Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes izglītojošais pasākums Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietā.Tika pastāstīts par mācībām Valsts robežsardzes koledžā.Skolēni iepazina kinologa darba specifiku un notika kinologu ar dienesta suņiem paraugdemonstrējumi. Paldies par aizraujošu pasākumu!
Šajā mācību gadā mūsu pulciņa dalībnieki, Krāslavas Varavīksnes programmas īstenošanas vietā Robežniekos, aktīvi piedalījās XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas projektā “StaroJums”.
3. aprīlī Krāslavas Bērnu un jauniešu centrā notika 1. kārtas noslēguma pasākums projekta “StaroJums” ietvaros. Mūsu pulciņa dalībnieki piedalījās trīs aktivitātēs.
Vides objektiem piedāvājām divus ziedus aušanas tehnikā ar nosaukumu “Cik skaista ir pasaule!” Ikdienas steigā mēs bieži nepamanām, kas notiek mums apkārt. Ejot pa pļavu, zem soļa salūzt niecīgs ziediņš, un mēs pat neiedomājamies par tā trauslo skaistumu. Aicinām ikvienu apstāties, paraudzīties apkārt un novērtēt pasaules brīnumaino skaistumu.
Savā radošajā darbnīcā “Pienenes pārvērtības” veidojām pienenes papīra plastikā. Pavasaris ir klāt, un drīz visas pļavas mirdzēs zeltainā pieneņu krāšņumā! Mūsu radošajā darbnīcā vēlamies iedzīvināt šo skaistumu, veidojot pienenes. Lai katram skolēnam, kas piedalījās mūsu darbnīcā, paliek par piemiņu maza saulīte — dzeltena pienenīte, kas ne tikai saglabā pavasara sajūtu, bet arī iedvesmo radošumam un priekam!
Vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbus veidojām visdažādākajās tehnikās — gleznojām, zīmējām, kā arī izmantojām dabas materiālus — salmus. Taisījām no salmiem Latvijas etnogrāfiskos rakstus. Par kopdarbu “Dažādo rakstu kopums” mēs saņēmām 1. pakāpes diplomu.
Visi mūsu darbi tika novērtēti ar 1., 2. un 3. pakāpes diplomiem, kā arī ar nozīmīgām dāvanām.
Mūsu pulciņa dalībnieki ar lielu prieku gaida piedalīšanos 2. kārtā projekta “StaroJums” ietvaros, kas notiks 30. aprīlī Rēzeknē.
Liels prieks par mūsu sasniegumiem un lai arī turpmāk mums veicas!
Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietas vizuālās mākslas pulciņa skolotāja Ērika Urbanoviča
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietā Putnu dienas aktivitātes notika arī sporta stundās.Vienlaicīgi tika pārbaudīta gan skolēnu veiklība,ātrums un zināšanas: salikt pareizi putnu attēlus un nosaukt tos.
Sporta skolotāja Katrīna Tračuma. Autores foto
Šodien Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietā mācību saturā viss par un ap putniem.Tika lasītas tautasdziesmas par putniem,zīmēti un meistaroti putni.Skolas logos salidoja skaistie,pavasarīgie putni.No attālākajiem skolas gaiteņa stūriem čivināja putni un skolēniem tos bija jāatpazīst.Putni ir salidojuši mūsu skolā un mūsu ciematā.Tas nozīmē,ka pavasaris ir klāt.
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietā šodien garajos starpbrīžos kūsāja rosība. Lielie un mazie skolēni gribēja parūpēties par mājām putniem. Ķopā ar prasmīgo skolas saimnieku Mihailu Pleiko-Ižiku tapa 9 putnu būrīši. Paldies par atsaucību skolēnu vecākiem!
Šī gada 28.martā Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietas Robežniekos 6.c un 7.c klašu skolēni apmeklēja Latgales vēstniecības GORS piedāvāto programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mācību ekskursiju un apskatīja dzīvi aizkulisēs, kā arī noskatījās animācijas filmu “Straume”, kas atstāja īpašu iespaidu.
Bija arī iespēja apmeklēt mūzikas instrumentu kolekcijas izstādi “Pieskāriens”, kura tika veidota tā, lai katrs varētu to ne tikai apskatīt, bet arī sadzirdēt un sajust. Katrs mūzikas instruments stāstīja savu unikālo stāstu, ļaujot iejusties dažādu laikmetu noskaņās.
Šajā ekskursijā skolēni guva iedvesmojošu pieredzi. Pateicamies pašvaldībai un programmas „Latvijas skolas soma" organizatoriem par doto iespēju, jo, bez šaubām, katrs skolēns paplašināja redzesloku un bagātināja savu kultūras pieredzi.
Ruta Gutovska, 7.c klases audzinātāja
Ērikas Urbanovičas foto
27.martā Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietas skolēni piedalījās Aleksandrovas pamatskolā sacensībās, kuru nosaukums ir Boccia. Šo sacensību mērķis ir popularizēt Boccia spēli starp bērniem un jauniešiem ar speciālām vajadzībām. Mēs šāda veida sacensībās piedalījamies pirmo reizi. Skolēni ieguva pieredzi, saņēma pateicību par piedalīšanos un saldo balvu.
Boccia ir specifiska sporta spēle, kas ir ļoti populāra Itālijā un kura ir interesanta ikvienam. Daudz to spēlē cilvēki ar ļoti ierobežotām kustību iespējām, kuriem neviens cits sporta veids nav pieejams. Boccia ir iekļauta arī paraolimpisko spēļu programmā. Boccia tiek spēlēts sēdus, un katra sportista ekipējuma ietilpst un krāsas ādas bumbas. Spēles mērķis ir izmest savas krāsas bumbas vistuvāk (baltajai) mērķbumbai . Tas indivīds vai komanda, kura bumbas atrodas vistuvāk mērķbumbai, uzvar. Bumbiņas var pārvietot ar rokam, kājām vai izmantojot speciāli tam paredzētu rampu.
Sporta skolotāja Katrīne Tračuma
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietā rībēja un skanēja ,jo notika Meteņdiena. Meteņi ir pēdējā diena, kurā ļaudis maskējās un gāja ķekatās. Skolēni mājās sagatavoja maskas un kopā ar dziesmām un trokšņiem apciemoja blakus skolai esošos māju saimniekus.
Pēc tām svētki turpinājās uz skolas stadiona, kur visi bērni piedalījās dažādos konkursos. Diemžēl ar sniegu mums nepaveicās ,tādēļ nevarējām vizināties ar īstām ragavām, bet izmantojām tās kā rekvizītu.
Pēc kopīgām aktivitātēm skolā visus gaidīja silta tēja ar pankūkām un saldumiem.
Skolotājas Ruta Andrukoviča un Katrīne Tračuma
Autoru foto
Februāris mūs iepriecināja ar necerēti skaistu ziemu. Šajā laika posmā tika izdzīvots baltais skaistums un, protams, bērnu prieki: šļūkšana no kalna, eņģeļu veidošana, sniega tīrīšana un zīmēšana uz sniega. Šīs nedēļas ziemas aukstumu mēs izmantojām āra eksperimentiem: krāsojām ūdeni, lējām to tukšajos trauciņos, izmantojām dažādus nelielus dabas elementus (čiekurus, ozolzīles, apelsīna mizas, mežrozīšu ogas, kaltētus ziedus un zariņus, kurus var iesaldēt) un atstājām uz nakti ārā kamēr ūdens pilnībā sasalst. Tas bija laiks izbaudīt visus ziemas priekus, tai skaitā īstenot interesantas mācības āra nodarbībās. Mēs piedalījāmies āra aktivitātēs, kurās varēja aktīvi līdzdarboties: pētot sniega segas biezumu, sarmas, sniega un ledus īpašības, analizējot tās, veidojot savus secinājumus. Veidojām ledus dekorus un ”ledus krelles”, ar kurām izrotājam kādu pie skolas augošu mežrozīšu krūmu. Kopīgi izspriedām ka esošie āra laikapstākļi ir piemēroti ledus iegūšanai.
Mācoties un pētot dabu bērnu acis mirdzēja priekā!
Pirmsskolas skolotāja Ināra Šemele.
Valentīndiena nav tikai svētki, kuri asociējas ar rozā vai sarkanu krāsu un mīlestību. Tā arī ir iespēja katram skolēnam atgādināt par draudzības nozīmi un sirsnības spēku ikdienā.
Arī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošas vietas aktu zālē notika Valentīndienas pēcpusdiena, kuras laikā tika novadīti daudzveidīgi konkursi un noskaidroti Valentīndienas uzvarētāji. Visiem klātesošajiem šis pasākums sniedza pozitīvas emocijas, radot siltu un draudzīgu atmosfēru!
Viens no aizraujošākajiem 14.februāra notikumiem bija Valentīndienas pasts. Skolēni jau iepriekš varēja rakstīt kartītes un vēstules saviem draugiem, skolotājiem vai slepenajām simpātijām. Skolēni arī aktīvi iesaistījās telpu rotāšanā – kopīgi tika izgatavoti dekori un plakāti.
Paldies visiem, kas piedalījās Valentīndienas pasākumā un ar savu klātbūtni radīja jauku svētku gaisotni!
Skolēnu pašpārvaldes konsultante Ilona Beitāne-Špaka.
Maijas Šemeles foto
2025. gada 28. janvārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolā ar realizāciju vietu Robežniekos 5. – 9. klašu izglītojamajiem notika matemātikas pasākums “Sadarbojies un līdzdarbojies”. Pasākuma ietvaros tika piedāvātas dažādas aktivitātes:
1. “Sameklē pēc kārtas” – sameklēt visus skaitļus no 1 līdz 50 pēc kārtas;
2. “Terminoloģija” – ierakstīt pretī katram burtam matemātisko jēdzienu;
3. “Sērkociņi” – pārcelt 1 sērkociņu tā, lai sanāk patiesa vienādība;
4. “Viktorīna par Latviju” – atbildēt uz dažādiem jautājumiem par Latviju skaitļos;
5. “Burtu tīkls” – atrast vārdus, kas saistīti ar matemātiku;
6. “Kurš ir ātrāks” – izkrāsot ar krāsainajiem zīmuļiem vienkāršas figūras;
7. “Esiet uzmanīgi” – uzmanības spēle;
8. “Šifrs” – atšifrēt teikumu;
9. “Noķert zivi” – noķert zivi, atrisināt piemēru un atšifrē frāzi.
Šajā pasākumā izglītojamie parādīja savas zināšanas, radošumu, sadarbību un loģisko domāšanu.
Pasākumā noslēgumā visi izglītojamie saņēma garšīgu torti.
Paldies izglītojamajiem par aktīvu piedalīšanos un pedagogiem, kuri palīdzēja novadīt pasākumu!
Ilona Petunova
Matemātikas un datorikas skolotāja.
2025.gadā 15.janvārī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pirmsskolas grupa, 1. un 2.klase kopā ar skolotāju Ināru Šemeli apmeklējām Robežnieku pagasta bibliotēku.
Bibliotekāre Rita bija sagatavojusi tematisku nodarbību bērniem ,,Eža piedzīvojums.’’Kopīgi lasījām, risinājām uzdevumus, minējām mīklas, uzzinājām daudz jauna un interesanta par ežiem, klausījāmies pasaku par ežu ģimeni, aktīvi un radoši izrotājām ezīšus, sēnes un ābolus.
Gribam pateikt LIELU PALDIES bibliotekārei Ritai par uzņemšanu, jauki un lietderīgi pavadīto laiku!
Skolotāja Ērika Urbanoviča
5. decembrī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas ( PĪV Robežnieki) 1. -5. klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā pa Latgales pakalniem, lai izpētītu un uzzinātu ko jaunu, ko agrāk nezināja par Rēzeknes pilsētu. Ekskursija bija pārpildīta ar dažādiem patīkami izzinošiem pārsteigumiem!
Vispirms skolēni nonāca Latgales Kultūrvēsturiskajā muzejā darbnīcā “Senās rotaļas un spēles”, kur varēja atļauties ar vislielāko prieku pacilāt un izspēlēt 20. gadsimta bērnu rotaļlietas, kas bija gatavotas no koka, piedalīties varenā kopīgā spēlē “Izrauj runkuli!”, izbaudot lēto pūšamo svilpaunieku melodijas, izveidot skaņu orķestri.
Turpinājumā bērniem vajadzēja prast nenomaldīties Latgales vēstniecības “GORS” toņu zālēs un plašajos gaiteņos. Te nu gan varēja jūsmot par izbīdāmo krēslu skaitu, par plašo skatuvi, par izcilo akustiku, par izbraucienu milzīgajā liftā, un arī iejusties mākslinieku skatuves zonā un ielūkoties viņu grimētavā!
Protams, piepildījās skolēnu vēlme noskatīties uz milzīgā ekrāna populāro Latvijas režisora animācijas filmu “Straume” un izjust satraucošos Kaķa piedzīvojumus lielajā pasaulē plūdu laikā! Bērniem ļoti patika izcili skaistā un interesantā filma!
Tad atgriezāmies muzejā, kur atkal valdīja milzu rosība. Muzeja skolotājas aicināja mūs pirms Ziemssvētkiem doties čigonos, jo čigānos ir laba dzīve! Šoreiz darbnīcā bērni iepazina Ziemassvētku tradīcijas un ķekatnieku masku veidošanas mākslu. Notika bērnu pārvēršanās. Cits- par kazu, par gaili, cits – par vilku! Kāds – par nāvi ar izkapti! Kāds – par garo sievu! Atradās arī jātnieks uz zirga! Katram – sava maska! Kā mūs uzjautrināja gājiens ķekatās! Smējāmies skaļi, dziedājām! Izdevās gluži labi! Pat izmetām līkumu līkumus pa muzeju!
Un vēl viens ekskursijas skaists mirklis bija Rudens izstāde, kurā skatāmas īpaši skaistas mākslinieku gleznas!
Ekskursiju uz Latgales pilsētu Rēzekni izbaudījām no sirds! Saguruši, bet laimīgi atgriezāmies mājup!
Skolotāja Ināra Andžāne
Foto:
Ināra Andžāne
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietā 12.decembrī svin Rūķu dienu.Esam ceļā uz Ziemassvētkiem!
Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietā skolēniem arī notika astronomijas nodarbības.Nodarbības vadīja pārstāvji no Polijas,ko finansē Marijas Kolbes poļu valodas Attīstības institūts Varšavā.
28. novembrī notika Krāslavas novada sacensības „Veiklo stafetes” 5. klašu skolēniem un jaunākiem bērniem. Sacensībās piedalījās mūsu skolēnu jauktā komanda, kurās sastāvs bija no 2. līdz 5. klases skolēni. Bija stiprā konkurence ar skolēniem no Krāslavas ģimnāzijas un Dagdas vidusskolas, jo bija vairāk skolēnu no 5. klases. Mūsu bērni izcīnīja 5. vietu.
Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, Krāslavas Varavīksnes vidusskolas 6.c un 7.c klašu skolēniem bija lieliska iespēja doties mācību ekskursijā uz Daugavpili. Mēs apmeklējam vecāko munīcijas rūpnīcu Ziemeļeiropā - Daugavpils skrošu rūpnīcu. Apskatījām vēsturisko ekspozīciju, skrošu liešanas cehu, kā arī uzkāpām tās unikālajā tornī, zem kura atrodas dziļā dzesēšanas aka. Ļoti neparasti bija mūsdienās sajust unikālo 19. gadsimta atmosfēru un iepazīt senās iekārtas. Mēs noskatījamies filmu par svina kausēšanas, liešanas procesu un patronu ražošanu. Pēc rūpnīcas apskates ikvienam bija iespēja izmēģināt saražoto produkciju rūpnīcas šautuvē. Un tā, protams, bija vissinteresantākā aktivitāte, kas iepatikās ne tikai zēniem, bet arī meitenēm. Un, neapšaubāmi, neviens nepalika vienaldzīgs pret gida aizraujošo, pozitīvo un humora pilno stāstījumu.
Tālāk mēs devāmies uz Naujenes Novadpētniecības muzeju, kur apskatījām vairākas ekspozīcijas: mākslas, dabas, vēstures, etnogrāfijas. Mākslas galerijā bija apskatāmi mākslinieces un tēlnieces Valentīnas Zeiles darbi. Vēstures ekspozīcijas izstādē apskatījām vienas Augšdaugavas novada muižas – Juzefovas muižas – vēsturi, caur kuru izstādes apmeklētāji varēja iepazīties ar poļu kultūras mantojumu Augšdaugavas novadā.
Ikvienam palika atmiņā stikla apgleznošanas darbnīca. Katrs veidoja savu krāšņo un oriģinālo Ziemassvētku motīvu, kas pat visvienkāršāko burciņu vai glāzi pārvērta brīnišķīgā mākslas darbā. Un tā katrs no mums varēja sajust sevi kā daļu no skaistās un daudzveidīgās pasaules.
Foto: 6.c klases audzinātāja Ruta Andrukoviča
7.c klases audzinātāja Ruta Gutovska
3. decembrī 8.b un 9.d klases skolēni kultūrizglītības programmas ietvaros devās uz Medumiem, kur apmeklēja Pirmā pasaules kara muzeju, lai apskatītu bagātīgu un interesantu ekspozīciju ar daudzveidīgu informāciju un vērtīgu stāstījumu.
Vispirms skolēni tika iepazīstināti ar Medumu vēsturi. Uzzināja, kā pirms kara te kūsājusi dzīve. Otrajā zālē tiek stāstīts par Pirmo pasaules karu, tā ietekmi uz vietējo pagastu un varēja nedaudz iejusties karavīru ikdienā. Skolēni grupās pildīja uzdevumus, kuri bija saistīti ar to, kā un ar ko karoja, ko ēda un dzēra, kā izklaidējas atpūtas brīžos Pirmā pasaules kara karavīri. Trešajā zālē bija iespēja iejusties karalaika situācijā no bunkuriem un ierakumiem. Fonā skanēja šāviņi un sprādzieni, bet uz ekrāna tiek atainotas ainas no spēlfilmas “Dvēseļu putenis”.
Vēl apmeklējam Daugavpils skrošu rūpnīcu. Mēs uzzinājām to, ka te ir ražotas augstas kvalitātes medību skrotis un turpina to ražot arī tagad. Gids piedāvāja apskatīt vēsturisko ekspozīciju un noskatīties filmu par svina kausēšanas, liešanas procesu un patronu ražošanu. Īpaši skolēniem patika pneimatisko ložu izmēģināšana rūpnīcas šautuvē.
Noslēdzam ekskursiju dienu Naujenes novadpētniecības muzejā. Skolēni tika iepazīstināti ar Valentīnas Zeiles, mākslinieces un tēlnieces, dzīvi un daiļradi. Arī apskatījām muzeja ekspozīciju ar sadzīves priekšmetiem, kas raksturo XIX gadsimta otrās puses un XX gadsimta pirmās puses kultūru un tradīcijas. Apmeklējām etnogrāfijas ekspozīciju “Turīga zemnieka istaba”, kur apskatījām turīga Latgales zemnieka mājokļa iekārtojumu.
Piedalījāmies māla darbnīcā. Šajā nodarbībā skolēniem bija iespēja, aktīvi līdzdarboties, no vienkāršā māla pašu rokām veidot Ziemassvētku rotājumu-rūķīšus. Pēc darbnīcas katrs varēja paņemt līdzi paša rokām veidoto darbu.
Pateicoties programmai “Latvijas skolas soma”, audzēkņiem bija iespēja papildināt savas zināšanas vēsturē, fizikā, vizuālajā mākslā un tēlniecībā.
Alla Stavro, vēstures un sociālo zinību skolotāja.
Autores foto
Latvijas valsts 106. gadadiena mums ir galvenā mācību tēma novembrī Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pirmsskolas izglītības grupiņās ,,ĀBOLĪŠI’’ un ,,ĶIPARIŅI’’. Šis laiks ir īpaši piemērots tam, lai aktualizētu patriotiskās un pilsoniskās audzināšanas darbu pirmsskolā. Mīlestība pret Dzimteni sākas ar bērna mīlestību pret savu ģimeni. Mūsu bērniem, darbojoties dažādās aktivitātēs, bija iespēja uzzināt daudz interesantu faktu par mūsu valsti, tās pilsētām, upēm un ezeriem. Kopā ar skolotājiem bērni mācījas dziedāt valsts himnu, saprata, kā pareizi uzvesties , kad skan valsts himna. Saliekot puzzli ,,LATVIJA’’ un ,,ceļojot’’ pa Latviju, bērni iemācījās Latvijas novadus un Latvijas kaimiņvalstis. Devās jautrās latviešu tautas rotaļās un dejās. Vienā no rotaļām bērniem vajadzēja ,,lāpīt’’ veco Rīgas tiltu.
Piederības izjūta dzimtajai vietai, savai tautai un lepnums par to, ka esi tās daļa palīdzēs bērniem izaugt par savas zemes patriotiem un savas valsts pilsoņiem.
Skolotāja Ināra Šemele
Foto: Maija Šemele
Ar dziesmām un mīklām Krāslavas Varavīksnes vidusskolas Robežnieku īstenošanas vietā sākas pirmdienas darbadiena. Mārtiņbērni- skolēnu pašpārvaldes pārstāvji, gāja rotaļās, dziedāja un dejoja, ar ko pārsteidza daudzus skolasbiedrus. Apstaigājot visas klases, Mārtiņbērni devās uz Skuķu sociālās aprūpes centru, lai iepriecinātu arī tā iemītniekus. Kā jau mēdz būt, par savām “izdarībām” ķekatnieki saņēma dāsnus cienastus, pateicībā aizvelkot kopā ar bluķi drūmas domas, sliktus darbus un neveiksmes. Pēc tautas tradīcijas vēlāk šis bluķis tika sadedzināts.
Dienas turpinājumā, svinot Lācplēša dienu, tika organizēts konkurss sākumskolas zēniem “Superpuika”. Tā dalībniekiem bija jādemonstrē savas zināšanas, jāsacenšas atjautībā un veiklībā. Noslēgumā dalībnieki saņēma diplomus, pateicības un saldas pārsteiguma balvas.
Esam priecīgi un gatavi mācīties par naudu! Kā var nopelnīt naudu? Kā var sakrāt naudu? Jautājumi ir dažādi un daudz.
Šoreiz interesantākie jautājumi ir tiešsaistes rīkā menti.com.
Darbošanās šajā rīkā 1.b, 2. b un 3. b klases skolēniem ir ļoti vilinoša, jo jautājums ir jāsadzird un jāizprot vai pašam jāizlasa, un jāizvēlas sev piemērotā izvēles atbilde.
Skolēni mācījās izmantot kritisko domāšanu. Nu gan bija jāpadomā, lai atrastu pareizo ceļu uz rotaļu laukumu. Kad izdomā jautāt ceļu divām māsām, no kurām viena saka patiesību, bet otra- vienmēr melo. Izvēlamies pretējo ceļu.
Kā būt ziņkārīgam, lai pajautātu mākslīgam intelektam? Piemēram, kā es varu kļūt labāks? Šis intelekts kādu biedē, varbūt garlaiko, bet bērniem par to zināt, protams, ir interesanti! Gribam izkrāsot mākslīgā intelekta radītu zīmējumu!
Aizdomāties, kā var pārbaudīt, vai tas, ko dzirdi vai lasi, ir patiess? Vai var viltot balsi, izskatu, kustības, laipnu smaidu? Kā krāpjas krāpnieki?
Vai zināji, kas ir ekonomikas aprite? Un to, ka mainīties ar lietām ir noderīgi! Kas vienam ir lieks, otram ir noderīgs!
Cik jaunas un lietderīgas zināšanas un prasmes! Lai tās veicina atklātību un drošu vidi, kur skolēni var dalīties ar savām bažām vai neskaidrībām!
Skolotāja Ināra Andžāne
Sprīdītis atgādināja par svarīgām zināšanām- prātu, sirdsbalsi, gudrību, drosmi, zinātkāri, atjautību, dūšu un drosmi, kas ir aktuālas un nepieciešamas vērtības bērniem skolā.
Krustvārdu mīkla "Sprīdīša gara vērtības" bija izzinoša un interesanta gan 2. b klases, gan 5.c un 6. c klases skolēniem no Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošas vietas Robežniekos. Mīklas atminēšana deva skolēniem iespēju gūt izpratni par vārdiem, ko atklāj Sprīdīša tēls.
2. b klases audzinātāja Ināra Andžāne
Kad dabā sāk krāsoties lapas un gaisā parādās pirmais vēsums, latvieši gatavojas svinēt vienus no saviem tradicionālajiem svētkiem - Miķeļdienu. Miķeļdiena jeb Miķeļi ir latviešu rudens gadskārtu svētki, rudens saulgrieži, kas iezīmē gada auglīgās daļas noslēgumu un ražas novākšanas laiku. Tas ir laiks, kad var atslābt un svinēt paveikto darbu, pateikties par bagāto ražu un baudīt rudens krāšņumu.
Arī mūsu skolā jautri un ar bagātīgu rudens ražu tika svinēta Miķeļdiena. Skolēni ar vecāku atbalstu labprāt gatavojās gadatirgum. Tika tirgotas dažādas rudens veltes, garšīgi mājās gatavoti saldumi, pīrāgi un kompoti, kā arī biezpiens un olas.
Pēc tirgošanās visi skolēni iesaistījās jautrās kustību aktivitātēs. Tika minētas mīklas par dārzeņiem un augļiem. Svētku nobeigumā visi gāja muzikālā rotaļā “Es ar savu cisu maisu”…
Pasākuma ietvaros skolēni iepazina Latviešu tautas tradīcijas, mācījās jautri pavadīt laiku, sadarboties un būt saliedētiem vienā komandā, kā arī guva izpratni par to ,ka par savu darbu var nopelnīt naudu.
Jau 13 .gadu pēc kārtas Latvijā norisinājās Latvijas Veselības sporta nedēļa.
Veselības nedēļas galvenā ideja ir mudināt dažādas sabiedrības kategorijas: bērnus, jauniešus, strādājošus, seniorus, vairāk iesaistīties fiziskās aktivitātēs, sniegt stimulu, lai pēc Veselības nedēļas cilvēki vairāk sportotu patstāvīgi.
Latvijas Veselības sporta nedēļu organizē Latvijas Tautas sporta asociācija sadarbībā ar Starptautisko Sporta un Kultūras asociāciju (ISCA). Tas ir ikgadējs Eiropas mēroga pasākums, kura mērķis ir popularizēt veselīgu dzīvesveidu un iesaistīt pēc iespējas vairāk cilvēku sportiskās, veselīgās un fiziskās aktivitātēs.
“Latvijas Veselības sporta nedēļa 2024” tiek organizēta, lai:
1) sniegtu informāciju un veidotu izpratni, ka fiziskās aktivitātes ir neatņemama veselīga dzīvesveida sastāvdaļa un viens no labākajiem un lētākajiem slimību profilakses veidiem.
2) piedāvātu fizisko aktivitāšu dažādību un dot iespēju piedalīties aktivitātēs ar mērķi, lai tās kļūtu par ikdienas dzīves sastāvdaļu, kā arī dot iespēju Latvijas iedzīvotājiem kopā ar ģimeni un draugiem pavadīt laiku, aktīvi atpūšoties.
Arī mūsu skolā notika pasākumi Latvijas Veselības sporta nedēļas ietvaros. Gan sākumskolas, gan pamatskolas vecuma bērni tika iesaistīti fiziskās aktivitatēs, sporta stafetēs.
Skolotāja Alla Stavro
Foto-Alla Stavro
18.septembrī notika vieglatlētikas sacensības. Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas skolēni ieguva godalgotas vietas: divi skolēni -2.vietu, viens skolēns 3.vietu. Paldies skolotājai Katrīnei Tračumai!
Mūsu godalgotās vietas vieglatlētikas sacensībās:
2 cilvēki - 2.vieta
1 cilvēks - 3.vieta
Piedalīšanās akcijā "Iekāp dažādās kurpēs!" skolēniem bija gan jauks izaicinājums, gan tika iegūta sapratne par to, cik svarīgi ir būt iecietīgam, atsaucīgam un atbalstošam saskarsmē ar cilvēku, kurš ir guvis kādu traumu.
Krāslavas novada Rudens krosā 26.septembrī mazākie un lielākie skrējēji no Krāslavas Varavīksnes vidusskolas programmas īstenošanas vietas ieguva godalgotās vietas: 1.vieta (3 skolēni ),2.vieta (3 skolēni),3.vieta (5 skolēni).Paldies sporta un veselības skolotājai Katrīnei Tračumai! Lai arī turpmāk pavada ne tikai veiksme ,bet arī rūpīgs darbs!
Ar Robežnieku pagasta autobusu Krāslavas Varavīksnes vidusskolas pirmsskolēni un sākumskolas klašu skolēni ieradās Dagdā, kur zem žilbinošās, rudenīgās saules stariem bija aplūkojama neparasta Militārās tehnikas izstāde. Mūs laipni sagaidīja īsti karavīri un zemessargi. Šajā mācību dienā skaidri izjutām, ko nozīmē būt karavīra lomā. Prātojām, kāda laime, ka Latvijā valda miers, bet bērnu dzidrajās acīs - tikai izbrīns un interese par vareno un jaudīgo militāro tehniku!
Skolēni braši sadūšojās un aši izkāpelēja bruņu transportieri un kāpurķēžu tanku, pieskārās īstam ložmetējam un nokrāsoja sev plankumainu seju. Interesanti bija arī apjaust bruņu vestes smagumu, iedabūt galvu gāzmaskā vai uzlikt aizsargķiveri! To tik vajadzēja redzēt, ar kādu interesi skolēni iepazina militāro kaujas mākslu!
Šis mācību brauciens izdevās iespaidīgs! Iespējams, karavīra profesijas spēja aizsargāt savu Latviju būs tagadējo skolēnu nākotnes ieceru piepildījums!
Ekoskolu apbalvošana ir mācību gada sākuma tradīcija. Šogad ceremonija notika 11. septembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē.
Ekoskolu kustība ir populārākā vides izglītības programma, kas visā pasaulē darbojas 30 gadus. Zaļo karogu, vēstnieku statusa un sertifikātu saņēmējus katru gadu rūpīgā vērtēšanā noteic Ekoskolu nacionālā žūrija, kurā līdz programmas vadītājiem pārstāvēti Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrija, RTU Zinātnes un inovāciju centrs, Baltijas Vides Forums, Zeo Waste Latvija, Vides izglītotāju asociācija, Valsts Izglītības Satura centrs, SIA “ZAAO” un URDA, biedrība Zaļā brīvība, UNESCO LNK un Vides Izglītības fonds (FEE).
Ekoskolu apbalvošanas mērķis ir pateikties par sasniegumiem vides aizsardzības integrēšanā mācību procesā un praktiskās darbībās, kas palīdz saglabāt vidi, iesaistot plašāku sabiedrību.
“Vēlme pateikt lielu paldies un novēlēt jaunajā mācību gadā turpināt vērtīgo darbu aizsardzības un izglītības ilgtspējīgas attīstības veicināšanā”-stāsta Vides izglītības fonda un programmas Ekoskola vadītājs Daniels Trukšāns Ceremonijas laikā tika atklāta arī starptautiskā Rīcības dienu kampaņa, dalībniekus iepazīstināja ar Ekoskolu un jauno vides reportieru programmu aktualitātēm. UNESCO LNK Izglītības sektora vadītāja Elīna Bērziņa sniedza pārskatu par jaunākajām aktualitātēm izglītības iestādēm un atklāja Pasaules lielāko mācību stundu. .
Šogad kopā tiek apbalvotas 195 izglītības iestādes, no tām 90 izglītības iestādes saņēma starptautisko Zaļo karogu, piecām izglītības iestādēm tiek piešķirts augstākais programmas apbalvojums Ekoskolu Zaļais karogs ar vēstnieku statusu. 52 izglītības iestādes, arī Robežnieku pamatskola, ieguva Latvijas Ekoskolu sertifikātu. No 2024. gada 1. septembra mēs esam Krāslavas Varavīksnes vidusskola izglītības programmas realizācijas vieta. Un kopā direktores Marijas Micķevičas vadība turpināsim darboties vides izglītības jomā.
Šīs balvas skolām tiek piešķirtas uz vienu gadu un ikreiz jānopelna, visa gada garumā organizējot vides izglītības pasākumus skolā ar apkārtējās sabiedrības palīdzību.
Ekoskolu programma ir viens no visaptverošākajiem vides izglītības modeļiem, kurš Latvijā 21 gadu laikā ir ieguvis ievērojamu popularitāti.
Ekoskolu programmas koordinatore Alla Stavro.
Foto autore :Alla Stavro