ESF projekts
“Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs”
Karjeras atbalsta pasākumu plānu Krāslavas Varavīksnes vidusskolā īsteno pedagogs karjeras konsultants - Skaidrīte Gasperoviča.
2019./2020.m.g.
,,Ražots novadā,,
Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
2019.gada 04.novembrī projekta izmēģinājumskolas Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 7b.klases skolēniem tika organizēta mācību ekskursiju uz Z/S "Kurmīši" Krāslavas novadā. Saimnieka I.Geiba vadībā skolēni uzzināja par bioloģiskās zemnieku saimniecības darbību un darba specifiku, ražošanas procesu un produktiem, kurus ražo saimniecībā - ārstniecības augi, zāļu tējas, vaska sveces. Ekskursijas laikā saimnieks pastāstīja skolēniem par dažādām profesijām, kuras nepieciešamas saimniecībā, un profesiju pārstāvjiem (bitenieks, veterinārs, lauka strādnieks), kuri pašlaik strādā saimniecībā. Protams arī tika jautāts un stāstīts par nepieciešamajām prasmēm, kādam jābūt profesijas pārstāvim, par apguves un karjeras iespējām. Tika demonstrēti darba rīki, kurus izmanto saimniecībā.
Ekskursijas noslēgumā īpašnieka vadība skolēni apmeklēja saimniecības bišu vaska šūnu ražotni, kura apkalpo visas Latvijas biteniekus. Bišu vaska sveču izgatavošanas darbnīcā katrs skolēns izmēģināja savus spēkus un iemaņas praktiskajā nodarbībā - vaska sveču veidošanā. Šeit smaržoja ne tikai pēc vaska, bet arī pēc kaltētiem augiem, jo te glabājas arī slavenās „Kurmīšu” tējas.
Pasākuma izdevumi par nodarbību segti no projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” finansējuma.
Pedagogs karjeras konsultants Jolanta Pastuhovska
„Iedvesmas stunda” - karjeras izvēles ceļš
Pasākums notika projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
2019.gada 22.nobembrī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 4.a klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Ē.Zaikovski devās mācību ekskursijā uz autoservisu - pilsētas uzņēmumu DJM Auto,IK. Servisa īpašnieka S.Begarova vadībā skolēni uzzināja kādi drošības tehnikas un uzvedības noteikumi jāievēro, strādājot autoservisa un iepazina tā darba vidi, uzzināja par darba specifiku un tās ikdienu. Īpašnieks demonstrēja darba aprīkojumu un stāstīja par profesiju automehāniķis. Tad sekoja meistarklase un praktiskā nodarbība. Pēc izvēles skolēni mēģināja veikt rezerves daļu pasūtīšanu vai veikt riepu montāžu un balansēšanu. Skolēnu atsauksmes bija pozitīvas – bija interesanti un viss patika.
Izdevumi par nodarbību tika segti no projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” finansējuma.
Materiālu sagatavoja pedagogs karjeras konsultants
Karjeras nedēļa 2019
Krāslavas Varavīksnes vidusskolā N.Rancāna ielā 4.
No 14. līdz 18. oktobrim 83 Latvijas pilsētās un novados norisinājās Karjeras nedēļa, kuru jau septīto gadu organizē Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām. Šī gada tēma bija nākotnes profesijas un prasmes, kas būs nepieciešamas nākotnes darba tirgū.
Karjeras nedēļas (14. – 18. oktobris) laikā skolēni iepazinās ar informāciju par nākotnes profesijām, pārrunāja redzēto un dzirdēto. Pēc tās skolēni veidoja kolāžu par savu nākotnes profesiju un noskaidroja, kādas iemaņas un prasmes ir vajadzīgas, lai viņš spētu pilnvērtīgi strādāt izvēlētajā jomā, kādām rakstura īpašībām jāpiemīt cilvēkam - nākotnes profesijas pārstāvim. Klases stundā skolēni pārrunāja, kādus mācību priekšmetus ir nepieciešams apgūt, lai veiksmīgi apgūtu profesiju un strādātu tajā. Pēc kolāžu sagatavošanas, pēdējā Karjeras nedēļas noslēguma dienā, skolēni prezentēja savu veikumu.
4.a klase bija iespēja iepazīties ar manikīra speciālisti Natāliju Blaževiču, ar tekstilizstrādājumu mākslinieci dizaineri Svetlanu Pitrāni un 9.a klases skolēni tikās ar Krāslavas novada Tūrisma informācijas centra tūrisma specialisti Editi Lukšu.
Sagatavotājs: pedagogs karjieras konsultants Jolanta Pastuhovska
Tikšanās ar mākslinieci Svetlanu Pitrāni
2019.gada 28.novembrī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 4.a un 7.b. klases skolēni „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta ietvaros iepazīstinājās ar dizainieri un mākslinieci Svetlanu Pitrāni.
Šī jauna un aktīva sieviete ir māksliniece, dizainiere, kura tamborē dažādus interjera apērbus, rotājumus, rotaļlietas, veido interjera priekšmetus, sienas dekorus ar vārdiem, piedāvā telpu dekorēšanu pasākumiem. Viņas vispārdarinājumus var iegādāties Krāslavas novada TIC, ka arī individuāli pēc pasūtījuma. Māksliniece pastāstīja bērniem, ka vairākus gadus dzīvoja un strādāja Īrijā, kur arī viņa pirmoreiz pielietoja savas rokdarbnieces talantu. Svetlana turpināja attīstīt savas rokdarbu prasmes, sagatavojot dāvanas draugiem un paziņām. Pirms trim gadiem Svetlana veiksmīgi piedalījās projektā „Bērnu rotaļlietu aksesuāru un istabu dekoru izgatavošana”, sākās viņas profesionālā karjera. Svetlana saņema pašvaldības finansējumu, līdz ar ko nopirka šūjmašīnu, datoru, printeri, audumus un citus materiālus. Sākumā viņa strādāja mājās, kas bija diezgan neērti, jo apkārt bija diegi, audumu gabali, dekoratīvās lentītes. Svetlanas tētis nolēma, ka meitai ir nepieciešama darbnīca. Vecāki piedāvāja Svetlanai bēniņu telpas mākslinieciskai darbībai. Tā Svetlanai radās pirmā darbnīca. Pakāpeniski Svetlanas darbi kļuva populāri. Pašlaik ir pasūtījumi ne tikai no Latvijas, bet arī no Īrijas, Somijas un Dānijas. Svetlanas darbus var iegādāties Krāslavas TIC, ka arī veikalos „Micras” un „Spice”.
Svetlana paziņoja, ka nevar iedomāties dzīvi bez rokdarbiem. Galvenokārt viņa izgatavo bērnu apģērbus pēc pasūtījuma, dekora detaļas, istabu rotājumus. Svetlana pateicās māksliniecei Maijai Šuļgai, kura ieviesa nozīmīgu ieguldījumu Svetlanas darbnīcas izveides procesā. Arī mēklsiniece izsaka pateicību Jutai Bubinai – Krāslavas domes projektu koordinatorei. Tieši Juta palīdzēja Svetlanai izveidot jauno māmiņu rokdarbu projektu.Neskatoties uz to, ka projekts nebija veiksmīgs, Svetlana guva jaunu pieredzi šajā darbā, kas palīdzēja nākotnē spērt pirmos soļus projektu izveidē. Svetlana pastāstīja skolēniem, kur var mācīties, ja gribi kļūt par tekstila mākslinieku: Rēzeknes mākslas un dizaina vidusskolā, Baltijas Straptautiskajā akadēmijā. Tomēr diploma vien nepietiek, lai sāktu darbu šajā jomā. Māksliniekam ir nepieciešams iedvēsmojums, atbalsts, skaidri mērķi. Svetlanas iedvēsmojuma avots ir viņas ģimene, īpasi bērni. Pašlaik māksliniece nodarbojas ar bērnu poliklīnikas rotāšanu. Gaidot rindā pie ārsta, bērni gārlaikojas. Māksliniece nolēma gaitenī novietot rotaļlietas un attīstošās spēles bērniem, lai tie varētu lietderīgi un ar prieku pavadīt laiku.
Svetlana uzskata, ka pašlaik Krāslavā ir ideālā dzīvesvieta bērniem, jo šeit ir svaigais gaiss, droša vide, neliela pilsēta, labs aprīkojums skolās. Viņa ir laimīga, ka atgriezās Latvijā. Tas ir labs paraugs tam, ka svarīgākais ir cilvēka vēlme strādāt, centīgums un mērķtiecība. Bērni uzzināja, ka arī Krāslavā ir iespējas nodarboties ar mākslu, rakstīt projektus un izpausties radoši.
Materiālu sagatavoja Jolanta Pastuhovska pedagogs karjeras konsultants.
Izbraukums uz Patarnieku robežapsardzības nodaļu
Šajā rudenī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas piekto klašu audzēkņi skolotājas Jolantas Pastuhovskas pavadījumā aizbrauca ekskursijā uz Patarniekiem. Skolēniem tika piedāvāta iespēja karjeras atbalsta projekta ietvaros apmeklēt robežaizsardzības nodaļu.
Robežsardzes nodaļas darbinieki sāka ar Latvijas robežsardzes vēsturi. Skolēni uzzināja, ka Latvijas robežsardze tika dibināta 1919.gada 15.novembrī. Par Robežsargu brigādes komandieri iecēla pulkvedi Ludvigu Bolšteinu. Tomēr 1940.gada 10.oktobrī Latvijas Republikas Robežsargu brigāde tika likvidēta. To atjaunoja tikai 1991.gada 13.decembrī. 1997.gada 7.janvārī Robežapsardzības spēki pāriet Iekšlietu ministrijas pakļautībā. Tās personālsastāvs tiek pieņemts dienestā Iekšlietu ministrijā.
Robežsargi pastāstīja Varavīksnes vidusskolas audzēkņiem par sava darba pienākumiem. Bērni uzzināja, ka robežsardze ir iekšlietu ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde. Robežsardze ir bruņota, un tās funkcijas ir valsts robežas neaizskaramības nodrošināšana un nelegālās migrācijas novēršana. Valsts robežsardzes darbība tiek organizēta, ievērojot likumību, humānismu, ka arī cilvēka tiesības, atklātumu, vienvadību un balstās uz iedzīvotāju palīdzību. Robežsardzes darbā palīdz arī dzīvnieki – speciāli apmācīti suņi, kuri spēj saost aizliegtās preces, ko cilvēki mēģina transportēt pāri robežai. Robežsardzes nodaļas darbinieki demonstrēja skolēniem savu ikdienas darbu – robežas aizsardzību. Viņi pastāstīja, ko drīkst transportēt pāri robežai un kā to darīt pareizi saskaņā ar likumu. Parādīja kā strādā kinologi, kāmdēļ tas ir nepieciešams robežsardzes darbā. Robežaizsardzības darbā ir savas nianses. To, ko nespēj ieraudzīt vai saost cilvēks, spēj – suņi. Tie palīdz veikt meklējumus, dažreiz pat riskējot ar savu dzīvību. Paskaidroja kā pareizi transportēt dzīvniekus pāri Latvijas robežai, kādi saistošie dokumenti ir nepieciešami. Skolēni uzzināja, ka pašlaik ir labas iespējas kļūt par robežsargiem, kur var mācīties un kādas darba vakances ir Latvijā. Par robežsargu var kļūt gan vīrietis, gan sieviete. Ir nepieciešama tikai vēlme, laba fiziskā sagatavotība un valodu zināšanas, kas ir ļoti svarīgas robežsargu darbā. Daudzi Varavīksnes vidusskolas audzēkņi apmeklē jaunsargu un robežsargu pulciņus, tāpēc tiem bija interesanti un lietderīgi uzzināt par robežsargu darbu, pienākumiem un iespējam strādāt par labu atalgojumu arī Latvijā. Tā ir iespēja sargāt savu zemi, cienīt savu tautu, sagalabāt savas valsts robežās mieru un drošību.
Materiālu sagatavoja Jolanta Pastuhovska pedagogs karjeras konsultants.
Satikšanās ar Natāliju Blaževiču, jeb skaistuma noslēpumi
26.novembrī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 4.a un 9.b klases skolēni „Karjeras atbalsta vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta ietvaros iepazīstinājās ar Natāliju Blaževiču – manikīra meistari, vizāžisti, stilisti un kosmetologu.
Natālija pastāstīja skolēniem kā sievietei pareizi rūpēties par sevi, kā saudzēt savu ādu, nagus, seju. Natālija parādīja skolēniem manikīra meistarklasi. Pastāstīja, ka viņa nodarbojas ne tikai ar nagu rotāšanu un kopšanu, bet arī sagatavo līgavas kāzām. Natālija paziņoja, ka ir vairāki grima veidi: dienas, vakara, līgavas, ka arī līgavaiņa grims. Viņa sniedza informāciju, ka pašam izdarīt skaistu manikīru svētkiem, kādu kosmētiku izvēlēties. Parādīja skaistumkopšanas salona instrumentus un pastāstīja kā tos lietot. Katram meistaram ir sava darba specifika, taču svarīgākais šajā darbā ir veiksmīgas komunikācijas prasmes. Galvenais ir saprast klientu vēlmes, iemācīties pielāgoties, uzklausīt. Ļoti patīkami redzēt, ka klients ir pilnīgi apmierināts un iziet no salona ar smaidu un labu garastāvokli.
Natālija prezentēja darba iespējas Krāslavā, apliecināja, ka galvenais ir vēlme strādāt un attīstīt savas prasmes. Akcentēja, ka darba vietā ir ļoti svarīgi saglabāt laipnību, runas kultūru, attieksmi pret savu darbu. Izdarīt labu manikīru arī ir māksla, kurā var izpausties individuāli, attīstīt iztēli un pielietot savas radošās spējas.
Iepazīstināt skolēnus ar skaistumkopšanas salona darba specifiku, instrumentiem, darba procesu un tajā nepieciešamajām profesionālajām prasmēm, rakstura īpatnībām darbā ar klientu, karjeras iespējām skaistumkopšanas jomā. Natālija Blaževiča pastāstīja Varavīksnes vidusskolas 4.a un 9.b klases skolēniem par skaistumkopšanas salona darba specifiku, instrumentiem un profesionālajām prasmēm. Sniedza informāciju par rakstura īpatnībām darbā ar klientu, mērķiem un uzdevumiem. Parādīja 4.a un 9.b klases skolēniem manikīra meistarklasi. Sniedza informāciju par karjeras iespējām Krāslavā.
Materiālu sagatavoja Jolanta Pastuhovska pedagogs karjeras konsultants.