedalīties veiklības un erudīcijas konkursos par ugunsdzēsēju glābēju profesiju un drošības jautājumiem.

v Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta Latgales RC Krāslavas brigāžu punkts

Norises laiks: 02.04. | plkst.10.00-13.00

Pieteikšanās: Iepriekš obligāti jāpiesakās, sazinoties ar kontaktpersonu līdz 25.martam.

Kontaktpersona: Žanna Semjonova, Krāslavas NMP vecākais ārsta palīgs t.: 67337322 mob.t.26582468 lrc.kraslava@nmpd.gov.lv

Pasākuma plānotais saturs: Atvērto durvju dienā NMP dienestā tiks uzņemta tikai viena grupiņa līdz 8 cilvēkiem. Interesentiem būs iespēja iepazīties ar NMP dienestu un mediķu profesiju. Ikviens dalībnieks varēs arī iekāpt operatīvajā medicīniskajā transportlīdzeklī un aplūkot aprīkojumu, kādu izmanto mediķi, lai glābtu cilvēku dzīvības. Aktīvākajiem būs iespēja arī darboties ar manekenu, apgūstot atdzīvināšanas pasākumus cilvēka dzīvībai kritiskās situācijās.

Ekskursija uz RVT

4. februārī 8.c klases skolēni devās mācību ekskursijā uz PIKC RVT Krāslavas teritoriālo struktūrvienību. Viņi iepazinās ar tajā piedāvātajām mācību programmām un iestādes vidi. Pēc ekskursijas skolēni tika uzaicināti uz nodarbību pie tehnikuma psihologa, kur viņi kopā ar to nodarbojās ar meditāciju. Skolēnu atsauksmes liecina, ka viņiem ļoti patika šī nodarbība. Skolēniem bija iespēja pašiem izmēģināt savus spēkus un iemaņas šūšanas, kokapstrādes un metālapstrādes nodarbībās. Meitenes apmeklēja šūšanās klasi, lai iepazītos ar šuvējas profesiju. Kamēr meitenes izšuva salvetes, tikmēr zēni darbojās ar metālu un koku, skolotāju uzraudzībā viņi no metāla izgatavoja cepuri, bet uz koka dēļa tika iegravēts: „8.c klase”.

Ekskursija izdevās lietderīga un vērtīga. Visiem skolēniem ļoti patika ciemošanās tehnikumā. Skolēnu vārdā gribētu teikt: “Lielas paldies!” tehnikuma kolektīvam par atsaucību un sadarbību!

Oksana Korčagina,

pedagogs karjeras konsultants

Piesakies Ēnu dienai 2020.g.12.februārī!

Reģistrējies interneta vietnē: www.enudiena.lv

Izvēle skolēniem jāizdara līdz 7. februārim.

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstams un atzīts Junior Achievement karjeras izglītības pasākums 1.-12.klašu skolēniem, kura mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Ēnu dienas laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4-6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu.

Konsultāciju iespējams saņemt skolas bibliotēkā.

O.Korčagina,

pedagogs karjeras konsultants

Nedaudz par karjeru

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 2020.gada 08.janvārī mūsu skolas 12.klases skolēni tikās ar Jūliju Sakoviču, krāslavieti, kura pašlaik dzīvo un strādā Briselē. Strādā Eiropas Komisijas zinātnes un inovāciju ģenerāldirektorātā. Tikšanās sākumā viešņa pastāstīja par sevi – iegūto izglītību, profesiju, interesēm. Viņas iegūtā profesija Latvijā ir saistīta ar starptautisko ekonomisko sakaru organizēšanu un vadīšanu. Briselē Jūlija turpināja izglītoties biznesa un vadības jomā, vides zinātnē, pilnveidoja franču valodas zināšanas, bet dalība dažādos projektos palīdzēja gūt vērtīgas zināšanas un pieredzi. Sarunas galvenais jautājums: „Kas nepieciešams veiksmīgai karjerai?” Jūlijas atbilde: „Izglītojies, lasi grāmatas, mācies valodas, esi sociāli aktīvs, komunicē! Pilnveidoties un attīstīties var dažādi, iespēju ir ļoti daudz, piemēram, skatoties filmas”. Īsi un kodolīgi! Viss atkarīgs no cilvēka paša – ja ir vēlme, tad būs arī rezultāts. Ir cerība, ka stāsts uzrunāja, iedvesmoja, lika aizdomāties. Paldies Jūlijai! Visiem – veiksmi un izdošanos!

O.Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

„Ražots novadā”

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 2.a klases skolēni piedalījās pasākumā „Ražots novadā”. 30.oktobrī skolēni apmeklēja divas Z/S – „ Akati” un „Guntiņi”. Ekskursijas sākumā mēs devāmies uz Z/S „ Akati”, saimniecība atrodas Robežnieku pagastā. Zemnieku saimniecība nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību, cūkkopību, lopkopību un eksotisko putnu audzēšanu. Skolēniem bija iespēja apskatīt pāvus, fazānus, tītarus, Āfrikas melnos strausus, Austrālijas emu, un citus eksotiskus putnus, kā arī uzzināt vairāk par putnu kopšanu, audzēšanu, pārdošanu.

Saimnieks parādīja skolēniem dažādas putnu olas, izrādījās, ka pašas vērtīgākās ir Āfrikas vistiņu - pērļvistiņu oliņas, tās pārdot 2 eiro gabalā. Aplokā ganījās gan mazas, gan lielas kazas, ēzelis, alpaki. Bērni labprāt dzīvniekus pabaroja ar maizi, baltmaizi, kāpostiem, āboliem un burkāniem. Mēs apskatījām kūti, putnu būrus un darba rīkus, kurus izmanto saimniecībā.

Z/S „Guntiņi” skolēnus sagaidīja viesmīlīgi saimnieki, kas sākumā izrādīja zirgu stalli, rikšotāju šķirnes zirgus, ponijus, zirglietas – ādas aizjūga komplektus, paliktņus zem sedulkas, zirga ausu aizsargus skaņas iedarbības mazināšanai, kājsargus, sacensību divričus, treniņu divričus, kā arī braucēju ekipējumu rikšotāju zirgu sacensību dalībai – aizsargbrilles, ķiveres, iepazīstināja ar zirgu ēdienkarti un kopšanu. Saimniecībā arī audzē 12 šķirņu trušus, tos tur gan priekam, gan gaļai. Daži truši atradās aplokā - brīvajā dabā, bērniem bija iespēja novērot, kā tie zemē izrok dziļas alas un slēpjas tajās. Ekskursijas laikā saimniece pastāstīja mums par dažādām profesijām, kas nepieciešamas saimniecībā, un, ka zināšanas par ražošanu galvenokārt apguvusi pašmācības ceļā.

Pateicamies, ka projekta ietvaros skolēni reālajā dzīvē var iepazīties ar dažādām profesijām, kas nepieciešamas saimniecībā (traktorists, zirgkopis, putnkopis, agronoms, lauksaimniecības uzņēmuma vadītājs). Ekskursijas bija ļoti izzinošas un interesantas, katrs skolēns sev varēja atklāt kaut ko jaunu. Visiem skolēniem ļoti patika šīs ekskursijas!

O.Korčagina,

pedagogs karjeras konsultants

Karjeras nedēļa "Nākotnes profesijas"

No 14. līdz 18.oktobrim 83 Latvijas pilsētās un novados norisinās Karjeras nedēļa, kuru jau septīto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām. Šīgada tēma ir nākotnes profesijas un prasmes, kas būs nepieciešamas nākotnes darba tirgū.

Karjeras nedēļa

14.10. – 18.10.2019.

Krāslavas Varavīksnes vidusskolā notika karjeras nedēļa ar mērķi iepazīstināt skolēnus ar nākotnes profesijām un prasmēm, kas būs nepieciešamas nākotnes darba tirgū. Šī nedēļa skolēniem bija piesātināta ar dažādām aktivitātēm: zīmējumu konkursi, došanās ekskursijās, dalība konferencē, lai uzzinātu vairāk par nākotnes iespējām savā pilsētā un novadā.

1. – 4.klašu skolēni iepazinās ar prezentāciju „Nākotnes profesijas”, pēc tam redzētā un dzirdētā apspriede klases, dabaszinību, sociālo zinību stundās. Skolēni veidoja zīmējumus „Mana nākotnes profesija”, zīmējumu prezentēšana savā klasē. Izstāde klasē: „Klases nākotnes profesijas”. Par savu nākotnes profesiju skolēni izvēlas dažādu profesiju pārstāvjus: policists, ugunsdzēsējs, robežsargs, veterinārārsts, psihologs, dziedātājs, sportists, skolotājs, arhitekts un daudzas citas profesijas.

2.a un 4.b klases skolēni piedalījās zīmējumu konkursā „Nākotnes speciālists - ROBOTS”. Skolēni zīmēja robotus, kas var aizstāt cilvēkus nākotnē. Skolēni zīmēja robotu policistu, ugunsdzēsēju, oficiantu, skolotāju, karavīru. Zīmējumi izrādījās krāsaini un izzinoši. Sākumskolas skolēni vēl rakstīja sacerējumus par savām nākotnes profesijām, sacerējumi izdevās ļoti interesanti.

8.b,c klases skolēni iepazinās ar prezentāciju „Nākotnes profesijas”, pēc tam redzētā un dzirdētā apspriede klases stundā. Skolēni veidoja kolāžu vai zīmējumu par savu nākotnes profesiju, noskaidroja, kādas iemaņas un prasmes ir vajadzīgas, lai cilvēks spētu pilnvērtīgi darboties izvēlētajā jomā, kādām rakstura īpašībām jāpiemīt cilvēkam - nākotnes profesijas pārstāvim. Klases stundā izrunāja, kādus mācību priekšmetus ir nepieciešams apgūt, lai veiksmīgi apgūtu profesiju, darba rezultātu prezentēšana savā klasē. Paldies skolēniem un klases audzinātājiem par sadarbību un viņu veiksmīgu darbu!

10.-12.klašu skolēniem tika organizēta konference „Novads 20/30”. Piedalīties konferencē piekrita Krāslavas novada Attīstības nodaļas vadītāja Ināra Dzalbe un Krāslavas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Viktors Moisejs. Tikšanās mērķis - noskaidrot, kādu profesiju pārstāvji būs vajadzīgi Krāslavas novadā nākotnē un uzzināt par iespējām saņemt stipendiju speciālistu piesaistei piešķiršanu studentiem. Viktors Moisejs pastāstīja skolēniem par nosacījumiem, kārtību stipendijas piešķiršanai studentiem, ka arī par dzīvojamās telpas īri kvalificētiem speciālistiem. Ināra Dzalbe pastāstīja skolēniem par Attīstības nodaļas uzdevumiem. Skolēni uzzināja kādu nozaru profesiju pārstāvji nākotnē mūsu novadā būs vispieprasītākie. Būs nepieciešami speciālisti veselības un sociālajā aprūpē, valsts aizsardzībā, izglītībā, loģistikā, inženierzinātnēs, IT tehnoloģijās, kokapstrādē, uzņēmējdarbībā. Viesi izteica cerību, ka mūsu novads un pilsēta papildināsies ar jauniem speciālistiem, kuri absolvēja Varavīksnes vidusskolu! Paldies Inārai Dzalbei un Viktoram Moisejam par noderīgu, izzinošu stāstu un atsaucību!

Materiālu sagatavoja O.Korčagina,

pedagogs karjeras konsultants

Ekskursija uz VUGD

(20.09.2019.)

2019. gada 20. septembrī 2.a klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Ivetu Putāni un pedagogu karjeras konsultanti Oksanu Korčaginu devās mācību ekskursijā uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Krāslavas daļu, vizītes mērķis bija iepazīties ar ugunsdzēsēju profesiju reālajā dzīvē.

Pie ieejas durvīm mūs sagaidīja glābēju dienesta brigāde, tostarp, mūsu klasesbiedra, Renāta Ozerska tētis - Aleksandrs, kurš jau ilgus gadus strādā par ugunsdzēsēju.

Ugunsdzēsēji iepazīstināja mūs ar drošības noteikumiem, ar glābēju ikdienu, izrādīja darba telpas, demonstrēja, kā dispečeris pieņem zvanus, kā ierakstās sarunas, kā pareizi veidot dialogu zvanīšanas laikā, pastāstīja par viltus zvanu sekām un zvanītāju atbildību, kā arīsniedza atbildes uz skolēnu jautājumiem. Glābēji ļāva mums izmēģināt un pielaikot savu aizsargekipējumu, izrādījās, ka tas ir ļoti smags!

Renāta tētis izrādīja ugunsdzēsēju mašīnā esošos darbarīkus. Skolēniem interesēja daudzi tehnikas jautājumi, kā glābēji griež auto durvis satiksmes negadījumos, ar kādiem instrumentiem atver māju durvis, kā paceļ un aizver lūkas utt.

Vislielāko iespaidu radīja paraugdemonstrējums, kad atskanēja trauksmes signāls, un VUGD glābēji sarosījās, un pagalmā izbrauca liela, jauna mašīna. Mēs redzējām, kā paceļas 35 metrus garās kāpnes, kas paredzētas ugunsgrēku dzēšanaiaugstceltnēs. Pēc tam pacelšanas grozā izmēģinājām, kā darbojas modernizētā datorpults.

Vizītes laikā, mēs uzzinājām, ka, lai kļūtu par ugunsdzēsēju, ir specifiskas un pat stingras prasības – glābējam jābūt ļoti disciplinētam un jāprot strādāt komandā, un, protams, jābūt ļoti labam veselības stāvoklim un teicamai fiziskai sagatavotībai. Savādāk nav iespējams izturēt slodzi, ar kādu ugunsdzēsējiem ikdienā jāsaskaras, piemēram, strādāšanu ugunsgrēka vietā, lielā karstumā un piedūmotā vidē. Tas ir grūts un smags darbs.

Paldies Krāslavas VUGD brigādei par jauko ekskursiju un uzņemšanu!

2.a klases skolēni, kl.audz. I.Putāne

2018./2019.m.g.

Karjeras nedēļa Krāslavas Varavīksnes vidusskolā

Projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros no 08. oktobra līdz 12.oktobrim visa Latvijā notika karjeras nedēļa „Tavs karjeras skrejceļš”. Šī gada Karjeras nedēļas tēma ir karjeras vadības prasmes, kas aicina skolēnus, viņu vecākus, pedagogus iepazīt karjeras vadības prasmes, to lomu karjeras plānošanā, izvēloties skolēnam nākotnes profesiju un izglītības ceļu atbilstoši savām prasmēm, interesēm un iespējām. Visiem skolēniem bija paredzētas dažādas aktivitātes. Tā bija iespēja piedalīties dažādos pasākumos: zīmējumu vai kolāžu konkursos, izpildīt testus, tikties ar dažādu profesiju pārstāvjiem, līdzdarboties radošajās darbnīcās, piedalīties diskusijās, saprast savas nākotnes profesijas izvēles virzienu.

1. – 4. klašu skolēniem bija radoši uzdevumi: 1. – 2.klašu skolēni iepazinās ar vecāku profesijām, intervēja savus vecākus un veidoja kolāžas „Vecāku profesijas”. 3. – 4.klašu skolēni veidoja zīmējumus „Es gribu kļūt par…”. Skolēni zīmēja savu nākotnes profesiju un rakstīja kādas prasmes un iemaņas, rakstura īpašības, kādus mācību priekšmetus nepieciešams apgūt, lai iegūtu šo profesiju. Zīmējumi izrādījās krāsaini un izzinoši. Paldies!

5. klašu skolēni iepazinās ar vecāku profesijām, intervēja savus vecākus un klases stundā organizēja pārrunas par vecāku profesiju pārstāvjiem (kādas prasmes un iemaņas, rakstura īpašības, kādas mācību priekšmeti nepieciešami šai profesijai, kādi darba rīki, darba vide).

6.a,b klašu skolēniem bija iespēja tikties ar robežsardzes pārstāvi. Skolēni iepazinās ar profesiju robežsargs un kinologs. Skolēni uzzināja, kāda izglītība nepieciešama, lai strādāt šajā profesijā, kādas prasmes un rakstura īpašības nepieciešamas. Iepazinās ar viņa darba ikdienu, darba vidi, darba specifiku, saņēma atbildes uz daudziem jautājumiem. Nobeigumā kinologs demonstrēja dresūras iemaņas. Visiem skolēniem ļoti patika šī tikšanās.

Skolēni no 6.a klases piedalījās pasākumā „Mana karjera” Krāslavas pamatskolā.

7. – 8. klašu skolēniem bija paredzētas klases stundas, kuras notika datorklasē. Skolēni pildīja karjeras izvēles testu, izmantoja vietni www.niid.lv, lai labāk apzinātos savas intereses, dotības un vēlmes. Testu pildīšana palīdzēja noskaidrot, kurās profesionālajās jomās skolēnu intereses ir visizteiktākās un kādas izglītības iespējas paveras katrā no tām. Pēc testa pildīšanas notika pārrunas ar skolēniem par iegūto rezultātu.

9.a,b klases skolēni tikās ar Krāslavas KN un vairāku deju kolektīvu vadītāju Valdu Timuli. Cilvēks ar interesantu dzīves stāstu, lielu pieredzi un uzskatiem, atsaucīga, laipna, radoša. Šo sarakstu varētu turpināt… Cilvēka dzīve nesastāv no karjeras vien. Tas ir vesels kopums. Ja stāsti par karjeru, tad sanāk pastāstīt arī par iegūto izglītību, interesēm un hobijiem, draugiem un kolēģiem, par dzīvē pieredzēto. V.Timules stāstījums raisīja pārdomas. Vai tikai mācību priekšmetiem ir jāpievērš uzmanība skolā? Vai ir iespējams savienot nesavienojamo? Vai laika gaitā mainās cilvēka uzskati un principi? Kad iespējams gūt labākus rezultātus – balstoties uz citu pieredzes vai saviem „puniem”? Viedokļi dalās. Lai katrs domā pats, galvenais, lai ar rezultātu cilvēks būtu apmierināts, un V.Timule tam ir spilgts piemērs.

9.c klases skolēni devās mācību ekskursijā uz PIKC RVT Krāslavas teritoriālo struktūrvienību. Viņi iepazinās ar tajā piedāvātajām mācību programmām un iestādes vidi. Skolēniem bija iespēja pašiem izmēģināt savus spēkus un iemaņas šūšanas un metālapstrādes nodarbībās. Ekskursija bija ļoti izzinoša un vērtīga.

10.-12. klašu skolēniem tika organizētas diskusijas „Tavs karjeras ceļš”. Piedalīties diskusijām labprāt piekrita RTU absolvente Velta, jaunā speciāliste, kurai ir zināma darba pieredze. Sākumā Velta pastāstīja par sevi, par iegūto profesiju, par mācību iestādes izvēli, par mācībām, par darba meklēšanas iespējām. Skolēni diskutēja par karjeras plānošanu, par savas karjeras iespējamo virzienu. Ceru, ka šīs diskusijas bija noderīgas skolēniem, lai kādreiz izdarītu pareizu izvēli.

Paldies skolēniem un klases audzinātājiem par viņu darbu! Paldies visiem profesiju pārstāvjiem par atsaucību un sadarbību!

Materiālu sagatavoja pedagogs karjeras konsultants O.Korčagina

Ekskursija uz Z/S „Kurmīši”

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 11. oktobrī 3.b klases skolēni piedalījās pasākumā „Ražots Latvijā”. Mēs devās ekskursijā uz Z/S “Kurmīši” Krāslavas novadā.

Vispirms skolēni apskatīja dobes ar ārstnieciskajiem augiem. “Kurmīšos” audzē vairāk nekā divdesmit augu sugu. Augi aizņem vairāk nekā 20 hektāru zemes. Laukā aug visiem pazīstami augi – kliņģerītes, asinszāle, vērmeles, balderjāņi. Arī tur var redzēt eksotiskus augus – ehinaceju, bergamotu.

Saimniecības īpašnieks Ivars Geiba pastāstīja par katra auga dziedinošajām īpašībām. Arī viņš iepazīstināja ar profesijām, kuras ir nepieciešamas saimniecībā – traktorists, agronoms, biškopis, grāmatvedis, fasētājs.

Skolēni nogaršoja zāļu tējas, medu un ievārījumu, ko audzē un gatavo Z/S “Kurmīši”.

Spilgtākais iespaids – īstās vaska sveces veidošana, kuru katrs varēja paņemt līdzi.

Klases audzinātāja Rita Kamola Pasākuma izmaksas (rēķins) tika segtas no projekta finansējuma

Ciemos pie Maijas Šuļgas

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 12.oktobrī 5.c klases skolēni piedalījās pasākumā „Mans amats – mans balsts”. Skolēni apmeklēja Maijas Šuļgas darbnīcu. Maija Šuļga ir profesionāla rokdarbniece. Viņa veido izstrādājumus dažādās rokdarbu tehnikās. Viņa pastāstīja par savu darbi ikdienā, mēs uzzinājām, kādas prasmes un rakstura īpašības nepieciešamas, lai taptu kvalitatīvi produkti. Bērni iepazinās ar dažādiem mākslas tehnikas veidiem, baltā māla veidojumiem, roku darbu bižutēriju. Māksliniece sniedza meistarklasi gleznošanā. Interesanta bija leļļu izstāde, kuras veidotas un šūtas pašas rokām. Jau no bērnības Maija apguva dažādus amatus. Viņa attīstīja savas prasmes mākslas skolā un mākslas akadēmijā. Jebkurš bērnības hobijs dzīves laikā var kļūt par profesiju.

Mēs ļoti pateicīgi Maijai Šuļgai par pozitīvu un lietderīgu tikšanos.

5.c klašu skolēni un klases audzinātāja V.Sadovska

Pasākuma izmaksas (rēķins) tika segtas no projekta finansējuma.

„Ražots Latvijā”

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 12. oktobrī 3.a klases skolēni piedalījās pasākumā „Ražots Latvijā”. Projekta dalībnieki apmeklēja Z/S “Kurmīši” Krāslavas novadā.

Jau no autobusa bērni pamanīja uzņēmuma celtniecību, kurmīšu figūriņas, krāsainus bišu stropus un dobes ar ārstnieciskajiem un eksotiskajiem augiem.

Saimniecības īpašnieks Ivars Geiba sagaidīja mūs un iepazīstināja ar savu saimniecību. Viņš pastāstīja par katra auga dziedinošajām īpašībām un iepazīstināja ar profesijām, kuras ir nepieciešamas saimniecībā – biškopis, agronoms, ražas savācējs, tehnologs, fasētājs, traktorists, grāmatvedis un citi.

Mēs aplūkojām dobes ar dažādu sugu augiem, noskaidrojām zaļumus, no kuriem gatavo garšīgu tēju. Z/S “Kurmīši” tēju šķirnes ir plaši pazīstamas ne tikai mūsu novadā, bet arī ārzemēs.

Mēs daudz uzzinājām par bitēm. Mums stāstīja par bišu saimēm un bišu produktiem. Interesants stāsts ar krāsainām fotogrāfijām beidzās ar produktu degustāciju.

Kad ekskursijas dalībnieki nogaršoja zāļu tējas un medu, bija organizēta radoša darbnīca. Katrs no mums, savām rokām, veidoja īstās vaska sveces. Šīs sveces mums atgādinās par interesantu ekskursiju uz Z/S “Kurmīši” un tikšanos ar viesmīlīgo saimnieku Ivaru Geibu.

3.a klases audzinātājs Ēriks Zaikovskis

Pasākuma izmaksas (rēķins) tika segtas no projekta finansējuma.

Ekskursija pie kokgriezēja J. Kokina

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 18. oktobrī 1.b un 2.a klašu skolēni piedalījās pasākumā „Mans amats – mans balsts”. Skolēni apmeklēja J.Kokina ģimenes darbnīcu Kombuļu pagastā.

Juris Kokins – kokgriezējs. Daudzus gadus viņš ir iesaistīts amatā, kuram ir nepieciešams talants un fiziska izturība. Viņa rokās koks kļūst par padevīgu materiālu, instrumenti viegli slīd, rezultātā – skaists izstrādājums. Meistara radošai pieredzei ir vairāk nekā 20 gadi.

Jura mājās mēs ieraudzījām īsto kokgriezumu izstādi. Visa ekspozīcija – virtuves piederumi, suvenīri, aksesuāri, dzīvnieku figūriņas, sadzīves priekšmeti, sienu ornamenti, pulksteņi, foto rāmīši – priecē acis ar formu un modeļu daudzveidību, dāvina dabiskā materiāla siltumu.

Jurijs piedāvāja skolēniem meistarklasi, tajā skolēni veidoja koka šķīvi. Viņš arī smalki pastāstīja par trauku izgatavošanas tehniku. Skolēni pirmo reizi bija kokgriezēja lomā. Viņi atzina, ka šim darbam ir nepieciešams liels fizisks spēks.

Jura Kokina meistarklase bērniem ļoti patika. Skolēni atklāja šī amata brīnumaino pasauli. Kokgriezumu veidošana attīsta tās iemaņas, kuras palīdz nākotnē sasniegt augstu profesionālismu daudzās darbības jomās, palīdz sagatavoties profesijām, kur nepieciešamas novērošana, kustību precizitāte, koncentrēšanās, neatlaidība, intuīcija. Šīs īpašības būtu jāuzņemas pilotiem un ārstiem, juristiem un māksliniekiem, autovadītājiem un arhitektiem - profesiju klāsts ir milzīgs!

Klases audzinātājas Natālija Rusova un Daina Strupiša

Pasākuma izmaksas (rēķins) tika segtas no projekta finansējuma

„Zinātkāres diena”

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 18.oktobrī 4.a un 4.a klases skolēni apmeklēja Zinātkāres centru Daugavpilī. Bērniem bija iespēja apmeklēt interaktīvas ekspozīcijas un pašiem izmēģināt dažādas tehnoloģijas un pārbaudīt dabas likumus: mācīties matemātiku lēkājot, redzēt skaņu un zibeni un tt. Pēc tam 4.a klases skolēniem tika piedāvāta tematiskā nodarbība "Zemestrīce". Mēs sadalījāmies sešās grupās. Katrai grupai jābūvē māju no kartona un kociņiem. Pirms darba ZINOO darbiniece pastāstīja par profesijām, kas saistītas ar būvniecību: celtnieks, arhitekts, elektriķis, inženieris un citi. Mūsu kartona mājas pārbaudījām ar "zemestrīces" palīdzību, kas tika modelēta ar speciālo ierīci. 4.b klases skolēni izvēlējās nodarbību „LEGO NXT”. Izmantojot iztēli un konstruēšanas prasmes, skolēni uzzināja, kā pašiem radīt savus robotus, kuri pildīs konkrētas funkcijas.

Visiem skolēniem ļoti patika ZINOO centrā!

4.a klases audzinātāja O.Dalecka


Pasākuma izmaksas (rēķins) tika segtas no projekta finansējuma

Ceptuve „Lāči”

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 29.oktobrī 7.klašu skolēni piedalījās pasākumā „No grauda līdz kukulītim” un 8.a klašu skolēni pasākumā „Ražots Latvijā”. No rītā skolēni pulcējās pie skolas, lai dotos ekskursijā uz ceptuvē “Lāči”.

Ceptuve “Lāči” atrodas Babītes pagastā. Šeit mūs gaidīja lielās maizes ceptuves apskate gida pavadībā, iepazīšanās ar cepēju darbu, darbarīkiem, stāstījums par ceptuves vēsturi un darbību. Mūs iepazināmies ar ražošanas produktiem, kurus ražo SIA „Lāči, tika piedāvāts nodegustēt maizi un cepumus. Ekskursijas noslēgumā mēs piedalījāmies kopīgā kliņģera cepšanas meistarklasē.

Skolēnu atsauksmes:

K. - „Manuprāt, bija vērts doties tik tālā ceļojumā, jo mēs uzzinājām daudz jaunas informācijas par to, kā strādā maizes ceptuvē. Un pats galvenais, mēs iejutāmies cepēja lomā.”

Ņ. - „ Man šī ekskursija iepatikās tāpēc, ka es pirmo reizi biju tik interesantā vietā. Es uzzināju, kā tiek pagatavota maize, tortes, kliņģeri. Arī pats piedalījos cepšanas procesā.”

R. - „Man iepatikās kopā ar klasesbiedriem cept kliņģeri. No mīklas mēs izveidojām burtu „B” un pievienojām klāt marmelādi, rozīnes, pūdercukuru. Kliņģeris sanāca ļoti garšīgs!”

7.b klases audzinātāja A.Lukša

Pasākuma izmaksas (rēķins) tika segtas no projekta finansējuma.

Paldies visiem sadarbības partneriem un klases audzinātājiem par atsaucību un sadarbību!

Pasākumu materiālu apkopošana: pedagogs karjeras konsultants O.Korčagina

Militārā karjera


Patriotu nedēļas ietvaros Zemessardzes 36.kaujas atbalsta bataljons 2018.gada 14.novembrī Krāslavā organizēja patriotu nedēļas sacensības “SAVAS VALSTS PATRIOTS”. Sacensību mērķis ir iepazīstināt jauniešus ar militāro karjeru (Jaunsardzi, Zemessardzi un NBS), kā arī celt jauniešu un iedzīvotāju patriotismu pret savu valsti. Sacensību ietvaros bija iespēja iepazināties ar bruņojuma un ekipējuma izstādē, kuras laikā karavīri sniedz informāciju par dienestu Zemessardzē un NBS.

Sacensībās piedalījās 4 jauniešu komandas no Krāslavas Varavīksnes vidusskolas, no Krāslavas Valsts ģimnāzijas, no Dagdas vidusskolas un Krāslavas jaunsargu vienības. Sacensības iekļauj sevī skriešanu ar šķēršļu pārvarēšanu, orientēšanos, šaušanu ar pneimatiskajām šautenēm, mācību granātas mešanu mērķī, spēka vingrinājumus, darbības ar militāro ekipējumu un bruņojumu, ieroču un militārās tehnikas atpazīšanu. 1.vietu ieguva 11.a klases komanda no Krāslavas Varavīksnes vidusskolas (D.Boželko, A.Večkins, K.Kurica, A.Ņikitina, M.Pastrama, A.Gailišs, Ē.Briks, K.Volkoviča, E.Beinarovičs). Uzvarētāji tika apbalvoti ar kausu un medaļām, kā arī pasniegta dāvaniņa no Zemessardzes 36.kaujas atbalsta bataljona.

Apsveicam mūsu skolēnus ar iegūto 1.vietu!

Pedagogs karjeras konsultants O.Korčagina

Foto: Jurijs Roga

Tikšanās ar Prakse.lv portāla pārstāvi

07.decembrī 10. – 12.klašu skolēniem tika organizēta tikšanās ar Prakse.lv portāla pārstāvi. Tas ir lielākais karjeras un izglītības portāls Baltijā. Portāla mērķis ir sagatavot jauno paaudzi darba tirgum Latvijā, palīdzot izdarīt karjeras, studiju iestādes un darba vietas izvēli, palīdzēt atrast prakses un pirmo darba vietu. Tikšanās laikā skolēni uzzināja kvalitatīvu informāciju par iespējām, kuras sniedz portāls. Pārstāve pastāstīja par reģistrēšanās portālā, par virtuālo praksi. Virtuālā prakse jauniešiem sniedz iespēju iepazīt profesiju un darbu reālos uzņēmumos, iegūt praktisku pieredzi. Viņa iepazīstināja skolēnus ar studiju TOPu (Darba devēji jauniešiem tieši izsaka savu viedokli un norāda, kādās izglītības iestādēs apgūt pieprasītas profesijas). Pārstāve pastāstīja par pasākumu „Atvērto durvju nedēļa uzņēmumos”, kuru rīko portāls. Šis pasākums notiks 2019.gada aprīlī. (08. – 20.04.) Tas ir ekskursijas uz uzņēmumiem ar mērķi iepazīt nākotnes darba devēju un iepazīt izvēlētās profesijas ikdienu. Tikšanās nobeigumā skolēniem bija iespēja uzdot interesējošos jautājumus. Paldies par interesantu un izzinošu tikšanos!


O.Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

AS „Grindeks” aicina skolēnus, kuri interesējas par ķīmiju un farmāciju līdz 21. janvārim pieteikties uzņēmuma rīkotajām „Profesiju dienām”, kas notiks no 13. februāra līdz 13. martam. Šis ir jau desmitais gads kopš uzņēmumā tiek realizēts šāds projekts ar mērķi veicināt jauniešu interesi par ķīmiju un karjeras iespējām farmācijas nozarē.

„Grindeks” aicina 9.-12. klašu skolēnus iepazīt profesijas, kas saistītas ar zāļu ražošanu. Uzņēmums jauniešiem piedāvā pavadīt vienu darba dienu kopā ar izvēlētās jomas speciālistu. Skolēniem būs iespēja iepazīties ar tādām profesijām kā ķīmiķis, ķīmijas tehniķis-analītiķis, ķīmiķis-analītiķis, mikrobiologs, reģistrācijas dokumentācijas izstrādes speciālists, ražošanas farmaceits, farmācijas tehnologs, farmaceitiskās produkcijas ražošanas operators, reaktora operators.

"Profesijas dienu" ietvaros skolēniem būs iespēja piedzīvot praksē farmācijas nozares profesionāļu ikdienu, iejusties izvēlētās profesijas specifikā un saņemt atbildes no nozares speciālistiem uz interesējošiem jautājumiem gan par farmācijas nozari kopumā, gan par darba ikdienu farmācijas uzņēmumā, gan arī par karjeras iespējām. „Grindeks” profesionāļu vadībā skolēni tiks iepazīstināti ar dažādiem uzņēmuma ražošanas iecirkņiem, praktiski darbosies laboratorijās un gūs jaunu pieredzi, kas noderēs savas profesijas un studiju virziena izvēlē.

Lai pieteiktos „Profesiju dienām”, skolēniem jāsūta pieteikums un motivācijas vēstule uz profesiju.dienas@grindeks.lv.

Motivācijas vēstulē obligāti jābūt norādītai skolai un klasei, jābūt norādītam kontakttālrunim un e-pastam, kā arī jāatbild uz jautājumiem – kāpēc Tu vēlies tuvāk iepazīt „Grindeks” un kāpēc Tevi interesē konkrētā profesija?

Karjeras semināri Krāslavā

rojekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 15. janvārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā notika divi karjeras semināri: „Izglītības un darba iespējas medicīnas nozarē” un „Stereotipi un realitāte – karjeras iespējas būvniecības nozarē”. Semināru organizē Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departaments (VIAA IKAD) sadarbībā ar Rīgas Stradiņa Universitāti (RSU), LUP, Stradiņa medicīnas koledžu (LU PSK), Neatliekamās medicīniskas palīdzības dienestu (NMPD), Latvijas Būvniecības nozares arodbiedrību, PIKC Daugavpils Būvniecības tehnikumu un Krāslavas novada Izglītības pārvaldi. Semināri bija organizēti ar mērķi iepazīstināt skolēnus ar medicīnas un būvniecības nozari, tās profesijām un nozares attīstības perspektīvām.

Skolas aktu zālē pulcējas 9. – 12.klašu skolēni no dažādiem pilsētas un novada skolām: Krāslavas, Dagdas, Daugavpils, Ilūkstes, kas interesējas par karjeras iespējam medicīnas nozarē. Skolēniem bija piedāvāta iespēja iepazīties ar izglītības iespējam RSU (Medicīnas un veselības aprūpes izglītība augstskolā), LU PSK pārstāvis pastāstīja kāpēc ir interesanti studēt medicīnas koledžā. Skolēni uzzināja par karjeras iespējām un izaicinājumiem medicīnas nozarē. NMPD pārstāvis pastāstīja par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu - Komandas darbs cīņā par cilvēku dzīvībām! Skolēniem bija piedāvāta praktiskā darbnīca: Situācijas izspēle – palīdzi cietušajam. Skolēni klausījas ar lielu interesi profesiju pārstāvju un studentus.

Skolas foajē pārstāvji no PIKC Daugavpils Būvniecības tehnikumā piedāvā semināra „Stereotipi un realitāte – karjeras iespējas būvniecības nozarē” dalībniekam (8. – 9.klašu skolēni) praktiskās darbnīcas. Skolēniem ļoti patika darboties darbnīcās.

Paldies semināru organizatoriem par iespēju piedalīties šīs pasākumos!


O.Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

Tikšanās ar PIKC Daugavpils Būvniecības tehnikuma (Dagdas filiāle) pārstāvju

26.martā 9.klašu skolēniem tika organizēta tikšanās ar PIKC Daugavpils Būvniecības tehnikuma (Dagdas filiāle) pedagoģi karjeras konsultanti Tatjanu Rukmani. Tikšanās bija organizēta ar mērķi iepazīstināt skolēnus ar izglītības programmām, kuras piedāvā tehnikums, kādas profesijas var apgūt, saprast savas nākotnes profesijas izvēles virzienu. Pedagogs karjeras konsultants iepazīstināja skolēnus ar programmām, kuras īsteno izglītības iestāde: būvdarbi, autotransports, metālapstrāde, ēdināšanas pakalpojumi, par profesijām, ko var iegūt tehnikumā: apdares darbu tehniķis, krāšņu podnieks, būvstrādnieks, automehāniķis, lokmetinātājs, pavārs, konditors. Kā arī pastāstīja par ārpusklases aktivitātēm, kas notiek tehnikumā, par stipendijām audzēkņiem. Viņa uzaicināja skolēnus uz atvērto durvju dienas tehnikumā, kas notiek 3. - 4.aprīlī. Skolēni saņēma atbildes uz viņus interesējušiem jautājumiem.

Paldies Tatjanai par izzinošu tikšanos!

O.Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

Tikšanās ar Daugavpils Universitātes pārstāvjiem

28.martā 11. - 12.klašu skolēniem tika organizēta tikšanās ar Daugavpils Universitātes pārstāvjiem - studentiem. Studenti iepazīstināja skolēnus ar izglītības iespējām DU: ar īstenojamām studiju programmām, uzņemšanas noteikumiem, iestādes vidi, pastāstīja par dažādām aktivitātēm, kas notiek universitātē. Studenti uzaicināja skolēnus apmeklēt atvērto durvju dienas, kas notiks 4.aprīlī. Skolēniem bija iespēja uzdot jautājumus un saņemt izsmeļošas atbildes no DU studentiem.

Paldies viesiem par tikšanos!

O.Korčagina, pedagogs karjeras konsultants


„Informācijas dienas augstākās izglītības iestādēs”


4.aprīlī 11. - 12.klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt pasākumu „Atvērto durvju diena” Daugavpils Universitātē projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. „Informācijas dienas augstākās izglītības iestādēs” pasākuma laikā skolēni apmeklēja izglītības iestādi, lai iegūtu visaptverošu un kvalitatīvu informāciju par izglītības iespējām DU. Skolēniem bija iespēja saņemt informāciju par DU piedāvātajām studiju programmām, uzņemšanas prasībām, iestādes vidi, iepazīties ar studentu dzīvi, piedalīties dažādās atraktīvās aktivitātēs, tikties ar fakultāšu pārstāvjiem, doties ekskursijā pa Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju korpusa laboratorijām. Skolēni saņēma izsmeļošas atbildes no DU pārstāvjiem par interesējošiem jautājumiem.

Pasākuma izmaksas (sabiedriskā transporta biļetes) tika segtas no projekta finansējuma.



O.Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

Izglītības izstāde „Skola 2019”

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 2019.gada 02. martā 9. – 12. klašu skolēni no projekta izmēģinājumskolas Krāslavas Varavīksnes vidusskolas un projektā neiesaistītas Krāslavas Valsts ģimnāzijas devās uz gadskārtēju izglītības izstādi „Skola 2019” Rīgā.

Gadskārtējās izglītības izstādes apmeklējums deva iespēju skolēniem iegūt visaptverošu informāciju par skolēniem aktuālām izglītības iespējām Latvijā un ārzemēs, kā arī uzdot interesējošos jautājumus un saņemt izsmeļošas atbildes no augstskolu, koledžu un tehnikumu pārstāvjiem. Izstādē skolēniem bija iespēja redzēt prezentācijas par mācībām, saņemt individuālo konsultāciju, piedalīties konkursos, sarunās, diskusijās un citās aktivitātēs, pasākumu dalībnieku stendos – “Karavīru ieroču un ekipējuma izstāde” un “Militārās tehnikas izstāde”.

Pasākuma izmaksas (ieejas biļetes un transporta pakalpojums) tika segtas no projekta finansējuma.

Krāslavas novada projekta koordinatore Snežana Petroviča

SAVAS KARJERAS CEĻA GĀJĒJS

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0./16/I/001 "Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros 2019.gada 08.februārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 9.-11. klašu skolēniem notika pasākums “Savas karjeras ceļa gājējs”.

Nodarbības vadīja personīgās izaugsmes trenere Daina Kriviņa, SIA ”DK Projects” īpašniece un vadītāja, metodikas IZSTIEPTAIS LAIKS™ autore, eksperte mērķu sasniegšanā.

Skolēniem bija iespēja uzzināt, kā kļūt par veiksmīga uzņēma darbinieku, kā rakstīt motivācijas vēstuli, kā gatavoties un uzvesties darba intervijas laikā. Ar praktisku uzdevumu palīdzību skolēni mācījās izvirzīt un sasniegt mērķus, kas veicinātu personīgo izaugsmi un attīstītu, izpratni par

turpmāko izglītības un profesijas izvēli.

Pasākuma izdevumi segti no projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” finansējuma.

Paldies par sadarbību 9.-11.klašu audzinātājām, skolēniem un Dainai Kriviņai!

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pedagogs karjeras konsultants Jolanta Pastuhovska

Nacionālai profesionālās meistarības konkurss"SkillsLatvia 2019"

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0./16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 2019.gada 08.maija Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 9. klašu skolēniem Rīgā, Ķīpsalas izstāžu centrā apmeklēja nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursu "SkillsLatvia 2019", kura ietvaros 19 prasmju konkursos savas iemaņas pārbaudija un cīnījās par medaļām 129 dalībnieki - konkursanti no 34 profesionālās izglītības iestādēm.

Konkursanti no visas Latvijas demonstrēja savu meistarību, zināšanas un profesionalitāti tērpu dizainā, datortīklu administrēšanā, friziera darbos, grafikas dizainā, restorānu servisā, ēdienu gatavošanā, mobilajā robotikā, flīzēšanā un citās prasmēs.

Konkursa laikā skolēni, atbilstoši savai interesei, izmantoja iespēju un apmeklēja citas ar izglītību un karjeru saistītas aktivitātes - iepazinās ar dažādām profesijām, piedalījās "Karjeras kafejnīcas" interaktīvajās spēlēs un pārbaudījumos, izmēģināja prasmes "Profesiju parādes" demonstrāciju stendos. Vienlaikus saņēma informāciju par profesionālās izglītības iespējām Latvijā, kā arī profesionālajām prasmēm, ko sagaida potenciālie darba devēji.


Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pedagogs karjeras konsultants Jolanta Pastuhovska

"Lēnīgie Ragaiņi"


Ceļojot pa Latgali, Karjeras attīstības projekta „Ražots Latvijā” ietvaros, mēs (1.b un 2.a klases skolēni) apmeklējām "Ošu mājas" – lielāko vīngliemežu fermu Latvijā, kura atrodas Preiļu novadā.

Mēs iepazināmies ar gliemežu dzīvi, redzējām vietu, kur tos audzē, kā arī noklausījāmies interesanto saimnieka stāstu par šīm neparastajām radībām. Gliemeži tiek audzēti trīs milzīgos voljēros 400 kvadrātmetru platībā. Ekskursijas laikā pa fermu mēs uzzinājām daudz interesanta par šo neparasto molusku. Izrādās, ka gliemežu gaļa praktiski nesatur holesterīnu un kaitīgās taukvielas, bet sastāv no tīrām olbaltumvielām, aminoskābēm un vitamīniem. Pats iecienītākais viņu ēdiens ir nātres, pienenes, gurķi, burkāni, bet vislabāk viņiem garšo kukurūzas milti.

Ja jūs domājat, ka gliemežus ēd tikai francūži, jūs maldāties. Ainis Noviks, fermas saimnieks, piedāvāja mums nogaršot vīngliemežu gaļu, pagatavotu pēc vietējām oriģinālām receptēm, kā arī pastēti. Tāpat arī nogaršojām paštecinātu bērzu sulu. Mūsu personīgā pieredze paradīja, ka gliemežu gaļa ir ne tikai garšīga, bet arī ļoti sātīga.

Ekskursijā pavadītais laiks paskrēja mums nemanot. Brauciens izdevās pamācošs un interesants. Mēs uzzinājām daudz jauna par “lēnīgajiem ragaiņiem”. Šis brauciens uz mums atstāja lielisku iespaidu!


Klases audzinātājas: Natālija Rusova un Daina Strupiša

KAA pasākumi maijā mēnesī

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 1. – 2. klašu skolēni un 6.a klašu skolēni piedalījās pasākumā „Ražots Latvijā”. Pasākumā mērķis - iepazīstināt skolēnus ar ražošanas procesu un tajā nepieciešamajām profesijām, ar ražošanas produktiem, ar darba aprīkojumu, darba specifiku un profesionālajām prasmēm.

16.maijā 1.b, 2.a klašu skolēni apmeklēja „Ošu mājas” – lielāko vīngliemežu fermu Latvijā, kura atrodas Preiļu novadā. Skolēni iepazinās ar gliemežu dzīvi, ir redzējuši vietu, kur tos audzē, kā arī noklausījās interesanto saimnieka stāstu par šīm neparastajām radībām. Gliemeži tiek audzēti trīs milzīgos voljēros 400 kvadrātmetru platībā. Ekskursijas laikā pa fermu skolēni uzzināja daudz interesantu faktu par šo neparasto molusku. Brauciens izdevās izzinošs un interesants.

22.maijā 1.a klašu skolēni devās mācību vizītē pie galdniekiem, uzņēmējiem – brāļiem Vanagiem. Kokapstrāde un mēbeļu ražotne ir pieprasīta mūsu iedzīvotāju vidū. Meistars izrādīja skolēniem galdniecības iekārtas: kokapstrādes darba galdus, ēvelmašīnas, urbšanas un ligzdu iestrādes iekārtas, frēzmašīnas. Skolēnus ieinteresēja skaidu briketētājs, kas veic koksnes, skaidu atkritumu utilizēšanu - brikešu ražošanu. Skolēni uzzināja par drošības noteikumiem darbā ar koksni, pielaikoja aizsargbrilles un trokšņu slāpējošas austiņas, aplūkoja darbnīcā uzstādītās videokameras. Izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas, mazie pirmklasnieki izveidoja un izkrāsoja dekoratīvus žogus, briketes, apstrādāja koka dēlīšus, urba tajos caurumus. Ekskursija bija noderīga, aizraujoša.

28.maijā 6.a klašu skolēni devās ekskursijā pa dzimto Krāslavas novadu. Viņi apmeklēja divas vietas – SIA „Akva Systems” un Z/S „Bagātības”. SIA „Akva Systems” tas ir zivkopības uzņēmums. Ekskursiju vadīja mūsu skolas absolvents Aigars Kučiks. Pabeidzis vidusskolu, viņš ilgi nevarēja izvēlēties - kur turpināt savu izglītību. Un tad viņam paveicās - puisis saņēma piedāvājumu gan mācīties, gan strādāt. Zivkopības fermas īpašnieks, kas nesen nodibinājis savu uzņēmumu Kalniešu pagastā, Saftars Rahimovs piedāvāja Aigaram apgūt zivkopja profesiju. Līdz ar to tagad jaunietis studē Baltkrievijas Valsts lauksaimniecības akadēmijā, kur viņš iegūst specialitāti „rūpnieciskā zivkopība”. Šeit skolēni bija mazliet pārsteigti, ieraugot mūsdienīgu zivkopības fermu. Uzņēmuma mērķis ir storu dzimtas zivju audzēšana, mātīšu pavairošana un melno un balto ikru iegūšana. Mēs apskatījām lielus baseinus ar peldošām zivīm. Mūsu gids Aigars bija laipns un uzmanīgs un atbildēja uz visiem jautājumiem. Viņš parādīja visas telpas un smalki pastāstīja, kādi darbi tiek tajās veikti. Pēc tam skolēni devās uz zemnieku saimniecību „Bagātības” Tur mūs uzņēma viesmīlīga saimniece Olga Birke. Bioloģiskajā zemnieku saimniecībā „Bagātības”, kas atrodas netālu no Baltkrievijas robežas, apsaimnieko 200 hektārus zemes, tajā tiek turētas slaucamās govis un telītes, lai paplašinātu piena ražošanu. Līdzās tradicionālajai piena lopkopībai saimniece Olga ir reģistrējusies kā piena produktu mājražotāja. Daļu piena saimnieki realizē piena kombinātam. Piens tiek pārstrādāts arī garšīgos sieros, biezpienā un krējumā. Vietējā tirgū tiek piedāvāti dažādu veidu sieri – ar ķiplokiem, zaļumiem, ķimenēm, papriku, žāvētiem augļiem, saulespuķu sēkliņām un apceptais siers. Iecienīts ir mājas biezpiens, krējums un svaigs piens. Tehnoloģiskais process ir tradicionāls: sieri tiek vārīti un daļa – apcepti, biezpiens – atsildīts, bet krējums – separēts. Olga stāsta, ka zināšanas par ražošanu galvenokārt apguvusi pašmācības ceļā. Ekskursijas bija ļoti izzinošas un interesantas, katrs skolēns sev varēja atklāt kaut ko jaunu. Visiem skolēniem ļoti patika šīs ekskursijas!


Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 1. – 5. klašu skolēni piedalījās pasākumos „Mans amats – mans balsts” un „Labs amats ir dzīves amats”. Pasākumu mērķis - iepazīstināt skolēnus ar amatnieka darba ikdienu, uzzināt kādas prasmes un rakstura īpašības nepieciešamas, lai taptu kvalitatīvi produkti, kā arī piedalīties praktiskajās nodarbībās, lai iemēģinātu savu roku amatniecības jomā. Skolēni apmeklēja dažādos amatniekos:

23.maijā 1.b, 5.b klašu skolēni, 24.maijā 3.a, 5.a klašu skolēni un 27.maijā 2.a, 5.c klašu skolēni apmeklēja keramiķu Valda un Olgas Pauliņu darbnīcu. Keramiķis Valdis pastāstīja skolēniem par keramiķa profesiju, vienlaikus viņš rādīja bērniem kā veidot vāzes no māla uz podnieka riteņa. Pēc tam skolēni apskatīja cepli un uzzināja par māla izstrādājumu apdedzināšanu. Ekskursijas noslēgumā skolēni piedalījās praktiskajā nodarbībā – keramikas izstrādājumu tapšanas procesā. Vairāki skolēni mēģināja apgūt darbu pie podnieka riteņa. Ekskursija bija ļoti izzinoša un interesanta, katrs skolēns saņēma par piemiņu kādu mala izstrādājumu, kuru viņš izveidoja pats.

24.maijā 1.b un 31.maijā 5.a klašu skolēni devās ekskursijā uz „Amatu istabu”, ciemos pie mākslinieces Maijas Šuļgas. Maija Šuļga ir profesionālā rokdarbniece. Viņa veido izstrādājumus dažādās rokdarbu tehnikās. Viņa pastāstīja par savu darbi ikdienā, mēs uzzinājām, kādas prasmes un rakstura īpašības nepieciešamas, lai taptu kvalitatīvi produkti. Bērni iepazinās ar dažādiem mākslas tehnikas veidiem, skolēniem patika interesanta leļļu izstāde, kuras veidotas un šūtas pašas Maijas rokām. Māksliniece sniedza skolēniem meistarklasi pastkaršu un zīmējumu izgatavošanai. Darbs ar kliķe un matricu palīdzību skolēniem bija par jaunumu. Laiks, kas ir pavadīts mākslinieces darbnīcā, paskrēja nemanot.

23. maijā 1.a, 4.a klašu skolēni un 27.maijā 4.b, 5.b klašu skolēni skolā tikās ar mākslinieku, mūzikas instrumentu meistaru – Aleksandru Maijeru. Aleksandrs Maijers izgatavo skaņu rīkus - stabules, svilpauniekus no kokosrieksta, no valriekstiem, no māla, vargānus, grabuļus, zvanus un zvārguļus arī no dažādiem materiāliem. Skolēni apskatīja tradicionālo, eksotisko un pašdarināto mūzikas instrumentu kolekciju un noklausījās mākslinieka izpildījumā instrumentu skanējumu. Praktiskajā nodarbībā katrs skolēns no niedrēm mācījās izgatavot stabulīti. Meistars pastāstīja par niedrēm, kas aug pie ezeriem, grāvjiem, purviem. Skolēni uzzināja, ka vislabāk niedres ievākt pa ziemu, jo pastāv iespēja - ja tās izmanto zaļas, tās var sačokuroties. Katram skolēnam tika iedota nogriezta niedres kāta daļa, kuru vajadzēja ar garu, tievu kociņu iekšpusē iztīrīt. Tad vienā malā izgrieza nelielu mēlīti, augšā, kur ir starpsiena, iepilināja vasku un aizlīmēja ciet caurumiņu. Aleksandrs pārbaudīja katru niedres daļu, vai iepūšot gaisu iegrieztā mēlīte sāk vibrēt. Kad radās skaņa, tad vajadzēja izdedzināt melodiskos caurumus. Noslēgumā pirmklasnieki paši uzspēlēja melodijas uz pašdarinātām stabulītēm. Pasākums izdevās izzinošs un interesants!


2017./2018.m.g.

Pasākums „Savas karjeras ceļa gājējs”

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” atbalstu 14.decembrī 9. - 12. klašu skolēni piedalījās pasākumā „Savas karjeras ceļa gājējs”, kuru vadīja karjeras konsultants Mārtiņš Geida. Šī pasākuma mērķis nodrošināt skolēniem pašizpēti un karjeras izpētei nepieciešamo zināšanu un prasmju apguvi. 5.,6.stundas laikā notika nodarbības 9.klašu skolēniem. Pēc tam nodarbības notika 10. – 12.klašu skolēniem. Skolēniem tika piedāvātas dažādas aktivitātes, lai palīdzētu izmantot zināšanas par sevi, lai izprastu savas spējas, intereses, prasmes. Karjeras konsultants Mārtiņš Geida piedāvā skolēniem pašprezentācijas prasmju pārbaudi ar karjeras konsultēšanas metodiskā līdzekļa - metamā kauliņa „Padod tālāk” palīdzību. Skolēniem tika radīta izpratne par lēmumu pieņemšanu un to, ka lēmumi katram jāpieņem pašam, protams, ieklausoties apkārtējo padomos. Skolēni uzzināja, ka karjeras vadības prasmju pamats – mērķtiecīga jautājumu uzdošana un atbilžu meklēšana. Aktivitātes „GRIBU, VARU, VAJAG, NEGRIBU, NEVARU, NEVAJAG” laikā skolēni strādāja ar šo vārdiem. Ir svarīgi apzināties, ka cilvēks pats piedalās savas karjeras veidošanā un plānošanā. Divi skolēni no 10. un 12.klases pasākuma izskaņā individuāli pārsprieda ar lektoru jautājumus, kuri viņus interesēja . Skolēni sniedza savu izvērtējumu šai nodarbībai. Viņi atbildēja uz jautājumiem: Kas jums patika šajā nodarbībā, kas nepatika? Kas jums noderēs tālākai karjeras plānošanai? Dažas no skolēnu atsauksmēm: „Es uzzināju, kā kļūt par pārliecinātu nākotnē”. „Nodarbības bija interesantas, bija patīkami klausīties viesī”. „Interesanti bija uzzināt to kā var pārvarēt bailes”. „Dzīvē ir nepieciešama pašpārliecinātība”. „Interesanti stāsti no dzīves”. „Man nepatika provokatīvi jautājumi, lektora pašpārliecinātība par savu viedokli”. „Man nepatika neviennozīmīgi joki”. „Palīdzēja saprast sevi”. „Uzzināju daudz interesanta, vēlos vēl vienu tikšanos (individuāli)”.

Paldies Mārtiņam Geidam par interesantu, noderīgu un izzinošu nodarbību!

AS „Grindeks” rīkotajās „Profesiju dienas”

10. – 12.klašu skolēniem, kuri interesējas par ķīmiju un farmāciju, bija iespēja pieteikties AS „Grindeks” rīkotajām "Profesiju dienām", kas notiks no 7.februāra līdz 7.martam Rīgā. Šis ir jau devītais gads kopš uzņēmumā tiek realizēts šāds projekts ar mērķi veicināt jauniešu interesi par ķīmiju un karjeras iespējām farmācijas nozarē. Uzņēmums jauniešiem piedāvā pavadīt vienu darba dienu kopā ar izvēlētās jomas speciālistu. Skolēniem būs iespēja iepazīties ar tādām profesijām kā ķīmiķis, ķīmijas tehniķis-analītiķis, ķīmiķis-analītiķis, mikrobiologs, reģistrācijas dokumentācijas izstrādes speciālists, ražošanas farmaceits, farmācijas tehnologs, farmaceitiskās produkcijas ražošanas operators, reaktora operators. "Grindeks" aicina skolēnus iepazīt profesijas, kas saistītas ar zāļu ražošanu.

Lai pieteiktos "Profesiju dienām", skolēniem bija nepieciešams nosūtīt pieteikumu un motivācijas vēstuli, jāatbild uz jautājumiem: „Kāpēc Tu vēlies tuvāk iepazīt "Grindeks?"” un „Kāpēc Tevi interesē konkrētā profesija?”

Arī mūsu skolēni interesējās par šo iespēju.10.klases skolēni Aleksejs Karols, Ernests Jančevskis un Marčels Pastrama nosūtīja pieteikumu uzņēmuma „Grindeks” rīkotajām "Profesiju dienām". Diemžēl, tikai Aleksejam Karolam paveicās, viņa kandidatūra ir apstiprināta dalībai šajā projektā. Apsveicam viņu ar šo iespēju! Gaidīsim, kad Aleksejs dalīsies savos iespaidos par pavadīto darba dienu ar speciālistu - ķīmiķi-analītiķi. Izdevumus par sabiedrisko transportu plānots segt no projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” finansējuma.


Pedagogs karjeras konsultants O.Korčagina

Karjeras attīstības atbalsta pasākums

Izglītības izstāde „Skola 2018” Rīgā

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 24.februārī 9. – 12.klašu skolēni no Krāslavas Varavīksnes vidusskolas, Krāslavas Valsts ģimnāzijas un Krāslavas pamatskolas devās uz gadskārtēju izglītības izstādi „Skola 2018” Rīgā. Tas ir izglītības pasākums, kas dod iespēju skolēniem iegūt visaptverošu un kvalitatīvu informāciju par izglītības iespējām Latvijā un ārzemēs, uzdot interesējošos jautājumus un saņemt izsmeļošas atbildes no augstskolu, koledžu un tehnikumu studentiem, audzēkņiem un mācību spēkiem. Skolēniem bija iespēja izstādē izmēģināt roku dažādās profesijās, piedalīties konkursos un citās aktivitātēs, piemēram, iepazīties ar neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbu, iejusties karavīra un kuģa stūrmaņa lomā, iegrimt virtuālajā pasaulē, izbaudīt uz sevis kosmetologa un masiera darbu. Bija ļoti interesanti un izzinoši.

Visu skolēnu vārdā vēlamies pateikties Krāslavas novada domei par sagādāto transportu braucienam uz izstādi „Skola 2018”!

Skolēnu atsauksmes:

Ērika: „Es esmu priecīga, ka apmeklēju šo izstādi. Man ļoti patika, ka mums bija iespēja iejusties savas sapņu profesijas atmosfērā. Visi pārstāvji bija ļoti laipni un atsaucīgi, viņi mums stāstīja par mūs interesējošo profesiju, kā arī piedāvāja mums piedalīties praktiskajās nodarbībās. Piemēram, bija iespēja nogaršot limonādi ar slāpekli, piedalīties dažādos konkursos, parunāt pa radio un izpildīt testu, ar kura palīdzību varēja uzzināt, kuras profesijas tev der. Es domāju, ka šis pasākums ir ļoti noderīgs gan tiem jauniešiem, kuri jau izvēlējās, par ko grib kļūt, gan tiem, kuri vēl nezina, ar kādu profesiju vēlētos saistīt savu dzīvi”.

Dana: „Man ļoti patika izstāde „Skola 2018”. Mēs varējām parunāties ar studentiem, kuri stāstīja par savu dzīvi universitātē, kādi mācību priekšmeti vajadzīgi, lai iestātos universitātē. Es domāju, ka šī izstāde ir ļoti noderīga, ja tu nezini, kur studēt. Nākamajā gadā es arī vēlos braukt uz šo izstādi!”

Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pedagogs karjeras konsultants Oksana Korčagina

Karjeras pasākums „Esi viens no mums! Militārā karjera”

Projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 13.februārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 10. – 12.klašu skolēniem tika organizēts pasākums „Esi viens no mums! Militārā karjera”. Uz pasākumu bija ielūgti arī PIKC RVT Krāslavas teritoriālās struktūrvienības audzēkņi. Pasākums bija organizēts ar mērķi iepazīstināt skolēnus ar militāru karjeru, izglītības iespējām, profesijām un specialitātēm šajā jomā, darba vidi, darba aprīkojumu, darba specifiku, saņemt atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem, apzināt savas spējas, gūt pieredzi, zināt informācijas avotus par karjeras iespējām, paplašināt skolēnu redzesloku, saprast savas nākotnes profesijas izvēles virzienu.

Piedalīties pasākumā labprāt piekrita AŠ MRP RAC Rekrutēšanas un atlases daļas galvenais speciālists seržants Mārtiņš Andže un Jānis Iesalnieks.

Seržants Mārtiņš Andže pastāstīja skolēniem par Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, par to, kas veido bruņotos spēkus: Regulāro spēku vienības ( Mehanizētā kājnieku brigāde, Jūras spēki, Gaisa spēki, Štāba bataljons, Speciālo operāciju pavēlniecība, Militārā policija), Zemessardze un Nacionālo bruņoto spēku rezerve. Kādi ir šo spēku galvenie uzdevumi? Jaunieši uzzināja par profesijām (Kareivis, Instruktors, Virsnieks) un to funkcionālajām jomām. Skolēni saņēma atbildes uz tādiem jautājumiem: „Kā kļūt par karavīru?”; „Kādas pamatprasības tiek izvirzītas kandidātam profesionālajā dienestā?”; „Kāds ir iestāšanās process NBS?”; „Ko nodrošina dienests NBS”.

Viesi pastāstīja par iespējām mācīties Latvijas Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā, par pamatprasībām, lai iestātos NAA, kādas studijas tiek piedāvātas, kādas specialitātes var apgūt, ko nodrošina mācības NAA. Pasākuma laikā seržants Mārtiņš Andže atbildēja uz skolēnu jautājumiem.

Pasākuma nobeigumā skolēniem bija iespēja piedalīties fiziskajās aktivitātēs un pārliecināties par spējām. Pārbaudījumam pieteicās gan zēni, gan meitenes. Vislabāko rezultātu uzrādīja Varavīksnes skolas 11.a klases skolēns Staņislavs Kitoks un RVT audzēkne Alisa Sivko. Visi pārbaudījuma dalībnieki saņēma dāvanas no viesiem.

Paldies AŠ MRP RAC Rekrutēšanas un atlases daļas galvenajam speciālistam Mārtiņam Andžem un Jānim Iesalniekam par interesantu, izzinošu stāstu un atsaucību!

Oksana Korčagina, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pedagogs karjeras konsultants

Pasākums „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās”

20.martā 9.klašu skolēniem un „Mazpulku” pulciņa skolēniem tika organizēts pasākums „Lauksaimniecības un mežsaimniecības nozares popularizēšana vispārizglītojošajās skolās”. Pasākumu vadīja LLKC pārstāvis A.Pavļukevičs. Pasākums bija organizēts ar mērķi rosināt uz dzīvošanu un darbošanos laukos, sniedzot ieskatu par savas zemes izmantošanas iespējām, iespēju strādāt lauksaimniecībā un ar to saistītās jomās, attīstības iespējām un atbalsta programmām, iestādēm, kas palīdz un kas kontrolē, zināt informācijas avotus par karjeras iespējām, paplašināt skolēnu redzesloku, saprast savas nākotnes profesijas izvēles virzienu. Pasākuma nobeigumā skolēni pildīja testu „Vai tu esi uzņēmējs savā sirdī? Vai tevī jau mīt uzņēmējdarbības gars?”.


Paldies A.Pavļukevičam par interesantu un izzinošu tikšanos!

Pedagogs karjeras konsultants O.Korčagina

Seminārs „Karjeras iespējas aizsardzības un iekšlietu jomās”

Projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 22.martā Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 11. – 12.klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt semināru „Karjeras iespējas aizsardzības un iekšlietu jomās” Daugavpilī. Seminārs bija organizēts ar mērķi iepazīstināt skolēnus ar iekšlietu un aizsardzības nozares karjeras iespējām, sniegt informāciju par izglītības iespējām, esošajām profesijām un specialitātēm šajās jomās, darba iespējām, darba vidi, darba aprīkojumu, darba specifiku, saņemt atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem, apzināt savas spējas, gūt pieredzi, zināt informācijas avotus par karjeras iespējām, paplašināt skolēnu redzesloku, saprast savas nākotnes profesijas izvēles virzienu.

Semināru organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departaments sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Valsts robežsardzi, Valsts policiju un Daugavpils pilsētas Izglītības pārvaldi.

Pārstāvji no VUGD, NBS, Valsts robežsardzes un Valsts policijas pastāstīja skolēniem par karjeras iespējām savās nozarēs. Viesi pastāstīja par iespējām mācīties Latvijas Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā, Valsts policijas koledžā, Valsts robežsardzes koledžā un Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā, par pamatprasībām, lai iestātos, kādas studijas tiek piedāvātas, kādas specialitātes var apgūt, ko nodrošina mācības šajās izglītības iestādēs. Skolēni saņēma atbildes uz sev interesējošajiem jautājumiem par šīm izglītības iestādēm. Pārstāvji pastāstīja par profesijām un specialitātēm šajās jomās, darba iespējām, darba vidi, darba aprīkojumu, darba specifiku, darba algu. Skolēniem bija iespēja pielaikot ugunsdzēsēja aizsargājošo kostīmu kopā ar darba rīkiem. Pārstāvji no Valsts robežsardzes – kinologi ar saviem suņiem demonstrēja savu darba ikdienu: dresūras iemaņas, priekšmetu atrašanu.

Paldies visiem pārstāvjiem par interesantu, izzinošu semināru!

Oksana Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

Tikšanās ar RTU Daugavpils filiāles pārstāvi

28.martā 12.klašu skolēniem tika organizēta tikšanās ar Rīgas Tehniskās Universitātes Daugavpils filiāles pārstāvi. Tikšanās laikā skolēni uzzināja kvalitatīvu informāciju par izglītības iespējām RTU: par piedāvātajām studiju programmām, uzņemšanas noteikumiem, iestādes vidi. Skolēniem bija iespēja uzdot interesējošos jautājumus un saņemt izsmeļošas atbildes no RTU pārstāvja.

Oksana Korčagina, Pedagogs karjeras konsultants

Atvērto durvju diena Daugavpils Universitātē

5.aprīlī 11. – 12.klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt pasākumu „Atvērto durvju diena” Daugavpils Universitātē projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Pasākuma laikā skolēni apmeklēja izglītības iestādi, lai iegūtu visaptverošu un kvalitatīvu informāciju par izglītības iespējām DU. Skolēniem bija iespēja saņemt informāciju par DU piedāvātajām studiju programmām, uzņemšanas noteikumiem, iestādes vidi, tikties ar Studentu pašpārvaldi, piedalīties dažādās atraktīvās aktivitātēs un doties aizraujošā ekskursijā pa Dzīvības zinātņu un tehnoloģiju korpusa laboratorijām, kā arī uz Astronomisko observatoriju. Skolēni saņēma izsmeļošas atbildes no DU pārstāvjiem par interesējošiem jautājumiem.


Oksana Korčagina, Pedagogs karjeras konsultants

„SkillsLatvija 2018”

Projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 25.aprīlī 9. – 10.klašu skolēni devās uz „SkillsLatvija 2018”, kas notika „Ķīpsalā”, Rīgā. SkillsLatvia 2018 ir nacionālais jauno profesionāļu meistarības konkurss, kurš Latvijā norisinās otro gadu, un to organizē VIAA. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar vairāk nekā 50 dažādām profesijām un profesionālām prasmēm. Konkursa laikā skolēniem bija iespēja izmēģināt roku dažādās profesijās, piedalīties konkursos un citās aktivitātēs, piemēram, iepazīties ar neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbu, iejusties karavīra, policista, robežsarga lomā, izbaudīt uz sevis kosmetologa, vizāžista, friziera, manikīra un masiera darbu, nogaršot dažādus ēdienus un dzērienus. Skolēni varēja apmeklēt Karjeras kafejnīcu, kur bija iespēja rast atbildes uz dažādiem karjeras plānošanas jautājumiem, uzzināt vairāk par profesionālās izglītības piedāvātajām iespējām, dzirdēt iedvesmojošus pieredzes stāstus no atzītiem darba devējiem un audzēkņiem. Skolēniem ļoti patika „SkillsLatvija 2018” apmeklējums, bija ļoti interesanti un izzinoši.


Zinātkāres dienas Krāslavas Varavīksnes vidusskolā

Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros 21.maijā 1. – 6. klašu skolēni piedalījās pasākumā „Zinātkāres dienas Krāslavas Varavīksnes vidusskolā”. Uz šo pasākumu bija aicināti pārstāvji no Latvijas zinātnes centra ZINOO Daugavpilī. Pasākumā skolēniem tika piedāvātas interaktīvas un izglītojošas nodarbības par mehānikas, aeronautikas, ķīmijas vēsturi un to pamatiem, praktiski darbojoties un reizē uzzinot par profesijām, kas saistītas ar dabas zinātnēm, nepieciešamajām prasmēm, izglītības un karjeras iespējām. Skolēniem ļoti patika praktiskās nodarbības: „Lielās ķīmijas mazie noslēpumi”, „Ūdens raķešu darbnīca”, „Gaisa raķešu darbnīca”, „Eko mašīnu veidošanas nodarbība”. Katra klase izvēlējās priekš sevis vienu no nodarbībām. Pasākums bija ļoti izzinošs un interesants.

Oksana Korčagina, pedagogs karjeras konsultants

Ekskursija uz Aglonas maizes muzeju

22.maijā 1.a un 2.a klases apmeklēja Aglonas maizes muzeju. Muzeja saimniece Vija sagaidīja mūs latgaliešu tautas tērpā un pastāstīja mums, cik tāls ceļš ir no graudiņa līdz smaržīgam maizes klaipam. Muzeja saimniece iepazīstināja bērnus ar profesijām, kuras ir nepieciešamas, lai mūsu maize būtu garšīga un veselīga. Cepējs – cilvēks, kas cep dažādu veidu maizi, gatavo pusfabrikātus konditorijas izstrādājumiem. Mīklas mīcītājs – gatavo no miltiem mīklu, strādā ar mīcīšanas ierīcēm, nosaka, vai ir gatava mīkla. Nepieciešama arī ir formētāja profesija - lai mēs veikalā varētu nopirkt maizes klaipus ierastajā formā. Krāvējs sagatavo maizi piegādei uz veikalu. Iepakotājs ieliek gatavus maizes klaipus iepakojumā un pielīmē etiķeti ar informāciju par produktu. Ilgi pirms maizes rūpnīcas sākas daudzu cilvēku darbs – agronomu, traktoristu, kombainieru, auto vadītāju. Muzejā skolēni iepazinās ar seniem priekšmetiem – lizēm, abrām, spriguļiem u.c.

Muzejā skolēni ne tikai baudīja tikko ceptās maizes smaržu, bet arī gatavoja savu kliņģeri. Skolēni izklāja miltus, apbēra ar kanēli, magonēm, izrotāja ar marcipānu, sapina mīklas bizītes. Katrai klasei sanāca brīnišķīgs kliņģeris. Kamēr kliņģeris cepās, saimniece pastāstīja mums par dažādiem miltu veidiem. Skolēniem bija iespēja apskatīt vārpas, graudus. Skolēni tagad zina, ka no kviešu miltiem cep baltmaizi, bet no rudzu miltiem – rupjmaizi.

Mēs vēl ilgi atcerēsimies laipnu muzeja saimnieci Viju, zāļu tēju un smaržīgu maizi.

1.a un 2.a klases skolēni un viņu klases audzinātāji D. Strupiša un Ē. Zaikovskis

„Latgales kulinārā mantojuma centrs” un Krāslavas novada tūrisma informācijas centrs

Lai paplašinātu savu izpratni par mūsdienīgām un modernām profesijām, kuras no tām ir kļuvušas mazāk pieprasītas, 4.c klases skolēni apmeklēja biedrību „Latgales kulinārā mantojuma centrs” un Krāslavas novada tūrisma informācijas centru. Mēs uzzinājām, kā abu centru darbība ir cieši saistīta. Mēs iepazināmies ar biedrības darbību, uzzinājām par Latgales kulinārā mantojuma tradīcijām, uzzinājām par uzņēmējiem, kas darbojas minētajā tīklā, par prasmēm un iemaņām, kas nepieciešamas, strādājot Latgales kulinārā mantojuma tīklā.

Gide Edīte Lukša ar savu stāstu varēja ne tikai aizvilināt bērnus mūsu pilsētas pagātnē, bet arī savā profesijā. Skolēni uzzināja, cik tāls ceļš ejams, lai iegūtu gides profesiju, kur viņa studēja, kā apguva svešvalodas.

Skolēni apmeklēja Krāslavas Vēstures un mākslas muzeju grāfu Plāteru pils kompleksā. Pirmo reizi bērni uzzināja par dzīvi senos laikos, tā laika darba rīkiem. Bērni atklāja daudz jaunu, sen aizmirstu profesiju: kučieris, kalējs, sulainis, zirgkopis, mucinieks. Uzzināja arī to, kas ir arheologs.

TICa otrajā stāvā bērnus gaidīja dažādu kārumu degustācija, kas bija pagatavoti pēc seno latgaļu receptēm. Pagaršoja ekoloģiski tīru zāļu tēju no zemnieku saimniecības „Kurmīši”, kā arī iepazinās ar uzņēmēja profesiju.

Liels paldies Tatjanai Kozačukai, Edītei Lukšai un Larisai Gribulei par ekskursiju.


4.c klases audzinātāja V. Sadovska

Ciemos pie Valda Pauliņa


Cik tas ir brīnišķīgi – no māliem savām rokām izveidot vāzi, šķīvi vai kādu suvenīru.

Cik tas ir brīnišķīgi – iejusties radītāja lomā, būt par meistaru.

Cik tas ir brīnišķīgi – saprast, ka profesiju var izvēlēties, vienu reizi apmeklējot mākslinieka-keramiķa darbnīcu.

Lūk, tādas jūtas un domas bija pārņēmušas 5.b skolēnu sirdis un prātus.


23. maijā 6.a. skolēni apmeklēja Valda Pauliņa keramikas darbnīcu. V.Pauliņš pastāstīja bērniem par keramiķa profesiju. Vienlaikus viņš parādīja skolēniem kā veidot vāzes no māla uz podnieka riteņa. Pēc tam mūs aicināja apskatīt keramikas krāsns ierīci un pastāstīja par māla produktu apdedzināšanu. Ekskursijas beigās skolēniem bija iespēja piedalīties keramikas izstrādājumu tapšanas procesā. Bērni bija aktīvi, katrs no viņiem izveidoja māla vāzi un citus darinājumus. Pauliņu ģimene palīdzēja skolēniem veidot keramikas izstrādājumus. Vairākas meitenes un zēni mēģināja apgūt darbu pie podnieka riteņa. Ekskursija bija ļoti interesanta, skolēni uzzināja daudz jauna par keramiķa profesiju un par keramikas izstrādājumu veidošanu. Katrs skolēns saņēma par piemiņu kādu māla nieciņu, kuru viņš izveidoja pats.


6.a klases skolēni un klases audzinātāja I.Solima

Ciemos zirgu sētā “Klajumi”

22. - 23. maijā 2.b un 3.a klases skolēni apmeklēja zirgu sētu “Klajumi” Kaplavā. Ekskursijas laikā skolēni uzzināja, ka saimniecībā ir nepieciešami daudzi speciālisti. Viņi noskaidroja, ka pašlaik tur strādā 10 profesiju pārstāvji. Tie ir: zirgkopējs, kalējs, jātnieks, pavārs, kurinātājs, pārvaldnieks, treneris, sētnieks un ekskursiju vadītājs.

Katram bērnam un arī vecākiem bija iespēja jāt ar zirgiem un pabarot tos. Mēs uzzinājām, kā iejūgt zirgu, un apskatījām zirglietas. Mums šis brauciens ilgi paliks atmiņā.


2.b un 3.a klases skolēni un viņu klases audzinātājas R.Kamola un O. Dalecka

Ciemos Mežinieku mājās


25.maijā 3.b klases skolēni apmeklēja Mežinieku mājas Aglonas novadā. Mēs iepazināmies ar saimniecības vēsturi un tagadni. Ekskursijas laikā saimniece pastāstīja mums par dažādām profesijām, kas nepieciešamas saimniecībā, lai organizētu darbu, ka arī redzēja darba rīkus, kurus izmanto saimniecībā. Saimniece pastāstīja skolēniem par darba specifiku un profesionālām prasmēm, kas nepieciešamas, lai būtu konkurentspējīgiem. Ekskursijas noslēgumā mēs paši cepām maizi un vārījām sieru, dzērām garšīgu vietējo ārstniecības augu tēju. Mums bija ļoti interesanti.


3.b klases audzinātāja Ž. Boļšakova

Ekskursija uz SIA „Skrīveru saldumi”


1.jūnijā mūsu 4.a un 4.b skolēni bija ekskursijā uzņēmumā „Skrīveru saldumi”.

Skolēni iepazinās ar fabrikas vēsturi un konfekšu ražošanas tehnoloģisko procesu. SIA „Skrīveru saldumi” ir saldumu ražošanas uzņēmums, kas ražo iecienītās konfektes „Skrīveru Gotiņa”, piena īrisu, putoto īrisu šokolādē, marcipānu šokolādē, kā arī melnās plūmes un aprikozes šokolādē. Ekskursijas laikā skolēni uzzināja par dažādām profesijām, kas nepieciešamas ražotnē, lai organizētu darbu, uzzināja, kura ir pati vērtīgākā un pieprasītākā profesija uzņēmumā. Skolēni iepazinās ar darba vidi, darba aprīkojumu, darba specifiku un profesionālām prasmēm, kas nepieciešamas, lai strādātu šajā uzņēmumā. Uzņēmumā ir izveidota Saldumu darbnīca , kur ekskursantiem tiek dota iespēja iepazīties ar “Gotiņas” tapšanas vēsturi, ietīt pašiem konfektes, kā arī iegādāties svaigus, dabīgus saldumus tieši no ražotnes. Ekskursijas noslēgumā skolēni darbojas saldumu meistardarbnīcā. Pašu gatavotās konfektes tika satītas gaumīgās tūtiņās, kuras mēs atvedam uz mājām. Lai pa īstam iejustos tinēju darba procesā, katram skolēniem izsniedza speciālos priekšautus un cepurītes - arī tos pēc ekskursijas mēs paņēmām līdzi uz mājām. Visi biji ļoti priecīgi un laimīgi. Ekskursija bija interesanta un garšīga!!!


4.klases audzinātājas T. Markušenoka un N. Rusova

Ciemos pie Maijas Šuļgas


Tikšanās ar interesantu cilvēku vienmēr ir interesanti. 23. maijā mēs apmeklējām “Amatu istabu” Krāslavā un iepazināmies ar darbnīcas viesmīlīgo saimnieci Maiju Šuļgu. Viņa pastāstīja par savu darba ikdienu, mēs uzzinājām, kādas prasmes un rakstura īpašības nepieciešamas, lai taptu meistardarbs. Maija ir ļoti radošs cilvēks. Viņa glezno, izgatavo lelles no auduma, strādā par skolotāju Krāslavas Mākslas skolā. Leļļu izgatavošana ir mākslinieces sirds lieta. Mēs uzzinājām, cik daudz darba jāiegulda, lai dzimtu lelle. Ar skolotājas palīdzību mēs paši izgatavojām mazas lelles no diegiem. Pēc nodarbības darbnīcā mēs aplūkojām Maijas Šuļgas brīnišķīgo gleznu izstādi Krāslavas KN.


6.c klases skolēni un klases audzinātāja N.Baženova

30. maijā projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros mēs, 5.a skolēni, devāmies uz Andrupenes lauku sētas muzeju. Tur mūs sagaidīja plaša programma: iepazīšanās ar 20.gadsimta sākuma Latgales lauku sadzīvi un darbošanās dažādās radošajās darbnīcās.

Ekskursijas vadītāja Skaidrīte parādīja mums simtgadīgu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, dažādus darbarīkus un sadzīves priekšmetus. Pašlaik lauku sētā ir apskatāma izstāde „Dzimtās zemes krāsas”. Mēs aplūkojām tautas daiļamata meistara Jāņa Viļuma darbu - klūgu pinumu un koka virpojumu - izstādi. Arī iepazināmies ar Evijas Maļkevičas melnās keramikas izstrādājumiem un apskatījām vietējo audēju austās segas.

Pirmā radošā darbnīca bija sviesta kulšana. Skaidrīte pastāstīja mums, ka, lai pagatavotu sviestu, tiek kults pilnpiena krējums. Šim nolūkam izmanto kuļmucu — īpašu ierīci sviesta kulšanai. Latgaliešu valodā šo kuļmucu sauc par boiku. Sviestu var kult arī citos traukos. Mazos daudzumos sviests tiek kults ar roku, bet rūpniecībā izmanto īpašas iekārtas. Kulšanas laikā ik pa laikam nolej nost šķidrumu — paniņas. Mēs pēc kārtas kūlām sviestu un pēc tam labprāt nogaršojām gan sviestu, gan paniņas.

Otrā radošā darbnīca ”No grauda līdz maizei” bija veltīta maizes cepšanai. Šajā darbnīcā mēs uzzinājām daudz jaunas informācijas par maizes cepšanas tradīcijām. Senāk maizi Latvijā cepa katrā lauku mājā. Galvenā jeb dienišķā maize ir rupjmaize, ko cep no rudzu miltiem. Maizes cepšanai vajadzīga īpaša krāsns un darbarīki: abra, mente, kruķis, lize, abrkasītis un čauksture – līki iesieta slota krāsns izslaucīšanai. Uz kukulīša, to citviet dēvē arī par klaipiņu, ar pirkstiem vai delnas malu iespieda zīmi. Visbiežāk tas bija krusts, slīpais krusts vai svītras. Mēs kopā ar Andrupenes saimniecēm cepām maizi un sapratām, ka tas nav viegls darbs.

Trešā darbnīca bija saistīta ar keramiku. Keramiķis parādīja mums, kā strādāt ar mālu. Mēs paši veidojām svilpauniekus un nelielus podiņus. Māls Latgalē nereti tiek saukts par zeltu, tam ir noteikts pamats, kurš balstās uz vēsturiskiem faktiem. Latgales podniekiem šis dabiskais zemes iezis patiešām bija dārgā metāla vērtībā, jo ļāva uzturēt kuplo saimi. Daudz laika ir pagāj